Üretra Darlığı Ameliyatı

Ameliyat Özeti
Anestezi TürüLokal / Genel Anestezi
Ameliyat Süresi3 - 5 Saat
Hastanede Kalma Süresi4 - 8 Saat
İşe Dönme Süresi1 Gün

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Videolar

Üretra Darlığı Ameliyatı
Üretra Darlığı Ameliyatı

 

Üretra'nın erkeklerdeki ve kadınlardaki temel işlevi idrarı vücudun dışına çıkarmaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu kanalın önemi sperm amacı ile büyüktür. İdrarın geçmekte olduğu boruda oluşabilecek bir problem ( Şişme, yara, enfeksiyon) idrar akışını engeller, yavaşlatır veya yanmalara neden olabilir. Bu duruma üretra darlığı denir. Bazı insanlar üretra darlığı nedeniyle ağrı hissederler.

Normal koşullar altında idrar torbası üretra yoluyla boşaltılır. Kadınların üretrası daha kısa olduğundan üretra darlığı riski daha düşüktür. Erkeklerde ise kanal penis boyunca uzandığından daralma yaşaması daha olasıdır.

Üretra darlığı operasyonu erkekte veya kadında, görülen daralmanın tıbbi müdahale gerektiren yöntemlerle giderilmesi işlemidir.

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Temuçin Şenkul

Üretra Darlığı Ameliyatı Hakkında

Üretra daralması bir defa olduktan sonra müdahale olmadan kendiliğinden düzelmez. Üretra daralması için birincil tedavi olarak kullanılabilen herhangi bir ilaç yoktur. Aşağıdaki durumlarda cerrahi müdahale tavsiye edilir:

 • İdrara çıkıldığında idrarın zayıf debiyle akması, idrar yaparken zorlanma
 • Mesane taşları
 • Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları
 • İdrara çıktıktan sonra mesaneyi tamamen boşaltamama
 • Belirtileri daha önce ilaçla kontrol altına alınmış tedavinin başarısız olması, ağrı vermesi

Üretra Nedir?

Üretra idrarın idrar torbasından dışarıya akmasını sağlayan kanal olarak tanımlanabilir. Erkeklerde idrar yolu idrar torbasının altındaki delikten başlayarak tüm penisin içinden geçen ince tüp benzeri bir yapıdadır. Kadınlarda ise idrar torbası altından çıkan daha kısa bir kanaldır ve 2.5 ile 4 santimetre uzunluğunda olabilir.

Üretra normal olarak idrarı idrar torbasının içinde tutmak için kapalı bir kapakçık içerir. İdrar torbası idrarla dolduğunda idrarın dışarı çıkmasına izin vermek içiin üretral kapakçığın açılması kontrollü ve kontrolsüz kas hareketleriyle sağlanır.

Üretra Darlığı Nedir?

Mesaneden idrar geçiş yolunun daralması, geçişi zorlaması üretra darlığı olarak bilinir. Çoğunlukla enfeksiyon ve yaralanmalardan kaynaklanmakla birlikte erkeklerde kadınlardan daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Daralma mesane ile penisin ucu arasında herhangi bir noktada oluşabilir. Azalan idrar akış ve daralma idrar yolları enfeksiyonları, üriner hastalılar ve böbrek hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Üretra kanalının bir kısmı daraldığında üretral darlık oluşur. Üretranın herhangi bir bölümü bu daralmadan etkilenebilir. Üretranın etkilenen kısmının etrafında daralma sonucu genellikle bir miktar yara oluşur. Daralmanın uzunluğu 1 cm'den başlar ve üretranın tam uzunluğuna göre değişir.

Erkeklerde idrarın geçtiği idrar yolunun ilk ikisine posterior üretran denir. Bu bölümde mesane kapakçığı, kapakçığı hareket ettiren bir kas, üretranın prostatla bağlantısı bulunur. Bu bölgede meydana gelen daralmalar arka daralma olarak adlandırılır.

Erkeklerde üretranın son bölümüne ön üretra denir. Bu bölümde penis ve penis ucu bulunur. İdrarın geçtiği idrar yolunun bu bölümündeki daralma ön daralma olarak adlandırılır.

Üretra Darlığı Sebepleri

Erkekler uzun üretraya sahip olduğundan üretral daralma yaşamaya daha yatkındır. Bu nedenle erkeklerde daha sık görülürken kadınlarda ve bebeklerde daha nadir görülür. Üretranın daralması idrar torbasından penise kadar herhangi bir noktada olabilir. Bu daralma idrar akışını kısaltır veya yavaşlatır. Bazı ortak nedenler şunlardır:

Erkeklerde idrar vücudun dışına çıktığında üretra yoluna girerken prostat tarafından çevrilmiş bölümden geçer. Daha sonra kapakçık ve bu kapakçığı çalıştıran kasın olduğu bölmeye gelir. Bu kası çalıştırdığımızda idrarımızı tutarız ve akışını durdururuz.. Bu bölgedeki daralma çoğunlukla kırığa bağlı bir hasardan kaynaklanır. (Motorlu taşıt ya da iş kazası) Bu durumlarda üretranın yapısı bozulur veya tamamen kopar, idrar geçemez. Karın yoluyla bir tüp yerleştirilmelidir. Bu işlem durum sabitlenene kadar idrarın boşaltılmasını sağlar.

Penisin içindeki bölümdeki daralmalar ise çoğunlukla darbe kaynaklıdır. Penise alınan darbe sonucu ilk aşamada daralma gerçekleşmese de daha sonra yara oluşumu sonrası daralma hissedilebilir. Bununla birlikte tedavi sırasında endoskop veya başka yabancı cisimlerin bölgeye yerleştirilmesinden kaynaklanan travma da üretra darlığına neden olabilir.

Üretra daralması için diğer potansiyel nedenler bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya böbrek taşı çıkarılmasından sonraki cerrahi sebebiyle oluşur. Bununla birlikte çoğu durumda hiçbir neden bulunamaz. Üretral daralma kendiliğinden de gelişebilir.

Cinsiyet Faktörü (Kadın)

Erkeklere kıyasla kadınlarda kanal uzunluğunun kısa olması tedaviyi daha kolay hale getirmektedir. Yalnız kadınlarda daha sık görülen enfeksiyon gibi rahatsızlıklar üretra riskini kadınlarda artırmaktadır. Kadınlarda üretra yaklaşık 4 cm olduğu için oluşan darlıklarda ameliyat çok önerilmez. Bunun yerine buji dilatasyonu ile genişletme yapılır. Buna rağmen darlık devam ederse tek çözüm katater yerleştirmek olarak görülmektedir. Kadınlarda görülen bu rahatsızlığın sebebi genelde hormonel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Sağlıklı cinsellik üretranın oluşumunu engellese de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar özellikle kadınlarda üretrayı tetiklemektedir. Şüpheli cinsel ilişkilerden uzak durulmalı veya gerekli korunma yöntemlerine başvurulmalıdır.

Trafik Kazaları

Kaza anında yaşanan yaralanma ve travmatik durumlar üretrayı tetikleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafik kazası, sportif karşılaşmalar veya kavgalar esnasında o bölgeye alınan sert darbe sonucu üretral darlıklar görülebilir.

Sonda Kullanımı

Bilinçli bir şekilde ve söküp takma sırasında yapılan özensiz davranışlar da üretra sebebi olabilmektedir. Sonda kullanımı üretra yaralanmaları, üretra darlığı ve mesane yaralanmalarına neden olabilmektedir. Sonda takılırken idrar kanalında yaralanmalar ve idrar darlığı ile idrar yapmada zorlanma oluşabilir.

Prostat Ameliyatı

Prostat ameliyatın sonrasında da idrar yolunda daralmalar gözlenebilmektedir. Ameliyat ardından dokuların iyileşmesi sırasında bu darlıklar oluşup üretra darlığına prostat ameliyatı da neden olabilir. Üretra darlıkları prostat ameliyatı geçiren hastaların yaklaşık %6'sında görülür. Çoğunlukla yara dokusunun ameliyat sonrası büyümesi ve prostat dokusunun büyük bölümünün alınması nedeniyle oluşur. Prostatın tamamen çıkarılması sonrasında üretral daralma görülmesi nadirdir ve çoğunlukla yanlış cerrahi uygulanmasının bir sonucudur. Prostat ameliyatı sonucu oluşan üretral daralmalar çoğunlukla üretral dilatasyon ile yönetilir. Üretrotomi veya diğer cerrahi prosedürler sıklıkla idrar kaçırma sorunları yaşatabilir.

Sistoskopik Girişimler

Ürolojik muayeneniz idrar yolunuzda bir soruna işaret ediyorsa idrar kanalınızı dorudan görmenin bir diğer yolu sistospi yaptırmaktır. Bu işlem idrar kanalına fiber kablonun sokularak mesanenin ve idrar yolunun görssel incelenmesidir. Bir ışık yardımı ile sistoskopun ucundan içerdeki ortam aydınlatılır. Sistoskopik girişimin amacını, nasıl yapıldığını ve size yararlarını göz önünde tutup doktorunuz ile işbirliği yapmanız daha iyi olacaktır. Doktorunuz ile güven ilişkisi içinde tedavinizi olmanız daha doğru olur.

Üretra Darlığı Belirtileri

Üretral daralmalar bazen hiç belirti göstermez, bazen de hafif rahatsızlık ya da idrar yapmakta zorlanma şeklinde görülür. Üretral daralmanın olası belirtileri ve komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

 • İdrar akışını başlatmada zorlanma
 • Ağrılı idrar yapma
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • İdrar tutmada zorluk
 • İdrar torbasının tam boşaltılamaması
 • Azalan idrar akışı
 • Püsküren veya çift akan idrar
 • Kanlı veya koru renkli idrar
 • Kanlı sperm
 • İdrar kaçırma
 • Kasık ağrısı
 • İdrar torbası taşları
 • Sık idrara çıkma

Üretra Darlığı Ameliyat Yöntemleri

Üretra daralmasının tedavisinde kullanılabilen çeşitli cerrahi tedaviler vardır. Tavsiye edilen tedavi daralmanın konumuna, uzunluğuna, ciddiyetine ve prosedürün risklerinin değerlendirilmesine göre farklılık gösterebilir. Ortak üretra darlığı ameliyatı yöntemleri şunlardır:

Buji ile Genişletme (Dilatasyon)

Buji iLe genişletme (dilatasyon) üretral darlıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Buji ile genişletmenin amacı üretranın astarına zarar vermeden dokuyu gererek düzeltmektir. Bu işlem lokal anestezi altında bir muayenehanede veya genel anestezi altında ameliyathanede yapılabilir. Çapları artan ince çubuklar penisin ucundan üretraya doğru ilerletilir ve bu esnada üretral yaralanmaya sebep olmaması için dikkat edilir. Bu işlemde daralma tekrarlayabileceğinden bu işlemin zaman zaman tekrarlanması gerekebilir. Daralma daha kısaysa tekrarlama olasılığı daha düşüktür. Bazen hastalara gerektiğinde evde kendi dilatasyonunu gerçekleştirmesi için buji, çubuklar, jel verilebilir.

