Şeker Yükselmesi

Şeker Yükselmesi
Şeker Yükselmesi

 

Hiperglisemi veya diğer adıyla yüksek kan şekeri kanda çok fazla şeker olduğunda ortaya çıkar. Uzun süre hiperglisemi yaşanıyorsa bu sinirlere, kan damarlarına ve diğer vücut organlarına zarar verebilirsiniz.

Şeker yükselmesi birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkabilir. Şeker hastalarının insülin almayı veya glukoz düşürücü ilaçları içmeyi atlaması veya unutması şeker seviyelerini yükseltebilir. Şekeri yükselten besinlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesi, çok fazla yemek yemek, enfeksiyon, hastalık, artan stres, hareketsizlik bu durumun en yaygın nedenleridir.

Kan şekeri yüksekliği erken dönemde de kendini belli eder. Bu kolay fark edilebilir bir durumdur ve hastaların ciddiye alması gerekir. Hiperglisemi tedavi edilmezse, ketoasidoz adı verilen acil bir duruma dönüşebilir. Hiperglisemi yaşandığında artan bir susuzluk söz konusudur. Bulanık görme, idrara sık çıkma, daha sık acıkma, ayaklarda uyuşma veya karıncalanma sık yaşanan şikâyetlerdir. Bunlara ek olarak yorgunluk, kilo kaybı, genital bölge ve cilt enfeksiyonları, yaraların yavaş iyileşmesi, idrarda şeker çıkması, 180 mg\ dl’den fazla kan şekeri şeker yükselmesi işaretidir.

Hipergliseminin erken belirtileri ve semptomlarından herhangi birine sahipseniz yapmanız gereken kan şekeri testi yaptırmaktır. Tip 1 diyabetiniz varsa ve kan şekeri değeriniz 250 mg / dl'den fazlaysa idrarınızı keton açısından test edin. Kan şekeri değeriniz 1 haftadan daha fazla 150 mg / dl'den fazlaysa veya 300 mg / dl'den fazla art arda 2 okuma varsa doktorunuzu arayın.

Şeker içermeyen, kafeinsiz ve alkolsüz içecekler tercih edin. Yemek planınızı, egzersiz programını ve ilaç rutinini düzenli uyguladığınızdan emin olun. Uzun süre hipergliseminiz olduğunda sinirler, kan damarları ve diğer vücut organları zarar görebilir.

İnceleyen ve onaylayan: Uzm. Dr. Saip Toprak, Uzm. Dr. Sema Tutar Pişkinsüt

Şeker Yükselmesi Tedavisi Hakkında

İnsan vücudu doğal olarak kanda şeker- glikoz barındırır. Doğru miktarda kan şekeri vücudun hücrelerine ve dokularına enerji sağlar. Çok fazla kan şekeri bulunması hiperglisemi olarak bilinir ve bu durum zararlıdır. Sağlıklı kabul edilen kan şekeri miktarı ortalaması bellidir. Bir öğünü yemeden önce desilitre (mg / dl) başına 130 miligramdan yüksek veya öğün başlangıcından 2 saat sonra 180 mg / dl'nin üzerinde kan şekeri seviyeleri şeker yükselmesi anlamına gelir. İdrar testinde şeker bulunması da buna işaret eder.

Hiperglisemi, bir kişinin kendi kendine tespit edebileceği şikayetlere neden olur. Hastalar sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar ve daha fazla susamış hisseder. Göze çarpan hiperglisemi semptomları genellikle 250 mg / dl'nin altında bir seviyede görülmese de diyabet hastaları, semptomlara neden oldukları aşamaya gelmeden önce glikoz seviyelerini yakalamak için düzenli olarak kendi kendilerine şekerlerini ölçmelidir.

Karaciğer ve kaslar bir miktar kan şekeri üretir ancak şekerin çoğu karbonhidrat içeren yiyecek ve içeceklerden gelir. Kan şekeri seviyesini normal aralıkta tutmak için vücudun insüline ihtiyacı vardır.

İnsülin, vücut hücrelerini glikoz almaya ve depolamaya yönlendiren bir hormondur. Yeterli miktarda insülin yoksa veya insülin düzgün çalışmıyorsa kan şekeri yükselir. Yüksek kan şekeri seviyeleri sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hiperglisemi, yetersiz veya etkisiz insülin ve sedanter yaşam tarzının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek yüksek kan şekeridir. Sedanter yaşam genel olarak hareketsizlik ya da düzensiz fiziksel aktivitenin olması anlamına gelir. Strese bağlı hormon değişimleri ve şafak fenomeni de hiperglisemi dönemlerine neden olabilir.

