Mesane Sarkması

Mesane Sarkması
Mesane Sarkması

 

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Temuçin Şenkul

Mesane Sarkması Hakkında

Günümüzün en popüler hastalıkları arasında yer alan mesane sarkması, idrar kaçırma sorunuyla öne çıkar ve bireylerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Tıptaki adıyla sistosel olarak da bilinen mesane sarkması hastalığı, yüksek bir oranla kadınlarda görülür. Genital bölgede bulunan organları tutan bağların zamanla özelliklerini yitirmesinden dolayı görülen bu hastalık, idrar torbasının yeteri destek alamaması sonucunda net bir şekilde ortaya çıkar.

Hastanın yapmış olduğu çoğu hareket, mesane sarkması nedeniyle idrar kaçırmasına yol açabilir. Hastalığın tedavi edilmemesi ve ilerlemesi durumunda da idrar kaçırma sıklığı hızla artar. Hastanın öksürmesi, hapşırması, ağır kaldırması, kendini aniden kasması, korkması ve daha birçok durumda idrar kaçırma sorunu gerçekleşebilir. Hastanın idrar kaçırması için karın bölgesindeki kasların orta yoğunlukta çalışması yeterlidir.

Mesane sarkmasının tedavi olmadan düzelme gibi bir ihtimali bulunmaz. Bu nedenle de zamanla ilerleyerek, hastanın idrar yapmasına engel dahi olabilir. İdrara çıkmakta güçlük çeken hastanın böbrekleri de bu durumdan etkilenerek, ilerleyen süreçlerde böbreklerde de ciddi sorunlar boy gösterebilir.

Mesane sarkmasında; rahim sarkması, idrar torbasının sarkması ve kalın bağırsağın son bölümünün sarkması gibi problemler sıklıkla görülür. Bu organlarla birlikte genital bölge ve çevresinde bulunan diğer organların da sarkması kaçınılmaz bir hal alır. Özellikle doğum öncesi ve sonrasında mesane sarkmasının vajinada ciddi genişlemelere neden olacağı söylenebilir. Bu genişlemeler sonucunda ise hastanın cinsel hayatı son derece olumsuz etkilenir.

Mesane Sarkması Nedir?

Karın bölgesinde bulunan ve genital bölgeyle bağlantısı olan kasların (pelvis), yine aynı bölgede bulunan zarlar ile arasındaki bağın zayıflaması nedeniyle mesanenin vajinaya doğru ilerlemesi durumuna mesane sarkması adı verilir. Mesane sarkması özellikle doğumda aşırı derece zorlanan kadınlarda görülür. Bununla birlikte menopoz dönemine girildikten sonra vücuttaki hormonal desteği azalması sonucunda da söz konusu kas ve zar yapıların zayıflama görüldüğü için mesane sarkması ortaya çıkabilir.

Mesane Sarkması Kimlerde Ortaya Çıkar?

Mesane sarkması, gençlerde nadiren görülen bir hastalık olsa da özellikle daha önce doğum yapmamış kadınlarda sıklıkla görülür. Bazı kadınlarda gebelik kolay geçebilirken, bazı kadınlarda ise gebelik dönemi oldukça çetin olabilir. Özellikle doğumda aşırı zorlanan anne adaylarında, genital organları tutan kaslar esneyebilir. Haliyle organlarda yavaşça sarkma meydana gelir ve doğum sayısı arttıkça bu sarkmanın şiddeti artar.

Zor bir gebelik dönemi geçiren ve doğumda aşırı derece zorlanan kadınların yanı sıra menopoz dönemine giren kadınlarda da mesane sarkması sıklıkla görülen bir durumdur. Menopoz dönemine girilmesiyle birlikte kadınlarda salgılanan östrojen hormonu ciddi oranda azalır. Pelvis bölgesinde bulunan kasların büyük bir çoğunluğu bu hormondan beslenir. Bu hormonun azalması da direkt olarak bölgedeki kasların ve bağların zayıflamasına sebebiyet verir.

