Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı
Burun Tıkanıklığı

 

Mevsim geçişlerinde çok daha sık görülen hastalıklardan biri olan burun tıkanıklığı, çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça gözlemleniyor. Tedavisi oldukça basit ancak müdahale edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde sinüzite ve şiddetli baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Burun tıkanıklığının bilinen çok sayıda nedeni var ve tedavi öncesi bu nedenler daha sağlıklı bir şekilde tespit edilecektir.

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini düşüren ve nefes alıp verme eylemini daha güç hale getiren sıkıntılı bir hastalıktır. Özellikle çocuk yaştaki hastalar bu dönemi daha sıkıntılı bir şekilde geçiriyor. Yetişkinlerde ise bu durum daha sakin bir sürece karşılık geliyor ve ilaç tedavisi ile birlikte sonuç elde etmek mümkündür.

İnceleyen ve onaylayan: Op. Dr. Eda Aydın

Burun Tıkanıklığı Hakkında

Burun, insan vücudundaki en önemli organlardan bir tanesidir. İç kısımda yer alan tüyler, dışarıdan gelebilecek mikrobik tehlikeleri süzüyor ve mukus sıvısı desteği ile birlikte dışarıdan alınan hava ısıtılarak akciğerlere gönderiliyor. Burun tıkanıklığının nedenlerinden bir tanesi de ilgili organların işlevini tam manasıyla yerine getirememesi ve mikropların tam manasıyla yok edilememesidir.

Güçlü antibiyotikler ve ilaç tedavisi ile birlikte 1 hafta gibi kısa bir sürede tedavi edilmesi mümkündür. Burun tıkanıklığı, özellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık gözlemleniyor. Yaşam konforunu düşürmesinin yanı sıra nefes alış verişini de daha sıkıntılı bir hale getiriyor.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Nefes alış verişini zora sokan mikropların burun içerisinde yer edinmesi sonucunda burnun işlevini tam manasıyla yerine getirememesi durumu, burun tıkanıklığı olarak tanımlanıyor. Mevsim geçişlerinde daha sık rastladığımız bu hastalık, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Burnun tıkanması ile birlikte nefes alış verişinin büyük bir kısmı ağız yolu ile yapılır ve özellikle uyku esnasında ağzın abartılı bir şekilde açılmasına neden olur.

Bu durum bazı hastalarda ağız kuruluğu ve aynı zamanda şiddetli ağız kokusuna da neden olabiliyor. Teşhis edildikten hemen sonra tedaviye başlanmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Bu önlemler alınmadığı takdirde kişide olan bu hastalık değişik bir hal alarak hastada çok ciddi bir hal alacaktır.

Burun Tıkanıklığı Hangi Dönemlerde Sık Görülür?

Mevsim geçişlerinde daha yoğun bir şekilde yaşanıyor ve yetişkinler bu konuda bir adım daha önde yer alıyor. Sonbahar ve kış ayları da burun tıkanıklığının en sık görüldüğü dönemlerdir. Tedavisi oldukça basit ve müdahale edilmediği takdirde farklı hastalıklara evrilebileceğini de bilmenizde fayda var. İlaç tedavisi en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Burun tıkanıklığı çoğu zaman grip hastalığının belirtisi olarak da lanse ediliyor ve devamında bu hastalığı da ortaya çıkartıyor.

Nefes alış verişinde yaşanacak olan sıkıntı, hastanın yaşam konforunu belli oranda düşürüyor ve özellikle uyku esnasında daha rahatsız edici bir hal alıyor. Uzman yardımı alarak hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Burun tıkanıklığı hastalığının tedavisinde genellikle burun spreyleri tercih ediliyor. Bununla birlikte oral yollarla alınacak antibiyotikler de etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Uzman yardımı aldığınız takdirde kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulacaksınız. Uzman tarafından hastalık nedeni belirlendikten sonra hasta için uygun tedavi belirlenerek daha rahat bir yol izlenebiliyor.

Burun tıkanıklığının birçok nedeni olabilir ve az önce de dile getirdiğimiz gibi grip hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesidir. İlaç tedavisi, burun tıkanıklığı tedavisinde önemli bir rol oynuyor ve 1 hafta süreli kullanım neticesinde başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Sinüzit, burun kemik yapısındaki eğrilikler ve anormal yapının yanı sıra kıkırdak ile ilgili şikayetler de burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bununla birlikte mikrobik faktörleri de nedenler arasında paylaşabiliriz ve mevsim geçişlerinde yaşanan bu tür sorunlar basit ilaç tedavisi ile tedavi edilebiliyor. Kıkırdak eğriliği ya da anormal yapı nedeniyle ortaya çıkan tıkanıklık sorunu ise ameliyat gerektiriyor.

Burun tıkanıklığı ile birlikte birçok sorun karşınıza çıkacaktır ve bunlardan bir tanesi de nefes alış verişlerindeki düzensizliktir. Uyku esnasında nefes almakta güçlük çeken kişi istemsiz bir şekilde ağzını açacak ve nefes alış verişini bu şekilde sağlayacaktır. Bu durum uykunun bölünmesine, horlamalara ve ağız kokusu ile birlikte ağır kuruluğuna da sebebiyet veriyor.