Hasta yüksek kan glikozunu önemsemez ve müdahale etmezse, diyabetik komaya yol açabilecek tehlikeli bir atık ürün birikimi olan ketoasidoz gelişebilir. Tedavi diyabet ilaçlarında yapılan ayarlamaları, fiziksel aktiviteyi ve öğünlerde daha az yemeyi öngörür.

Şeker Yükselmesi Nedir?

Hiperglisemi, kandaki yüksek seviyelerde şeker veya glikoz anlamına gelir. Vücut, enerji olarak kullanılmak üzere hücrelere glikoz emen bir hormon olan insülin üretmediğinde veya kullanmadığında ortaya çıkar.

Yüksek kan şekeri, diyabetin önde gelen bir göstergesidir. Diyabetli bir kişi kanındaki şeker seviyelerini yönetemiyorsa, diyabetik ketoasidoz (DKA) adı verilen ciddi bir komplikasyon geliştirebilir. Hasta ketoasidoz tedavisi görmezse, diyabetin tehlikeli bir komplikasyonu olan diyabetik komaya girebilir.

Çoğu kişi alışılmadık derecede büyük porsiyon ve yüksek glikozlu bir öğün yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde bir artış yaşayacaktır. Ancak bunun sürekli yaşanması, insülin üretme veya kullanma konusunda problemler ortaya çıkarabilir.

İnsülin, pankreasta üretilen ve hücrelerin enerji üretmek ve normal şekilde çalışmak için glikoz kullanmasına izin veren bir hormondur. İnsülin düşük veya verimsiz olduğunda, diyabet gelişebilir. İki tip diyabet vardır:

 • Tip I diyabet, vücut insülin üretmediğinde ortaya çıkar.
 • Tip 2 diyabet, vücut insülini etkin kullanmadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, glikoz kanda kalır ve vücudu dolaşır.

Aşırı yemek ve yeterince egzersiz yapmamak, kanda sürekli olarak yüksek miktarda şeker oluşmasına neden olabilir. Bu, işleyebileceğinden daha fazla glikoz vererek insülinin verimliliğini azaltabilir.

İşyerinde stres, yaşam ve ilişkiler ayrıca kandaki glikozu yüksek seviyelerde tutan hormonları serbest bırakabilir. Bir çalışmada yüksek kan şekeri ile stresin istatistiksel olarak bağlantılı olduğu ortaya kondu. Ayrıca grip gibi bir hastalık da kan şekeri artışına neden olan strese neden olabilir.

Şeker Yükselmesi Nedenleri Nelerdir?

Birkaç diyabet türü kan şekeri yüksekliğine yol açabilir. Tip 1 diyabette, bağışıklık sistemi pankreastaki hücrelere insülin üreten hücrelere saldırır. Sonuç olarak, vücut insülinden yoksundur ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

Tip 1 diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerini hedef aralık dahilinde tutmak için bir iğne, kalem veya insülin pompasından insülin almalıdır. Amerikan Diyabet Birliği'ne göre, diyabetli tüm kişilerin sadece yüzde 5'i tip 1'e sahip. Araştırmacılar, belirli genetik ya da çevresel faktörlerin insanları tip 1 diyabet alma olasılığını artırdığına inanıyor. Bazı araştırmacılar da bazı genlerin rol oynadığını ve virüsler ve enfeksiyonlar gibi diğer faktörlerin etkili olabileceğini söylüyor. Tip 1 diyabet genellikle çocuklukta veya erken yetişkinlik döneminde başlar, ancak her yaşta olabilir.

Tip 2 diyabet de şekeri yükseltir. Bu hastalıkta ise vücut insülin üretir, ancak onu doğru şekilde kullanamaz. Pankreas daha fazla insülin yapmaya çalışır, ancak genellikle kan şekeri seviyesini sabit tutmak için yeterli olmaz. Bu insülin direnci olarak bilinir. Tip 2 diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olmak için insülin, hap veya diyet veya egzersiz yapmak zorunda kalabilirler.

