Kardiyoloji

Tedaviler

Kardiyoloji
Kardiyoloji

Kardiyoloji branşının temel amacı kalp sağlığını korumaktır. Vücudu oluşturan tüm sistemler içerisinde, ortaya çıkarabileceği sonuçların ciddiliği açısından en çok ilgi gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken sistemi kalp ve damar sistemi oluşturmaktadır. Bu sistemde ortaya çıkabilecek sıkıntılar doğrudan kalp veya damar üzerinde etkilere sahip olabileceği gibi, bu sistemlere bağlı olarak çalışan diğer organlar üzerinde de sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Kalp üzerinde ortaya çıkabilecek sonuçlar genetik olabileceği gibi çevresel de olduğundan, branşın ilgilendiği yaş aralığı gayet geniştir. Bu aralık genelde insan ömrüyle eşdeğer olarak tanımlandığından dolayı kardiyoloji alanında uzmanlık kazanan doktorların hem yeni doğan anatomisini hem de yaşlı bir hastanın anatomisini iyi derecede bilmesi ve buna göre tedavi uygulaması gerekmektedir. Aynı tedaviye yeni doğan vücudu ve erişkin birey vücudu farklı tepkiler verebilmektedir.

Kardiyoloji hastalığın teşhis ve cerrahi tedavisiyle doğrudan ilgilendiğinden dolayı hastalığı teşhis ederken kullandığı çeşitli test yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar; EKG, Efor, Stres, TEE, Tilt Table testi olarak sıralanabilir. Bu testler sonucu risk grubu içerisinde değerlendirilen hastalar yakın izlemeye alınarak önleyici yöntemlerle hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif belirtiler verirken tedavi edilmeye çalışılmakta ve kalp krizi gibi ekstrem bir sonuçtan kaçınılmaya çalışılmaktadır.

Kalp sağlığı ileri derecede bozulan hastalara ise anjiyo, stent gibi cerrahi yöntemler ile tedavi edilerek kalp sağlıkları azami ölçüde korunmakta ve sosyal yaşamlarında maksimum konforu elde etmeleri sağlanmaktadır.