Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavisi

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavisi
Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavisi

 

Kemik iltihabı, bir enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Kemik iliği ve çevredeki kemiğin iltihaplanması olarak biliniyor. Kemiğin enfekte olması ile kemik iliği şişer ve kemiğin kan damarlarına karşı baskı yapmasına neden olacaktır. Kemik hücreleri yeterince kan alamadığından kemik kısımlarının ölme ihtimali oluşur. Enfeksiyonun gelişim göstermesi ile kaslara ve diğer yumuşak dokulara yayılması da mümkündür. Bu durumda ise bölgede püyün toplanması söz konusu olabilir.

Günümüzde, kemik iltihabı tedavisi olarak farklı seçenekler ortaya çıkmıştır. Tedavi yönteminin doktordan doktora göre farklılık gösterebileceği biliniyor. Hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemi belirlenmesi gerekmektedir. Kemik iltihabı tedavisi olarak en fazla uygulanan tedavi yöntemleri ise ağrı kesiciler ve antibiyotikler olarak karşımıza çıkar. Diğer hastalıklar gibi kemik iltihabı tedavisinin başarısının erken teşhis ile ilişkisi yüksektir. Hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız halinde erken teşhis konulması söz konusu olacaktır. Kemik iltihabı belirtileri taşıyan kişilerin acil olarak uzman doktora başvurmaları öneriliyor.

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. İrşadi İstemi Yücel

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavisi Hakkında

Kemik iltihabı, iki farkı olarak görülmektedir. Bunlar ise akut kemik iltihabı ve kronik kemik iltihabı olarak biliniyor. Belirtilen hastalıkların tedavisi de farklı yöntemlerle yapılır.

Akut kemik iltihabı hastalığı, aniden gelişim gösteren ve genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Uzmanlara göre acil durum gerektirdiğinden bir an önce tedaviye başlanması gerekiyor. Cerrahi müdahale, hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. İlaç tedavisinin yeterli gözükmemesi halinde cerrahi tedavi ihtiyacı doğar. Gelişim göstermemiş kemik iltihabı hastası için genellikle ilaç tedavisine başvurulması söz konusudur. Ancak hastalığın ciddi gelişim göstermesi ile ilaç tedavisinin avantajları kaybolacaktır.

Tedavinin başlanması için ilk olarak çocuğun beslenmesinin kesilmesi gerekir. Sonrasında genel anestezi uygulanmaktadır. Anestezi sonrasında enfekte olan bölgeye iğne ile girilecektir. Bu bölgedeki enfeksiyonun varlığının tespiti mümkün olur. Kemiğin iltihaplı olması halinde bölge cerrahi olarak açılıyor. Sonrasında iltihap boşaltılarak temizlenir. Yapılan iltihap temizliğinin ardından bölgenin yeniden kapatılması ile işlem sona erer. Kronik kemik iltihabı hastalığının tedavisine acil durum söz konusu olmaz. Tedavi öncesinde hastanın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve planlama yapılması gerekmektedir. Kronik kemik tedavisi öncesinde enfeksiyonlu bölgedeki iltihabın yayılımının ve akıntının değerlendirilmesi önem taşır. Ameliyat sonrasında tümör ameliyatındaki gibi ölü kemik dokularının tamamı çıkarılacaktır. Sonrasında ise belirtilen alanın eksternal fiksatör yardımı ile düzeldiği görülür.

Kemik İltihabı Nedir?

Osteomyelit, halk arasında kemik iltihabı olarak adlandırılmaktadır. Kemik iltihabının bir çeşit kemik enfeksiyonu olduğu belirtiliyor. Kemik iltihabı nasıl meydana gelir? Deri yüzeyinden içeri giren bakteri ve mikropların kemik dokusunun içine yayılması sonucunda meydana gelmektedir. Bakteri ve mikropların enfekte olan kemikten kan yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimali de bulunur.

Kemik iltihabın en yaygın neden ise "staphylococcus aureus" isimli bakteri olarak bilinmektedir. Birçok bakterinin irin oluşturarak kemik iltihabına neden olduğu ifade ediliyor. Bakteri ve mikropların delici yaralanmalar, kırıklar veya cerrahi girişimler sonucunda bulaşma ihtimali vardır. Her yaş grubunda görülebilen kemik iltihabı hastalığının tedavisi için seçenekler mevcuttur. Hastalığın tedavisi ise ertelenmemelidir. Önceki zamanlarda daha yaygın görülen hastalık, antibiyotik tedavisi ile son zamanlarda daha az görülüyor. Hastalığın genellikle çocukluk ve ergenlik çağında görüldüğünü unutmamalısınız. Ebeveynlerin daha dikkatli olması gerekirken, belirtiler üzerinden hastalığı teşhis edebilirler. Tanısı konulan kemik iltihabı hastalığının tedavisine kısa süre içerisinde başlanması önem taşır.

Kemik İltihabı Kimlerde Görülür?