Gebelikte insülin direnci ve yüksek kan şekeri seviyeleri ortaya çıktığında gebelik diyabeti olabilir. İnsanlar hamilelik sırasında bunu izlemelidir, çünkü anne ve bebek için komplikasyonlara yol açabilir. Gebelik diyabeti genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Bunun dışında diyabet ile kistik fibroz arasında bir bağlantı olabilir. Beta bloker ve belirli steroidleri alan kişilerde yüksek kan şekeri de olabilir. Ayrıca yüksek kan şekeri riskini artıran birçok etken vardır. Genetik yapı, fazla kilolu ve hareketsiz olmak, ailede şeker hastalığının olması, 45 yaşın üzerinde olmak, yüksek tansiyon tedavisi görmek, 140/90 veya daha yüksek kan basıncına sahip olmak bunlar arasında sayılabilir.

İyi kolesterol seviyesinin düşük veya trigliserit seviyesinin yüksek olması da bu listeye eklenebilir.

Şeker Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

Kan şekeri vücudun organları ve işlevleri için yakıt görevi görür. Ancak kan şekeri yüksek olması, enerjide bir artış sağlamaz. Aksine bunun tam tersi olur, çünkü vücudun hücreleri kan şekeri için gereken enerjiye yetişemez. Bir kişinin kan şekeri yüksek olduğunda, şunları hisseder:

 • baş ağrıları ve diğer ağrılar
 • konsantre olmakta zorlanmak
 • çok susamış veya çok aç olmak, ağız kuruluğu hissetmek
 • uykulu veya yorgun hissetmek
 • Bulanık görmek
 • Şişkin hissetmek ve idrara sık çıkmak
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Yüksek kan şekeri ve düşük insülin, acil tıbbi yardım gerektiren ciddi bir komplikasyon olan ketonlarda ve muhtemelen diyabetik ketoasidozda (DKA) artışa yol açabilir. Bu olursa hasta
 • Nefes darlığı
 • Ağızda meyveli bir tat veya nefes kokusu
 • Hızlı bir kalp atışı
 • Zihin karışıklığı
 • Kusma
 • Koma

Ek olarak hastanın kan şekeri düzeyleri 250 ml / dl'nin üzerinde olabilir. İnsanlar, özellikle diyabetleri varsa sabahları yüksek kan şekeri düzeylerini yaşayabilirler. Evde kullanmak için çevrimiçi olarak kan şekeri ve keton seviyesi için test kitleri vardır. Bununla birlikte, şeker hastası olduğunu üşünen herkes ilk önce doktora görünmelidir.

Şeker Yükselmesi Tedavi Türleri

Şeker yükselmesi tedavisinin amaçları, hiperglisemi ile ilgili semptomları ortadan kaldırmak ve uzun vadeli komplikasyonları azaltmaktır. Tip 1 diyabetli hastalarda glisemik kontrol, uygun beslenme ile birlikte değişken insülin rejimi ile sağlanır. Tip 2 diyabet hastaları, ilaçların yanı sıra diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilmektedir. Tip 2 diyabet ayrıca oral glukoz düşürücü maddeler üzerinde de yönetilebilir. Kan şekeri yüksek hastaların retinopati, nefropati ve kardiyovasküler hastalık gibi komplikasyonlar için taranması gerekir.

Tedavinin hedeflerinden biri de hiperglisemi ile ilgili aşağıdaki komplikasyonları azaltmaktır:

 • Kan basıncının düzenlenmesi ve hipergliseminin düşürülmesi ile böbrek ve göz hastalıklarının önlenmesi
 • Sigarayı bırakma kontrolü ile birlikte iskemik kalp hastalığı, felç ve hipertansiyon, hiperlipidemi, periferik damar hastalıkları gibi sorunların önlenmesi.
 • Vücut ağırlığının kontrolü ve hiperglisemi kontrolü ile metabolik sendrom ve inme riskinin azaltılması
 • Hiperglisemisi olan ve tip 2 diyabetli olduğu doğrulanan hastaların bir endokrinologa yönlendirilmeleri gerekir. Kontrendikasyon olmadığı sürece, hiperglisemiyi düşürmek için ilk tercih edilen ilaç metformindir. Ek olarak, bazı hastalar diğer ilaçlarla kombinasyon halinde insülin tedavisi gerektirebilir.

Bir doktor genellikle bir kişinin kendi kendini izleyen sonuçlarına bakabilir, sorunları tanımlayabilir ve bireylerin ciddi ani oluşumları önleme yolları bulmalarına yardımcı olabilir. Diyabet yönetimi devam eden ve sıklıkla yaşam boyu süren bir gereksinim olsa da, diyabetli bir insan yüksek kan şekeri artışını azaltmak için adımlar atabilir. Kan şekerinizi yönetmek hakkında doktorunuzla konuşun ve farklı tedavilerin glikoz seviyenizi hedef aralığınızda tutmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlayın. Doktorunuz aşağıdaki tedavileri önerebilir.

