Ses Kaybı

Ses Kaybı
Ses Kaybı

 

Ses tellerinin yoğun kullanımının yanı sıra hatalı kullanımı da bu hatalığı gün yüzüne çıkartıyor. Halk arasında basit bir sorun gibi lanse edilen ses kaybı, altında yatan nedenlere bağlı olarak farklı hastalıkların habercisi de olabilir. Bağırmak, sigara ve alkol tüketmek, psikolojik nedenler ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebiliyor.

Ses kaybı ile birlikte boğaz bölgesinde ciddi bir ağrı meydana gelecek ve bu da rahatsız edici bir seviyeye ulaşacaktır. Ciddiye alınması gereken bir sorun olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz ve bu tür durumlarda ılık bir şeyler içmek yerine tıbbi destek almanızı tavsiye ediyoruz.

İnceleyen ve onaylayan: Op. Dr. Eda Aydın

Ses Kaybı Hakkında

Ses tellerinde meydana gelen hasarın doğurduğu hastalıklardan bir tanesi olan ses kaybı, tam ve yarım olmak üzere iki ana grupta ele alınabiliyor. Sosyal hayatı yoğun bir şekilde yaşayan ve yine sesini daha sık kullanan kimselerde bu sorunun daha sık gözlemlendiğini de hatırlatmak gerekiyor. Ses kaybı ile birlikte boğazda ağrı ve acı hissi de daha güçlü bir şekilde hissedilecektir.

Bu tür durumlarda hemen doktorunuzun kapısını çalmalı ve şikayetlerinizi detaylı bir şekilde aktarmalısınız. İstirahat ederek de bu sorundan kurtulabilirsiniz ancak altında yatan ciddi nedenler olabilir ve bu da tıbbi destek gerektirebilir. Dikkatli olmakta fayda var çünkü hafife alınacak bir problem kesinlikle değildir.

Ses Kaybı Nedir?

Sesin doğru kullanılamıyor olması ya da yoğun bir kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan hastalık türüdür.

Ergenlik dönemindeki ses çatallaşması, ses kaybı ile bağdaştırılamaz. Sanatçıların bu sorunu çok sık yaşadıklarını görebiliyoruz ve uzun süre sahnede kalmaları, ses tellerinin yıpranması gibi nedenlere bağlı olarak bu hastalık ile karşı karşıya geliyorlar.

Ses kaybı, kişinin sosyal hayatına da büyük bir darbe vuracaktır. Anlatmak istediklerinizi anlatırken boğazınızdaki ağrı sizi de rahatsız edecek ve canınızı yakacaktır. İlaç tedavisi ile birlikte bu sorundan kurtulmak mümkün ve aynı dönemde istirahat etmek de iyi gelecektir.

Tam Ses Kaybı

Ses tellerinin büyük zararlar görmesi sonucu ortaya çıkan ses kaybı türüdür. Yarım ses kaybına kıyasla çok daha tehlikeli olduğunu da unutmamak gerekiyor. Konuşmakta yaşanan güçlük, kişinin gündelik hayatını olduğu gibi sosyal hayatını da olumsuz etkileyecektir. Bu sorunu sanatçılar çok daha sık yaşıyor ancak endişe etmenize gerek yok çünkü tedavisi olan bir hastalıktır.

Tam ses kaybı ile birlikte sesinizi kullanmanız pek de mümkün olmayacaktır ve bunu yerine getirmek istediğinizde ciddi bir ağrı ile karşı karşıya geleceksiniz. Herhangi bir belirti durumunda vakit kaybetmeden doktorunuzun kapısını çalmalı ve şikayetlerinizi detaylı bir şekilde doktorunuz ile paylaşmalısınız. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde ses tellerindeki yıpranma her geçen gün biraz daha büyüyecek ve genel sağlık durumunuza da ciddi anlamda etki edecektir.

Kısmi Ses Kaybı

Sesinizi kullanabileceksiniz ve tam ses kaybına kıyasla ses tellerinin çok daha az zarar gördüğünü de belirtmek gerekiyor. Kısmi ses kaybı da ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde tam ses kaybına dönüşmesi de uzun sürmeyecektir. Herhangi bir belirti durumunda istirahat etmek ya da ılık bir şeyler tüketmek yeterli olmayabilir.