Kemik iltihabı hastalığının her yaş grubunda görülme ihtimali bulunmaktadır. Ancak araştırmacılar tarafından hastalığa ilişkin birtakım araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaya göre her 10.000 kişiden sadece 2'sinde görüldüğü belirlenmiştir. Kemik iltihabı riskini arttıran bazı durumlar olduğu söylenir. Bunların başında ise bağışıklık sistemini zayıflatan belirli koşullar ve davranışlar yer alıyor. Aşağıdaki faktörleri taşıyan kişilerin kemik iltihabı riski daha yüksek olur.

 • Orak Hücre Hastalığı
 • HIV veya AIDS
 • Diyabet
 • Romatoid Artrit
 • İntravenöz İlaç Kullanımı
 • Alkolizm
 • Steroidlerin Uzun Süreli Kullanımı
 • Kansızlık
 • Hemodiyaliz

Kemik İltihabı Çeşitleri Nelerdir?

Hastalıklar, kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılabilir. Kemik iltihabı hastalığı da iki türü bulunan bir hastalıktır. Bunlar ise akut kemik iltihabı ve kronik kemik iltihabı olarak bilinmektedir.

Kemik iltihabının tedavisinin enfeksiyonun kemiğe nasıl yayıldığı ve ne kadar yayıldığı ile ilişkisi bulunuyor. Kandan gelen kemik enfeksiyonunun tedavisinde yüksek dozlarda oral antibiyotik ilaçlarla tedavi söz konusu olur. Uzman doktor, farklı bir bakteri türünden kaynaklı enfeksiyonun oluşup oluşmadığına ilişkin incelemeler yapar. Bu incelemelerin ardından farklı bir bakteri tespit edilmemesi halinde "staphylococcus aureus" isimli bakteriye ilişkin oral antibiyotik reçete edilecektir.

Bakteriler, sık kullanılan antibiyotiklere karşı her seferinde daha fazla direnç gösterirler. Bu sebep ile doktorunuzun kültür oluşturmak adına enfeksiyondan bir örnek alması muhtemeldir. Örnek almak ise olasılığı en yüksek olan antibiyotiğin seçiminde gerekli olur. Eğer kemik iltihabının sebebinin mantar enfeksiyonundan kaynaklandığına ilişkin şüphe bulunuyor ise antifungal bir ilaç reçete edilecektir.

Akut Osteomyelit (Kemik İltihabı)

Genellikle çocuklarda görüldüğü tespit edilen akut kemik iltihabı, aniden gelişim gösteren bir hastalıktır. Akut kemik iltihabı teşhisi konulmasının ardından acil olarak tedaviye başlanması gerekiyor. Tedavinin ertelenmesi veya yapılmaması halinde ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuğun tedavi öncesinde beslenmesinin kesilmesi gerekirken, anestezi olarak genel anestezi uygulanmaktadır. Tedavi sırasında anestezi yapılmasının ardından enfekte olan bölgeye iğne ile girilmesi gerekmektedir. Bu bölgedeki enfeksiyonun varlığının tespiti sağlanırken, kemikte iltihap görülmesi halinde bölge cerrahi olarak açılır ve iltihabın boşaltılarak temizlenmesi durumu gerçekleşir. Operasyonun ardından bölge yeniden kapatılacaktır.

Akut kemik iltihabının teşhis edilmesinin ardından tedaviye ilişkin adımlar atılması şarttır. Tedavisi ertelenen akut kemik iltihabı, ciddi risklerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle çocuklarda görülebilen bir hastalık olduğundan tedavinin ertelenmesini veya yapılmamasını düşünmekten kaçınmalısınız.

Kronik Osteomyelit (Kemik İltihabı)

Diğer kemik iltihabı türü ise kronik kemik iltihabı olarak biliniyor. Bu kemik iltihabı hastalığının tedavisinde acillik söz konusu olmaz. Tedavi öncesinde vakanın en doğru şekilde değerlendirilmesi gerekir. Yapılan değerlendirmeler üzerinden tedavi sürecine ilişkin planlama yapılacaktır. Enfeksiyonlu bölgedeki iltihabın yayılması ve akıntısı hakkında görüş bildirilir. Uzman doktor tarafından ameliyat esnasında tıpkı tümör ameliyatındaki gibi ölü kemik dokularının tamamen çıkarıldığı görülüyor. Çıkarılan alanın eksternal fiksatör yardımı ile düzeltilmesi ise sonrasında şarttır.

Kemik İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Bakterilerden kaynaklanan kemik enfeksiyonunun bazen mantar gibi diğer organizmalardan kaynaklı olarak oluşabilir. Kemik iltihabının oluşmasındaki temel nedenin ise "staphylococcus aureus" isimli bakteri olduğu belirtilmektedir. Bu bakteriyel neden dışında farklı bakteriyel nedenlerden de meydana gelebilir. Bunlar ise streptococcus grubu A ve grup B, H. influenza, pseudomonas aeruginosa ve koliformlar yer almaktadır. Kemiğin derinliğine nüfuz eden uzun süreli açık deri ülserleri veya kemiğe kadar inen travmatik bir hasar ile ilişkili olabilmektedir. Kemiklerin genellikle iyi korunduğu bilinirken, kolaylıkla enfekte olmadığı tespit edilmiştir. Kemik iltihabının nedenleri arasında aşağıdaki unsurlar gösteriliyor.