İnsülin Dozu Ayarlama

Hiperglisemiyi kontrol etmek için insülin dozunuzu ayarlayın. İnsülin programınızdaki ayarlamalar veya kısa etkili insülin takviyesi, hipergliseminin kontrolüne yardımcı olabilir. Ek, yüksek kan şekeri seviyesini geçici olarak düzeltmek için kullanılan ekstra bir insülin dozudur. Kan şekeri yüksek olduğunda doktorunuza ne sıklıkta bir insülin desteğine ihtiyacınız olduğunu sorun.

Şiddetli Hiperglisemi İçin Acil Tedavi

Diyabetik ketoasidoz ve hiperglisemik hiperosmolar durumun belirtileri ve semptomları varsa hasta acil serviste tedavi edilebilir veya hastaneye kabul edilebilir. Acil tedavi kan şekerinizi normal aralığa indirebilir. Tedavi genellikle şunları içerir:

 • Sıvı Takviyesi: Vücuda sıvı desteği verilir. Bu oral yoldan ya da damardan olabilir. Bu tedavi rehidrasyon yapana kadar sürer. Sıvılar, aşırı idrara çıkma ile kaybettiğiniz maddelerin yerini alır, ayrıca kanınızdaki aşırı şekeri seyreltmeye yardımcı olur.
 • Elektrolit Değişimi: Elektrolitler, dokularınızın düzgün çalışması için gerekli olan kanınızdaki minerallerdir. İnsülinin olmaması, kanınızdaki birkaç elektrolitin seviyesini düşürebilir. Kalbinizin, kaslarınızın ve sinir hücrelerinin normal şekilde çalışmasını sağlamak için damardan elektrolit desteği verilebilir.
 • İnsülin Tedavisi: İnsülin, kanda ketonların birikmesine neden olan işlemleri tersine çevirir. Sıvılar ve elektrolitler ile birlikte insülin tedavisi verilir ve bu genellikle damar yoluyla gerçekleşir.

Vücut kimyanız normale döndüğünde, doktorunuz şiddetli hiperglisemiyi neyin tetiklediğini düşünecektir.

Koşullara bağlı olarak, ek tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa, antibiyotik verebilir. Bir kalp krizi mümkün görünüyorsa, doktorunuz kalbinizin daha fazla değerlendirilmesini önerebilir.

Glikoz Seviyesinin Takibi

Kan şekerini kontrol edilmesi tüm şeker hastalarına önerilir. Kan şekeri ölçümlerinizi doktorunuzun önerdiği şekilde izleyin. Hastaysanız veya şiddetli hiperglisemi veya hipoglisemi konusunda endişeleriniz varsa daha sık kontrol edin.

Fiziksel Aktivite ve Hareket

Egzersiz, fiziksel aktivite ile kandaki aşırı glikoz kullanılabilir. Bununla birlikte, şiddetli hiperglisemisi olan bir kişi idrarında ketonlar bulursa egzersizden kaçınmalıdır. Çünkü egzersiz yağları parçalayarak ketoasidozu hızlandırabilir Bu istisna dışında düzenli egzersiz, genellikle kan şekerinizi kontrol etmenin etkili bir yoludur.

Beslenme

Bu tip sorunlar yaşayan kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzenlemesi gerekir. Yemek zamanlarında daha az yemek yemek ve daha az atıştırmak, aynı zamanda düşük şekerli yiyeceklere odaklanmak, glikoz miktarını vücudun kullanabileceği bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Bir diyetisyen hastanın diyetini kademeli ve sağlıklı bir şekilde uyarlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca hastaların daha fazla su içmesi önerilir. Su kanınızdaki fazla şekeri idrarla gidermeye ve dehidrasyondan kaçınmanıza yardımcı olur. Yüksek kan şekerinden mustarip kişilerin uygulayabileceği beslenme önerileri şöyle özetlenebilir:

 • Porsiyonları küçültün ve hamur işi ağırlıklı beslenmeyin.
 • Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin. Birçok ekmek türü karbonhidrat bakımından yüksektir ve kan şekeri seviyesini hızla yükseltir. Sonuç olarak, pek çok ekmek kaçınılmalıdır.
 • Şekerli yiyeceklere daha az yönelin. Markette satılan meyve sularını tercih etmeyin.
 • Yaban mersini, elma, üzüm gibi meyveleri mevsiminde tüketin.
 • Lifli besinler kan şekerini hızlı şekilde yükseltmez. Bunları beyaz unun yerine koyabilirsiniz.
 • Ara öğünlerde kuru yemişler tercih edilebilir.
 • Öğün atlamayın ve ara öğünleri de takip edin.