Bu uygulama üretra içine ince bir plastik çubuk geçirilerek yapılır. Bu işlem ya bir lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Artan kalınlığa sahip çubuklar, daralmış striktürü kademeli olarak genişletmek için yavaşça eklenir. Amaç, ek çiziklere neden olmaksızın striktürü genişletmektir. Bununla birlikte bir darlık sıklıkla her dilatasyondan sonra yavaş yavaş daralmaya eğilim gösterir. Bu nedenle semptomlar tekrarladığı zaman sıklıkla tekrar dilatasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı kişilere kendiliğinden yağlanan bir tüp verilir (kateter), darlığın genişlemesini sağlamak için kendileri bunu düzenli olarak takarlar.

Kural olarak, darlık daha kısa sürerse genişleme ile iyileşme şansı da artar. Yapılması nispeten kolay bir işlemdir ve bu nedenle önce denenebilir.

Balon Dilatasyonu (Sistoskopi eşliğinde)

Genellikle dilatasyon yalnızca bir yöntem aracıdır ve bir tedavi şekli değildir. Bu genellikle daha agresif cerrahi müdahale için aday olmayan hastalar için saklıdır. En az travmatik ve en güvenli yöntem, birkaç hafta boyunca seri kateter dilatasyonu veya balon dilatasyonu olacaktır. Dilatasyon, sadece saf epitel striktürlerini minimum veya hiç spongiofibroz ile tedavi edebilir. Etkili olabilmesi için skarın daha fazla yara izi yaratmadan gerilmesi gerekir. Bunun için en iyi şans, kanamaya neden olmaksızın yara izini uzatmaktır. Üretradan kanama, yaranın yırtılmış olması ve striktür çok geçmeden tekrarlanarak darlık uzunluğu ve yoğunluğu ile sonuçlanır. Genel olarak uzun vadeli başarı zayıf ve rekürrens oranları yüksektir. Aralık dilatasyonu kesildiğinde striktür tekrar eder.

İnternal Üretrotomi

Bu prosedürde, darlıkların tam olarak nerede olduğunu görmek için üretranın içine ince bir teleskop geçirilir. Bu genel anestezi sırasında yapılan bir uygulamadır. Bundan sonra darbeyi kesmek için teleskoptan küçük bir bıçak geçirilir. Bıçak yardımı ile daralan striktür genişletilir. Bu işlem ile semptomların rahatlamasını sağlamış olacaksınız. İnsanların yaklaşık yarısı bu işlem ile iyileştirilir. Dilatasyon gibi striktür yeniden şekillenebilir ve bazı durumlarda prosedür zaman zaman tekrarlanmalıdır. Genellikle striktür ne kadar kısa olursa, bu işlemle tedavi olanağı da o kadar yüksek olur.

İç üretrotomi (striktürü hafifletmek için üretra içine cerrahi insizyon), bir striktürü açmak için tüm transüretral insizyon veya ablasyon yöntemlerini kapsar. Darlığı kesmenin amacı, aynı bölgede yara tekrarlanmadan önce epiteli yeniden büyütmektir. En iyi ihtimal ile üretrotominin sonucu idrar yapmayı engellemeyen daha geniş çaplı bir darlık oluşturmaktır. Üretrotomi minimal spongiofibrozlu kısa darlıklar için (1 cm'den daha azı) potansiyel olarak iyileştiricidir. Her ardışık üretrotomiden sonra iyi derecede kısa bir idrar akışı periyodu, bunu takiben kötüleşen spongiofibroz derecesi ve kalan striktür izlenir. Kanama, sepsis (enfeksiyona karşı ciddi vücut çapında reaksiyon), idrar kaçırma, erektil disfonksiyon, glans uyuşması ve cinsel arzusundan ziyade hastalığa bağlı anormal ereksiyon gibi lümen (boşluk) obliterasyonunun yanında raporlar da vardır.

Kısa vadede (6 aydan az), başarı oranları %70 ile 80 arasında değişmektedir. Bununla birlikte bir yıl sonra tekrarlama oranları %50 ile 60 arasındadır. Beş yıl boyunca tekrarlama olasılığı %74 ile 86 arasında değişir (striktürün uzunluğu ve spongiofibroz derecesine bağlı olarak). Lazer üretrotomi ile iç üretrotominin vasat uzun vadeli sonuçlarını iyileştirme girişimleri yapılmıştır. Yağ lazerleri ile yarayı kesme işlemi yapılmıştır. Bununla birlikte sonuçlar standart tekniklerden üstün değildir.

Direkt vizyon internal üretrotomi (DVIU), genel anestezi altında yapılan endoskopik prosedürdür. Bir kamera yani endoskop ile ince bir tüp, striktürü görselleştirmek için üretranın içine sokulur. Daha sonra darlıkları açmak ve üretrayı genişletmek ve daralmayı kesmek için endoskoptan küçük bir bıçak geçirilir. Daha sonra bir foley kateteri, üretra kesisi iyileşirken birkaç gün ile bir hafta boyunca yerleştirilir ve yerine konur. Kısa üretken (1 cm uzunluğunda, üretranın bulbar üretra adı verilen bir bölümünde yer alan) için DVIU, % 50-70 oranında darbesizlik oranına sahiptir. DVIU'nun diğer yerlerde ve daha yoğun darlıklardaki başarısı genellikle daha azdır. DVIU sonrası komplikasyonlar; kanama, ağrı, idrar yolu enfeksiyonu (UYE), ereksiyon bozuklukları ve tekrarlayan darlıkları içerir. Yaralı dokuyu açmak için lazer kullanımı bıçak kullanmaktan daha iyi görünmüyor. Düzeltme tekrarlanırsa DVIU da tekrarlanabilir, ancak prosedürün üç aydan daha kısa süren üçüncü muamele veya rekonstrüksiyondan sonra tekrar DVIU uzun süreli başarı sağlamaz.

Açık cerrahi, üretroplasti altın standarttır. Diğer tedavilere göre daha uzun vadeli başarı oranları vardır. Striktürün yeri ve kapsamına bağlı olarak farklı üretroplasti tipleri önerilebilir.

Eksizyon ve primer anastomoz üretroplastisi: Bu işlem yara izinin cerrahi olarak çıkarılmasını ve üretranın tekrar bağlanmasını içerir. Bu işlem üretranın, bulber uratranın özel bir bölgesinde bulunan kısa darlıklar (<2cm) için iyi çalışır. İşlemden sonra alanın iyileşmesine izin vermek için bir kateter yerinde bırakılmıştır. Kateterin süresi cerrahın tercihine göre değişir. Bu prosedürün başarı oranı %90'a kadar çıkmaktadır. Bu prosedüre ait riskler, enfeksiyon, kanama, ağrı, tekrarlayan striktür ve fistül riskini (üretra ve deri arasında bir iletişim) ve idrara çıkma sonrasında top sürme riskini içerir.

Augmented üretroplasti: Eğer daralma uzun ve peniste yer alıyorsa, striktür açık olabilir veya çıkartılabilir. Bölge daha az sıklıkla yakındaki deri veya doku gibi çevresindeki dokulardan yapılmış bir tüple değiştirilir ve yanağın içinden (yanak mukozası gibi) vücudun diğer bölgelerinden alınır. İyileşme sırasında dokunun iyileşmesine ve idrar sızıntısını en aza indirmesine izin vermek için bir kateter yerine bırakılmıştır. Kateterin süresi, striktürün kapsamı ve yerine göre prosedürün tek bir aşamada mı yoksa iki aşamada mı yapılacağı ile değişebilir.

Pelvik kırıklar üretral yaralanma ve bunu izleyen darlık ile sonuçlanabilir. Bir darlık geliştirmenin riski yaranın başlangıç tedavisi ile ilgilidir. Pelvik yaralanma anında bir suprapubik tüp yerleştirilirse, bir darlık oluşma ihtimali yüksektir. Hasta, diğer yaralanmalardan iyileştiğinde striktür eksizyonu ve idrar yolları uçlarının reapproximation ile tedavi edildiğinde striktür onarılır. Bazı durumlarda bir kateter üriner yaralanmadan mesaneye geçirilebilir. Yaralanma zamanında ve üretranın kateter üzerinde iyileşmesine izin verilir. Üretranın bu şekilde yeniden düzenlenmesi, üretra daralması oluşum riskini yaklaşık %30 oranında azaltır ve daralmanın cerrahi müdahale için daha kolay olmasını sağlar. Pelvik kırıklardan üretral darlıkların onarımı ile başarı oranları, striktür eksizyonu ve üretranın uçlarını bir araya getirerek (yeniden yaklaşma) yaklaşık %90-98'dir. Pelvik kırıkların komplikasyonları kanama, enfeksiyon ve erektil disfonksiyonu olarak sayılabilir. Üretral darlık tamirinin komplikasyonları arasında kanama, enfeksiyon ve idrar kaçırma bulunur. Tedavi eden üroloji uzmanı, her birey için en iyi seçenek olacak prosedürü önerir. Herhangi bir medikal prosedürde olduğu gibi bu işlemlerin herhangi birinde bir takım riskler ve komplikasyonlar vardır.

Otis Üretrotomi

Soğuk bıçalk ile üretra darlığının kesilmesi olan internal üretrotominin alt dalı otis üretrotomide ise üretral darlığın körlemesine kesilmesi söz konusudur. Bu tedavi ile körlemesine kesim yapıldığı için dokuların tekrar darlığa sebep olması önlenmeye çalışılmaktadır.

Sachse Üretrotomi

Görerek soğuk bıçak yöntemiyle kesi anlamına gelen bu yöntem de internal üretrotominin alt bir dalını oluşturmaktadır.

Plazma Kinetik Enerji ile Sıcak Kesi

Plazma Kinetik Enerji ile Sıcak Kesi uygulamasında hastanın idrar kanalından girilir ve özel aletler yardımıyla parça parça kesilerek dışarı alınır. Kullanılan enerji kaynağı monoplar ise hastanın vücudundan enerji akımı geçer. Kullanılan enerji bipolar ise buna gerek yoktur.

Plazma Kinetik Enerji sisteminde ise hastadan elektrik akımı geçmez. Dolayısıyla hasta kalp piline sahip olsa dahi pil elektrik akımından etkilenmez. Daha güvenli bir tercihtir. Bu yöntemle yapılan ameliyatların süresi daha kısadır. Bu da aynı zamanda daha az kanama ve daha az hastanede yatış süresi demektir. Plazma Kinetik yöntemle yapılan ameliyatta çıkarılan doku örneği incelemeye gönderilebilir.

Holmium Lazerle Sıcak Kesi

Holmium lazer yardımıyla yapılan sıcak kesi ameliyatında darlık lazer yardımıyla giderilir. Bu işlemi uygularken lazer dalga boyları kullanıldığından üretranın çevresindeki dokular bu dalga boylarını emmemekte ve bundan dolayı işlemden zarar görmemektedir. Bununla birlikte lazer işlemi üretraya dokunmadan yapıldığından daralma merkezinin ve şeklinin değişmesi söz konusu olmamaktadır. Holmium Lazer ile yapılan ameliyatlarda başarı oranı %92-95 arasındadır ve bu oranlar üretra darlığı tedavisinde en yüksek başarı oranlarını temsil etmektedir.

