Kol Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kol Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Kol Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kol olarak adlandırılan bölge iki bölümden oluşur. Omuz ekleminden başlayıp dirseğe kadar uzanan kısım kol, dirsekten başlayıp el bileğine kadar uzanan kısım ön koldur. Kol kısmında tek kemik bulunurken ön kol kısmında iki kemik yer alır. Kolun çeşitli yönlerde hareket etmesini kaslar ve eklemler sağlar. Sadece ön kolda 18 kas yer alır. Bu kaslar el hareketlerinin oluşmasını da sağlar.

Kolda bulunan kemikler toplamda üç tanedir. Humerus kemiği omuzdan dirseğe uzanır. Oldukça kalın bir yapıdadır. Bir ucu omuz eklemine bağlanırken diğer ucu dirsek eklemiyle bağlantı kurar. Os radialis kemiği ön kolda bulunan kemiklerden biridir. Bir ucu dirsek eklemiyle kol kemiğine bağlanır. Diğer ucuyla bilek kemiğine bağlanır. Os ulna ön koldaki diğer kemiktir. Diğer ön kol kemiğine göre daha uzundur ve iç tarafta bulunur. Os unlanın üst tarafı çentik şekline benzer. Ön kolda iki kemikli yapı dönme hareketlerinin yapılabilmesinde etkilidir.

Kolda bulunan bağlar ve kaslar sayesinde hareket mümkün olur. Ön koldaki bükülme hareketleri pazu adı verilen kas sayesine oluşur. Kasların ve eklemlerin sayesinde kolda içe ve dışa dönük hareketler mümkün olur ve el ve parmak hareketleri sağlanır. Gün içinde en çok kullanılan bölgelerden biri koldur. Bu bölgede kırılmalara en elverişli kısımlar kol kemiğinin omuza yakın kısmı ve os ulnanın çentik şeklindeki bölgesidir.

DMCA.com Protection Status