İlaçların Düzenli Kullanılması

İlacınızı belirtildiği gibi alın. Sık sık hiperglisemi ataklarınız varsa, doktorunuz ilacın dozajını veya zamanlamasını ayarlayabilir. İlaçlar kan şekerini azaltması gerektiği gibi azaltmıyorsa doktor hastanın aldığı ilaçları ve zamanlamayı tekrar düzenleyebilir.

Şeker Yükselmesi Tedavi Öncesi

Kanda bulunması sağlıklı olan kan şekeri miktarı birçok unsura göre değişir. Doktor kişi için sağlıklı olacak miktarı ortalama olarak saptayabilir ve yüksek, düşük gibi değerlendirmeleri yapabilir. Şeker yükselmesi şüphesi yaşanan belirtilere göre oluşur. Bunu kesinleştirmek ve derecesini belirlemek için ek testler yapılır. Hastanın bunu tetikleyecek başka hastalıklarının olup olmadığı da kontrol edilebilir. Şeker yükselmesini anımsatan belirtileri değerlendirmesi için iç hastalıkları uzmanına randevu alınabilir. Şiddetli şeker yükselmesi durumlarında acil servise başvurmak daha doğru olur.

Fizik Muayene

Fizik muayene sırasında doktor belirtileri değerlendirir ve şikayetleri dinler. Şikayetlerin başlangıcını ve eşlik eden başka hastalıkların olup olmadığını öğrenir. Hastanın genel sağlık durumu ve yaşına göre doktor hedef kan şekeri aralığını belirler. Diyabet hastası birçok insan için genellikle yemeklerden önce aşağıdaki hedef kan şekeri seviyeleri vardır:

 • Altında yatan ve başka bir tıbbi durumu bulunmayan 59 yaş ve altındaki kişiler için 80 ila 120 mg / dL (4.4 ve 7 mmol / L)
 • 60 yaş ve üstü insanlar, kalp, akciğer veya böbrek hastalığı gibi başka tıbbi durumları olanlar veya düşük kan şekeri öyküsü olanlar (hipoglisemi) olanlar için 100 ila 140 mg / dL (6 ve 8 mmol / L) arasında )
 • Diyabet hastası birçok insan için, genel olarak aşağıdaki hedef kan şekeri seviyeleri önerilir:
 • Yemek yemeden den önce 80 ilr 130 mg / dL arasında
 • Yemekten iki saat sonra 180 mg / dL'den daha az

Hedef kan şekeri aralığınız, özellikle hamileyseniz veya diyabet komplikasyonları geliştirdiyseniz farklılık gösterebilir. Hedef kan şekeri aralığınız yaşlandıkça değişebilir. Bazen, hedef kan şekeri aralığına ulaşmak zor olabilir.

Evde Kan Şekeri İzleme

Kan şekeri ölçüm cihazı ile rutin kan şekeri izleme, tedavi planınızın kan şekerinizi hedef aralığınızda tuttuğundan emin olmanın en iyi yoludur. Kan şekerinizi doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrol edin.

Şiddetli hiperglisemi belirtileri veya semptomlarınız varsa kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Kan şekeri seviyeniz 240 mg / dL (13 mmol / L) veya üzeri ise, reçetesiz satılan bir idrar keton test kiti kullanın. İdrar testi pozitifse, vücudunuz diyabetik ketoasidoza neden olabilecek değişiklikleri yapmaya başlamış olabilir.

Kan şekeri seviyenizi güvenle azaltmak için doktorunuzun yardımına ihtiyacınız olacak.

Hemoglobin A1C Testi

Randevu sırasında doktorunuz A1C testi yapabilir. Bu kan testi, son iki ila üç ay arasındaki ortalama kan şekeri seviyenizi gösterir. Kırmızı kan hücrelerinde (hemoglobin) oksijen taşıyan proteine ​​bağlı kan şekeri yüzdesini ölçerek çalışır.