Kısacası, sıklıkla doğum yapmış ve bu doğumlarda zorlanmış olan kadınlar, menopoza girmiş olan kadınlar ve genetik olarak bu hastalığa yatkın olan kişiler, mesane sarkmasıyla yüksek ihtimalle karşılaşırlar. Aşırı kilo mesane sarkmasına davetiye çıkarırken, doğum konusunda da sezaryenin tercih edilmesi, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Mesane Sarkmasında Yaş Faktörü Önemli Mi?

İnsan vücudunda yıllar geçtikçe kaslarda belirli oranda zayıflama meydana gelir ve bu kas zayıflaması, yaş ilerledikçe profesyonel sporcularda bile fark edilir. Haliyle normal bir insan vücudunda kasların ilerleyen yaşlarda zayıflaması yüksek bir ihtimaldir. Yaş ilerledikçe pelvis bölgesindeki kaslar da bu durumdan nasibini alarak ciddi anlamda zayıflar. Östrojenin de menopoz nedeniyle az salgılanmasından ötürü, kaslar büyük oranda güç kaybede. Haliyle bu durum karşısında yaş faktörünün öneminin son derece fazla olduğu söylenebilir.

Mesane Sarkması Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

Mesane sarkması yaşam kalitesini orta düzeyde etkileyen bir hastalıktır. Mesane sarkmasıyla birlikte hasta idrar konusunda çeşitli sıkıntılar yaşar. Söz konusu sıkıntıların en büyüğü ise idrar kaçırma olarak bilinir. Hasta, mesane sarkmasının evresi ilerledikçe hapşırdığında, öksürdüğünde veya ani duygu patlamalarında idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Özellikle cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma, sürekli idrar kaçırma, idrarın tam olarak yapılıp yapılmadığından emin olamama hissi gibi belirtiler, hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz anlamda etkiler.

Bununla birlikte genital bölgede mesane sarkması nedeniyle vajinadan sarkan kitle veya kitleler de hastanın cinsel yaşamını etkileyebilir. Özellikle hastanın bu nedenle cinsel içgüdüler konusunda isteksiz olması mümkün olabilir. Bu tür nedenlerden ötürü hastalığın ilerleyen evrelere gelmeden bir an önce tedavi edilmesi ve yaşam kalitesinin de tedavi sayesinde en üst seviyelerde tutulması önerilir.

Mesane Sarkması Hastalığının Nedenleri

Pelvis bölgesinde bulunan kas ve bağ dokuları zaman içerisinde çeşitli nedenlerden ötürü zarar görebilir. Bu kas ve bağların zarar görmemesi adına alınacak önlemler, mesane sarkması hastalığının önüne geçebilir. Özellikle doğum konusunda yaşanan problemler mesane sarkmasının temel nedenleri arasında yer alırken, doğumun normal olarak değil de sezaryen ile yapılması, hastanın mesane sarkması gibi bir sorunla karşılaşmamasına yardımcı olur.

Sık ve Çoğul Doğum Yapmak

Mesane sarkmasının en temel nedenleri arasında yer alan doğum, hemen hemen her sağlıklı anne adayının başından geçer. Doğum esnasında en çok kullanılan kas grupları arasında, pelvis bölgesinde bulunan kaslar yer alır. Doğum sırasında bu bölgede yer alan kasların normalin kat kat üzerinde gevşeyip kasılması, haliyle kas ve bağ dokusunun genişlemesine neden olur. Bölgede yer alan kas ve bağ yapısı, bir doğumla ya da birden fazla doğumla esneyebilir. Anne adayının sıkça doğum yapması, kasların ve bağların normale oranla daha fazla yıpranmasına zemin hazırlar.

Çoğul doğum yapmak ise sık doğum yapmakla hemen hemen aynı olan bir durumdur. İkiz veya üçüz doğumlarda anne adayı, sıkça doğum yapan bir diğer anne adayına göre daha çok yıpranır. Haliyle pelvis bölgesinde yer alan kas ve bağlar ise normal doğumla birlikte birkaç doğumu daha kaldırabilecekken, çoğul doğum sırasında aşırı miktarda yıpranarak, direkt olarak mesane sarkmasına sebebiyet verebilir. Pelvis bölgesinde yer alan kas ve bağların yapısı kişiden kişiye göre değişim gösterir. Haliyle her anne adayının mesane sarkmasıyla karşılaşması veya her 2-3 doğum yapan anne adayının söz konusu hastalıktan dolayı mustarip olması söz konusu değildir.