Kıkırdak ve Kemik Eğrilikleri

Doğum sonrası oluşan eğriliklerin yanı sıra burna alınacak bir darbe ile de bu tür eğrilikler meydana gelebiliyor. Yapısal bozukluklar tedavi edilmediği takdirde burun tıkanıklığı bir ömür boyu devam edecek ve yaşam konforunu düşürecektir. Bu eğriliklerin giderilmesi için cerrahi müdahaleye başvuruluyor ve başarılı bir operasyon neticesinde eğri yapı düzeltiliyor. Dilerseniz bu operasyondan sonra estetik cerrahiye başvurarak gerekli düzenlemeler için de harekete geçebilirsiniz.

Kıkırdak ve kemik eğrilikleri, burun tıkanıklığının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor ve az önce de dile getirdiğimiz gibi bu nedenler ortadan kaldırılmadığı takdirde tıkanıklık devam edecek ve yaşam kalitesi düşecektir.

Burun Eti Şişmesi(Konka Şişmesi)

Burun yapısındaki değişiklikler ve bu yapının anormal bir hal alması, burun tıkanıklığına sebebiyet veren sorunlardan bir tanesidir. Burun eti şişmesi de bu sorunlar arasında yer alıyor ve tedavi edilmediği takdirde tıkanıklık daha sıkıntılı bir hal alacaktır.

Rinit

Alerjen grubunun hava yolu mukozasında yer edinmesi ve bunun neticesinde mikrobik sorunlara sebebiyet vermesi durumu rinit olarak tanımlanıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur. Saman nezlesi olarak da adlandırılan mevsimsel rinit, daha çok mevsim geçişlerinde meydana geliyor ancak merak etmeyin doğru tedavi ile birlikte bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilir ve nefes alış verişini daha sağlıklı bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Sinüzit

Burun çevresinde konumlanmış olan kemiklerin iç kısmında hava boşlukları bulunur ve bu hava boşluklarına da sinüs adı veriliyor. Her insan beş adet sinüs mevcuttur. Alın, yanak, göz arkası ve geniz olmak üzere sinüsleri sınıflandırabiliyoruz. Göz arasındaki sinüsler ön ve arka kısımda yer aldığı için farklı farklı ele alınabiliyor.

Burun organı ile birlikte sinüslerin belli bir çalışma sistemine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Gün içerisinde ortalama yarım litrelik bir mukus salgısı üretiliyor. Mukus sıvısı, insan vücudu için çok önemli bir detay ve bu sıvı sayesinde vücut içerisine girmeye çalışan mikroplar kusursuz bir şekilde engelleniyor.

Sinüsleri çevreleyen mukus iltihabı olarak tanımlayabileceğimiz sinüzit hastalığı ise tıkanıklık sonucu meydana geliyor ve yalnızca burun tıkanıklığı değil, şiddetli bir baş ağrısı ile yaşam konforunu da belli oranda düşürüyor. Burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan sinüzit, ağrılı hastalıklardan bir tanesidir ancak doğru tedavi yöntemleri ile birlikte tedavi edilmesi mümkündür.

Sinüzit hastalığı tedavi edildiği takdirde burun tıkanıklığı problemi de ortadan kalkacaktır. Devam eden sinüzit durumunda ne yazık ki burun tıkanıklığı ile de mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Burun tıkanıklığı hastalığını teşhis etmek çok da zor değil ve nefes alış verişinde yaşanan problemler neticesinde bu kanıya varabilirsiniz. Birtakım belirtiler de mevcut ve her biri aynı anda gözlemlenmese de bazı belirtiler kendini daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Burun tıkanıklığı ile birlikte en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi kişinin ağzı açık bir şekilde uyumasıdır. Bu durum ağız kuruluğu ve ağız kokusunu da beraberinde getiriyor.

Burun tıkanıklığı hastalığı tedavi edildikten sonra uyku konforu da kısa süre içerisinde artacak ve daha rahat bir uykuya merhaba diyeceksiniz. Tedaviyi ertelemek yerine bir an önce uzman yardımı almak ve bu sorundan kurtulmak gerekiyor. Bunu yapmadığınız zaman ne yazık ki yaşam kaliteniz düşecektir.

Sürekli Ağız Solunumu

Nefes alış verişinin problemli bir hal alması durumunda bu eylemi gerçekleştirmek için ağız kullanılıyor ve özellikle uyku esnasında istemsiz bir şekilde açılıyor. Ağzınız açık bir şekilde uyuduğunuzda horlama problemi ile de karşı karşıya geleceksiniz. Aynı zamanda ağız kuruluğu ve rahatsız edici bir ağız kokusu da karşınıza çıkacak olan sorunlardan bazılarıdır. Burun tıkanıklığı hastalığı tedavi edilmediği takdirde bu sorunlar ilerleme kaydediyor ve yaşam kaliteniz de belli oranda düşüyor.