Yüzde 7 veya daha az bir A1C seviyesi, tedavi planınızın işe yaradığı ve kan şekerinizin sürekli olarak hedef aralıkta olduğu anlamına gelir. A1C seviyeniz yüzde 7'den yüksekse, kan şekeri ortalama olarak normal sınırların üzerindedir. Bu durumda doktorunuz diyabet tedavi planınızda bir değişiklik önerebilir.

Bununla birlikte bazı insanlar, özellikle yaşlı yetişkinler ve belirli tıbbi sorunları veya sınırlı yaşam beklentisi olanlar için, yüzde 8'e kadar daha yüksek bir A1C seviyesi uygun olabilir. A1C sonuçları için normal aralığın laboratuvarlar arasında biraz değişebileceğini unutmayın. Yeni bir doktora danışırsanız veya farklı bir laboratuvar kullanırsanız, A1C test sonuçlarını yorumlarken bu olası çeşitliliği göz önünde bulundurmanız önemlidir.

A1C testine ne sıklıkta ihtiyaç duyduğunuz, sahip olduğunuz diyabetin tipine ve kan şekerinizi ne kadar iyi yönettiğinize bağlıdır. Bununla birlikte, diyabetli kişilerin çoğu bu testi yılda iki ila dört kez yaptırır.

Şeker Yükselmesi Tedavi Sonrası

Kan şekeri seviyesinin anormal düzeylere çıkması buna neden olan duruma göre tedavi edilir. Genellik tedavi tıbbi müdahalelerle sınırlı değildir. Kişinin yaşam boyu dikkat etmesi gereken beslenme ve aktivite önlemleri vardır. Şeker yükselmesi sorunu yaşayanların bunun ciddi komplikasyonlarını yaşamamak için dikkatli davranmaya alışmaları gerekir.

Düzenli Kan Şekeri Testi

Diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini gerekli aralıkta tutmalarının en iyi yolu evde düzenli olarak şekerlerini ölçmeleri ve buna göre önlem almalarıdır. Doktor normal değerler ve ölçümün ne sıklıkla yapılacağını hastaya söyler. Diyabet yoksa düzenli kan şekeri ölçümü doktor gerekli gördüğü takdirde uygulanır.

Diyabetli Yaşama Uyum Sağlama

Bir kişinin diyabeti olduğunda sağlığı kan şekeri seviyelerinin uygun şekilde yönetilmesine bağlıdır. İyi bir yaşam kalitesini yerleştirmek veya sürdürmek için hasta şu önlemleri almalıdır:

 • Belirli aralıklarla bir doktor kontrolüne gitmek
 • Doktorun önerdiği gibi ilaçlar almak
 • Diyet ve egzersiz kurallarına uymak
 • Bu stratejiler, diyabetli bir kişinin kan şekerini yönetmesine yardımcı olabilir ve bu, diyabetin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Sigara ve Alkolü Bırakmak

Kan şekeri yükselmesi sürekli devam ettiğinde şeker hastalığı meydana gelir. Bu süreğen bir hastalıktır ve kontrol altına alınmadığında ciddi komplikasyonlara yol açar. Kalp hastalıkları da bunlardan biridir. Sigara ve alkol şeker hastalığı ile artan kalp, damar hastalıkları gibi birçok sorunun yaşanma ihtimalini artırır. Bu nedenle kan şekeri dengesizliği yaşayan kişilerin sigara ve tütün ürünleri tüketmemesi önerilir. Alkol kullanımının da sınırlandırılması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Şafak Fenomeni Nedir?

Diyabetli kişilerde şeker yükselmesinin yaygın bir nedeni şafak fenomenidir. Bu durum, sabahın erken saatlerinde epinefrin, glukagon ve kortizol gibi bazı hormonların karaciğerin kana glikoz salgılamasına neden olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu fenomen tipik olarak diyabetli bir kişinin uykuya dalmasından yaklaşık 8 ila 10 saat sonra ortaya çıkar.

Ancak sabahları kan şekeri seviyesinin yüksek olması şafak fenomeninin sonucu değildir. Ayrıca, yatmadan önce şekerli veya yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları yemek, yanlış bir ilaç dozu almak ya da yeterince insülin alamamaktan da oluşabilir.

Gece uyanma ve kan şekeri testinin yapılması, bu sorunun şafak fenomeninin bir sonucu olup olmadığını veya diğer nedenlere bağlı olup olmadığını belirlemenin etkili bir yolu olabilir. İşyerinde stres, yaşam ve ilişkiler ayrıca kandaki glikozu yüksek seviyelerde tutan hormonları serbest bırakabilir.