Tribünde takımınızı desteklerken ya da bunu televizyon karşısında yerine getirirken çok fazla bağırdığınızda ertesi gün kısmi ses kaybı sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Aynı şekilde bir konserde sevdiğiniz sanatçıya eşlik ettikten sonra da yine bu sıkıntı ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz artacaktır.

Ses Kaybı Nedenleri

Ses kaybının en önemli nedenlerinden bir tanesi, sesin yanlış kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Ses tellerinize, olması gerekenden çok daha fazla görev yüklediğiniz takdirde haliyle bir tepki verecektir ve bu tepkilerden bir tanesi de ses kısılması ya da ses kaybı olarak ortaya çıkıyor.

Ses kaybının bir diğer nedeni ise sigara ve alkol gibi insan vücuduna ciddi zararlar veren içeceklerdir. Sigara, insan vücuduna doğrudan etkiliyor ve yine vücudun büyük bir kısmını esir alıyor. Yoğun sigara tüketimi ve bağımlılığa dönüşen durumlarda da ses kaybı ile karşı karşıya gelme riski çok daha fazla olacaktır. Sigarayı azaltmanız her zaman için tavsiye edilendir.

Yanlış Ses Kullanımı

Ses tellerinizi ve sesinizi hatalı kullanmanız da yine bu hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Tribünde, konserde ya da televizyon karşısında sesinizi çok yükseltiyor ve hatalı kullanıma imza atıyorsanız eğer ertesi gün sizler de ses kısılması ve kısmı ses kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sanatçıların bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor çünkü sesini en çok kullanan meslek grubu budur. Sesinizi zaman zaman dinlendirmek zorundasınız, aksi takdirde boğaz ağrısı ve acısı ile birlikte baş gösteren ses kaybı karşınıza çıkacak ve kısa süre içerisinde ciddi bir soruna dönüşecektir.

Ses Tellerinde Nodül veya Kist

Ses tellerine yapışmış olan nodül ya da kistlerin de ses kaybına sebebiyet verdiğini unutmamak gerekiyor.

Genetik faktörlerin de bu hastalıkta önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Birçok farklı neden var ve aslında bu nedenler sayesinde hastalığın ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu tespit etmek de mümkündür.

Ses tellerinde nodül ya da kist varsa eğer cerrahi müdahale ile birlikte bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Nodül ve kist, sesinizi de doğrudan etkiliyor ve konuşurken daha çatallı bir ses tonu ile karşı karşıya geliyorsunuz. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya geldiğinizde istirahat ya da doğal tedavi yöntemleri ne yazık ki fayda etmeyecektir. Bir an önce tedavi olmak ve daha da önemlisi tıbbi destek almak gerekiyor. Aksi bir durum sizlere herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır.

Sinir Felci

Çok sık görülen bir problem değil ancak hastalığın altında yatan nedenler balığı altında incelenmesi daha doğru olacaktır. Sinir felci de ses kaybına sebebiyet verebiliyor ve vücudun herhangi bir noktasında meydana gelecek olan felç durumu ile birlikte sesinizi kaybedebiliyorsunuz.

Ses kaybı, halk arasında normal ve basit bir sorun gibi lanse ediliyor. Sesimizi gün içerisinde çok daha fazla kullandığımızda ses kısılması ile karşı karşıya geliyor ve bunun geçeceğini düşünüyoruz. Altında yatan nedenleri incelediğimizde ciddi bir problem olduğunu görmek çok da zor değil. Ertelemek yerine bir an önce tedavi olmanızı öneriyoruz. Nodül ve kist tehlikesinin yanı sıra sinir felci gibi ciddi sorunları da beraberinde getirebileceğini unutmamak gerekiyor.

Geniz Akıntısı

Ses kaybının en önemli nedenlerinden bir tanesi de geniz akıntısı olarak biliniyor. Yaşanan akıntı, normal bir sıvıya karşılık gelmiyor ve boğaz bölgesindeki birçok organı da ciddi anlamda etkisi altına alıyor. Ses telleri de bu akıntıdan nasibini alabilir ve kısa süreli ses kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Geniz akıntısını tek başınıza tespit edebilmeniz pek de mümkün değil, bu yüzden doktor yardımı almak, hastalığın tespiti için de çok daha doğru ve çok daha sağlıklı bir eylem olacaktır.