Burun tıkanıklığı hastalığının belirtileri arasında yer alan sürekli ağız solunumu, hastanın yakın çevresi tarafından daha kolay bir şekilde tespit edilebilir. Uyku esnasında kısa süreli gözlem yapmak, bu sorunu teşhis etmek adına yeterli olacaktır.

Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu da yine burun tıkanıklığı hastalığının belirtilerinden bir tanesidir. Ağız kuruluğu, sürekli ağızdan nefes alıp verme neticesinde meydana geliyor ve bir süre sonra ağız kokusuna da neden olabiliyor. Uyku esnasında istemsiz bir şekilde açılan ağız, bir süre sonra kurumaya başlıyor ve hastayı rahatsız ediyor.

Bu sorun ile karşı karşıya gelen hastaların uyku düzeni de genellikle bozuk oluyor ve gece uykularında daha fazla sıkıntı yaşıyorlar. Vakit kaybetmeden uzman yardımı alabilir ve tedavi olarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Tedavi sonrası ağız kuruluğu ortadan kalkacak ve ağız kokusundan da kurtulmuş olacaksınız.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Gerçek bir belirti olmasa da burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hastaların büyük bir kısmında gözlemlendiği için bu listede yer veriliyor. Diğer sorunlar ile birlikte meydana geldiği takdirde ciddi bir problem niteliği taşıyabilir ancak dönemsel cinsel sorunları bu gruba dahil etmek çok da doğru olmayacaktır. Vücut, bir bütün olarak ele alınmalıdır ve burunda meydana gelen tıkanıklık, vücudun diğer noktalarını da kısa süre içerisinde etkisi altına alabiliyor.

Bu tür belirtiler ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde vakit kaybetmeden şikayetlerinizi doktorunuz ile paylaşmalı ve tedavi için harekete geçmelisiniz. Aksi takdirde belirtiler ve şikayetler hızlı bir şekilde artış gösterecektir.

Çocuklarda Alt Islatma

Çocukların büyük bir kısmında görülen alt ıslatma sorunu, genellikle dönemsel bir sorun olarak lanse ediliyor ancak altında çok farklı nedenler yatabileceğini de unutmamakta fayda var. Alt ıslatma, kimi çocuklarda burun tıkanıklığı hastalığının bir belirtisi olabilir ve bu yönde birtakım önlemler almak gerekecektir. Düzenli doktor kontrolleri neticesinde şikayetlerinizi dile getirdiğiniz takdirde gerekli kontroller yapılacak ve tetkikler neticesinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilecektir.

Alt ıslatma problemi uzun süreli devam ettiği takdirde vakit kaybetmeden doktor yardımı almak gerekiyor. Her çocuk belli bir dönem altını ıslatır ancak belli bir süre sonra bu alışkanlığından vazgeçecektir. Alışkanlık devam ettiği takdirde altında yatan diğer nedenleri detaylı bir şekilde ele almak ve incelemek gerekiyor.

Ses Kalitesinin Bozulması

Burun tıkanıklığı hastalığının en önemli belirtilerinden bir diğer ise ses kalitesinde yaşanan bozukluklardır. Bu net bir şekilde hissedilebilir ve hastalığı teşhis etmek için de önemli bir etkendir. Daha kalın ve daha kirli bir konuşma söz konusudur. Burun tıkanıklığı yalnızca nefes alış verişini değil, vücudun birçok fonksiyonunu da olumsuz etkiliyor. Ses kalitesindeki bozulma da bunlardan biri ve kendini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu tür bir sorun ile karşı karşıya geldiğinizde ve diğer belirtiler de baş gösterdiği takdirde uzman yardımı almanız kesinlikle en doğru tercih olacaktır. Uzman yardımı aldıktan sonra olacağınız tedavi ile böyle bir probleminizi yok etmek mümkündür.

Burun Tıkanıklığı Tanı ve Teşhis Yöntemleri

Burun tıkanıklığı hastalığını teşhis etmek, belirtiler ele alınarak değerlendirildiği takdirde çok kolay bir hal alıyor. Ses kalitesinin bozulması, ağız kuruluğu ve ağzın sürekli açık olarak uyunması gibi belirtiler, hastalığı teşhis etme konusunda hem hastalara hem de doktorlara büyük ölçüde yardımcı oluyor. Yapılacak tetkikler neticesinde hastalığa neden olan asıl sebepler tespit ediliyor ve buna bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi tercih ediliyor.

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan bir tanesidir ve tedavi edilmediği takdirde bu sorun ömür boyu devam edecektir. Burun yapısındaki anormallik ve şekil bozukluğu gibi sorunlarda ise cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabiliyor ve ilaç tedavisi bu tür durumlarda fayda sağlamayacaktır.