Şeker Yükselmesinin Vücuda Zararları Nelerdir?

Yüksek kan şekeri seviyeleri, pankreastaki hücrelerin insülin yapma yeteneğini yavaşça yıpratır. Zamanla pankreas organı kalıcı şekilde hasar görür. Yüksek kan şekeri seviyeleri kan damarlarının sertleşmesine neden olan değişikliklere yol açabilir.

Araştırmacılar, yüksek glikoz seviyelerinin kan damarlarına nasıl zarar verdiği hakkında yeni bilgiler edindi.

Yüksek glikoz seviyeleri, kan damarlarındaki nitrik oksit seviyesini düşürür. Bu da yüksek kan basıncı riskini artıran ve sonunda damarları daraltan bir eksikliktir.

Kandaki yüksek şeker bir dizi başka şikayet ve komplikasyonlara yol açabilir. Kısa vadeli etkileri sık idrara çıkma ve susuzluktur. Yüksek kan şekeri böbreklere ve idrarın içine akar. Bu durumda daha fazla su çekerek sık idrara çıkma neden olur. Bu, yeterince sıvı içilmesine rağmen susuzluğun artmasına neden olabilir.

Yüksek kan şekeri ani ya da açıklanamayan kilo kaybına yol açabilir. Bu, vücudun hücrelerinin ihtiyaç duydukları glikozu alamamasıyla oluşur. Bu nedenle vücut enerji kazanmak için kas ve yağ yakar. Yüksek kan şekeri ayrıca ellerde, bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, yanma veya karıncalanmalara neden olabilir.

Bu, uzun yıllar yüksek kan şekeri seviyelerinden sonra ortaya çıkan diyabetin bir komplikasyonu olan diyabetik nöropatiden kaynaklanmaktadır. Zamanla, yüksek kan şekeri vücudun organlarına ve sistemlerine zarar verir. Yüksek kan şekerinin uzun süre kontrol altına alınmaması ise aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

 • Kalp krizi veya inme
 • Göze zarar verme ve görme kaybı
 • Böbrek hastalıkları
 • ciltte sinir problemleri, özellikle ayaklarda yaralara, enfeksiyonlara ve yara iyileşmemesine neden olan problemler

Şeker Yükselmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kan şekeri düzeyleri sürekli olarak yüksek olduğunda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık problemi ortaya çıkabilir:

 • Cilt komplikasyonları: Ayak derisinde yaralar ve kuru çatlaklar oluşabilir. Hissizlik meydana gelebilir. Saçkıran gibi bakteriyel ve fugal enfeksiyonlar daha sık yaşanır. Ülserler gelişebilir.
 • Periferik nöropati en sık yaşanan sinir hasarıdır. Bu durumda insanlar ayaklarına zarar verdiklerinde farkında olmayabilirler ve virüslü yaralanmaları önlemek için günlük olarak kontrol etmeleri gerekir.
 • Otonom nöropati: Vücutta mesane kontrolü, cinsel fonksiyon ve sindirim gibi otomatik işlemlerin yapılamamasıdır. Bunun dışında kalıcı olarak yükselen kan şekeri, femur, torasik, kranial veya fokal nöropatiye yol açabilir.
 • Göz komplikasyonları: Diyabetli insanlar diyabetik retinopati yaşayabilir. Bu, gözün arkasındaki kan damarlarına zarar vererek görme kaybına ve olası körlüğe yol açar. Diyabetin olması ve sürekli olarak yüksek tansiyon olması, glokom riskini % 40 ve katarakt riskini% 60 arttırır.
 • Diyabetik ketoasidoz: Şeker hastalığı olan bir kişi kan şekeri seviyesini kontrol etmek için adımlar atmazsa, hücreler insüline daha az duyarlı hale gelir. Vücutta yetersiz insülin varsa veya hücreler yanıt vermezse ve glikoz hücrelere erişemezse, vücut bunun yerine enerji için yağ kullanır. Vücut yağları parçalarken ketonlar üretir. Vücut yüksek seviyede ketonları tutamaz ve idrardaki bazı maddelerden kurtulurken, ketonlar sonunda kanın asidik hale gelmesine neden olarak birikebilir. Bu, diyabetik komaya yol açabilir.

Şeker Yükselmesi Nasıl Önlenir?