Kilolu Bebek Doğurmak

Günümüz şartlarında 3 veya 3.5 kg arasında yapılan doğumlar, yeni doğan bebekler için normal kabul edilir. Yeni doğan bir bebeğin 4 kg ve üstü kilolarda olması, haliyle anne adayının ciddi anlamda zorlanmasına neden olur. Kilolu bebek doğurmak, anne adayının 2 veya 3 doğum yapmasıyla hemen hemen eşdeğer olduğu için pelvis bölgesinde yer alan kaslar doğum sonrasında büyük oranda esner. Esnemenin boyutu doğuma ve anne adayının kas yapısına göre değişim gösterirken, bazı anne adaylarının kilolu bebek doğurmasından ötürü mesane sarkmasıyla karşı karşıya kalma ihtimalleri yüksektir.

Operatif Doğum Yapmak

Sezaryenle doğumun henüz yaygın olmadığı dönemlerde daha güvenilir olduğu için kullanılan operatif doğum, günümüzde nadiren tercih edilen bir durumdur. Sezaryenin artık operatif doğumdan daha güvenli olması, operatif doğumun neredeyse tamamen ortadan kalkmasına neden olmuştur. Operatif doğum ise vajinayı doğum yapmaya zorlayan bir olaydır. Çeşitli doğum ekipmanları sayesinde gerçekleştirilen operatif doğum, vajinayı ve bölgede bulunan organları tutan kasların ciddi anlamda yorulmasına neden olur. Öte yandan bebekler için ciddi komplikasyonları da söz konusudur. Anne adayının operatif doğum geçirmesi mesane sarkması riskini büyük oranda arttırırken, bebeklerin doğum sırasında zarar görmesine neden olabilir.

Mesane Sarkması Hastalığı Belirtileri

Mesane sarkması hastalığının belirtileri fazla ve birbirine yakın belirtiler olduğu için anlaşılması kolaydır. Belirtilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmesi ise hastaların acilen destek alma ihtiyacı hissetmelerine neden olur. Hastalar sıkça idrara çıkarken, idrar kaçırma olayı sıkça yaşandığı için mesane sarkmasının tanı ve teşhisi oldukça kolay olur.

Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Mesane sarkmasına yakalanan hastaların en çok şikâyet ettiği durumların başında sık sık idrara çıkma isteği gelir. İdrara çıkan hasta, idrarını tam olarak yaptığı halde sonrasında tekrardan idrar yapmamış hissine kapılabilir. Bu durumun en temel sebebi ise idrar torbasının orta derecede sarkması ve vajinaya doğru ilerlemesidir.

Gülme, Öksürme ve Hapşırma Esnasında İdrar Kaçırma

Mesane sarkması hastalığına yakalanan kişilerin en çok şikâyet ettiği belirtilerin başında gelir. Gülme, öksürme ve hapşırma gibi faaliyetlerde pelvis kasları ciddi anlamda gerilir. Bu durumda ise idrar torbası kısa süreli harekete geçer. Haliyle idrar kaçırma olayı gerçekleşir ve bu durum hastanın özgüvenini ciddi anlamda kırar.

Cinsel İlişki Sırasında İdrar Kaçırma

Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma, hastanın hem cinsel hayatını hem de sosyal yaşamını doğrudan olumsuz etkiler. Cinsel ilişki sırasında bölgede bulunan kasların mesane sarkmasıyla birlikte kontrolsüzleşmesi, hastanın idrar kaçırmasına sebep olur. Bu durum karşı tarafı olumsuz etkileyebilir ve hastanın cinsel yaşamı tamamıyla sona erebilir.

İdrar Yaparken Zorluk Yaşama

İdrar sırasında pelvis bölgesinde bulunan kasların yoğun bir şekilde kullanılması gerekir. Bölgede bulunan kas ve bağ yapısının ciddi anlamda bozulmuş olması, hastanın idrar yaparken zorlanmasına ve idrar torbasına yeteri miktarda güç verememesine neden olabilir. Haliyle idrar konusunda yaşanan zorluklar ortaya çıkabilir.

Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hastanın aşırı kilolu olması ve bununla birlikte mesane sarkması hastalığıyla mücadele ediyor olması, idrar yolu enfeksiyonlarına direkt olarak zemin hazırlar. İdrar boşaltımının yeteri miktarda ve düzenli olarak yapılamaması, direkt olarak enfeksiyona davetiye çıkarır. İdrarın uzun süre tutulması ya da çeşitli nedenlerden ötürü yapılamaması, enfeksiyona neden olmakla birlikte böbreklere de ciddi anlamda zarar verir.

Vajinadan Bir Kitlenin Sarkması

Mesane sarkmasıyla birlikte pelvis bölgesindeki kaslara bağlı olan tüm organlar, yavaş yavaş aşağı doğru sarkmaya başlar. Bu durum da vajinadan çeşitli kitlelerin sarkmasına neden olabilir. Bu durum görüntü bozukluğu nedeniyle hastayı rahatsız edebilir. Haliyle hastanın cinsel yaşamı da durumun vermiş olduğu özgüvensizlik nedeniyle sekteye uğrar.

Mesane Sarkması Teşhis ve Tanı Yöntemleri

Mesane sarkmasında, fiziki muayene ve ürojinekolojik muayene hastalığın teşhisi için büyük önem taşır. Fiziki muayene esnasında hastanın şikâyetleri dinlenir ve idrar konusunda ne gibi alışkanlıkları olduğu tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca ürojinekolojik muayene esnasında ise direkt olarak vajina incelemesi yapılır ve mesane sarkmasının boyutu anlaşılmaya çalışır. Bu sayede hastanın mesane sarkması konusunda hangi evrede olduğu ve ne gibi tedavilerin uygulanacağı net bir şekilde ortaya koyulur.

Fiziki Muayene

Fiziki muayene esnasında hastanın ne gibi sorunlar yaşadığı dinlenir. Bu sorunlar neticesinde hastalığın boyutu veya hastalığın mesane sarkması mı yoksa başka bir hastalık mı olduğu anlaşılmaya çalışılır. Fiziki muayenede mesane sarkmasından şüpheleniliyorsa, laboratuvar testlerine ve ürojinekolojik muayeneye başvurulur. Yapılan bu testler ve muayeneler sonucunda hastalığın profili net bir şekilde ortaya çıkar.

Tam İdrar Tahlili

İdrar tahlilinin yapılmasındaki asıl amaç, mesane sarkması nedeniyle yaşanan idrar bozuklukları sonucunda başka bir sorununun olup olmadığını anlamaktır. Ayrıca hastanın şikâyetlerinin başka bir hastalıktan dolayı olup olmadığı da yine tam idrar tahlili sonucunda anlaşılır. İdrar tahlili sırasında varsa idrar yolu enfeksiyonu ve diğer risk taşıyan durumlar da ortaya çıkar. Bu sayede erken müdahale edilerek, mesane sarkması veya diğer sorunların erken tedavisi başlar.

İdrar Kültürü ve Böbrek Fonksiyon Testleri

Eğer mesane sarkması ileri seviyedeyse, hastanın idrar kültüründe ciddi bozulmalar yaşanmıştır. Öncelikle hastadan ne aralıklarla idrara çıktığı ve idrara çıktığında ne gibi sorunlar yaşadığını ifade etmesi istenir. Ardından yaşanan idrar sorunlarının, böbreklere herhangi bir zarar verip vermediği anlaşılmaya çalışılır. Vücutta idrarın uzun süre tutulması böbreklere ciddi anlamda zarar vereceği için böbreklerin durumu ve böbreklerde bir sorun varsa erken tedaviye başlanması bu noktada büyük önem taşır.

Ürojinekolojik Muayene

Mesane sarkmasının tespit edilmesinde son derece büyük rol oynayan ürojinekolojik muayene, idrar kaçırması ve pelvik organ sarkmalarını ele alır. Pelvis bölgesine bağlı olan bütün organların incelenmesi amaçlanır. Vajina ve hatta gerekirse anal incelemeleri parmak vasıtasıyla yapılarak, sarkmaların ne boyutta olduğu anlaşılmaya çalışılır. Bulgular sonucunda, hastanın ne şekilde tedavi edileceği ve tam olarak hangi aşamalardan geçeceği tespit edilir.