 • Diş ve Bademcik Enfeksiyonları
 • Bakteriler
 • Farenjit
 • Sinüzit
 • Zatürre
 • Silah Yaralanmaları

Belirtilen nedenler sebebi ile kemik iltihabı hastalığının oluşması söz konusu olur. Bu unsurların gelişim göstermemiş olmasına ve oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Bakteriler, kemik iltihabının en fazla karşılaşılan nedeni olarak gösterilmektedir. Diğer nedenlerden farenjit, sinüzit ve zatürre ise birer hastalık çeşidi olduğundan bu hastalıkların oluşmasının önüne geçilmesi gerektiği önceliğiniz olmalıdır.

Diş ve Bademcik Enfeksiyonları

Ağız bölgesinde meydana gelen enfeksiyonların gelişim göstermesi ile farklı hastalıklar oluşabilir. Diş ve bademcik enfeksiyonları sebebi ile kemik iltihabı hastalığı meydana gelebilir. Bu enfeksiyonların tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Bakteriler

Kemik iltihabı hastalığının oluşmasındaki en önemli neden olarak ise bakterilerin gösterildiği biliniyor. Bakteriler, gelişim göstermesi ile birlikte kemik iltihabı hastalığına neden olurlar. Kemik iltihabı hastalığı ile ilişkisi olabilecek bakteriler ise aşağıda sıralanmıştır.

 • staphylococcus aureus
 • streptococcus grubu A ve grup B
 • H. influenza
 • pseudomonas aeruginosa
 • koliformlar

Farenjit

Farenjit, ağız ve burun boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmaya denilmektedir. Kronik ve akut olmak üzere iki türlü farenjit bulunuyor. Her ikisinin birbirinden farklı olduğu belirtilirken, ani gelişen ve daha hafif seyreden olarak farklılıklar gösterir. Akut farenjit, şiddetli iltihaplanmalarda görülüyor. Kronik farenjit ise daha hafif seyretmesine rağmen daha uzun sürer. Ateş, ses kısılması, burun akması ve halsizlik gibi belirtileri bulunmaktadır. Farenjit hastalığının gelişim göstermesi ile kemik iltihabı hastalığı da meydana gelebilir. Kemik iltihabı, farenjit komplikasyonları arasında yer alır.

Sinüzit

Burun bölgesine yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten sinüzit, döşeyici mukozanın ürettiği mukusun buruna boşaltılamaması sonucunda oluşmaktadır. Sinüzitin gelişim göstermesi ile farklı hastalıklarda görülebilir. Bu hastalıklar arasında kemik iltihabı da bulunmaktadır.

Zatürre

Kişinin akciğerlerindeki hava boşluklarının iltihaplanması halinde zatürre meydana gelmektedir. Ciddi bir hastalık olarak gösterilen zatürre, ilerleyen evrelerde ise kemik iltihabı oluşumuna neden olabiliyor. Neden olduğu sağlık sorunları sebebi ile tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Silah Yaralanmaları

Silah yaralanmalarına maruz kalan kişilerde kemik iltihabı görülebilmektedir. Hastalığın tedavisinin mutlaka yapılması şarttır.

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavi Türleri

Kemik iltihabı hastalığının tedavisinde farklı seçenekler bulunurken, tedavinin hastalığın gösterdiği gelişim ile doğrudan ilişkisi vardır. Gelişim gösteren kemik iltihabı hastalığı için öncelikle damar içi antibiyotik alınması ve sonrasında oral antibiyotik haplarının alınması gerekebilir. Kemik iltihabı tedavisinin ilaçlar üzerinden tedavisinin 4-6 haftalık süreç içerdiği gözlemlenirken, bu sürecin 6-8 haftaya uzayabileceği de belirtiliyor.

İlaç Tedavisi

Kemik iltihabının tedavisinde genellikle ilaç tedavisine başvurulduğu gözlemlenmiştir. Özellikle hastalığa karşı iyi gelen önemli antibiyotikler bulunmaktadır. Uzman doktor tarafından sizlere belirtilen antibiyotikler ve ağrı kesiciler ile hastalığın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Kemik iltihabı hastalığının gelişim göstermesi halinde damar içi antibiyotikler alınması gerecektir.

İlaç tedavisinin en başarılı sonuçlar verdiği hastalıklar arasında kemik iltihabı hastalığı yer almaktadır. Antibiyotiklerle ilgili son yıllardaki gelişmeler ile hastalığın tedavisindeki başarı oranı da yükselmiştir. Erken teşhis edilen kemik iltihabı hastalığının tedavisinde olumlu sonuçlar elde etmeniz söz konusu olur. İlaç tedavisinin başarısı için tedavinin ertelenmemesi gerekir. Hastalığın gelişim göstermesi halinde cerrahi tedavi ihtiyacı doğabilir.