Bir dizi strateji hipergliseminin önlenmesine yardımcı olabilir. Hastaların doktorların önerdiği gibi kan şekeri seviyelerini kontrol etmeleri ve tip 1 diyabetleri varsa doğru miktarda insülin almaları gerekir.

Hangi yiyeceklerin tüketileceği veya hangilerinden kaçınılacağı, ne kadar tüketileceği ve ne sıklıkta olacağı konusunda sağlık uzmanı veya diyetisyeniyle konuşmak gerekir. Enfeksiyonlardan kaçınmak için gerekli önlemleri almak önerilir. Örneğin soğuk algınlığı gibi hastalıkların düzenli olarak geçirilmesi sayesinde kan basıncında artış olabilir.

Kan şekeri seviyelerini dengelemek için besin alımlarını ve egzersizlerini planlamak gerekir. Egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak ve meditasyon veya yoga gibi stresi azaltan aktiviteler sayesinde stresi mümkün olduğunca en aza indirin.

Kandaki Normal Şeker Seviyesi Kaç Olmalıdır?

Her insan farklıdır ve normal seviyeler bireyler arasında değişebilir. Kan şekeri seviyelerinin yüksek ya da düşük olmaması gerekir. Çok düşük kan şekeri düzeyleri acil tedavi gerektirir ve zararlı olabilir. Aşırı derecede düşük kan glikozunun bazı belirtileri düzensiz kalp ritmi, soluk cilt, titreme, kaygı, terleme, açlık ve sinirliliktir.

Kan şekeri seviyelerini bulmak için kişinin 8 saat aç kaldıktan sonraki şeker değerleri, yemekten 2 saat sonraki değerleri veya her iki saatte bir ölçülen değerleri gerekebilir. Bazı insanlar şekerli sıvı içtikten sonra kan testi yaptıkları bir glikoz tolerans testi alabilirler.

Bazı otoriteler, desilitre başına 80 ml 130 mg yem öncesi kan şekeri seviyesi (ml / dL) önermektedir. Yemeğin başlamasından 1-2 saat sonra, kan şekeri 180 ml / dL'den az olmalıdır.

Diyabet hastaları kan şekeri düzeyini her gün bir glikoz ölçer ile kontrol etmelidir. Bu cihaz genellikle parmaktan bir damla kan örneği alır. Ardından şeker seviyesini birkaç saniye içinde hastaya gösterir. Tip 1 diyabet hastaları doktorlarının önerdiği gibi insülin almak durumunda kalırlar, bu da genellikle günde birkaç kez olur.

Tip 2 diyabet veya gebelik diyabeti olanların diyet ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekebilir. Ayrıca oral ilaçlar veya insülin almaları gerekebilir. Kan şekeri düzeyleri çok düşük olursa konfüzyon, bulanık görme, konuşma bozukluğu, nöbet veya bilinç kaybı olabilir.

Gebelikte Şeker Yükselmesi Neden Olur?

Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında yüksek kan şekeri seviyesine sahip olunması anlamına gelir. Kan şekeri seviyesi hamile kalmadan önce normalken bu dönemde artış gösterir. Bu durumu yaşayan kadınlar da sağlıklı bir bebek sahibi olabilir. Bu durumu yaşayanların doktorlarından yardım alması ve kan şekerini yönetmek için basit adımlar atması gerekir. Bebek doğduktan sonra, gebelik diyabeti genellikle geçer.

Gebelik diyabeti, tip 2 diyabet geliştirme olasılığını artırır, ancak kesinlikle gerçekleşmez. Hamilelik sırasında, plasenta kanınızda glikoz birikmesine yol açabilecek hormonlar oluşturur. Genellikle pankreasınız bununla başa çıkmak için yeterli insülin yapabilir. Aksi takdirde, kan şekeri seviyeniz artacaktır ve bu gebelik diyabetine neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Yorgunluk, susuzluk artışı, sık idrara çıkma veya kilo kaybı yaşayan herkes diyabet veya başka bir sağlık sorunu şüphesiyle bir doktora görünmelidir. Rutin bir sağlık kontrolü, kişinin herhangi bir semptomu olmasa bile genellikle kan şekeri testini içerir.

Birçok kuruluş fazla kilolu 40 ile 70 yaşları arasındaki yetişkinlerin diyabet için test yaptırmasını önerir.

Ailesinde diyabet öyküsü veya diğer risk faktörleri olanlar daha erken veya daha sık testlere ihtiyaç duyabilirler.