Ses Tellerine Gelen Darbeler

Ses tellerine alınacak darbeler de yine ses tellerinin zarar görmesine ve aynı zamanda ses kaybına sebebiyet verecektir. Bu tür durumlarda tıbbi destek elbette şart ancak istirahat ederek de ses tellerinizin onarılmasını sağlayabilirsiniz. İnsan vücudu komplike bir yapı ve herhangi bir sorunda vücudun bütünüyle olumsuz etkileneceğini de unutmamak gerekiyor.

Sesinizi doğru kullanmak zorundasınız, aksi takdirde kısmı ses kaybı ile birlikte tam ses kaybı da yaşanabiliyor. Erkekler kadar kadınlar da bu sorunu çok sık yaşıyor ve sesin gün içerisinde yorulması, ses tellerine darbe alınması gibi nedenlere bağlı olarak bu hastalık gün yüzüne çıkacaktır.

Psikolojik Nedenler

Psikolojik olarak yaşadığınız sorunlar da ses tellerine etki edebiliyor ve ses kaybına neden oluyor. Kötü bir dönem geçiriyorsanız ve zihniniz normale göre çok daha dolu ise, bu sorun ile karşı karşıya gelme riski de artacaktır. Kendinize zaman verebilir ve hatta mümkünse kısa süreli bir tatile de çıkabilirsiniz. Bunu yerine getirdiğiniz takdirde psikolojik olarak da kendinizi daha iyi hissedeceğinizi düşünüyoruz.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi insan vücudu komplike bir yapı ve herhangi bir sorunda vücudun farklı noktaları da olumsuz etkilenebiliyor ve zarar görebiliyor. Bu zararı en aza indirgemek adına çok daha dikkatli davranmakta fayda var.

Larenjit(Gırtlak İltihabı)

Ciddi rahatsızlıklardan bir tanesi olan gırtlak iltihabı, tedavi edilmediği takdirde ses tellerinize de sirayet edecek ve ses kısılmasını gün yüzüne çıkartacaktır. İltihap, kısa süre içerisinde denetim altına alınmadığı takdirde gırtlak kanseri gibi ciddi sorunlar da gün yüzüne çıkabiliyor. Ses kaybının ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğunu, yine bu hastalığın altında yatan nedenlere bağlı olarak tespit etmek mümkündür.

Dikkatli olmakta fayda var, aksi takdirde vücudunuzu bütünüyle ele geçirecek e aynı zamanda yaşam kalitenizi düşürecek birçok farklı sorun ile de mücadele etmek durumunda kalacaksınız. Ses kaybı basit bir hastalık değil ve tedavi edilmesi için istirahat etmek ya da doğal tedavi yöntemlerine başvurmak yerine doktorunuzun kapısını çalmanız daha doğru olacaktır.

Akciğer Hastalıkları

Tam ve yarım ses kaybı olmak üzere iki ana grupta inceleyebileceğimiz ses kaybı sorununun altında yatan nedenleri incelediğimizde, akciğer hastalıklarının da yer aldığını görebiliyoruz. Ciddi sorunlardan bir tanesidir ve ses tellerinize de doğrudan etki edebiliyor.

Detaylı tomografi neticesinde akciğer hastalıklarının tespit edilmesi mümkündür ve ses tellerine olan etkisi de yine bu tomografi ile birlikte daha kısa süre içerisinde ortaya çıkıyor. Gerekli tedavi yöntemi doktorunuz tarafından belirlenecek ve tedavi yöntemi ile ilgili detaylar da yine tarafınıza aktarılacaktır.

Ses Kaybı Belirtileri

Ses kısılması ile birlikte bu hastalığı kısa süre içerisinde tespit edebilmek mümkün ancak bunun yanında farklı belirtiler de gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan bir tanesi ve en belirgin olanı, yutkunma güçlüğü olacaktır. Özellikle yemek yerken bu sorun sizleri ciddi anlamda etkisi altına alacak ve canınızı yakacaktır.

Bir diğer belirti durumu ise boğazda meydana gelen yanma ve acı hissidir. Bu hissi yutkunurken çok daha rahatsız edici bir şekilde yaşayacaksınız ve yaşam kalitenizi de belli oranda düşürecektir. Bu tür belirtiler gün yüzüne çıktığı takdirde hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun kapısını çalmalı ve tıbbi destek almalısınız. Aksi takdirde hastalık her geçen gün biraz daha ilerleyecek ve canınızı yakmaya devam edecektir.