Fiziki Muayene

Burun tıkanıklığını tespit etmek için yapılacak olan fiziki muayenedeki asıl amaç, burun yapısındaki şekil bozukluklarını tespit edebilmektir. Kimi zaman kısa sürede tespit etmek mümkün oluyor ancak bazı durumlarda fiziki muayene yeterli olmayacaktır. Ek olarak yapılacak tetkikler neticesinde hastalık daha sağlıklı bir şekilde teşhis edilebilir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Burun tıkanıklığı hastalığı tedavi edilmediği takdirde birçok sorunu da beraberinde getiriyor ve nefes alış verişinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu durum ağız kuruluğu ve çabuk yorulma gibi sorunlara da gebedir. Vakit kaybetmeden uzman yardımı alarak tedavi süreci için ilk adımı atabilirsiniz.

Tetkikler

Klinik ortamda gerçekleştirilecek olan tetkiklerde öncelikli olarak hastanın şikayetleri dinlenecek ve değerlendirilecektir. Bu şikayetler neticesinde fiziki muayeneye başvuruluyor ve burun yapısındaki anormallikler de bu sayede kısa süre içerisinde tespit edilecektir. Kıkırdak kemiğinin eğri olması ya da burun eti denilen yapının anormal bir şekilde gelişmiş olması da burun tıkanıklığının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

Mikrobik bir burun tıkanıklığı durumunda ilaç tedavisi yeterli olacaktır ancak burun yapısındaki anormallikler söz konusu ise ilaç tedavisine başvurulamaz. Bu tür durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulacak ve başarılı bir operasyon ile birlikte burundaki anormallik ortadan kaldırılacaktır. Operasyon sonrasında hasta dinlenmeye ihtiyaç duyabilir ve hastanede yatış süresi de hastaya bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Burun tıkanıklığı risk Faktörleri

Yapısal bozukluklar ve gebelik gibi durumlar burun tıkanıklığı riskini arttırıyor. Burun yapısı bozuk olan insanların bu sorunu yaşama riski çok daha fazladır. Az önce de bahsettiğimiz gibi anormal bir yapı ya da kemiklerdeki eğrilik durumu nefes alış verişini daha zor hale getiriyor. Bu tür insanlar kısa mesafe yürüyüşlerde bile nefes nefese kalıyor. Sağlıklı bir şekilde nefes alamayan insan, sürekli ağzı açık bir şekilde hareket etmek durumundadır. Bu durum daha çok uykudayken görülmektedir. Gebelik dönemindeki kadınlar da bu riski barındırıyor ve yaşanan burun tıkanıklığı, birçok farklı sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Yapısal Bozukluklar

Burun yapısındaki bozukluklar, burun tıkanıklığı riskini de büyük ölçüde arttırıyor. Nefes alış verişini gerçekleştiren burun organı, yapısal olarak herhangi bir sorun taşıdığı takdirde bu eylem daha sorunlu bir hale getiriyor. Kemiklerin iri olması ya da eğri olması da bu sıkıntılardan bazılarıdır. Cerrahi müdahale ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılabilir ve burun tıkanıklığı sorunu da kısa süre içerisinde giderilebilir.

Risk taşıdığınızı düşünüyor ve burun yapınız ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız eğer hiç vakit kaybetmeden hekim yardımı almalı ve tetkikler ile birlikte tedavi sürecine adım atmalısınız. Aksi takdirde her geçen gün yaşam kaliteniz biraz daha düşecek ve özellikle nefes alış verişinde sıkıntı çekeceksiniz.

Burun Tıkanıklığı Komplikasyonları

Her hastalık, birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Erken müdahale ve tedavi bu yüzden önem taşıyor ve bu sayede komplikasyon riskini de en aza indirgemiş olacaksınız. Burun tıkanıklığı ile birlikte gündelik hayatlarınızdaki performansınız da kısa süre içerisinde düşecek ve nefes alış verişinde büyük sorsun yaşayacaksınız. Bu durum erken yorulma problemlerini de beraberinde getirecektir. Kısa mesafe yürüyüşlerde hissettiğiniz yorgunluk, koşma gibi efor sarf edeceğiniz eylemlerde daha belirgin bir hal alıyor.

Bu tür komplikasyonlardan kurtulmak adına az önce de belirttiğimiz gibi erken teşhis ve tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde komplikasyonlar her geçen gün biraz daha artacak ve yaşam kalitenizi de olumsuz etkileyecektir.

Günlük Hayatta Performans Düşüklüğü

Ağızdan nefes alıp verme eylemi çok da sağlıklı bir eylem değil ve ne yazık ki burun tıkanıklığı problemi yaşayan birçok hasta bu şekilde nefes alıp vermek durumunda kalıyor. Performans düşüklüğünün en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur. Nefes alışverişinde yaşanan problemler, cinsel hayatı da etkiliyor ve kısa süre içerisinde yorulduğunuzu fark ediyorsunuz. En sıkıntılı komplikasyonlardan bir tanesi olduğunu belirtmek gerekiyor ve önlem almadığınız takdirde yaşam kaliteniz de düşecektir.

Özellikle koşma gibi eylemlerde bu durum daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor ve can sıkıcı bir hal alıyor.