Üretral Polipler Nedir?

Bunlar üretranın iyi huylu tümörleri olup özellikle idrar yolunun ağızından dışarıya doğru çıkan üzüm salkımı görünümüğnde olan kitleleri ifade eder. Hastalar ağrılı idrar, kanlı idrar yapma şikayeti ile hastaneye geldiğinde kitle olan polipler tespit edilirse kitle cerrahi ile çıkarılır. Tedavinin devamlılığı için üretranın başka bir yerinde polip olup olmadığı tespit edilmek üzere idrar yolunun bütün kısımları sistoskopi ile incelenir.

Üretral Kondilom Nedir?

Üretral kondilom denilen siğillerin tanısı görsel olarak görülebildiğinden çok kolaydır. Üretral kondilom da polipler gibi aynı şikayetler ile hastaları rahatsız etmektedir. Üretral kondilomların tedavisi de üretral polipler ile aynıdır.

Üretra Darlığı Ameliyatı Hangi Uzmanlık Alanına Girer?

Hastanın ilk teşhis ve tedaviye başlaması hiç şüphesiz üroloji polikliniğine giderekolmalıdır. Hastalığınızın durumuna göre üroloji uzmanınınız sizi diğer uzmanlık alanlarından destek almak için yönlendirebilir. Bu doğrultuda ilk gitmeniz gereken uzmanlık alanı ürolojidir.

Ameliyatın Yapılacağı Hastane Şartları

Uzman hekiminiz kadar hiç şüphesiz ameliyatın yapılacağı hastane şartlarının yeterli ve düzenli olması sağlığınız açısından çok önemlidir. Çünkü yeterli ekipmanlara sahip olmayan bir hastane yeterli tedavi konusunda size yardımcı olamayacaktır. Bunun için hastene şartlarının önceden bilinerek hareket edilmesi önemlidir.

Yoğun Bakım Gerekir Mi?

Hastanın durumuna ve ameliyat anında gelişen komplikasyonlara bağlı olarak çok düşük bir ihtimal ile yoğun bakım gerekebilir. Ancak sadece bu bir ihtimaldir.

Refakatçi Gerekir Mi?

Hastanın durumundan kaynaklı olarak sonda kulllanımı konusunda yardımcı olacak bir refakatçinin olması gereklidir. İlaç kullanımı ve sonda gibi ekipmanların kullanımında refaketçi hastaya yardımcı olabilir.

Anestezi Gerekir Mi?

Hastaların ağrı ve acı duymaması için lokal ve genel anestezi uygulamnaları yapılması şarttır. Anestezi bu ameliyatlar için vazgeçilmez bir unsurdur.

Ameliyatta Kullanılan Cihazlar

Üretra darlığı için yapılan ameliyatlarda kullanılan cihazlar endoskopik cerrahi aletleridir. Bu cihazlar arasında kamera aydınlatma sistemi ve işlemi yapacak aletlerin geçirileceği kanallar bulunmaktadır. Bu aletler vücuttaki doğal girişlerden vücut boşluklarına girerek gerekli operasyonun başarılı bir şekilde yapılmsını sağlar.

Kimler Üretra Darlığı Ameliyatı Olamaz?

Hekiminizin ilk muayenenin ardından vereceği uretra ameliyatı kararına göre sizin için en uygun seçimi yapmasıyla ameliyat yönteminiz belirlenecektir. Kişiye göre ameliyat türleri değişse de asıl olan hastanın durumu ve tedaviye tepki verme ihtimalidir. Bu çerçevede hastanın durumuna göre uygun bir uretra amliyatı belirlenebilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı İstatistikleri ve Başarı Oranları

Genellikle dilatasyon yalnızca bir yöntem aracıdır ve bir tedavi değildir. Bu genellikle cerrahi için aday olmayan hastalar için uygundur. En az travmatik ve en güvenli yöntem birkaç hafta boyunca seri kateter dilatasyonu veya balon dilatasyonu yöntemidir. Genişletme potansiyel olarak sadece doku benzeri darlıkları iyileştirir ve çevresindeki dokuda hiç iz bırakmaz. Genel olarak uzun vadeli başarı zayıf ve tekrarlama oranları yüksektir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Fiyatları

Devlet tarıfından SGK yoluyla bu ameliyatın bütün masrafları karşılansa da özel hastaneye gidilmesi durumunda belirli oranda maddi bir külfet oluşabilir. Hasta için tedavi sürecinde maddi unsurlardan ziyade ameliyatı yapacak olan uzman doktor ve hastane ekipmanlarının yeterliliği önemlidir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Öncesi

Tanı, öykü, fiziki muayene darlıkların yerini, boyutunu belirlemek için bir veya daha fazla çalışmaya dayanılarak yapılır. Tıbbi öykü, fiziki muayene ve semptomlar üretra darlıklarına işaret ediyorsa ilave tanı testleri daha ileri değerlendirmede yardımcı olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için idrar tahlili, idrar kültürü ve üretral kültür istenilen tipik testlerden bazılarıdır. Prostatın muayenesi ve prostat kanseri taramaları elle muayene ve ölçümler ile doktor tarafından yapılır. Genellikle görüntüleme ve endoskopik çalışmalar tanıyı doğrulamak ve darlıkların yerini, uzunluğunu ve darlık derecesini tanımlamak için gereklidir.

Tetkikler

Üretral striktürü değerlendirmede bazı yaygın görüntüleme ve endoskopik testler aşağıda belirtilmiştir.

 • Üretra ultrasonu
 • Retrograd üretrogram
 • Sistografi, dolum ve boşaltma (VCUG)
 • Anterograde sistoürethogram
 • Sistoüretroskopi
 • MR ve BT taraması
 • Üretra ultrasonu

Üretra darlıklarını değerlendirmede üretranın ultrasonu radyolojik yöntemlerden biridir. Bir ultrason probu, penisin uzunluğu boyunca yerleştirilir ve striktür boyutu, daralma derecesi, striktürün uzunluğu belirlenebilir. Bu acısız bir yöntemdir ve herhangi bir özel hazırlık gerektirmez. Bununla birlikte üretranın ultrasonu, darlıkların yeri ile sınırlıdır. Üretranın penisin içinden geçen darlıklarının belirlenmesinde daha yararlı bir yöntemdir. Üretranın ultrasonu, cerrahi öncesi striktürü tanımlamak için retrograd üretrogram (RUG) gibi diğer çalışmalara ek olarak kullanılabilir.

Retrograd üretrogram Üretral darlıkların değerlendirilmesi için yapılan bir başka radyoloji testi olarak tanımlanabilir. Bu test, esas olarak üretranın son kısmında penisin ucundaki açıklıkta küçük bir idrar kateteri yerleştirilmesini gerektirir. Kateterin balonu, çalışma sırasında kateteri yerinde tutmak için hafifçe şişirilir. Kateter ile idrar yoluna az miktarda bir iyot kontrast madde yavaş yavaş enjekte edilir. Ardından üretral darlık, kontrast maddenin akışı üzerindeki herhangi bir tıkanıklık veya bozulmayı değerlendirmek için radyografik resimler ile inceleme altına alınır. Bu test lokalizasyon, striktür uzunluğu ve diğer anomalilerin varlığı hakkında yararlı bilgiler sağlar.

Sistografi, dolum ve boşaltma (VCUG) Prostatik üretranın, üretranın ilk kısmına bakmak için yararlıdır. Bu çalışmada mesane dolar ve birey floroskopi altında boşalır.

Antegrad sistoüretrogram diğerlerine benzer bir testtir ama yerine suprapubik kateter (alt katta deri yolu ile mesaneye yerleştirilen üriner kateter) varsa yapılabilir. İyot kontrastı daha sonra kateter yolu ile mesaneye enjekte edilir ve üretranın akışı floroskopi altında radyografik olarak incelenir.

Sistoüretroskopi ucunda bir kamera bulunan ince bir tüp olan küçük bir aracın doğrudan üretranın iç kısmına (lümen) bakmak için üretranın içine sokulduğu endoskopik bir değerlendirmedir. Üretral açıklığın ucu enfeksiyonu önlemek için temizlenir ve rahatlık için yağlayıcı anestetik jeller uygulanır. Sonra endoskop üretra ve mesane içine sokulur. Herhangi bir anatomik veya yapısal anormallik tespit edilirse ve gerekirse aynı zamanda bir biyopsi yapılabilir. Sistoskopi darlık uzunluğu kadar sınırlıdır ve kesin yer; kapsamın büyüklüğü, üretranın daralma derecesi nedeni ile tam olarak tanımlanamayabilir. Yerinde suprapubik tüp bulunan bireylerde, sistoskopi suprapubik bölge boyunca esnek bir tüple, antegrad sistoskopi olarak adlandırılabilir.

MR ve BT taraması üretilen darlıkları değerlendirmek için bu çalışmalar daha az sıklıkla kullanılır. Ancak bazı bulgularda, pelvik kemik kırıkları öyküsü bulunan kişilerde olduğu gibi yararlı sonuçları olabilir.

İdrar Tahlili ve Kültürü

İdrarda yer alan bakteri ve mayaları tespit etmek için kullanılmaktadır. İdrar kültürü için örnek her zaman toplanabilir. İdrarı çevre deriden bakterilerle kontamine olma riskinden dolayı idrar toplanmadan önce genital bölgeninin hijyeni çok önemlidir. İdrar örneği alırken bir miktar idrar tuvalete yapılır. Sonra 9 veya 10 cc idrar steril idrar kabına yapılır. Bu idrar örneği alma şekline orta akım temiz idrar denir.

Üriner Sistem Sonografisi

Üriner ultrason olarak adlandırılan bu yöntemle iki böbrek ve idrar yollarıyla birlikte idrar kesesi görüntüsünün alındığı yöntemdir. Yöntemin uygulanmasında önemli olan hastanın idrara sıkışması önemlidir.

Üroflowmetri

Teşhise götürecek en pratik yöntem olan üroflowmetri ile işeme sırasında idrar akımının hızı, şekli ve miktarı tespit edilerek ölçüm yapılır. İdrar kesesindeki sorunlar ile ilgili araştırmalarda kullanılır. Bu ölçüm aracı ile aşağıda sıralanan parametrelere ait grafik ve matematiksel değerlere ulaşmak mümkündür.

Maksimum İşeme Hızı

Maksimum işeme hızı hastanın yaşına göre değişecektir. Eğer hasta 7 yaşından küçükse 14 ml/sn, 8-13 yaş aralığındaysa 15ml/sn, 14-45 yaş aralığında 21ml/sn, 45-65 yaş aralığında 20ml/sn ve 65 yaş üstündeyse 12ml/sn maksimum hızlarda işeme gerçekleşmelidir. Eğer bu sınırların altında kalıyoras hastada üretra daralması görülebilir.

Ortalama İşeme Hızı

Ortalama işeme hızı yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterecektir. Eğer hasta 10ml/sn, 8-13 yaş aralığındaysa 12ml/sn, 14-45 yaş aralığındaysa 21ml/sn, 45-65 yaş aralığındaysa 15ml/sn, 65 yaş üstündeyse 9ml/sn ortalama işeme hızına sahip olmalıdır. Eğer bu hızlardan düşük bir ortalama ölçülmüşse hastada üretra daralması görülmesi mümkündür.