Mesane Sarkması Risk Faktörleri

Mesane sarkmasının başlıca nedenleri arasında doğum ve yaşlılık yer alırken, genç yaşta ve oldukça kolay bir doğum yaşamasına rağmen mesane sarkmasına yakalanan bireyler, birtakım bireyler çeşitli risk faktörlerini tecrübe edinerek bu hastalığa yakalanırlar. Öksürük, ağır işlerde çalışmak ve aşırı kilo, bu tecrübeler veya risk faktörleri olarak ifade edilebilir.

Kronik Öksürük Hastaları

Öksürük esnasında vücudun birçok bölgesinde kasların çalıştığı görülür. Pelvis bölgesinde bulunan kas ve dokular, vücudun bazı bölgelerinde bulunan diğer kaslara göre daha çok kasılıp gevşeyebilir. Kronik öksürük hastaları belirli zaman dilimlerinde sürekli olarak öksürdükleri için pelvis kaslarının yapısını bozabilirler. Haliyle bu durum organların sarkmasına, kısacası mesane sarkmasına sebep olur.

Ağır İşlerde Çalışan Hastalar

Ağır işte çalışan hastalar da mesane sarkmasında risk grubu içerisinde yer alırlar. Ağır yük kaldırma, birden bire pelvis kaslarına aşırı yükleme yapacağı için yine pelvis bölgesinde bulunan kasların zarar görmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle kadınların, ağır işlerde çalışmamaları ve kaldırdıkları ağırlıklara dikkat etmeleri gerekir.

Aşırı Kilo

Aşırı kilo, vücudun dengesini ve kas yapısını ciddi anlamda bozan bir sorundur. Aşırı kilo nedeniyle vücudun taşıdığı yük, kasların daha çok yorulmasına ve yıpranmasına neden olur. Bununla birlikte kişinin aşırı kilolarına rağmen ani hareketlerle kaslarına yüklenmesi, bazı zayıf kas yapılarının bozulmasına doğrudan zemin hazırlar. Pelvis bölgesinde bulunan kaslar da bu durumdan etkilenir ve mesane sarkması meydana gelir.

Mesane Sarkması Komplikasyonları

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma en sık görülen mesane sarkması komplikasyonları arasında yer alır. Yapılan her hareket, idrar kaçırma riskini barındırır ve özellikle pelvis kaslarının aşırı derecede kullanıldığı zamanlarda idrar kaçırma olayı sıkça görülür. Bu durum verilen ilaçlar ve uygulanan tedaviler sayesinde bir miktar önlenebilse de tam olarak önüne geçemez. Hatta bazı hastalar idrar kaçırmaya çözüm bulabilmek adına özel medikal ürünler kullanabilirler. İdrar kaçırma, hastanın psikolojik olarak kötü hissetmesine sebep olan bir sorundur.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Mesane sarkması hastanın cinsel hayatını olumsuz yönde aşırı derecede etkiler. Cinsel etkileşim sırasında yoğun bir şekilde çalışan pelvis kasları, mesane sarkması ve kas yapısının bozulması nedeniyle görevini yerine getiremez. Haliyle bu durum cinsel etkileşim sırasında ani kasılmalar, hissizlik, idrar kaçırma ve cinsel isteksizlik gibi durumlara sebep olabilir.

Mesane Sarkması Nasıl Önlenir?

Mesane sarkmasını önlemek mümkün olan bir durumdur ve basit detaylara dikkat edildiğinde mesane sarkmasının önüne geçilebilir. Kas egzersizleri, pelvis kaslarına özgü yapılan çalışmalar, kilo kontrolü ve ağır işler yapmaktan kaçınmak, başlıca önlemler olarak bilinir. Bu önlemler pratik bir şekilde uygulanabilirken, hastanın zamanını fazlasıyla almaz, etkili bir sonuç verir ve hastanın aşırı derecede yorulmasına neden olmaz. Bu sayede hasta mesane sarkmasından ciddi anlamda korunabilir.