Cerrahi Tedavisi

Ciddi kemik iltihaplarının oluşması halinde ameliyat gereksinimi doğabilir. İrin birikmesi sebebi ile ameliyatla drenajı gerekebiliyor. Enfeksiyonun çevredeki yumuşak dokudan yayılması sonucunda ölü doku ve kemik cerrahi ile çıkartılacaktır. Hastaya antibiyotik ilaç verilmeden önce aşılama ile alan sağlıklı kas, kemik ve deri ile dolduruluyor. Yapay ekleme bulaşması halinde cerrahi olarak çıkarılması gerekirken, sonrasında ise değiştirilmesi şarttır. Kemik iltihabı cerrahi tedavi öncesinde ve sonrasında antibiyotikler verilmektedir. Bazı durumlarda ise enfeksiyon tedavi edilmeyebilir.

Diyabet sebebi ile zayıf dolaşımın neden olduğu enfeksiyonların ayakların kemiklerine yayılma ihtimali vardır. Belirtilen enfeksiyonların tedavisinin ise sadece antibiyotikler üzerinden yapılması söz konusu olmaz. Enfekte kemik cerrahi olarak çıkarılabilir. Kemik iltihabı ile karşılaşan diyabetli kişilerin ayaklarının bakımlarına dikkat etmesi önem taşır. Kan şekerini normal aralıklar tutmak için tedavi planlarını ve diyetlerini takip etmeleri gerekmektedir. Kontrol altına alınamayan diyabet, ülser ve kemik iltihabının iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bu durum ise amputasyonlar oluşmasına neden olabilir.

Bacaktaki yaralanma veya kemik kırığı sonrasında kemik iltihabı tanısı konulabilir. Uzmanlara göre bölgedeki bütün enfekte ve cansız yapıların ilk olarak tamamen uzaklaştırılması ve cerrahi temizliğin yapılması şarttır. İlk aşamanın başarılı şekilde tamamlanmasının ardından ikinci aşamada ise 6-8 hafta kadar süren yoğun bir antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Belirtilen antibiyotik tedavisi, bölgeden üreyen bakteriye yönelik bir antibiyotik olmak zorundadır. Üçüncü aşama, oluşan yumuşak veya kemik doku defektinin antibiyotiklik solüsyonlarla yıkanması işlemine dayanmaktadır. Bu aşama için günümüzde kullanılan bilgisayar kontrollü özel yara yıkama ve bakım cihazları bulunuyor.

Yaranın bakteriden arındırılmasının ardından bölgeye vücudun başka bir bölgesi üzerinden tercihen kaval kemiği ve leğen kemiğinden, damarlı ve beraberinde gerektiği durumlarda deri örtüsü ve adele içeren bir kompozit dokunun tek seansta aktarılması ile iyileşme sağlanacaktır. Tedavi kapsamında bazen bacakta kısalıklar söz konusu olabileceğinden aktarılan kemik veya kemik fragmanlarına uzatma işlemi gerçekleşebilir. Bu belirtilenler, bacaktaki yaralanma sonucunda meydana gelen kemik iltihabının cerrahisi kapsamına girmektedir.

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavi Öncesi

Hastalıkların tedavisine başlamadan önce hastanın bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamalar üzerinden hastalığın tedavi süreci planlanır ve tedaviye başlanır. Kemik iltihabı tedavi öncesindeki aşamalara ilişkin aşağıda ayrıntılı bilgi mevcuttur.

Fiziki Muayene

Vücudun ve vücut fonksiyonlarına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı muayeneye fiziki muayene denilir. İnspeksiyon, palpasyon, perküsyon ve oskültasyon ile değerlendirilmesini kapsamaktadır. Kemik iltihabı fiziki muayenesine başlamadan önce hasta hakkında bilgi alınması gerekiyor. Bu bilginin alınmasına ise anamnez denilmektedir. Hastanın şikayeti, özgeçmişi, şikayetin hikayesi ve soy-geçmişi hakkında sorularla hastadan bilgi toplanacaktır.

Fiziki muayene, belirli bir sistem ve sıralama üzerinden yapılmaktadır. Bazen bu sistem ve sıralama ile ilgili değişiklikler yapılabilir. Genel olarak ise aşağıdaki düzen korunur.

 • İnspeksiyon - Gözlem
 • Palpasyon - Dokunarak Muayene
 • Perküsyon - Vurarak Muayene
 • Oskültasyon - Steteskopla Dinleyerek Muayene

Kemik iltihabı tedavisi öncesinde yapılan fiziki muayenenin hastanın canını yakmadan yapılması gerekmektedir. Ağrı hissetmesi halinde hastanın belirtmesi önem taşır. Palpasyon sırasında doktorun hastanın gözüne bakması şarttır.

Fiziki muayene öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların neler olduğu ise aşağıda listelenmiştir.