İşeme Süresi

Üroflowmetride işeme süresi işeme hızına bağlı bir değişken olarak ölçülür. İşeme süresi yaşa bağlıdır. Gençlerde daha kısa sürerken yaşlandıkça işeme süresi artacaktır. İşeme miktarı ölçülüp süreyle kıyaslandığında elde edilen idrar miktarı yetersizse üretra daralması söz konusu olacaktır.

Maksimum İşeme Hızına Ulaşma Süresi

Maksimum işeme hızına ulaşma süresi işeme hızıyla birlikte miktara da bağlıdır. İdrar torbası dolu olduğunda işeme hızı daha yüksek olacaktır. Test idrar torbası doluyken gerçekleştirilir ve eğer maksimum işeme hızına ulaşmada gecikme yaşanıyorsa bu üretra darlığı problemine işaret ediyor olabilir.

İşenen İdrar Hacmi

Üretra darlığı yaşayan hastalarda işenen idrar hacmi düşük kalmaktadır. Daralma idrar torbasının tam olarak boşaltılamamasına, bir miktar idrarın torbada kalmasına neden olur. Eğer işeme işlemi tamamlanmış ve buna rağmen idrar torbası boşalmamışsa üretra darlığı söz konusu olabilir.

Üretrografi

Doğrudan damar, eklemler ya da ağızdan alınan maddeler ile üretronun radyolojik ortamda daha rahat görüntülenmsini sağlayan bir yöntemdir.

Ürodinami

İdrar yapma ile ilgili mesane, prostat ve idrar yolu gibi organların bozukluklarının nedenlerini araştıran yönteme verilen isimdir.

Sistometri

Mesanenin ne kadar idrar alabileceğini mesanedeki idrarın miktarı kişinin işeme ihtiyacı duyması ve mesanedeki basıncı gösteren ölçüm olarak tanımlanabilir. Bu işlemde mesane içi basıncı ölçmek için dış idrar kanalından mesane içine ince bir katater gönderilir. Mesane sıvı ile doldurulmaya başlanır. Kişinin işeme ihtiyacı duyduğu ilk an ve artık dayanamayacağı dereceye geldiği an tespit edilir.

Kan Tahlili

Üretra darlığı ameliyatları öncesinde yapılan kan tahlilleri ile hastanın sağlık durumu değerlendirilir. Ameliyat anında komplikasyon gelişmesini önlemek için gerekli kan tahlilleri mutlaka yapılmalıdır. Kan tahlilinden alınacak sonuçlara göre işleme devam edilecektir. Kanda yüksek miktarda ürik asit bulunması üretra daralmasına işaret eder.

Anestezi Kontrolü

Hastanın ihtiyaç duyduğu anestezi miktarı belirlenir. Hastanın ameliyat geçmişi, bağımlılıkları değerlendirilerek verilecek anestezinin lokal veya genel olacağı belirlenecektir.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Her ameliyatta olduğu gibi sigara ve alkol tüketimi üretra ameliyatından önce de mutlaka bırakılmalıdır. Doktorun bu konuda tavsiyeleri göz önünde bulundurularak gerekli sağlık önlemlerinin alınması ameliyatın başarısını etkileyecektir.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Hasta ameliyat öncesinde düzenli olarak kullandığı ilaçları hekimine bildirmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, tansiyon ilaçları, antibiyotikler vb ilaçlar ameliyatın gidişatını etkileyebilir. Aspirin gibi sulandırıcı ilaçlar ameliyattan önce kullanılmamalıdır zira kanama ihtimalini artıracaktır.

Kan Sulandırıcı İlaçlar

Doktorun önerdiği kan sulandırıcı ilaçların dışında kullanılan başka ilaçlar varsa doktor ile paylaşılmalı ve ameliyat öncesi doktor bu durumdan haberdar edilmelidir. Kullanılan ilaçlar ameliyatın seyrini ve iyileşme sürecini etkileyeceği için ihmal edilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kanama riskini artırabilir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler, enfeksiyonu azaltmak için tüm üretral prosedürlerden önce antibiyotik profilaksisi önerilmektedir. Herhangi bir enstrümantasyondan önce aktif idrar yolu enfeksiyonunun bulunmaması idrar kültürü ile doğrulanmalıdır. Semptomatik idrar yolu enfeksiyonu veya bakteri kolonizasyonu olan hastalar mümkün olduğunda geniş spektrumlu oral antibiyotikler ile tedavi edilmeli ve idrar kültürü temizlenene kadar enstrümantasyon veya ameliyat ertelenmelidir. Pozitif idrar kültürleri daha yüksek komplikasyon oranları ile ilişkilidir.

Diğer İlaçlar

Doktorun önerdiği ilaçların kullanımına özen gösterilmeli ve hekimin haberi olmaksızın ilaç kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Alınan Tedaviler ve Hastalık Öyküsünün İncelenmesi

Striktürü tanımlama; tedaviye başlamadan önce yerleşim yeri, uzunluğu ve şiddeti radyografik ve endoskopik çalışmalar ile tanımlanmalıdır.

Üretra darlıklarının başlangıç tanısı genellikle bir travma ortamında veya idrar kateterini geçemeyen bir retrograd üretrogram (RUG) ile yapılır. Yalnızca tek başına RUG, striktür hastalığının boyutunu tanımlamada yeterli olacaktır.

Tedavi öncesinde ve üretral striktür tanısı koyan ilk çalışmanın bulguları ne olursa olsun, üretral striktürün boyutunu, kalibresini ve üretral mukozal tutulumun derecesini tanımlamak için sistoüretroskopi yapılmalıdır.

Suprapubik tüp yerleştirmeyi gerektiren akut idrar retansiyonu olan hastalarda, idrar yolu striktürünü daha iyi tanımlamak için tüp aracılığı ile bir işeme sistoüretrogram (VCUG) yapılabilir. Alternatif olarak antegrad sistoüretroskopi suprapubik bölge yoluyla da uygulama yapılabilir. Aynı zamanda mesane, uzun vadeli mesane çıkışı tıkanıklığı ile ilgili olabilecek durumlar için de incelenmelidir.

Striktür nedeni pelvik kırık üretral distraksiyon kusuru olan hastalarda, mesane çıkışında yaralanma olduğunun kanıtı olarak değerlendirilmesi önemlidir. Bazı hekimler, spongiofibrozun boyutunu tanımlamak ve düzeltilmesi gereken üretranın mutlak uzunluğunu belirlemek için ultrason kullanımını savunmaktadır.

Operasyon Planının ve Ameliyat Yönteminin Belirlenmesi

Hastanın sağlık durumuna bakılarak doktor tarafından cerrahi operasyonlar için gerekli planlar yapılır. Hastanın cinsiyeti, darlığın tekrarlama derecesi gibi unsurlara bakarak ameliyat yöntemi belirlenir. Hasta operasyon gününde hazır olur ve gerekli yöntemler uygulanır. Ameliyat yönteminin hastaya uygunluk kararını doktor verecektir. Daralmanın derecesine bakarak ameliyat öne çekilebilir veya ertelenebilir.

Ameliyata Hazırlık

Hasta hastaneye gittikten sonra yapılan muayeneler ardından birkaç günlük gözetim uygulanır. Ameliyat öncesi testler ve operasyonlar sonrası ameliyat günü belirlenir. Doktor ve hastanın tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra ameliyat gerçekleştirilir.

Ameliyathanenin Hazırlanması

Yapılacak ameliyatın durumuna göre gerekli ekipmanlar ameliyathanede hazır bulundurulur. Uzman hekim de ameliyat türüne göre gerekli operasyonu yapar. Ameliyathanede sağlık görevlileri ve sağlık ekipmanları hastanın ameliyat durumuna göre hazır bulunmalıdır.

Ameliyat Ekibinin Hazırlanması

Ameliyat ekibi eksiksiz olarak o gün yapılacak ameliyata hazır olmalıdır. Ameliyat hakkında bilgi sahibi olan uzmanlar ve yardımcılar hazır halde bekler ve gerekli müdahaleleri yaparlar.

Hastanın Hazırlanması

Mesane dekompresyonu: İdrar akışını sürdüren uzun süreli devam eden semptomların olduğu hastalar genellikle mesaneyi iyice sıkıştırırlar. Bununla birlikte akut üriner tıkanıklık nedeni ile başvuran hastalara kateter yerleştirilmesi, seri dilatasyon, komple mesane dekompresyonu için acil olarak suprapubik tüp yerleştirilmelidir. Hasta gerekli işlemlerin ardından ameliyat için hazırlanır.

Ameliyat Öncesi Beslenme ve Diyet

Ameliyat öncesi doktorun uyguladığı diyete uyulmalı ve birkaç gün yiyecek ile içecek alımına dikkat edilmelidir. Ameliyat öncesi zararlı yiyeceklerden uzak durulmalı, sigara ve alkol alınmamalıdır. Asitli, gazlı ve kafein içeren içecekler almak hastanın sqğlığını ve ameliyatını olumsuz etkileyecektir.

Tüketilmesi Gereken Besinler

Bol su ve yumuşak gıdalar tüketmek hastanın sağlığı için faydalıdır. Doğal meyve suları ve çorbalar ile katkı maddesi kullanılmayan ürünler tüketmeye dikkat edilmelidir. Doktorun tüketmenizi istediği besinleri öncelikli olarak tüketmelisiniz.

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Doktorun yasakladığı ve kullnılmasına izin vermediği gıdalardan uzak durulmaldır. Zararlı yiyecek ve içecekler ile hastaya ağır gelecek gıdaların alınması doğru olmayacaktır. Aşırı katı gıdaların alınması ameliyatın syrini olumsuz etkiler.

Yeme İçmeyi Kesme Saati

Ameliyatın ve hastanın durumuna göre doktor yeme içme faaliyetlerini bırakması için gerekli bilgileri verecektir. Ameliyattan en az bir gün önce yemek yememli ve su dahil hiçbir içecek içilmemelidir. Doktorun değişen talimatları olursa veya ameliyat ertelenirse bu süre değişebilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası

Üretral darlıkta tekrarlama riski olduğundan sürekli takip edilmelidir. Doktor idrar akış gücü, idrara çıkma sıklığı, tam veya eksik mesane boşalması hissi, idrar akımının yönü, üretral darlıkların diğer belirtileri ile ilgili sorular yöneltecektir. Bu tür takip muayenelerinde idrara çıkma hızınızı ve idrara çıkma akışını ölçmek için özel bir toplama cihazına (uroflow) geçmeniz istenebilir. Mesanede kalan idrar miktarını ölçmek için idrara çıktıktan sonra karın alt kısmına küçük bir ultrason probu yerleştirilir. Bazı durumlarda düzeltilen üretra alanına doğrudan bakmak için bir sistoskopi yapılabilir.

Çocuklarda üretral darlıklar; bebek bezi tahrişi, travma, cerrahi,konjenital veya enstrümantasyon öncesi oluşabilir. Genellikle yetişkinlerde görülen benzer semptomlar ile beraber görülürler.