Pelvis Bölgesinde Bulunan Kasların Güçlendirilmesi

Pelvis bölgesinde bulunan kasların güçlendirilmesi, uzman doktorun tavsiye etmiş olduğu egzersizler sonucunda gerçekleşebilir. Bölgedeki kasların eskiye nazaran daha kuvvetli olması, yavaş yavaş ilerleyen organ sarkmasının önüne geçer. Vajina bölgesinde bulunan kaslar vajinaya doğru kaymak yerine, sabit yerlerinde kalır ve mesane sarkması durumu ortadan kalkar. Aynı zaman idrar bozuklukluları ve mesane sarkması sorunları da büyük ölçüde sona erer.

Ağır Yük Kaldırmaktan Kaçınmak

Ağır yükler kaldırmak, pelvis kaslarının zarar görmesinin en temel sebepleri arasında yer alır. Ağır yüklerden mutlaka kaçınılması ve bu konuda destek alınılması gerekir. Ağır yükler sırasında pelvis kaslarından alınan güç, bölgedeki kasların deformasyonuna neden olabilir. Vücudun hem alt hem de üst bölgesindeki kas gruplarının hemen hemen tam ortasında bulunan pelvis kasları, haliyle her ağırlık kaldırma durumunda iki ana gruptan da etkilenir. Bu durum da yıpranmasına ve zarar görmesine neden olarak, mesane sarkmasına doğrudan zemin hazırlar.

Kilo Kontrolü Sağlamak

Aşırı kilolar, mesane sarkmasına sebep olan bir diğer husustur. Özellikle hem doğum yapmış hem de aşırı kilolu olan kadınların büyük bir çoğunluğu mesane sarkmasıyla mücadele etmek durumunda kalır. Aşırı kilolardan kontrollü kurtulmak, mesane sarkmasının büyük ölçüde önüne geçer. Bununla birlikte kilo alınması gerekiyorsa bile kontrollü ve aşırıya kaçmadan almak, mesane sarkmasıyla karşı karşıya kalma riskinizi azaltır.

Sık Sorulan Sorular

Mesane sarkması hiç doğum yapmamış kadınlarda görülür mü?

Mesane sarkması direkt olarak doğumla ilgili olan bir durum değildir. Bu nedenle doğum yapmamış kadınlar, aşırı yük kaldırma, kronik öksürük sorunları ve daha birçok nedenden ötürü mesane sarkması sorunu ile karşılaşabilirler.

Mesane sarkması sık olarak cinsel ilişkiye giren kişilerde görülür mü?

Mesane sarkmasının sık olarak cinsel ilişkiye girmekle herhangi bir ilgisi yoktur. Hatta düzenli bir cinsel hayatın mesane sarkmasının bir miktar önüne geçebileceği, bazı tıp otoriteleri tarafından belirtilir ancak sıkça cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir şekilde mesane sarkmasına zemin hazırladığı söylenemez.

Mesane sarkması nasıl tedavi ediliyor?

Mesane sarkmasının durumuna göre tedavi koşulları değişiklik gösterir. Yaş, çocuk planları ve genel sağlık durumu hastanın tedavisinde etkin bir şekilde rol oynayan detaylardır. Eğer kişi anne olmak istemiyorsa, kendi dokusu kullanılır ve idrar torbası yukarı çekilir. Çeşitli kas egzersizleri de bu tedavi içerisinde yer alır. Eğer tedavi başarısız olursa ve hastalığın evresi son derece ilerideyse, bu durumda ameliyata başvurulur.

Mesane sarkması tedavilerinde başarı oranları nelerdir?

Mesane sarkması tedavilerinde başarı oranı %50 ile %90 arasında değişir. Eğer idrar torbası yukarı çekilerek bir tedavi uygulanacaksa, tedavi oranı %50 oranında başarı gösterir. Eğer ameliyat gerçekleşecekse de bu durumda başarı oranının %90 olduğu söylenebilir. Hastanın tedaviler sonrasında dikkatli olması başarı oranını yükseltebilir.

Mesane sarkmasında genetik faktörler rol oynar mı?