Çabuk Yorulma Hissi

Burun tıkanıklığı, hastaların nefes alışverişlerine direkt olarak etki ediyor. Bu yüzden hastalar çok çabuk yorulabilmektedir. Yürüme ve koşma tarzı eylemlerde kendinizi daha rahatsız hissedeceksiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi cinsel performans düşüklüğü de bu sıkıntılardan bir tanesidir ve çabuk yorulan hasta, yarıda bırakmak zorunda kalabiliyor ya da tam manasıyla odaklanamıyor.

Erken teşhis ve tedavi ile birlikte hem hastalıktan hem de komplikasyonlardan kurtulma şansına sahipsiniz ve bu fırsatı sizler de bir an önce değerlendirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili uzman desteği aldığınızda zaman size ona göre en uygun tedavinin hangisi olduğuna karar verilecektir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Önlenir?

Alerjenlerden korunmanın yanı sıra düzenli olarak sinüs temizliği yaptırmanız da sizleri burun tıkanıklığı hastalığından koruyacaktır. Risk faktörlerini en aza indirgeyerek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamdaki nem ve hijyen miktarı da büyük önem taşıyor ve bu tür detaylara özen gösterdiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Burun yapısındaki bozukluklar için ise ne yazık ki bir önlem alamıyorsunuz ve bu tür bir eğrilik ya da şekil bozukluğu söz konusu ise cerrahi müdahale ile birlikte sonuca gidebilirsiniz. Yaşam kalitesini düşüren burun tıkanıklığı, özellikle sporcular için büyük bir tehlike arz ediyor ve nefes alış verişini de doğrudan etkiliyor.

Alerjenlerden Uzak Durmak

Yoğun alerjenlerin bulunduğu ortamda uzun süre kaldığınız takdirde bu alerjenler nefes alış verişi ile birlikte burunda yer edinecek ve bir süre sonra tıkanıklığa sebebiyet verecektir. bu durum mevsim geçişlerinde daha belirgin bir şekilde karşımıza çıkıyor ve hastanın yaşam kalitesini de büyük ölçüde olumsuz etkiliyor.

Burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinden bir tanesi kesinlikle alerjenlerdir ve mikrobik sorunları da beraberinde getiriyor. Bu konuda dikkatli davranmanızda fayda var ve alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi de daha temiz bir havaya sahip ortamlarda yer almak olacaktır. Aksi takdirde tıkanıklık sorunu ile karşı karşıya kalabilir ve bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Ortamda Bulunan Hijyen ve Nem

Düşük nem oranı ve alerjenler ile birlikte burun tıkanıklığı riski de artış gösteriyor. Bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırmalı ya da zaman zaman temiz havaya çıkmalısınız. Aksi takdirde burun tıkanıklığı hastalığı ile karşı karşıya geleceksiniz. Ortamdaki hijyen miktarının az olması ve kirli bir havada bulunmanız ne yazık ki bu riski arttırıyor. Birtakım önlemler alarak riski en aza indirgemek mümkün ve az önce de dile getirdiğimiz gibi bulunduğunuz ortamı havalandırmak da bunlardan bir tanesidir.

Burun tıkanıklığı, hem yetişkinlerde hem de çocuk yaştaki kimselerde gözlemlenebilen bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini de düşürecektir.

Sıvı Tüketimi ve Sigarayı Bırakmak

Sigara tüketimi insan vücudunu bir bütün olarak etkisi altına alıyor ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara da sebebiyet verebiliyor. Yoğun sigara tüketimi ya da sigara dumanının yoğun bir şekilde yer aldığı ortamlarda bulunma durumu da burun tıkanıklığını ortaya çıkartacaktır. Bu sorun belli bir dönem kısa süreli olarak meydana gelebilir ancak gerekli önlemler alınmadığı ve hassasiyet gösterilmediği takdirde ne yazık ki kronik bir hal alıyor. Burun tıkanıklığından korunmak için sigarayı azaltmak ve hatta mümkünse bırakmak gerekiyor. bunun yanı sıra bol sıvı tüketimine de ihtiyacınız olacaktır. Su tüketiminin yanı sıra doğal meyve suları da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Burun ve Sinüs Temizliği

Sinüslerin tıkanması da yine burun tıkanıklığı hastalığını beraberinde getiriyor. Düzenli kontroller ve sinüs temizliği ile birlikte tıkanıklık riskini ortadan kaldırmak mümkündür. Burun ve sinüs temizliği düzenli olarak yapılmalıdır ancak bunu doktor yardımı alarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kendi başınıza yapacağınız bir eylem olmadığını da bilmenizde fayda var.