Yutma güçlüğü

Ses tellerinin darbe alması ya da sesin yoğun bir şekilde kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan ses kaybı, belirtileri ile de rahatsız edici bir seviyeye ulaşabiliyor. Bu belirtilerden bir tanesi de yutkunmada yaşanan sıkıntılardır. Özellikle yemek yerken bunu daha ciddi bir rahatsızlık olarak hissetmeniz mümkündür. Beraberinde gelen boğaz ağrıları da yine yaşam kalitenizi etkileyen unsurlardan bir tanesidir.

Dikkatli olmakta fayda var çünkü bu tür hastalıklar basit bir sorun gibi görülebiliyor ve altında yatan nedenler sayesinde kısa süre içerisinde vücudu ele geçiriyor. Yutma güçlüğü ve ses kısılması gibi durumlarda hiç tereddüt etmeden doktor yardımı almanız kesinlikle çok daha doğru ve sağlıklı bir hamle olacak ve genel sağlık durumunuza da olumlu katkı sağlayacaktır.

Boyunda Şişlik ve Ağrı

Boyun ve boğaz bölgesinde yaşanacak ağrı da yine ses kaybının en önemli belirtilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yutkunma güçlüğü ile birlikte yaşam kalitesini düşüren ciddi sorunlardır ve hastalık tedavi edilmediği takdirde komplikasyon olarak da karşınıza çıkacaktır. İnsanımız bu tür durumlarda genellikle ılık bir şeyler içmeyi ve istirahat etmeyi tercih ediyorlar.

Geçmişten günümüze ulaşmayı başaran en bilinen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ancak kalıcı bir çözüm olmadığını da unutmamak gerekiyor. Tıbbi destek almak her zaman için önceliğiniz olmalı ve adımlarınızı da bu doğrultuda atmalısınız.

Ses Kaybı Tanı ve Teşhis Yöntemleri

Şikayetlerinize bağlı olarak yapılacak olan fiziksel muayene neticesinde ses kaybını tespit etmek ve ortaya çıkartmak mümkündür. Ses kaybının ciddi bir hastalık olduğunu sanırım artık hepiniz biliyorsunuz.

Özellikle altında yatan nedenlere baktığımızda ve detaylı bir inceleme yaptığımızda bunu çok daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Tanı ve teşhis sürecinde fizik muayene yeterli olacaktır ve az önce de ifade ettiğimiz gibi şikayetlerinizi doktorunuz ile paylaştığınızda bu durum daha kısa süre içerisinde gün yüzüne çıkıyor ve uygun tedavi yöntemi belirleniyor. Hastalığın tedavisinde genellikle ilaç tedavisine yer veriliyor ve doğru uygulama ile birlikte 2 ila 3 hafta gibi kısa bir süre zarfında bu sorundan kurtulacaksınız.

Fizik Muayene

Ses kaybı ya da kısılması olarak bilinen hastalık, sesinizi doğru bir biçimde kullanmadığınızda ve yüksek sesle uzun süre konuştuğunuz durumlarda karşınıza çıkabilecek olan ciddi bir rahatsızlık türüdür. Birçok kaynak bu sorunu hastalık olarak kabul etmiyor ancak altında yatan nedenleri incelediğimizde ne kadar riskli bir hastalık olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Belirtilerini paylaştık ve bu belirtiler ile karşı karşıya geldiğinizde şikayetlerinizi doktorunuza da detaylı bir şekilde iletmenizi tavsiye ediyoruz. Tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür ve genellikle ilaç tedavisine başvuruluyor.

Tribünde takımınızı desteklediğinizde ya da televizyon karşısında amaç izlerken sesinizi sık sık yükselttiğinizde ve hatta konser esnasında sesinizi yoğun bir şekilde kullandığınızda bu sorun ile karşı karşıya gelme riskiniz de artacaktır.

Hastalığı tespit etmek ve teşhis koyabilmek adına fizik muayene çoğu zaman yeterli oluyor ve tetkiklere de genellikle gerek kalmıyor. Doktorunuzun yapacağı incelemeler neticesinde yine hastalığın altında yatan nedenler de kısa süre içerisinde ortaya çıkartılacaktır. Doğru ve başarılı tedavi yöntemi ile birlikte bu hastalıktan kurtulmanız mümkün ve tedavi başarı oranını ele aldığımızda bu konuda gayet olumlu sonuçlar karşımıza çıkıyor.

Ses kaybı, tam ve kısmi olmak üzere iki ana başlık altında incelenebilir ve kısmi ses kaybının, tam ses kaybına kıyasla daha az zararlı olduğunu da söyleyebiliriz. Belirti durumunda sizler de tıbbi destek alarak bu sorundan kurtulabiliyorsunuz.