 • Göbek kısmının görünmeden giyiminize dikkat etmelisiniz.
 • Yüzük, küpe, kolye, bilezik veya bilek bandı takmaktan kaçınmamız gerekir.
 • Rahat ayakkabılar giymeye özen gösterin.
 • Kemik iltihabı fiziki muayenesi, aşağıdaki unsurlarla birlikte desteklenmektedir.
 • Kan Testleri
 • İdrar Testi
 • Kemik Biyopsisi

Kan Testleri

Doktor, fiziki muayene içerisinde kan testleri isteyebilmektedir. Kan testleri üzerinden kemik iltihabı hastalığı hakkında gerekli değerlendirme yapılabilir. Bu değerlendirmeler ile hastalığın genel değerlendirilmesi söz konusu olur. Kan testlerine ilişkin kavramlar ve açıklamalar aşağıda mevcuttur.

 • RBC: Kırmızı kan hücrelerinde bulunan alyuvar/eritrosit miktarını gösterir. Oksijen taşıyan hücreler olarak biliniyor.
 • Hemogram: Tam kan sayımı anlamını ifade etmektedir.
 • Hemoglobin: Kanda bulunan toplam hemoglobin miktarını gösterir. Oksijenle birleşmiş alyuvarlar olarak karşımıza çıkar.
 • PLT: Platelets, pıhtılaşmayı sağlayan hücreleri göstermektedir.
 • Diğer kavramlar hakkında internet üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz.

İdrar Testi

İdrar testi ile kemik iltihabı hastalığının tedavisine başlamadan önce gerekli değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmeler üzerinden tedavi sürecine ilişkin planlama belirlenir. Hastalığın genel durumu hakkında hasta ve doktor arasında bilgi paylaşımı yapılması ise önemlidir.

Kemik Biyopsisi

Kemik biyopsilerine kemik iltihabı tedavisinden önce başvurulmaktadır. Hematolojik hastalıklardan şüphe duyulması halinde kemik iliği biyopsisi yapılır. Kemikteki lezyona ilişkin yapılan biyopsiler, kemik yapılarının daha iyi görüntülenmesi sebebi ile skopi veya bilgisayarlı tomografi eşliğinde gerçekleşir. Bilgisayarlı tomografi eşliğinde biyopsi, genellikle giriş yolunun belirlenmesi ve geçilen yapıların daha iyi değerlendirilmesi yönünden tercih edilmektedir.

Ağrılı bir işlem olması sebebi ile kemik biyopsisinin lokal anestezinin sedoanaljezi altında yapılması gerekebilir. Düşük ihtimal olmasına rağmen genel anestezi de gerekebilir. Kemik biyopsisi öncesinde kan testlerine bakılması şarttır.

Diğer biyopsi sistemlerine göre kemik dokusunun sert olması sebebi ile standart biyopsi ekipmanları kullanılmamaktadır. Kemik biyopsisi için özel olarak üretilmiş ekipmanlar bulunuyor. Kemik iltihabı tedavisi öncesinde gerçekleştirilen kemik biyopsisi işleminin ardından hastanın en az 2 saat günübirlik bölümünde takibi yapılır. Doktorlar tarafından hastaya 1-2 gün ağrı kesici kullanması tavsiye edilecektir.

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Tedavi Sonrası

Kemik iltihabı tedavisinin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından iyileşme sürecinin en iyi şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde doktor tarafından belirtilenlerin mutlaka yerine getirilmesi şarttır.

Tedavi Süresi

İlaç tedavisi, kemik iltihabı tedavisi kapsamında genellikle tercih edilen yöntemdir. Kemik iltihabının antibiyotikler üzerinden tedavisinin gerçekleştiği belirtiliyor. Bu tedavi süreci ise ortalama 4-8 hafta arasında değişmektedir. Hastanın doktorun verdiği ilaçları aksatmadan ve düzenli olarak kullanması gerekir.

Tedavilerde Başarı Oranı

Kemik iltihabı tedavisinin son yıllardaki başarı oranı yükselmiştir. Gelişen ilaç tedavisi seçenekleri ile kısa süre içerisinde hastalığın tedavisinden başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Ancak bu noktada ise önemli unsurlar olduğunu unutmamalısınız. Diğer hastalıklar gibi kemik iltihabı hastalığının erken teşhis edilmesi önemlidir. Tanısı erken konulan kemik iltihabı hastalığının tedavisinden daha olumlu sonuçlar elde edilir. Bunun için hastalığın belirtilerine ilişkin bilgi sahibi olmanın faydası olur. Kemik iltihabının belirtileri nelerdir?

 • Ateş
 • Ağrı
 • Kızarıklık

Bu belirtiler, en sık görülen belirtiler olarak gösteriliyor. Belirtiler üzerinden hastalığın erken teşhis edilmesi söz konusu olabilir. Bu ise tedavinin başarılı oranının arttırır.

