Ortopedi ve Travmatoloji

Ameliyatlar

Tedaviler

Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji branşı, kas ve iskelet sisteminde meydana gelen her türlü hastalığın tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu hastalıklar doğum kaynaklı veya doğum sonrasında gerçekleşen etkilere bağlı olarak gelişebilirler. İlgilendiği alandan dolayı, teknolojiyle birlikte müdahale sınırları ciddi oranda değişen branşların başında ortopedi ve travmatoloji gelmektedir.

Teknolojinin imkanlarının en fazla kullanıldığı branşların başında gelmesinden dolayı kas – iskelet sisteminde meydana gelebilecek hastalıkların tedavisinde klasik olan açık ameliyat yöntemine nazaran kapalı ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Artroskopik ameliyatlar sayesinde eklem içerisine ufak kesiler yardımıyla girilerek hastalık tedavi edilmekte ve hasta konforu maksimize edilmektedir.

Kas – iskelet sistemine en fazla zarar veren dış etmen olarak spor egzersizleri sayılabilir. Kas – iskelet sisteminin olağan dışı zorlanması sonucu oluşabilecek yırtılmalara ve iskelet hasarlarına müdahale edilmesi gerekmektedir. Ayrıca doğuştan gelen boy kısalığı ve bacak asimetrisi gibi sorunların tedavisinden de ortopedi ve travmatoloji branşı sorumludur.

Sonuç olarak kas – iskelet sistemiyle ilgili her türlü cerrahi ve ilaçlı müdahalenin gerçekleştirilmesi ve bu müdahaleler sonucu sistemin olağan fonksiyonlarına dönmesinin sağlanması; gelişme güçlüğü çeken yapılara destek sunularak olağan gelişim sürecine döndürülmesi ortopedi ve travmatoloji branşının alanına girmektedir.