Meatal stenoz, penisin ucundaki açıklığın daralmasıdır. Sünnet olmuş erkeklerde çocuk bezi tahrişinden kaynaklandığı düşünülür. Belirtiler arasında azalmış veya saptırılmış idrar akımı görülür. Etotomi yapmak, yaralı köprü dokusunu ezip kesmek erkeklerin %98 ile 100 denilecek kadar çoğunda başarılıdır.

DVIU, hastaların yaklaşık %50'sinde başarılı gerçekleşir. Mümkünse striktür eksizyonu ve üretral uçların birincil tekrar birleştirilmesi en etkili yoldur.

Ameliyat Günü

Üretra darlığının yapılacağı ameliyat günü doktorunuz sizi bilgilendirmek için yanınıza gelecektir. Anestezi altında yapılacak olan ameliyat doktorun uzmanlığına ve hastanın üretral darlığına bağlı olarak birkaç saat sürecektir. Ameliyat günü sakin olmanız ve doktorunuza güvenmeniz süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Cinsel organınıza yakın bir bölgede yapılacak operasyon ile ilgili kuşkularınız olması doğaldır ama bu durumu normal karşılamalı ve kendinizi rahatlatmalısınız.

Ağrı

Çoğu ameliyatta olduğu gibi bunda da ağrı ilk 12 saat içinde görülür ve zamanla azalır. Ameliyattan sonra sabah kendinizi çok rahat hissetmeniz gerekir. Ağrı genellikle birkaç gün sürüp sonrasında azalır.

Penis, pubik kemk veya alt karında ani bir ağrı hissederseniz bu durum mesane spazmı veya kateterden kaynaklanan bir ağrı olabilir. Mesane spazmını tedavi etmek için Ditropan, Levsin veya Detrol gibi sakinleştirici ilaçlar alabilirsiniz.

Ayağa Kalkma

Ameliyattan çıktıktan sonra hemen ayağa kalkmanız doğru olmayacaktır. Tuvalet ihtiyacınız olduğunda kalkmamanız için ameliyat sırasında size sonda takılacaktır. Hasta ameliyattan bir gün sonra yavaş yavaş ayağa kalkabilir. Doktorunuzun önerilerini de dinleyerek hareket etmenizde fayda vardır.

Hareket Kabiliyeti

Çoğu hasta cerrahiden sonra bir veya iki gün hastanede kalır. Ameliyattan sonra veya kateter çıkarılıncaya kadar hastalar akvitelerini en az iki hafta boyunca sınırlandırılmalıdır. Bir hafta boyunca bir skrotal destek takmanız önerilir. Fazla ağırlık kaldırmanız doğru olmaz ve yürüyüşlerinizi de çok uzun yapmamalısınız. Hastaneden taburcu edilmeden önce cerrahınızın öneri ve tavsiyelerini iyi dinlemelisiniz.

Sonda Kullanımı

Ameliyattan sonra 72 saat boyunca biraz kan gelebilir. Bu problem kendiliğinden çözülecektir. Birkaç gün ameliyat bölgesine gazlı bezler koyarak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Gazlı bez yardımı ile kanın giysilerinize bulaşmamasını sağlamış olursunuz.

Stent Kullanımı

Üretral stent yerleştirilmesi üretra darlıklarının tedavisine yönelik başka bir endoskopik prosedürdür. Üretradaki striktürün konumuna bağlı olarak, kapalı bir tüp (stent), bir endoskoptan striktür alanına geçirilebilir. Uygun konuma ulaştığında stent, idrar akışı için bir patent tüpü veya boru oluşturmak üzere açılabilir. Bu, daha kapsamlı ameliyat geçirmek için çok hasta olan bireylerde yararlı olabilir. Üretral stentlerin uzun dönem başarı oranları hakkında bilgi eksiktir. Üretral stent yerleştirmenin komplikasyonları arasında ağrı, idrara çıkma sonrası sancı, stentin pozisyonundaki değişim (stent göçü), stent malpozisyonu ve stentin tıkanması sayılabilir.

İlaç Kullanımı

Üretra darlığı ameliyatından çıktığında hasta anestezi etkisi altında olduğundan ilaç kullanması gerekmez. Anestezinin etkisi geçtiğinde doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler kullanılabilir. Şiddetli ağrı duyarsanız durumu doktorunuz ile paylaşmalı ve ağrı kesici almayı unutmamalısınız.

Pansuman ve Kontrol

Hasta birkaç gün hastanede gözetim altında tutulduğundan gerekli kontrol ve pansumanlar yapılır. Ancak taburcu olunduktan sonra da gerekli pansuman ve kontroller aksatılmamalıdır. Doktorun size verdiği randevuya göre kontrole gitmelisiniz. Eğer yolunda gitmeyen durumlar olursa randevu gününü beklemeden doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Pansumanlarınızı em yakın sağlık kuruluşunda yaptırmanız veya yapabiliyorsanız kendiniz yapmanız doğru olacaktır.

Beslenme ve Diyet

Ameliyat sonrası doktorun önerdiği beslenme şekli ve diyete uyulmalıdır. Çıkılan ameliyatın önemine dikkat edilerek çok katı ve ağır gıdalar ile beslenilmelidir. Hafif, yumuşak ve sıvı gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Bol su içmeli ve doğal sıvılar tüketilmelidir.

Psikoloji

Ameliyat sonrası hasta psikolojisinde bazı sorunlar olabilir. Cinsel organ ile ilgili tereddütlerin olması durumunda hasta doktoru ile ve hastanenin psikolojik danışmanı ile görüştürülüp rahatlatılmalıdır.

Gözetim Süresi

Hemen hemen tüm hastalar ameliyattan hemen sonra ya da 24 saat içinde taburcu edilir. Hastaların küçük bir kısmı evde kendilerine yardım edecek birinin olmaması veya eve ulaşmak için çok uzun bir yol alınması gerektiği için hastanede fazladan bir gün daha kalabilirler.

Riskler, Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Üretranın herhangi bir iltihabı sonucu üretrada daralma oluşabilir. Travma, enfeksiyon, tümörler, ameliyatlar veya herhangi bir yara izi nedeni ile üretra daralması yaşanabilir. Üretranın mekanik olarak daralması (gelişimsel nedenler veya prostat büyümesi) üretrayı da daraltmaya yetecektir.

Üretranın yaralanması veya daralmasının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yaraya, üretraya, mesaneye zarar veren travmalar ve kazalar
 • Pelvik yaralanma (pelvik kemiklerin kırılması)
 • Üretra ile ilgili önceki durumlar ( kateterler, ameliyatlar)
 • Daha önceki prostat cerrahisi (prostat büyümesi veya prostat kanseri tedavileri)
 • Prostat büyümesi
 • Üretra kanseri
 • Üretra enfeksiyonları (cinsel yolla bulaşan hastalıklar)
 • Prostat enfeksiyonu ve iltihabı
 • Prostat kanseri için brakiterapi (radyasyon tohumlarının prostata yerleştirilmesi)
 • Penis ucunda açılma
 • Araştırmalara göre üretra darlıklarının yaklaşık yarısı medikal prosedürlerden ve üretraya yakın yapılara yapılan müdahalelerden (ameliyat, kateter yerleştirme) kaynaklanmaktadır. Üretra darlığı yaşayanların üçte birinin durumu ile ilgili ise kesin bir neden bulunamamıştır.

Kanama

Ameliyat sonrasında bir süre kanama olması doğaldır. Sondanın çıkarılmasından kaynaklı kanamalar olabileceği gibi ameliyat yerinden oluşabilecek kanamalar da görülebilir. Kanamanın aşırı olması veya uzun sürmesi halinde doktorunuza kesinlikle ulaşmalısınız.

Enfeksiyon

Ameliyat sonrası en tehlikeli durumlardan biri de enfeksiyon ile vücudun bağışıklığının zayıf düşmesidir. Bu durum ameliyat başarısını ve yinelenmesini etkileyecek kadar önemli bir unsurdur. Ameliyat sonrası hastanede veya evde enfeksiyon almamak için gerekli hijyene önem verilmelidir.

Alerjik Reaksiyonlar

Hastalar ameliyat sonrası vücudun direnci düşük olduğundan alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. İlaçlara veya yiyeceklere karşı oluşabilecek alerjik reaksiyon durumlarında geç kalmadan doktora girmek en doğrusu olacaktır.

Üretra Darlığının Tekrarlanması

Üretra darlığı genelde birçok kez tekrar eden ve defalarca ameliyat olunmasını gerektiren bir rahatsızlıktır. Ameliyat sonrası yaşam biçimi ve hastanın kendine bakışı ile ilgilli olarak tekrarlama durumu da ortaya çıkmaktadır. Bazen hastalar sürekli ameliyat olmaktan bıkıp ameliyat içine hastaneye gitmemektedir. Ama bu yanlış bir algı olup mutlaka ameliyat olunması gerekir. Çünkü üretra darlıklarının ilaç ile tedavisi mümkün değildir.

Kanamalı İdrar

Ameliyat sonrası yapılan idrar da kanama gelmesi normal karşılanır. Sonda takılması veya çıkarılması esnasında oluşan sorunlar ile ilgili olabileceği gibi ameliyat sürecinin de bir parçası olabilmektedir. Sonrasında aşırı kanamalı idrar olması halinde kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Ameliyat sonrası idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilir. Hastanın kendi hijyenine önem vermemesi veya sonda uygulanırken, çıkarılırken oluşan durumular sonucu enfeksiyon alınabilir. Hasta aşırı enfeskiyon almışsa ve ağrıları varsa ameliyat başarısı düşşer, başka sorunlar oluşabilir.

İdrar Tutamama

Ameliyat sırasında yapılan operasyonlara göre mesane ve idrar kanalında oluşabilecek küçük sıkıntılara bağlı olarak hasta idrarını tutamayabilir. Hastalar ameliyat sonrası sonda kullanımına alıştığı için de idrarını tutamamaya başlayabilir. Durumunuzu doktorunuz ile paylaşıp nedenini öğrenmeli ve çözüm bulmalısınız.

Anestezi Komplikasyonları

Ameliyat sırasında kullanılan uyuşturucu maddenin etkisi ile hastada bazı istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi doktorunuza kendiniz ile ilgili tüm bilgileri aktarmalısınız. Hastanın ameliyat geçmişi ve anesteziye olan reaksiyonları ameliyat sürecinde çok etkili olacaktır. Anestezi ile ilgili komplikasyon gelişmesi durumunda doktorunuz gerekli müdahalelerde bulunacak ve kendinize geldiğinizde de size anlatacaktır.

Ödem

Ameliyat sonrası biraz şişme olması normaldir. Ameliyat yerinizde şişme şiddetli ve bol miktarda sıvı boşaltır duruma gelmişse cerrahınız ile hemen görüşmelisiniz. Bir miktar oluşan ödem normal karşılanırken aşırı olması böbrek rahatsızlıklarını işaret edebilir.