Hasta Bakımı Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemik iltihabı tedavisinde başarılı sonuç elde etmek için doktorunuz tarafından belirtilenleri eksiksiz yerine getirmelisiniz. Yaşın ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan hastalıklar arasında %16,3 oranı ile kemik ve eklem hastalıkları yer almaktadır. Kemik iltihabı hastalığının oluşumunda en etkili faktörün genetik olduğu bilinmesine rağmen fiziksel aktivite ve diyet gibi dış faktörlerin etkisi olabilir. Çocukluk döneminden itibaren düşük kalsiyumlu diyet ile beslenme ve D vitamini eksikliğinde kemik iltihabı riski artmaktadır. Bu sebep ile tedavi öncesinin yanında sonrasında da beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kemik iltihabının basit bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, hastalığın tedavisinin tamamlanmasının ardından yeniden oluşmaması için dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyor. İlaç tedavisinin ortalama 4-8 hafta arasında sürdüğü gözlemlenirken, bu süreç içerisinde ilaçların belirtilen şekilde kullanılması gerekir. Eğer ilaçların kullanımını aksatırsanız, tedavi sürecinin olumsuz etkileneceğini unutmamalısınız. D vitamini yönünden zengin beslenmelisiniz. Fast Food tüketiminden uzak durmalı, sodyumdan zengin posadan yetersiz beslenmekten kaçınmalısınız. Sebze, meyve, süt grubu, yağlı tohumlardan beslenmeniz tavsiye edilir. Kemik iltihabı tedavisine ve tedavi sonrasına ilişkin en doğru bilgilendirmeyi ise sizlere uzman doktorunuz yapacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Hastalıklar hakkında sık sorulan sorular ve cevaplar üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu durumun tedaviler içinde geçerli olduğunu unutmayın. Kemik iltihabı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki sık sorulan sorular ve cevaplara göz atabilirsiniz.

Kemik iltihabının belirtileri nelerdir?

Her yaş grubunda görülebilen kemik iltihabı, görüldüğü yaş grubuna göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Hastalığın belirtilerinin çocuklarda yetişkinlerden daha farklı görüldüğü belirtiliyor. Çocuklarda kemik iltihabı hastalığının öncü belirtileri arasında ateşin ve ağrının yer aldığı gözlemlenir. Bölgede genellikle şişme ve hassaslık söz konusu olacağından hareket ettirmek de zorlanacaktır.

Kemik iltihabının yetişkinlerde ise belirtilerinin daha yavaş gelişim gösterdiği ve görüldüğü tespit edilmiştir. Omurga omurlarının sıklıkla enfekte olması kaçınılmaz olur. Ağrı, kızarıklık, şişlik vb. semptomlarla karşılaşılması muhtemeldir. Bu semptomların ağrı kesiciler, ısıtma pedleri veya dinlenme ile her zaman rahatlama oluşmadığı gözlemlenmiştir. Kemik iltihabı hastası olan yetişkinlerde ise çocuklardan farklı olarak ateş semptomu görülmez.

Uzmanlara göre kemik iltihabının çevredeki yumuşak dokudan kaynaklanan bir enfeksiyon sonucunda gelişme durumu da vardır. Aynı zamanda kemikte bir çatlaktan geçebilir. Bu iki durum ise kemik üzerindeki alanda şişmeye ve ağrıya neden olur. Bölgede iltihabın birikmesi ile ciltte veya yakındaki yumuşak dokuda bir apse oluşması kaçınılmazdır. Belirtilen enfeksiyonların semptomları arasında yine ateşin görülmediği gözlemlenmiyor. Yapılan kan testlerinde ise normal sonuçlar çıkar.

Kemik iltihabında kişinin enfekte olan yapay bir ekleminin bulunması halinde sürekli ağrı oluşur. Kronik hale gelmemesi için kemik enfeksiyonunu uygun şekilde tedavi edilmesi şarttır. Enfekte kemiği çevreleyen deri ve kas gibi yumuşak dokuda ağrı ve tekrarlayan enfeksiyonlar da görülebilir. İltihabın sinüs üzerinden bir geçiş yolunu yaratma ihtimali bulunurken, sinüs ile deri içine ve dışına da boşaldığı tespit edilmiştir.

Kaval kemiği gibi bölgelerde meydana gelen kemik iltihabının uzun yıllar sürebileceğini hatırlatmak gerekiyor. Bu süreç içerisinde hastanın farkına varamama ihtimali de bulunur. Bunun sebebi ise belirtilerinin belirgin olmamasından kaynaklanmaktadır. Oluşan yara izinin tekrar kapanmasından kaynaklı olarak yanılabilirsiniz.

Kemik iltihabı sadece çocuklarda görülen bir hastalık mıdır?

Akut veya kronik olarak gelişebilen kemik iltihabı hastalığının sadece çocuklarda görülen bir hastalık olmadığı belirtilmektedir. Ancak genel olarak çocuklarda görüldüğünü de unutmamak gerekiyor. Kısa sürede kan yoluyla kemiğe yayılan akut kemik iltihabının çocukluk çağında sıklıkla görüldüğü tespit edilmiştir. Kronik kemik iltihabı ise daha önce geçirilmiş kaza ve ameliyat gibi durumların sonucunda oluşabilir. Kemik iltihabının yaygın nedeni olarak "staphylococcus aureus" isimli bakteri gösterilir. Çocuklarda oluşturduğu belirtiler ise aşağıda sıralanmıştır.