Sinüsler zaman zaman tıkanabilir ve bu durum baş ağrısına da neden olacaktır. Doktor kontrolleri ve düzenli temizlik ile birlikte nefes alışverişiniz daha düzenli ve daha sağlıklı bir noktaya ulaşıyor. Basit bir operasyon neticesinde bu sıkıntıdan kurtulmak mümkün ve ilerleyen dönemler için de sizlerin lehine olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Burun tıkanıklığı basit bir hastalık gibi lanse ediliyor ve daha da kötüsü dönemsel bir hastalık olarak biliniyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde kronikleşebilir ve bir ömür boyu sıkıntı yaratabilir. Özellikle yapısal bozukluklara sahip hastalarda bu durum daha riskli bir hal alıyor. Kemik eğriliğinin cerrahi müdahaleler ile toparlanması gerekiyor aksi takdirde burun tıkanıklığını uzunca bir süre yaşamak durumunda kalacaksınız. Hastalık hakkında çok fazla merak edilen şey var ancak internet ortamında verilen yanıtlar ne yazık ki tatmin edici olmayabiliyor. Bu konuda bir uzmandan yardım almak ve merakınızı daha sağlıklı bir şekilde gidermeniz daha doğru olacaktır. Tetkikler için de geç kalmamanızı tavsiye ediyoruz çünkü erken teşhis her zaman olduğu gibi büyük bir önem taşıyor.

Her Burun Tıkanıklığı Ameliyat Gerektirir Mi?

Her burun tıkanıklığı ameliyat gerektirmez. Az önce de bahsettiğimiz gibi eğer yapısal bozukluklar söz konusu ise bu bozuklukların giderilmesi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabiliyor ancak mikrobik ya da alerjenik durumlarda ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Burun spreyleri bu konuda önemli bir ilaç tedavisini karşımıza çıkartıyor ve başarı oranı da bir hayli fazladır.

Burun tıkanıklığının sebebine bağlı olarak en doğru tedavi yöntemi belirlenecek ve süreç hızlı bir şekilde başlatılacaktır. Burada sorumluluk doktorunuza aittir ve tetkikler neticesinde daha sağlıklı bir bilgilendirme yapacaktır.

Burun Tıkanıklığının Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Var Mı?

Şekil bozukluğuna bağlı burun tıkanıklığında cerrahi müdahale öngörülüyor ancak gelişen teknoloji sayesinde alternatif tedavi yöntemleri de mevcut hale geldi. Yapısal bozukluk söz konusu değilse ve hastalığın asıl nedeni alerjenik durumlar ise bu bağlamda ilaç tedavisine başvurulacaktır. Gribe bağlı burun tıkanıklıklarında antibiyotik ve sprey tedavisi ile birlikte bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız.

Ameliyat kararı alabilmek için tetkiklerin sağlıklı bir şekilde yapılması ve hastalığın altında yatan nedenlerin net bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. doktorunuz bu konuda büyük bir sorumluluk alıyor ve ilgili tedavi süreci hakkında da sizlere gerekli bilgileri verecektir. Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde birçok farklı hastalığı da beraberinde getirebilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyat Edilmezse Ne Olur?

Burun tıkanıklığı hastalığı tedavi edilmediği takdirde nefes alış verişi her geçen gün daha sıkıntılı bir hal alacak ve yaşam kalitesi de düşecektir. Bununla birlikte ağız açık bir şekilde uyuma alışkanlık haline gelecek ve bu da ağız kuruluğu ile birlikte ağız kokusuna da sebebiyet verecektir. Gün içerisinde hasta daha kısa süre içerisinde yorulduğunu fark edecek ve belli dönemlerde performans düşüklüğü de yaşayacaktır. Yoğun iş temposunda çalışanlar bu tür durumlarda daha fazla sıkıntı yaşıyor. Cinsel ilişki daha güç ve sıkıntılı bir hal alabiliyor ve performans düşüşü daha belirgin bir hale geliyor.

Burun Tıkanıklığını Gidermenin Doğal Yolları Nelerdir?

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanız ya da belli aralıklarla temiz hava almanız, en etkili önlemlerden bazılarıdır. Bununla birlikte vücudun sıvı ihtiyacına da güçlü bir şekilde yanıt vermeniz gerekiyor. Dün içerisinde bol sıvı tüketimi gerçekleştirerek de burun tıkanıklığı riskini en aza indirgeme şansına sahipsiniz.

Doğru ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra temiz havada düzenli olarak yapacağınız sportif faaliyetler de bu konuda sizlere yardımcı olacak ve riski en aza indirgeyecektir. Düzenli doktor kontrollerini de ihmal etmemenizde fayda var ve sinüslerin düzenli olarak temizlenmesi de yine kendinizi daha rahat ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tıkanıklık sorununun altında yatan nedenlere bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi tercih edilecektir. Kemik eğriliği gibi yapısal sorunlar varsa eğer çocuk yaşlarda cerrahi müdahale pek de mümkün olmayacaktır. Bunun için belli bir yaş sınırlaması var ve doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bilgiler verecektir. Bu konuda net bir şey söylemek ne yazık ki mümkün değil çünkü burun tıkanıklığının farklı nedenleri olabiliyor ve doğru tedavi yöntemi için öncelikli olarak bu sorunların tespit edilmesi gerekiyor.

Burun tıkanıklığı hastalığı teşhis edildiği takdirde tedavi süreci için bir an önce harekete geçmek gerekiyor çünkü yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de bu hastalık rahatsız edici bir hal alabiliyor.