Ses Kaybı Risk Faktörleri

Bu sorun ile en çok karşı karşıya kalacak olan kimseler, fabrika ortamında kimyasala yoğun bir şekilde maruz kalan ve sigara alkol tüketimi konusunda bağımlılık seviyesine ulaşan kişiler olacaktır. Çalışma ortamınızda bu tür bir durum söz konusu ise çok daha dikkatli olmak durumundasınız ve zaman zaman kendinizi dinlenmeye almalısınız.

Ses kaybının ciddi bir sorun olduğunu unutmamak gerekiyor ve herhangi bir belirti durumunda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Yapılacak tetkikler ile birlikte en uygun ve doğru tedavi yöntemi de belirlenecektir. Risk grubunda yer alan kimselerin daha dikkatli ve temkinli olmaları gerekiyor ve doktor kontrolleri de bu bağlamda bir adım öne çıkacaktır.

Sigara Kullanımı

Sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerin insan vücuduna yaptığı etki yadsınamaz ve bu etki doğrultusunda ses tellerinin zarar görmesi de mümkün hale geliyor. Bağımlılık seviyesine ulaşan bir içicilik durumunda sizler de tıbbi destek almak zorundasınız. Bağışıklık sistemine doğrudan etki eden bu tür zararlı ürünler, aynı zamanda ses tellerinize de ciddi manada zarar veriyor.

Ses kaybı ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz bir hayli yüksek ve bu durum yaşam kalitenizi de büyük ölçüde etkileyecektir. Sigara bıraktırma hattı bu konuda imdadınıza yetişiyor ve ilaç tedavisi ile birlikte bu zehirden kurtulma şansınız da artacaktır.

Kimyasallara Maruz Kalmak

Fabrika ortamında ya da sanayi alanında bir işe sahip iseniz ve kimyasallar ile çok sık temas etmek durumunda kalıyorsanız, ses kısılması ve kaybı konusunda çok daha dikkatli davranmak durumundasınız.

Kimyasallara maruz kalmak yalnızca ses tellerinize değil, genel vücut sağlığına da doğrudan etki edecek ve zarar görmenize neden olacaktır.

Gerekli hassasiyet gösterilmediği takdirde bu zarar her geçen gün biraz daha artıyor ve ciddi boyutlara ulaşıyor. Doktor kontrolleri ile birlikte alınması gereken önlemleri doğrudan alabilir ve tedavi için harekete geçebilirsiniz.

Ses Kaybı Komplikasyonları

Ses kaybı sorunu ile birlikte ortaya çıkabilecek çok farklı sorunlar var. Bu sorunlardan bir tanesi de ses teli felci olarak biliniyor. Bu ciddi sorun neticesinde konuşmakta güçlük çekecek ve sesinizi hafif yükselttiğinizde boğaz ağrısı ve yanması ile karşı karşıya geleceksiniz.

Ses Teli Felci

Her hastada görülen bir komplikasyon durumu değildir ancak riskler arasında yer aldığını da hatırlatmak gerekiyor. Bu riski ortadan kaldırmak adına yerine getirmeniz gereken birtakım hususlar var ve bu da sesinizi doğru kullanmak şeklinde karşımıza çıkıyor. Aksi bir durumda sesinizi kaybedecek ve genel sağlık durumunuz ile ilgili sıkıntılar da yaşayacaksınız.

Düzenli doktor kontrolleri ile birlikte riskleri tespit etmek mümkün ve bu da alabileceğiniz önlemlerden en önemlisi olacaktır. Ses kaybı, ilaç tedavisi ile tedavi edilebilen bir sorundur ve istirahat neticesinde bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün hale geliyor.

Ses Kaybı Nasıl Önlenir?

Ses kaybı riskini ortadan kaldırmak mümkün. Bunun için dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var ve bunlardan bir tanesi de sigara ve alkol gibi zehirli içeceklerden uzak durmak olacaktır. Bu tür içeceklerin insan vücuduna ne denli zarar verdiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ses kaybına sebebiyet veren sigara ve alkol, bağışıklık sistemini de doğrudan etkiliyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sesin doğru bir biçimde kullanılmasıdır. Yüksek sesle konuşmak ya da bağırarak eşlik etmek gibi durumlar size zarar verecek ve ses tellerinizi de büyük ölçüde yıpratacaktır.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Yoğun sigara ve alkol tüketimi ile birlikte hem bağışıklık sisteminiz zayıflayacak hem de ses tellerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya geleceksiniz. Ses kaybının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu zararlı içeceklerdir. Bağımlılık derecesine dönüşen tüketim durumunda acilen tıbbi destek almanız gerekiyor. İlaç tedavisi ile birlikte bu iki zehirden kurtulma şansı elde ediyorsunuz ve son dönemde ilaçların başarı oranı da bir hayli artmış durumda.