 • Bölgede Ağrı ve Şişlik
 • Yüksek Ateş
 • Bölgeye Yakın Uzuvlarda Hareket Kısıtlılığı
 • Bölgede Kızarıklık
 • Bölgede Sıcaklık
 • İltihabın Deriye Kadar Çıkarak İltihabi Akıntı Oluşturmasına Neden Olur
 • Çocukta Huysuzluk
 • Halsizlik
 • Terleme

Çocukların bünyesinin yetişkinlere göre daha hassas olduğunu unutmamak gerekir. Yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde çocuğunuzun tedavisine acil olarak başlanması şarttır. Kemik iltihabı tedavisine geç kalan çocuklar, ciddi ve tehlikeli faktörlerle karşılaşabilir. Ebeveynlerin bu konuda duyarlı olması ve belirtilerin görülmesi halinde teşhis için en yakın hastaneye gitmesi gerekmektedir. Kemik iltihabı hastalığı hakkında bilgi sahibi olan ebeveynlerin yukarıdaki semptomları diğer hastalıklarla karşılaştırma ihtimali düşüktür. Bu sebep ile hastalık ve hastalığın belirtileri hakkında ebeveynlerin bilinçli olması önemlidir.

Kemik iltihabı tedavisiyle ilgili gelişmeler nelerdir?

Kemik iltihabı tedavisinin enfeksiyonun kemiğe nasıl yayıldığı ve ne kadar derinlemesine indiği ile ilişkisi bulunmaktadır. Tedaviye ilişkin önemli gelişmelerin olduğu bilinmektedir. Günümüzde, kemik iltihabı hastalığının tedavisinin ilaç tedavisi ile mümkün kılındığı gözlemleniyor. Ancak hastalığın aşırı gelişim göstermesi halinde ilaç tedavisinden istenilen sonuç elde edilemez. Kemik iltihabı hastalığının tedavisinde başvurulan ilaç tedavisi, antibiyotikler ve ağrı kesiciler üzerinden yürütülmektedir. Tedavi sürecinin hastadan hastaya göre farklılık gösterdiği belirtilmiştir.

Günümüzde kemik iltihabı hastalığı ve diğer hastalıklar için tedavi sonrasındaki sürecin en doğru şekilde yönetilmesine mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Hastanın verilen ilaçların kullanımında belirtilen kurallara uyması şarttır. Doktorun belirttiklerini yerine getirmezseniz, hastalığın tedavisinden olumlu sonuçlar elde edemezsiniz.

Şiddetli gelişim gösteren kemik iltihabı hastalıkları için ilk olarak damar içi antibiyotiklerin alınması gerekmektedir. Ardından enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra oral antibiyotik hapların kullanılmasına başlanır. Genel olarak 4-6 haftalık tedavi süreci bulunurken, tekrarlayan enfeksiyonlar veya spinal omurların enfeksiyonları vb. durumlar hariç ise 6 ila 8 haftalık süreci kapsayabilir. Kemik iltihabı hastalığı, sıklıkla karşılaşılan bir hastalık değildir. Türkiye'de de sık görülebilen bir hastalık olmadığı bilinirken, tedavisinde olumlu gelişmeler olduğu belirtiliyor.

İlaç tedavisi alan hastaların tedavisi ne kadar sürer?

Hastalıkların tedavisine yeterli önemi gösterilmemesi halinde süreç uzayacaktır. Kemik iltihabı tedavisi kapsamında genellikle ilaç tedavisine başvuruluyor. İlaç tedavisine başvurulması halinde doktorunuz tarafından belirtilen ilaçların kullanımına dikkat etmelisiniz. Belirtilen dozda ve saatlerde kullanmanız şarttır. Hastalığın gelişim göstermemesi ve tedaviden olumlu sonuç almak için tedavinin en doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Kemik iltihabı hastalığı kapsamında ilaç tedavisine tabii tutulan kişiler, ortalama olarak 4-8 arasında antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanırsınız. Bu süreç ise hastalığın ne kadar gelişim gösterdiğine göre değişiklik göstermektedir. Doktorlar tarafından D vitamini desteği ve kalsiyum takviyesi de verilebilir. Yeterli D vitamini, kalsiyum ve protein alımı kemiklerimize faydalı olacaktır.

Doktorunuz tarafından ilaç tedavisine ilişkin süreç ile ilgili en doğru şekilde bilgi alabilirsiniz. Bu süreç içerisindeki kontrolleri mutlaka aksatmamanız gerekir.

İlaç tedavisinin amacının kemik iltihabının gelişimini engellemek ve bakteriden tamamen kurtulmak olduğu belirtilmektedir. Tedavinin uzman doktor tarafından belirtilenleri yerine getirilmesi halinde en doğru şekilde ilerleyeceğini unutmamalısınız. Kullanılan antibiyotiklerin hangi sıklıkta ve aralıkta kullanılması gerektiği hakkında sizlere bilgi verilir.