Burun Tıkanıklığı Durumunda Süt İçmek Neden Sakıncalıdır?

Süt, insan vücudu için en önemli gıdalardan bir tanesidir ve düzenli tüketim ile birlikte hem zihinsel hem de fiziksel gelişime katkıda bulunmak mümkündür. Fakat bu her dönemde geçerli bir durum değil ve özellikle burun tıkanıklığı hastalığına sahip iseniz bu gıdaya karşı daha dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer burun tıkanıklığı sorun yaşıyorsanız kesinlikle süt tüketmemelisiniz. Uzmanlar bu konuda kesin konuşuyor ve sütün, mukus sıvısını arttırıcı ve tetikleyici özelliğe sahip olduğunu dile getiriyorlar. Az miktarda tüketim gerçekleştirilebilir gibi düşünmeyin çünkü vücudunuza girecek her sıvı bu dönemde sizlerin aleyhine olabilir. Bu konuya bakış açınız ve verdiğiniz değer, çözüm için önemlidir.

Burun Tıkanıklığını Gidermek İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Bunlardan bir tanesi tıkanık buruna dün aşırı zeytinyağı damlatmak olabilir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve başarı oranı da bir hayli yüksektir. Tıkanıklığı kısa süre içerisinde ortadan kaldıran zeytinyağı, aynı zamanda nefes alış verişlerinizi de daha sağlıklı ve rahat bir hale getiriyor.

Bununla birlikte zencefil çayı ve elma sirkesi de doğal tedavi yöntemleri arasında gösteriliyor ancak sirke kullanımında dikkatli olmanızda fayda var çünkü hatalı kullanım ile birlikte sinüslere zarar verme ihtimali de söz konusudur.

Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Olur Mu?

Tam tersi bir durum söz konusudur ve sinüzit, burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Her iki hastalığın birbiri ile bağlantılı olduğunu da belirtmekte fayda var. Burun tıkanıklığı, önlem alınmadığı takdirde birçok yetişkinin ve çocuk yaştaki kimselerin başına gelebilecek bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kronik bir hal alabiliyor ve yaşam konforunu her geçen gün biraz daha düşürüyor.

Gündelik hayatı olduğu gibi iş hayatını da olumsuz etkileyen bir hastalık ile karşı karşıyayız ve tedavi edilmediği takdirde performans düşüklüğüne de neden olmaktadır. Grip ve sinüzit gibi hastalıklar ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman yardımı almanız gerekiyor aksi takdirde farklı sorunlar ile de karşılaşma ihtimaliniz artacaktır.

Burun Tıkanıklığı İçin Kullanılan Spreyler Zararlı Mı?

Burun tıkanıklığı hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynayan spreyler, başarı oranı yüksek tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve ilaç tedavisinde bu ürünlere çok daha fazla yer veriliyor. Doğru ve düzenli kullanım ile birlikte burun tıkanıklığından kurtulmanız mümkündür ancak abartılı ve hatalı kullanım neticesinde sinüslerinize zarar verebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde kullanmanızda fayda var ve sprey bittikten sonra kontrole gitmeniz gerekiyor. Kontroller neticesinde eğer ek bir ilaç tedavisine gerek varsa zaten doktorunuz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacak ve yeni bir reçete ile tedavi sürecini başlatacaktır.

Burun Tıkanıklığı Baş Ağrısı Yapar Mı?

İnsan vücudu bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bu yüzden vücutta meydana gelen herhangi bir sorun ne yazık ki vücudun farklı bölgelerine de kısa süre içerisinde ulaşıyor ve zarar verebiliyor. Burun tıkanıklığı ile birlikte baş ağrısı sorunu da meydana gelecektir. Yeterli oksijen alınamadığı için bunun olması gayet normal ancak bu durum bebeklerde ve çocuk yaştaki hastalarda daha büyük sıkıntılara sebebiyet verebiliyor.

Erken teşhis ile birlikte bu sorundan kurtulabilirsiniz ve hastalığın asıl nedeni de yine kontroller neticesinde ortaya çıkacaktır. Burun tıkanıklığı yalnızca baş ağrısı değil, farklı birçok soruna da sebebiyet verebiliyor bu yüzden vakit kaybetmeden gerekli önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz.

Burun Tıkanıklığı Ölüme Neden Olur Mu?

Burun tıkanıklığı çok tehlikeli bir hastalık değildir ve ölüm riski de taşımıyor ancak uyku esnasında yeteri kadar nefes alamama ya da anormal bir şekilde nefes alma durumu dolaylı yoldan ölüm riskini de beraberinde getiriyor. Tedavi olmakta fayda var çünkü birçok farklı komplikasyon karşınıza çıkacak ve yaşam kaliteniz belli oranda düşecektir.

Tedavisi gayet basit bir hastalıktır ancak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyuluyorsa süreç biraz daha sıkıntılı bir hal alabilir. Alerjenik durumlar neticesinde oluşan burun tıkanıklığında ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmuyor ve basit bir ilaç tedavisi sonucunda bu hastalıktan kurtulacaksınız.