Uzun Dönemli Problemler

Ameliyat sonrası geçen uzun dönemde hastanın üretra darlığı tekrarlayabilir. Farklı oluşan sağlık sorunları da olursa kontrollerde doktora anlatılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkeklerde üretral darlıklar yaygındır ve çoğunlukla üretranın travması veya kullanılan aletlerden kaynaklanmaktadır. Üretra darlıklarının diğer sık nedenleri arasında enfeksiyon ve kendiliğinden gelişen durumlar (idiyopati) görülmektedir. Erkek üretrası; anterior üretra (önce) ve posterior üretra (sonra) olmak üzere iki ana bölümde incelenebilir. Anterior üretra denilen durum penis kanalında başlar, sarkık idrar yolu ve üretra bezlerinin yoğun olduğu alanı içerir. Posterior üretra; zarımsı yapıyı, prostat ve mesane boyunu içerir.

Üretral darlıklı hastaların çoğunda üriner sistem akışı ve mesane boşalması gibi kronik işeme bulguları bulunur. Diğer hastalar ise tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları , üriner püskürtme, işerken yanma (dizüri) veya aniden boşalma (ejakülatör) gibi işlev bozuklukları ile doktora başvururlar.

Özellikle girişimsel olmayan çalışmalarda idrar akımının düşük pik oranına sahip kötü mesane boşalımı ortaya çıkarsa kronik işeme semptomları olan erkeklerde üretral darlıktan şüphelenilmelidir. Üretral darlıktan şüphelenilen hastalarda tanı koymak için sistoüretroskopi, retrograd, üretrogram (RUG), işeme sistoüretrogramı (VCUG), ultrasonografi yapılmalıdır.

Üretra darlıklarının tedavisinde sistoüretroskopi veya cerrahiden önce antibitotik ile önleyici tedaviye başlamak önerilir. İdrar yolu hareketliliği olmayan rutin sistoskopi için antibiyotikler gerekli değildir. Kolonizasyon veya semptomatik idrar yolu enfeksiyonu olan hastalar idrar temizlenene kadar bir araçla tedavi edilmemeli ve ameliyat yapılmamalıdır. İdrarın steril olduğu işlem yapılmadan önce doğrulanmalıdır.

Balonlar veya dilatörler ile genişleme, soğuk bıçak insizyonu, lazer tedavisi ve kendi kendine kateter uygulama dahil olmak üzere birçok endoskopik teknik denenebilir. Üretral darlıkların başlangıç tedavisinde minimal ölçüdeki teknikleri kullanmak mümkündür.

Kısa bulbar veya üretral darlığı olan hastalar için cerrahi uygulamadan önce tek bir endoskopik müdahale önerilir. Endoskopik müdahale başarısız olduğunda veya üretranın bulber dışındaki başka bir bölümünde darlık olduğu anlaşıldığında hastalara cerrahi müdahalede bulunma vakti gelmiştir.

Cerrahi tekniğin seçimi üretradaki darlığın uzunluğuna ve etkilenen üretranın anatomik yapısına göre değişmektedir. Uzun darlık ve sarkık idrar yolu olanlarda cerrahi operasyonlar sonucu iyi sonuçlar alınmaktadır. Tıbbi olarak cerrahiye çok uygun olmayan, üretroplastiyi reddeden veya birden fazla ön tedavisi başarısız olmuş hastalarda cerrahi yerine kateter daha iyi bir seçenektir.

Tedavi Sonrası Bakım

Son on yıldır üretroplasti yapılan hastaların hastanede kalma süresi kısaltıldı. Üretral darlık hastalığına yönelik ayaktan ameliyat uygulaması maliyetleri yüksek oranda düşürdü. Hastalar bakımından ödün vermeden hasta memnuniyeti artırılmaya çalışıldı. Çoğu hasta için aynı gün ameliyat planlanır. Sadece posterior üretroplasti geçirenler gece muayene edilmek için hastanede misafir edilir. Üretroplastiyi takiben hasta herhangi bir kısıtlama olmaksızın taburcu edilir. Hasta kendini zorlamadan her türlü faaliyeti yapabilir ve normal hayatına dönebilir. Yerinde bırakılan foley kateteri, hastaların işemesi denendikten sonra çıkarılabilir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra daha sonraki zamanlar için kontrol randevusu verilir. Hasta ameliyattan sonraki üç ay kontrol altında olmalıdır. Ameliyat sonrası fiziki muayene ve gerekli testler düzenli olarak yapılmalıdır.

Hijyen

Her ameliyatta olduğu gibi üretra ameliyatlarında da dikkat edilmesi gerekenlerin başında hijyen gelir. Ameliyat sonrası hastanede ve evde bakım esnasında hastanın enfeksiyon kapması önlenmelidir. Hastanın evi steril olmalı ve ameliyat sonrası hastalık geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası bakım hastanın kısa sürede iyileşmesinde son derece önemlidir. Gerekli hijyenik ortam sağlanmalı ve hastanın kişisel kullanım eşyaları da dezenfekte edilmelidir.

Duş Alma

Ameliyattan 48 ile 72 saat sonra hastanın duş almasına engel bir durum görülmemektedir. Kesiğin olduğu bölgeyi keselemek veya ovalamak doğru değildir. Yaranın olduğu bölgeyi kapatarak duş alınması hastalar için daha iyi olacaktır. Ayakta duş almak hastalar için daha rahat olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk yedi gün uzun süre suyun içinde kalınması önerilmez. Bu nedenle küveti doldurup suda beklemeniz çok doğru olmaz. Kateter çıkarılana kadar hastanın yüzmemesi gerekir. Daha sonra hasta istediği aktivitelerde bulunabilir. Bir haftalık kontrol sürecinin ardından yapılan banyolar şişlik ve rahatsızlıkları azaltmada yardımcı olacaktır.

Cinsel İlişki

Ameliyatın türüne göre operasyon sonrası cinsel aktivitelerinize yönelik öneriler değişir. Birçok hastanın operasyonun gerçekleştirildiği alandaki şişlik halleri iyileşene kadar beklemesi gerekir. Yanlış birşey yapmamak için hekiminize cinsel ilişki hakkında merak ettiğiniz bütün soruları sormalısınız. Cinsel performansta değişiklikler olsa da bu durum zamanla normale dönecektir. Foley kateteri vücudunuzdan çıkarılır çıkarılmaz cinsel ilişkiye girmenizde bir engel yoktur. Bu durum sonrasında eğer bir ereksiyon problemi ile karşı karşıya gelirseniz mutlaka, doktorunuzla yaşadıklarınızı paylaşmalısınız. Cinsel ilişki esnasında mutlaka hekiminizin tavsiyelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Seyahat

Seyahat edip edemeyeceğiniz ya da araç kullanımızla ilgili durumlar tamamen kendinizi iyi hissetmenize bağlıdır. Genel olarak ağrınız azsa ve herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmıyorsanız araç kullanmanızda bir engel yoktur. Araç kullanırken sağduyulu olmaya ve diğer insanları da düşünmeye özen göstermelisiniz. Seyahat esnasında bir rahatsızlık hissederseniz aracınızı güvenli bir yere alıp gerekli sağlık kuruluşları veya doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

Buhar Banyosu

Buhar banyoları yapmanız ameliyatın hemen ardından pek önerilmez. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra doktorunuzdan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ameliyattan bir hafta sonra buhar banyoları yapabilirsiniz. Bilinçli olarak buhar banyoları yaptığınızda vücudunuz da rahatlayacaktır. Ama çok uzun süreli buhar banyoları yapmanız sağlığınız için iyi olmayacaktır.

Sıvı Tüketimi

Ameliyat öncesi ve sonrası kafein içeren içecekler önerilmemektedir. Ameliyat sonrasında mesanenin yıkanması için hasta bol su içmelidir. Doktorunuzdan beslenmeniz hakkında alacağınız önerilere mutlaka dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrası asitli, gazlı ve işlem görmüş içecekleri içmemeye özen göstermelisiniz. Doğal meyve suları, kompostolar ve su tüketmek hastaların sağlığı için daha faydalıdır.

Dikişler

Küçük bir kesi ile yapılan ameliyatlar olduğundan dikiş sayısı da azdır. Dikişlerin genelde kendiliğinden düşmesi beklenir. Dikişler ile ilgili sorun yaşarsanız mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Hastanın sağlık durumuna ve ameliyatın sayısına göre dikiş sayısında da farklılık olabilir.

İlaç Kullanımı

Genel olarak birkaç gün ağrı kesici ilaç kullanarak evinizde dinlenmeniz istenir. Ağrı kesici ilaçları yalnızca ağrılarınız olduğunda kullanmalısınız. 48 saat sonra çoğu hastaya ağrı kesicilerin yanında Tylenol veya İbuprofen gibi ilaçlar da tavsiye edilir. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar dışında ilaç kullanımı yapmamalısınız. Yanlış ilaç veya doz ile ilgili sorunlarınızda doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Sıcak ve Soğuk Uygulamalar

Ameliyat bölgenizin aşırı sıcak ve soğuk uygulamalara maruz kalmaması gerekir. Duş alırken ılık su ile almaya ve aşırı sıcak suyun ameliyat yerinize değmemesine dikkat etmelisiniz. Soğuk su veya buz ile ameliyat yerinize baskı yapmak doğru olmaz. Ameliyat yerinize şok uygulamak gibi ani hareketlerde bulunmamalısınız.

Spor ve Egzersiz

Ameliyattan sonra yoğun hareketler yapmanız veya spor salonuna gitmeniz doğru olmaz. Ameliyat sonrası birkaç hafta dinlenmek ve hafif hareketlerde bulunmak sağlığınız için daha iyidir. Hastaneden çıktıktan dört hafta sonra normal hayatınızdaki gibi spor yapabilirsiniz. Bisiklet, ata binme, hızlı koşu yapma gibi yoğun aktivitelere biraz uzak durmalısınız. Her gün normal spor aktiviteleri yapmanız sağlığınıza iyi gelecektir.

Hafif Sporlar

Ameliyat sonrası birkaç gün dinlenmek ve sonrasında yavaş yavaş egzersize geçmek sağlığınız için yararlı olacaktır. Birden hızlı tempoda spor yapmak ameliyat bölgeniz ile ilgili sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Günlük yapacağınız spor ve süreleri hakkında doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Ağır Sporlar

Ameliyat sonrası uzunca bir süre kendinizi yoracak veya darbe almanıza neden olacak spor türlerinden uzak durmalısınız. Ameliyat yeriniz tamamen iyileştiğinde ve doktorunuz izin verdiğinde ağır sporlar yapmanızda engel yoktur.

Fitness

Ameliyattan birkaç ay sonra yavaş olmak kaydı ile fitness yapabilirsiniz. Kendinizi ve dikişlerinizi düşünerek hareket etmelisiniz.

Yüzme

Ameliyattan hemen sonra yüzme gibi su içinde uzun süre kalacağınız aktiviteler önerilmez. Vücudunuz kendini toplayana kadar dinlenmeli ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra yüzmeye başlamanız daha doğru olur. Ameliyat yerinizin iyileşmesi için uzun süre suda kalmanız iyi olmayacaktır.

Pilates

Birkaç hafta dinlendikten sonra ameliyat bölgenizin durumuna bağlı olarak pilatese yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Yoğun hareketlerden uzak durmalı ve kendinizi fazla yormamalısınız.