Kemik iltihabı hastalığı önlenebilir mi?

Kemik iltihabı hastalığının tedavisi mümkündür. Hastalığın akut kemik iltihabı ve kronik kemik iltihabı olarak iki farklı türü bulunur. Bu iki tür içerisinde farklı tedavi süreçleri izlendiği gözlemleniyor. Akut kemik iltihabının genellikle çocuklarda görülen bir hastalık olduğu belirtilirken, hastalığın tedavisinden olumlu sonuç elde etmek için erken teşhis önem taşır. Kronik kemik iltihabının tedavisi için acillik durumu söz konusu değildir. Her iki kemik iltihabının tedavisinde de genellikle ilaç tedavisine başvurulduğu gözlemlenmiştir. İlaç tedavisindeki gelişmelerle cerrahi tedaviye gerek kalmadan tedavinin gerçekleştiği ve tamamlandığı biliniyor. Özellikle hastalığa ilişkin kullanılan antibiyotik ilaçlar ile ciddi olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Kemik iltihabının insanın birçok bölgesinde görülebilen bir hastalık olduğunu unutmamalısınız. Diş çekimini sonucunda ağız bölgesinde de görülebilir. Çekim sonrasında hastanın bakım yöntemlerine uygun davranmaması halinde iltihaplanma söz konusu olabilir. İltihabın yaklaşık 9-10 güne kadar varabilen ve giderek azalan tarzda ağrılara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu iltihabın oluşmasına baştan izin vermemek ise sizlerin elinizde olur. Gerekli ağız hijyenin sağlanmaz ise ağız içerisinde kemik iltihabı oluşması da yaşanabilecek durumlardandır.

Kemik iltihabı hastalığı tedavisinde Alternatif tedavi yöntemler kullanılabilir mi?

Bazı hastalıkların tedavisinde alternatif tedavi yöntemlerine başvuruluyor. Bunlar ise genellikle bitkisel tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkar. Kemik iltihabı hastalığı için herhangi bir alternatif tedavi seçeneği mevcut değildir. Bazı kişilerin ticari kar elde etme amacı ile kemik iltihabı tedavisini kapsayan ilaçlar vb. satışlar yaptığını görebilirsiniz. Bunlar ise sağlıklı ve faydalı değildir. Alternatif tedavi seçenekleri olmadığını unutmamalı ve tedavi için uzman doktora başvurmalısınız. Kemik iltihabının tedavisine doğru zamanda başlamanız halinde kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar elde edileceğinden şüpheniz olmasın.

Kemik iltihabı bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Bulaşıcı bir hastalık olmayan kemik iltihabı, her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Uzmanlara göre hastalığın çocukluk döneminde daha fazla görüldüğü belirtilmektedir. Kemik iltihabının gelişim göstermeden tedavisine başlanmalıdır.

Kemik iltihabı hastaların günlük hayatını zorlaştırıyor mu?

Her hastalık, insana belirli bir süreden sonra zarar vermeye başlar. Gelişim gösteren kemik iltihabı hastalığının oluşturduğu komplikasyonlar bulunmaktadır. Bu komplikasyonların kişinin günlük hayatına olumsuz etkileri olacaktır. Bu etkilerle karşılaşmamak için tedaviye ilişkin adımlar atmalısınız. En önemlisi ise kişinin hastalığı kabullenerek yaşaması halinde ortaya çıkacak psikolojik sorunlardır.

Kemik iltihabı hastaları çalışabilir mi?

Uzmanlara göre kemik iltihabı hastalığının gelişim göstermesi halinde çalışmama durumu ortaya çıkacaktır. Ağrı ve şişlik semptomlarındaki artıştan dolayı kişinin çalışma performansı ve hayatı olumsuz etkilenir. Bu sebep ile kemik iltihabı hastalarının hastalık gelişim göstermeden bir an önce tedavi edilmesi şarttır.

Kemik iltihabı riskli bir hastalık mı?

Hastalıkların gelişim göstermeleri halinde ciddi riskler doğabilir. Bazı hastalıklar için bu riskler ise kısa süre içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Kemik iltihabı hastalığının tedavisine geç kalmamak gerekiyor. Her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkarken, özellikle çocuklarda hastalığın bir an önce tedavisine başlanması önemlidir. Gelişim göstermesi halinde riskler daha da artarken, ilaç tedavisinin faydası da etkisizleşebilir. Bu durumda ise cerrahi operasyon ihtiyacı doğar.

Kemik iltihabı için hangi bölümde tedavi olmak gerekiyor?

Kemik iltihabı hastalığı için ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalısınız. Devlet hastanelerinden randevu alabilmeniz mümkündür. Özel hastalarda de hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Tedavi ücretinin hastanenin konumu, kalitesi vb. unsurlarla doğrudan ilişkisi bulunur. Aynı zamanda devlet hastanelerinde tedavi için daha düşük ücretler ödersiniz. Sigortalı kişiler için daha da avantajlı olduğu biliniyor.