Tuzlu Su İle Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

En eski yöntemlerden bir tanesi olan tuzlu su tedavisi, çok fazla tavsiye edilmiyor. Su ve tuz oranını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor aksi takdirde sinüslerinizi yakabilir ve şiddetli kanamaya sebebiyet verebilirsiniz. Bir çay bardağı ılık suya çay kaşığından biraz daha az tuz ilave ederek homojen bir karışım elde edin ve bu karışımı avucunuz ile burnunuza çekerek bir müddet bekleyin. Bu tedavideki asıl amaç sinüsleri harekete geçirmek ve temizlenmesini sağlamaktır ancak az önce de söylediğimiz gibi hatalı kullanım neticesinde şiddetli burun kanaması riski de söz konusudur. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan bu tür uygulamalara başvurmamak daha sağlıklı ve doğru bir tercih olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Burun tıkanıklığı vücudun oksijen seviyesinin sürekli olarak düşük kalmasına sebep olur. Özellikle bebeklerde zihinsel ve fiziki gelişimde sıkıntılar, migren başlangıcı, nörolojik sorunlar burun tıkanması kaynaklı olabilmektedir. Sinüzit ve kronik enfeksiyonlar ise burun tıkanmasının diğer bazı olası sonuçlarıdır.

Burun Tıkanıklığı Kaç Günde Geçer?

Burun tıkanıklığını ortaya çıkaran sebep, tıkanıklığın ne kadar sürede ortadan kalkacağını da belirlemektedir. Alerjik reaksiyonlara ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen tıkanıklıklar maksimum bir hafta içerisinde tamamen ortadan kalkar. Sinüzit, burun eti ya da polip kaynaklı tıkanmalar ise tedavi tamamlanana kadar ortadan kalkmaz.

Burun Tıkanıklığında Nasıl Yatılır?

Eğer alerjik reaksiyonlardan, enfeksiyon hastalıklarından veya sinüzitten kaynaklanan bir burun tıkanması söz konusu ise uygun pozisyonda yatılarak akıntının bir tarafa toplanması ve en azından bir burun deliğinin açılması mümkündür. Bu pozisyon insandan insana göre değişmekle birlikte genelde kolun üzerine yatılan yanal pozisyondur. Başın hafif öne ve yukarı doğru tutulması ile tıkanma geçici bir süre ortadan kalkabilir. Yüz üstü ve sırt üstü pozisyonlar ise burun tıkanmasını artırmaktadır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Neler İyi Gelir?

Bebeklerde burun tıkanmaları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bebekler solunum yolu olarak genelde burnu tercih eder. Burun tıkandığında ise ağrılar ve acılar başlar. Direkt olarak tedaviye başlanmalı, alerjik reaksiyon doğurabilecek durumlar yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır. Eğer ortamda sigara ya da toz var ise bunlar kesinlikle yasaklanmalıdır. Sonrasında ise ferahlatıcı kokular (mentol ya da nane gibi) ortama salınmalıdır. Burun tıkanıklığını hızlıca gidermek için ise bebek yan yatırılmalı, başı da hafif ön – yukarıya kaldırılmalıdır.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanmasını ortaya çıkaran birbirinden farklı sebepler bulunur. Bu sebeplerin ortak etkisi ise solunum yolunun bir şekilde baskı altına alınmasıdır.

 1. Kıkırdak yapıdaki eğrilikler burun tıkanması nedenidir.
 2. Burun etinin normalden daha fazla büyümesi burun tıkanması nedenidir.
 3. Enfeksiyon hastalıkları, sinüzit ve bazı nezle tipleri de burun tıkanması nedenidir.
 4. Alerjik reaksiyonlar sonucunda da geçici burun tıkanması oluşabilir.
 5. Polip oluşumu da burun tıkanması nedenidir.
 6. Burun açıcı spreylerin aşırı kullanımı burun tıkanmasına neden olur.

  Burun Tıkanıklığı Horlama Yapar Mı?

  Horlama, alınan nefesin daha dar bir kanaldan geçmesinden dolayı ortaya çıkan ses olarak tarif edilebilir. Solunumu güçleştiren ya da alınan soluğun akış hızını değiştiren her türlü durum beraberinde horlama etkisini getirebilir ki bunlardan en sık karşılaşılanı da burun tıkanıklığıdır. Burnun birinin veya ikisinin tıkanması ciddi şekilde horlamaya sebep olabilir.

  Burun Tıkanıklığı Gebelik Belirtisi Midir?

  Gebelikle beraber burun akıntısının ve tıkanmasının artışı ile karşılaşılır ancak bunu gebelik belirtisi olarak değerlendirmek oldukça yanlıştır. Gebelik süresince vücudun girdiği hormon dengesinden dolayı üst solunum yollarında da hafif değişmeler olur ancak bunların hiçbiri kesin olarak burun tıkanmasını ortaya çıkarmaz. Yani gebelik belirtisi arayanlar çok daha farklı bölgeleri gözlemlemelidir.