Ameliyat Sonrası Üretral Stent Kullanımı

Mesaneye idrar geçişi olup olmadığını anlamak için doktorlar tarafından hastaya stent takılır. Stent yardımı ile idrarın doğru bir yol izleyip izlemediği anlaşılır. Eğer yolunda gitmeyen bir durum varsa doktor tarafından tedavi yöntemleri araştırılır. Stent denilen küçük borular, idrar yollarının açık kalmasını sağlar ve tümör oluşumunu da önler. Üriner sistem stentleri son teknoloji ile birlikte stent iltihaplanması veya tıkanması gibi riskleri olmayan bir hale gelmiştir. Stentlerin hastalara yararları arasında böbrek taşı düşürme de gelmektedir. Stent takılması kolay görünse de ameliyat sonrası hastalar birkaç gün hastanede kalmak durumundadır. Bu birkaç gün stentin sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edilip aksi durumlar olduğunda erken müdahale imkanı bulunmaktadır.

Stent takıldıktan sonra doktorun uyarılarına uyulmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Stentlerin bazı ani etkileri olabileceği için doktor ile hemen görüşülmelidir. Stent takılmasından dolayı oluşabilecek pıhtılaşmaları önlemek için ve diğer nedenlerden dolayı verilen ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Stent takıldıktan sonra birkaç hafta içinde işinize dönmeniz mümkün ama ani hareketler yapmamalı ve dinlenmelisiniz. İlaçlarınızı kullanır ve düzenli olarak kontrole giderseniz stent kullanımı günlük yaşamınızda sizi olumsuz etkilemeyecektir.

Ameliyat Sonrası Sonda Kullanımı ve Sondanın Alınması

Sonda kullanmanın amacı idrar kesesindeki idrarın dışarı alınmasını sağlamaktır. Sonda takılması az ağrı duyulan bir işlemdir. Sonda takıldıktan sonra idrar rengi kırmızı olur ve renk açılmazsa bir de kötü koku gelirse doktor ile görüşülmelidir. Ameliyat sonrası idrar yaparken tuvalete gitmek yerine sonda aracılığı ile idrar torbasında idrarınız birikir. İdrar sondası takılan hastalarda tahriş nedeni ile hafif yanma hissi oluşabilir. Sonda kullanımı sırasında en çok enfeksiyon ile karşılaşılır. Sonda kullanan hastalar enfeksiyon ile karşılaşmamak için hijyene dikkat etmelidir. Sonda giriş noktasının temizleyici solüsyonlar ile temizlenmesi gerekir. Enfeksiyondan korunmak için doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

Taş oluşma riskine karşı en az senede bir kez ultrasonografik kontrol ile hastalar muayene edilmelidir. Sonda kullananlar bu yabancı maddeye karşı dikkatli olmalı ve şüphe duydukları bir nokta olduğunda doktor ile paylaşmalıdır. Hastanelerde en çok uygulanan işlemlerden biri sonda takma ve çıkarmadır. Sonda çıkarılırken önce mesanenin içinde olduğundan emin olmak için sondayı biraz itin. Yavaşça çekerek sondayı çıkaramadığınız zaman doktora başvurun. Sondayı kendinizin çıkarabileceğini doktorunuz söylemişse çıkarmayı deneyin diğer durumlarda ise doktorun çıkarmasını sağlayın. Sonda alınınca idrarınızı yapamazsanız, karnınızda ağrı veya şişlik hissederseniz hemen tıbbi yardım isteyin. Sondanın takılması, kullanılması ve çıkarılması son derece kolaydır. Uzman ellerde yapılmadığı takdirde bazı problemler oluşabilir.

Sonda Alındıktan Sonra Uygulanan Buji Dilatasyonu

Çeşitli cerrahi müdahaleler sonrası gelişebilen darlıkları genişletmek için buji dilatastonu denilen bir yöntem kullanılır. Bu yöntemde değişik kalınlıklarda silikon maddelerden oluşan bir set kullanılır. Doktor veya hastanın kendisi tarafından gerçekleştirilen bir buji ile idrar kanalı düzenli olarak genişletilir. Buji dilatasyonu sonrası hasta hemen gündelik yaşamına dönebilir. Dilatasyon sonrası herhangi bir ilaç kullanımı olmaz.

Üretra Darlıklarının Tekrarlama Eğilimi

Üretra darlığı ameliyatında dar olan kısım keskin bir bıçak ile kesilerek açılır. Kesilen kısım dokular tarafından tedavi edilir ve iyileşme sırasında kontrol dışı durumlar oluşabilir. Yani üretra darlığı için oluşturulan kesikler iyileşirken orada yeniden bir darlık oluşabilir. Üretra darlığı ameliyatı birkaç yıl sonra tekrarlayıp yeni operasyonlar gerekebilir. Kapalı ameliyatın darlığı tekrarlama riski daha fazladır. Açık ameliyatın riskleri çok fazla olduğundan yine de kapalı ameliyat tercih edilir. Üretra darlığı problemi yaşayanlar bir kez bu durumla karşılaşmışsa artık çok dikkatli olmalıdır. Düzenli kontrol ile hastalarda yeniden oluşan darlıkları teşhis ve tedavi etme şansı daha büyüktür.

Ameliyat Sonrası Beslenme ve Diyet

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi üretra darlığı ameliyatlarında da ameliyat sonrası beslenme çok önemlidir. Doktorun hastaya uygun olarak vereceği beslenme ve diyet listesine hastalar mutlaka uymalıdır.

İlk 6 Hafta Sıvı Ağırlıklı Beslenme

Ameliyat sonrası ilk altı hafta sıvı ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Hastanın aldığı sıvılar kafein, gaz ve asit içermemelidir. Doğal meyve suları, su, çorbalar ve çok katı olmayan yiyecekler ile beslenmek önemlidir.

iİkinci 6 Haftalık Periyot

İlk altı haftadan sonra sıvı ağırlıklı beslenmeyi azaltabilirsiniz. Vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarı yine alınmalı ama artık katı besinlere de geçilmelidir. Doktorun tavsiyeleri de dikkate alınarak yeni bir beslenme şekli oluşturulmalıdır.

Takip Eden 3 Ay ve Sonraki 3 Aylık Dönem

Mutlaka doktor kontrollerine gidilmeli ve beslenme şekline önem verilmelidir. Hissedilen rahatsızlıklar olması halinde doktora gidilmelidir.

Doktor Kontrolleri ve Ek Tedaviler

Hastalar ameliyattan dört ay sonra gerekli değerlendirmeler için üretroskopi yaptırmak üzere hastaneye gelirler. Ameliyat öncesi ve sonrası hastaların üretrasının iç kısmını görebilmek için bir kamera ve bir monitör kullanılır. Ameliyattan dört ay sonra hastanın durumunda herhangi bir olumsuzluk yoksa ameliyatın teknik başarısı doğrulanmış olur. Bu durumda hasta gelecekte de üretra darlığı ile ilgili bir problem yaşamayacaktır. Bazen tekrar ameliyat veya cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Hastaların sağlık durumlarının doktorlar tarafından düzenli kontrol edilmesi gerekir. Yeniden nüks eden sorunlar olup olmadığını anlamak için kontrollere gitmek çok önemlidir. Yıllık değerlendirmeler yaparken idrar akışı, akış hızı, uroflow değerlendirmesi, ultrason kontrolü incelenmelidir. Herhangi bir sorun varsa kesinlikle ayrıntılı olarak incelenmelidir. Hastalar doktor kontrollerini aksatmamalı ve rahatsızlıklarını ayrıntıları ile anlatmalıdır.

İyileşme Süreci

Bir üretra darlığını onarmak için cerrahiden sonra iyileşme süreci nasıl olmalıdır? Cerrahiden sonra iyileşme süreci; uygulanan prosedüre, kateter uygulanma süresine, cerrahın tercihine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Üretra darlıklarının tedavisi için neredeyse tüm ameliyatlardan sonra üretrada bir kateter bırakılır. Kateterin yerinde kalma süresi, yapılan işlemlere ve cerrahın tercih durumuna bağlı olacaktır. Genel olarak kateter en az bir hafta yerinde bırakılır. Bazı vakalarda suprapubik bir tüp (alt karın boyunca mesaneye geçen tüp), kateterin yanı sıra idrarın boşaltılması için de içerde bırakılabilir. Hastanın durumuna göre kateterin kalma süresi de kısalabilir. Daha kapsamlı cerrahi için, üretroplasti ile ameliyatın derecesine göre değişen uzun bir seyir beklenebilir. Ayrıntılı inceleme ve kontroller için hastanede bir gece kalmanız gerekebilir. Hastaların iyileşme süreci doktor tavsiyelerine uyulması ve kontrollere gidilmesine bağlı olarak hızlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Olmadan Şifalı Bitkilerle Üretra Darlığının Tedavisi Mümkün Mü?

Üretra darlığının düzelmesi için çeşitli cerrahi operasyonlar gerekmektedir. Ancak bitkisel yöntemlerle de bu darlığın genişletilmesi mümkündür. Bitkisel yöntemleri kullanırken mutlaka doktorunuzun önerilerini de dikkate almalısınız. Bitkisel tedaviler konusunda haşlanmış karnabahar, kurutulmuş kiraz sapı, maydonoz sapı, yoğurt otu sıklıkla önerilmektedir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Üretra darlığında çeşitli operasyonlar yapılmaktadır. Ameliyat çok ağrılı ve uzun süren bir süreç değildir. Ancak hastanın durumu, darlığın derecesi ve darlığın tekrarlamış olup olmaması ameliyatın seyrini zorluğunu belirlemektedir.

Ameliyat Sonrası Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Üretra darlığı ameliyatlarından sonra hafif bir ağrı duymanız normaldir. Ameliyat sonrası çok ağrılı bir süreç olmamakla birlikte ağrıların tamamen geçmesi birkaç gün içinde gerçekleşecektir. Şiddetli ağrılarınızın olması durumunda doktorunuza durumunuzu anlatmanızda fayda var.

Ameliyattan Sonra Ne Kadar Acı Hissedilir?

Çoğu ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da ağrı ilk 12 saatte şiddetli olabilir. İlerleyen saatlerde de ağrının şiddeti giderek azalır. Ağrılar en fazla birkaç gün sürer. Penis, pubik kemik veya alt karında ani bir ağrı hissederseniz, bu mesane spazmı veya yerleştirilen kateterden kaynaklanan bir ağrıdır. Mesane spazmı ağrısının tedavisi için ise Ditropan, Levsin veya Detrol gibi mesaneyi rahatlatıcı ilaçlar alınabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak işlem süresi 3 saat ile maksimum 5 saat aralığında değişir. Üretra darlığı dercesi bu konudaki temel belirleyici faktördür.

Ameliyat Kalıcı Bir İyileşme Sağlar Mı? Neden Tekrarlama İhtimali Söz Konusudur?

Üretra darlığı ameliyatında dar olan kısım keskin bir bıçakla kesildiğinden dokular o bölgeyi tamamlar. İyileşme sırasında kontrol dışı durumlar oluşabilir. Yani üretra darlığı için oluşturulan kesikler iyileştirilmeye çalışılırken orada yeniden bir darlık oluşabilir. Bunun için; üretra darlığı ameliyatı birkaç yıl sonra tekrarlayıp yeni operasyonlar gerekebilir. Üretra darlığı problemi yaşayanların bir kez bu durumla karşılaşması daha dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Yani hastanın bu konudaki ameliyat geçmişi ve aldığı tedaviler tekrarlama ihtimali üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Ameliyat Sonucu Kişiye Göre Değişir Mi?