Mesane sarkmasında genetik faktörlerin elbette bir miktar rolü vardır. Pelvis bölgesinde bulunan kas yapısı, genetik olarak benzerlik gösterebilir. Haliyle bu durum bireyin mesane sarkmasına daha yatkın veya daha dayanıklı olmasına neden olur. Kişi, mesane sarkmasına neden olacak unsurlardan kaçınırsa, bu noktada genetik yatkınlığın pek bir önemi kalmaz.

Mesane sarkması belirtileri olan hastalar hangi bölümde muayene olmalıdır?

Mesane sarkmasıyla ilgili bölüm ürolojidir. Üroloji bölümüne giderek, muayene esnasında hastanın şikâyetlerini anlatması, gerekli tedavi işlemlerinin başlamasına vesile olur.

Mesane sarkması tedavi edilmezse ne olur?

Mesane sarkmasının tedavi edilmemesi durumunda idrar torbası giderek vajinaya yakınlaşır. Bununla birlikte vajinadan belirli kitlerin sarkması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bununla birlikte hastanın idrar alışkanlıklarında meydana gelen değişimler, böbrek veya idrar yolu hastalıklarına da yol açabilir. Hasta bir müddet sonra idrar yapmakta aşırı zorluk çeker, şiddetli ağrılar ve mesane sarkması dışında diğer hastalıklarla karşılaşabilir.

Mesane sarkması olan hastalar çocuk sahibi olabilir mi?

Mesane sarkması olan hastalar çocuk sahibi olabilir ancak hastalığın durumu doğum sonrasında daha da fazla ilerleyebilir. Uygulanacak tedaviler öncesinde bu konuda hastaya mutlaka bir soru yönetilir. Hasta çocuk sahibi olmak istemezse tedavi bu karara göre değişir. Hasta çocuk sahibi olmak istiyorsa da tedavinin seyri farklılaşır. Tedavi türü ne olursa olsun hasta çocuk sahibi olabilir. Ameliyat durumunda ise uzman doktorun uygun görmesi durumunda hastanın çocuk sahibi olması mümkündür.

Mesane Sarkması ağrı yapar mı?

Mesane sarkması pelvis bölgesinde çeşitli ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna yol açması, idrar yaparken şiddetli ağrılarla karşılaşılmasına doğrudan sebebiyet verebilir. Tedavinin başlamasının ardından yaşanan ağrılar ve şikâyetler ciddi oranda azalır.

Mesane sarkması tedavi sonrası tekrar oluşur mu?

Mesane sarkması tedavi sonrasında yeniden ortaya çıkabilir. Bu durum tamamıyla hastanın elindedir ve hasta tedavi sonrasında kendine ne kadar iyi bakarsa, mesane sarkmasının yeniden tekrarlanma ihtimali o ölçüde düşer. Tedavi sonrasında dikkat edilecek faktörlere tamamıyla uyulması, mesane sarkmasının tekrarlama riskini büyük ölçüde düşürerek, hastanın da yaşam kalitesini büyük oranda arttıracaktır.

Mesane sarkmasında lazer tedavisi uygulanıyor mu?

Mesane sarkması hastalığında lazer tedavisi belirli durumlarda devreye girer. Mesane sarkması nedeniyle yaşanan idrar kaçırma sorunu, hastaların yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü için lazer tedavisiyle idrar kaçırma sorununun ortadan kaldırılması amaçlanabilir. Lazer tedavisinin gerekliliği konusunda doktor tavsiyesi büyük önem taşırken, bazı hastalara durumlarından ötürü lazer tedavisi uygulanmayabilir.

Mesane sarkması ne demek?

Mesane sarkması, mesanenin vajinaya doğru kaymasını ifade eden durumdur. Hastalık olarak değerlendirmek mümkündür. Sebebi mesaneyi ve vajinayı sabit tutan bağ dokularda meydana gelen zayıflamadır. Mesane vajinaya; vajina da rahme baskı uygulamaya başlar. Bu eksen kaymasından dolayı da birçok belirti ortaya çıkar. Çok ciddi sorunlar oluşturmayan mesane sarkması hayat konforunu bozucu bir etkiye sahiptir.