İradesiz bir insan da olsanız bu ilaçlar ile birlikte nikotine olan ihtiyacınız belli oranda azalacak ve sizler de her anlamda fayda sağlamış olacaksınız. Göstereceğiniz hassasiyet bir hayli önem taşıyor ve sizi genel olarak da iyi hissettirecektir.

Sesi Doğru Tonda Kullanmak

Yüksek sesle konuşmak ya da uzunca bir süre yüksek sesle eşlik etmek, ses tellerinize ciddi zararlar verecektir. Tribünde ya da konser alanında bunu çok daha sık yaşıyorsunuz ancak sesinizi doğru tonda kullanma konusunda göstereceğiniz hassasiyet, genel sağlık durumunuz için de büyük bir öneme sahiptir.

Bunu yapmadığınız takdirde bir süre sonra ses tellerinizin yıprandığını ve sesinizi kaybettiğinizi fark edeceksiniz.

Ses kaybı, ciddi bir hastalık olarak lanse ediliyor ve yazımızın bir bölümünde bahsettiğimiz gibi altında yatan ciddi nedenler mevcuttur ve bu nedenler genel sağlık durumunuza da etki etmektedir.

Su Tüketimi

Vücudun ihtiyacın olan suyu, günlük olarak tedarik etmek zorundasınız. Su tüketiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise suyun sıcaklığı olacaktır. Çok soğuk su içmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek de ses tellerinize ciddi zararlar veriyor ve yine genel sağlık durumunuzu da olumsuz etkiliyor. Bu etkiyi ortadan kaldırmak ve riskleri en aza indirgemek adına su sıcaklığını doğru ayarlamanız gerekecektir.

Özellikle kış aylarında soğuk su tüketmek, yalnızca ses kısılmasına değil, aynı zamanda boğazlarınızın şişmesine neden oluyor ve grip hastalığına da davetiye çıkartıyor.

Sık Sorulan Sorular

Ses kaybı ile ilgili merak edilenleri bu başlık altında toplamayı tercih ettik. Basit bir sorundan bahsetmiyoruz ve tam aksine genel sağlık durumunuzu ciddi anlamda olumsuz etkileyecek ve yaşam kalitenizi düşürecek olan bir sorundur.

Ses kaybı tedavisi nasıl yapılır?

İlaç tedavisinin yanı sıra ılık sıvılar ile bu tedaviyi destekleyebilir ve konuşmayarak sesinizi belli bir süreliğine dinlendirebilirsiniz. Bu süre zarfında çok fazla konuşmamaya özen gösterin…

Ses kaybı daha çok kimlerde görülür?

Yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirenler ve ses tonunu ayarlama konusunda sıkıntı yaşayanlar, bu sorun ile daha sık karşılaşıyor. Bununla birlikte sigara ve alkol tüketimini bağımlılık seviyesine taşıyan kimseler de bu sorun ile daha sık karşılaşacaktır.

Ses kaybı tedavi edilmezse ne olur?

Ses kaybı tedavi edilmediği takdirde konuşma bozuklukları meydana gelecek ve yaşam kaliteniz düşecektir. Ses tellerinizin iyiden iyiye yıpranması ve bu konuda herhangi bir tıbbi destek almama durumu, sorunun daha da büyümesine yol açıyor ve ses kısıklığı ile mücadele etmek durumunda kalıyorsunuz.

Ses kaybı için ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Yazımızda bahsi geçen belirtilerin herhangi biri ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekecektir. Ses kaybı, sanılanın aksine ciddi bir problemdir ve bu problem ile baş etmek zorunda kaldığınızda tedavisi çok daha zor bir hal alıyor. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır ve sesiniz kısıldığı anlarda yardım almanızı önereceğiz. Sesinizi dinlendirmek elbette iyi gelecektir ancak kalıcı bir çözüm olmadığını da belirtmekte fayda var.