Ameliyatın süresi, başarısı ve sonrasındaki hastanın durumu konusunda temel belirleyici unsur hasta olan kişidir. Hasta eğer cerrahi operasyona vücut olarak daha iyi tepki veriyorsa daha başarılı bir ameliyat geçirir ve sonrasında rahat eder. Eğer iyileşme sırsında hastanın vücudu yeni dokular üretiyorsa bu durum ameliyatın tekrarını gerektirir bu da kişiden kişiye değişiklik gösterecek bir durumdur.

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyatın yapılış şekli operasyon bölgesinde kalacak izi belirlemektedir. Özellikle açık ameliyatlarda küçük ve hafif bir iz kalması söz konusu olabilir. Yalnız lazerli yapılan ameliyatlara göre açık ameliyatların tedavi başarısı daha iyidir. Sadece iz konusu dikkate alınarak değerlendirme yapılması da yanlış olabilir. Hastanın durumuna göre en uygun tedavi yöntemi neyse hekimin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

İşe Ne Zaman Başlayabilirim?

Ameliyat sürecine bağlı olmakla beraber hastalar genellikle birkaç gün içinde normal yaşamına dönebilir. İş koşulları çok ağır değilse bir iki hafta sonra işe başlanabilir. Özellikle ağır işlerde çalışanların üç dört hafta dinlenip işe o şekilde başlamalarında fayda vardır. Doktor hastanın durumuna ve iş şekline bağlı olarak bir hafta ile bir aya kadar istirahat raporu verebilir.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre hekimin belirlediği zaman aralıklarıyla birlikte hastanın karşılaştığı zorluklara göre bu süre belirlenir. Özellikle kanama ve akıntı durumlarıyla birlikte ağrı da bu kontrollerin belirleyici unsurudur. Ameliyat sonrası rutin kontroller dışında bir kez üretra darlığı ameliyatı geçirmiş olanlar darlığın yeniden oluşum oluşmadığını öğrenmek için en az senede bir defa muayene olmalıdır.

Hastanın Yaşı Ameliyat Başarısını Etkiler Mi?

Tipik olarak darlık her yaştaki ve her etnik grupta ortaya çıkabilen bir rahatsızlık durumudur. Üretra darlığı ameliyatında diğer operasyonlarda olduğu gibi ameliyatın başarısını etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz hastanın yaşıdır. Hastanın yaşı ile orantılı olarak dokuların cerrahi müdahale yapılan noktayı tamamlama ya da fazlalıklar oluşturma ve tekrar darlığa sebep olma gibi durumlar oluşabilmektedir. Genç yaştaki hastalarda iyileşme süresi daha çabuk olmakla birlikte tedaviye cevap verme ihtimali de daha fazladır.

Üretra Darlığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Güvenli cinsel ilişkiye girmek bu rahatsızlığın oluşma ihtimalini düşürmektedir. Ayrıca katater ve enstrümantasyonun bilinçli kullanımı da üretra darlığı riskini azaltmaktadır. Üretra ile ilgili geçirilen operasyonların profosyonel hekimler tarafından yapılmasına özen göstermek bu risk faktörü üzerinde etkilidir.

Üretral Striktürünü Önlemek Mümkün Müdür?

Genel olarak üretral darlık önlenebilir bir durum değildir. Yani önleyici bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu duruma en yaygın neden olarak yaralanma, travma, enstrümantasyon veya önlenemeyen tıbbi durumlar gösterilebilir. Gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da üretra darlığının sebepleri arasındadır. Ancak daha güvenli cinsel ilişkiye girmek bu rahatsızlığın oluşma ihtimalini düşürmektedir. Ayrıca katater ve enstrümantasyonun bilinçli kullanımı da üretra darlığı riskini düşürmektedir.

SGK Üretra Darlığı Ameliyatını Karşılar Mı?

Hayati ve ağrılı bir süreç olmasından dolayı bu gün için sosyal güvenlik kurumunun kapsamı içinde yer almaktadır. Yapılan tedavinin masrafları kurumca karşılanarak hasta büyük bir maddi külfetten kurtulmaktadır. Estetik kaygı veya özel isteklerden kaynaklı yapılmayan bu ameliyat devlet güvencesi altında devlet hastanelerinde tedavi edilmektedir.

Özel Hastanede Mi Devlet Hastanesinde Mi Ameliyat Olmalıyım?

Bu sorunun cevabı tamamen kişisel istek ve hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Ancak hastanın tercihini yaparken en dikkat edeceği husus hekimlerin özel de olsa devlette de olsa uzman ve profesyonel olmasıdır. Hastane tercihinden ziyade hekimin bu konudaki başarısı daha önemli olup hasta tarafından araştırılmalıdır.

Üretra Darlığında En iyi Doktor Diye Bir Şey Var Mıdır?

Üretra darlığı için yapılan operasyonların çoğu alet ve makinelerle yapılmaktadır. Aletlerin yaptığı ölçümleri doğru yorumlamak ve küçük detayları fark etmek konusunda doktorun tecrübesi ve uzmanlığı önemlidir. Hastanın doktor seçimine bu hususlarda dikkat etmesi duyacağı acıyı, ağrıyı ve operasyonun başarısını etkileyecektir.

Üretra Darlığı Neden Daha Çok Kadınlarda Görülür?

İdrar yolu kanalının erkelere oranlara dört ila beş kat daha dar olması ayrıca kadınlarda yaşanan enfeksiyon ve kanama durumları da göz önünde bulundurulduğunda bu olasılığın kadınlarda daha fazla oluşması ihtimalini artırmaktadır. Yalnız erkeklerde kanal uzunluğunun fazla olması bu rahatsızlığın erkeklerde fazla oluşmasını etkiler. Ve rahatsızlık kadınlara oranla bu handikaptan dolayı erkeklerde daha fazla görülür.

Kadınlarda Üretral Striktür Nedir?

Üretral darlık genelde daha önce geçirilen yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle kanalın daralmasını ifade etmektedir. Bu daralma vücudun dışındaki idrar akışını engelleyip çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Erkeklere kıyasla kadınlarda kanal uzunluğunun az olması ve çeşitli sistoskopi, üretroplasti gibi cerrahi cerrahi işlemler sonucu ve gerekirse bir katater yerleştirilmesiyle kadınlarda üretral strüktür daha kolay ve tamamen tedavi edilebilir.

Erkeklerde Üretra Darlığı Ameliyatı Daha Mı Zor Olur?

Üretra darlığına sahip bir erkek iseniz strüktür uzunluğunu belirlemek için kapsamlı bir test yaptırarak işe başlamalısınız. Yalnız birden fazla operasyon geçirdiyseniz açık ameliyat yaptırmak sizin için en uygun standarttır. Kanal uzunluğunu kadınlara oranla daha uzun olması bu zorluğun temel belirleyici unsurunu oluşturmaktadır. Bunun için operasyon kadınlara oranla daha ağrılı ve iyileşme süreci de daha uzun olmaktadır. Daha kesin ve iyi sonuçlar için açık ameliyat erkeklerde en kestirme yoldur.

Üretra Ameliyatı İptal Edilebilir Veya Ertelenebilir Mi?

Hastanın durumuna bağlı olarak ameliyat sürecini etkileyecek herhangi bir enfeksiyon durumu olup olmadığına bakarak hekiminiz bu duruma karar verebilir. Hastanın ameliyat öncesi durumu operasyonun seyrini ve sürecini belirleyen temek faktördür.

Üretra Darlığının Tekrarlamaması İçin Neler Yapmalıyım?

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktor kontrolleri, düzenli beslenme ve kişisel temizlik ile bu rahatsızlığın tekrarlama riski nispeten azaltılabilir. Ne kadar bu hususlara dikkat edilse de dokuların iyileşme sürecinde tekrar darlık oluşturmasının önüne geçmek zordur. Doktor kontrolleriyle ve yeni cerrahi operasyonlarla bu durumun da önüne geçmek mümkündür.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Üretra darlığı ameliyatları cinsel yaşamı etkiler. Cinsel yaşama tekrar dönüş kataterin çıkarılmasıyla mümkün olsa da bu pek tavsiye edilmez. Ödem ve şişlik gibi ameliyata bağlı yan etkiler ortaya kalktıktan sonra doktordan da onay alınarak cinsel ilişkiye girilmelidir. Eğer ereksiyon sorunları mevcut ise bu konu psikolojik kaynaklı olacağından ötürü mutlaka bir psikolog ile görüşülmelidir.

Üretra Darlığı Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Üretra darlığı ameliyatlarından sonra her zaman tekrar riski bulunur. Bu risk ameliyat yöntemine, operasyonu yapan hekimin tecrübesine göre az ya da fazla olabilir. Operasyondan sonra yaşam tarzı gibi kontrol edilebilen öğeler ile kontrol edilemeyen bazı faktörler tekrar riskini artırıcı etki gösterebilir. Yani, üretra darlığı ameliyatı olacaklar her zaman tekrar riski bulunduğunu bilmelidir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Kanama Olur Mu?

Üretra darlığı ameliyatında iç kısım törpülenerek genişletilir. Durdurulabilen kanamalar olabileceği gibi mikro kanamalar da olabilir. Özellikle katater çıkarılana kadar azalan şiddette kanamalar normal olarak kabul edilir. Eğer kanama şiddetinde azalma yok ve tam tersine artma var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Üretra (İdrar Yolu) Darlığı Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Ameliyatın fiyatını belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan birincisi operasyonun hangi yöntemle icra edildiğidir. Sonrasında ise operasyonu yapan cerrahın kendisi gelir ki cerrah ile tekrar riski arasında bağlantı bulunur. Operasyonun yapıldığı hastane, SGK payı gibi unsurlar da başlıca fiyat faktörleridir. Operasyonun fiyatını öğrenmek isteyenlerin muayene olması gerekmektedir.

İdrar Yolu Darlığı Lazerle Tedavi Edilebilir Mi?

İdrar yolu darlıklarının tedavisinde lazerli yöntemlerden de son yıllarda yararlanılmaktadır. Komplikasyon gelişme riskinin az olması ve kesi gerektirmemesi gibi avantajlarından dolayı daha da sık tercih edilir hale gelmiştir. Endoskopik olarak kanala girilmesinden sonra cihazın içerisinden lazer ucu sarkıtılarak lazer operasyon gerçekleştirilir. Darlığa sebep olan kısımlar temizlendikten sonra operasyon tamamlanır.

İdrar Yolu Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İdrarın vücut dışına atılırken geçtiği yolların dar olması beraberinde zincirleme sorunları getirir. Böbrek fonksiyonlarında azalma hatta yığılma olur. Buna bağlı olarak böbrek ve mesane taşlarında artış görülür. İdrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimali de doğru orantılı olarak artar. İdrar kalitesinde bozulma ve böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi bir süreç başlayabilir. İdrar yolu darlığı mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır.