Burun Eğriliği (Deviasyon) Tedavisi

Burun Eğriliği (Deviasyon) Tedavisi
Burun Eğriliği (Deviasyon) Tedavisi

 

Tıpta septum deviasyonu denilen halk arasında burun eğriliği, kemik ve kıkırdak eğrilikleri gibi isimlerle bilinen burun orta hat kemik eğriliği hastalarda burun tıkanıklığına neden olan bir sorundur. Burun eğriliği (Deviasyon) burnun orta kısmının eğri olmasını ifade eder. Burun eğriliği tedavisi ise septoplasti, deviasyon ameliyatı, SMR olarak tanımlanır.

Burun içindeki eğrilik genellikle burun tıkanması yakınması ve üst solunum fonksiyonu gibi yakınmalarla doktora giden hastalarda muayeneden sonra belirlenir. Çünkü burun eğriliği hastaların çoğunda fazla belirti vermez. Bazılarında üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, nezle gibi hastalıklar sırasında burun etlerinin şişmesiyle kemik eğriliği kendini gösterir. Bu hastalarda burun tıkanıklığı kemik eğriliğinin etkisiyle daha belirgin hale gelebilir. Bazı hastalarda ise eğrilik ileri derecede olduğundan normal zamanda da buru tıkanıklığı sorunu yaşanabilir.

Burun eğriliği tedavisi sadece ameliyat ile yapıldığından hastaların detaylı değerlendirilmesi ve doğru tanı konulması önemli bir konudur. Hastadaki burun tıkanıklığının yaşam kalitesini bozacak seviyede olması, burun eğriliğinin derecesi, orta hattaki kemiğin hangi bölgesinde eğrilik olduğu tedavi planlaması açısından çok önemlidir. Hastada burun kemiği eğriliği olsa bile burun tıkanıklığı sorunu bulunmayabilir. Bu hastaların gereksiz yere ameliyat edilmesi de doğru olmaz. Eğrilik nedeniyle oluşan yakınmaların kişinin yaşam kalitesini düşürecek derecede olması halinde tedavi planlanmalıdır.

Burun içi aynı bir labirent gibidir. Burnun en önemli işlevi solunumun başlangıcı olmasıdır. Burun içine giren hava akımının dolaşabileceği pek çok alternatif yol bulunmaktadır. Dar yollarda oluşan hafif bir eğrilik ciddi burun tıkanıklığı sorununa neden olabilir. Aynı şekilde geniş yollardaki ciddi eğrilikler de fazla rahatsız edici derecede olmayabilir. Bu nedenle burun eğriliği (Deviasyon) sorununun tedavi edilip edilmeyeceği hastaya verdiği rahatsızlık ölçüsüne göre değerlendirilmelidir.

Ayrıca hastalarda burun tıkanıklığına neden olabilecek diğer hastalıklar ve burunla alakalı sorunlar da değerlendirilmelidir. Burun eğriliği bu tür sorunlardan ya da hastalıklardan ayrı gelişebilir ya da bir arada da olabilir. Eğer hastada hafif burun eğriliği varsa diğer hastalıkların ya da sorunların tedavisi üzerine yoğunlaşmak gerekir. Bu durumda hastanın ameliyat edilmesi doğru tercih olmayacaktır. Buna bir örnek vermek gerekirse burun etlerinin şişmesi nedeniyle ya da alerjik rinit gibi sebeplerden dolayı burun tıkanıklığı olan hastanın tedavi edilmesi halinde burun eğriliği tedavisi için ameliyat yapılmasına gerek kalmayabilir.

Tıp alanında burun ucundan başlayarak genze kadar olan alanın görülmesini sağlayan ince endoskoplar ile detaylı bir değerlendirme yapılması mümkündür. Bu tetkik burun septumunda olan deviasyonu belirlediği gibi burundaki diğer anatomik sorunların, burun dokusunun durumunu da tespit etmeye yardımcı olur. Ayrıca tomografik incelemeler yardımıyla sinüzit gibi tekrarlama riski bulunan sorunların da tespiti yapılabilmektedir. Burun eğriliği tedavisi için en önemli aşama doğru tanının konulmasıdır.

Hastanın yapılan değerlendirmesinde ameliyatın yapılmasını gerektiren tespitler yapılır ise septoplasti ameliyatı yapılabilir. Burun eğriliği tedavisi için uygulanan septoplasti ameliyatı burun içinden eğri kısımların çıkarılmasını değil eğriliğin düzeltilmesini, düzenlemesini kapsar. Ameliyatta hastanın kendi dokuları korunmuş olur. Ameliyatın bu teknik ile yapılması klasik SMR ameliyatına göre daha titiz bir çalışmasını gerektirir. Burun eğriliği ameliyatları genellikle burun içinden yapılır ve kemik eğriliğinin olduğu bölgeye göre farklı teknikler ve araçlar kullanılır.

Hastanın dışarıdan görünür burun eğriliği de olursa estetik müdahale yapılabilir. Genellikle açık teknik kullanılarak yapılan rinoplasti ameliyatı septoplasti ile bir arada yapılır. Bu ameliyatların başarısı burun içindeki olası bozuklukların, işlevsel sorunların fark edilerek bir arada ele alınmasını sağlamasına bağlıdır. Bunun yapılabilmesi için de ameliyatın kulak burun boğaz branşında endoskopi ve burun sinüs hastalıkları alanında uzmanlaşmış bir cerrah eşliğinde gerçekleşmesi gerekir. Burun eğriliğinin bir çok ameliyatlı ve ameliyatsız çözümü bulunmakla birlikte, en sağlık çözüm ameliyat yöntemi ile alınmaktadır. Septoplasti adı verilen bu ameliyat sayesinde burnun ortasında yer alan kemikteki problem düzeltilmekte ve hastaların sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.
Lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılan operasyon anestezi etkileri dışında yaklaşık 45 dakika kadar sürebilir. Kesi yeri burun delikleri arasından yapılır ve burundaki hava pasajının tıkanmasına neden olan kemikler yerinden çıkarılır. Orta hattaki kıkırdak eğrilikleri düzeltilerek yerine yerleştirilir. Bu işlem hastanın hava yolunu açar. Ameliyatın sonunda genellikle burun tamponu kullanılır. Hastalarda hava kanallı silikon tampon kullanımı tercih edildiğinden ameliyattan sonraki süreç rahat geçer. Hastalar tampon olmasına rağmen rahat nefes alabilir ve tamponun çıkarılma aşaması daha kolay olur. Burun dış yapısında ameliyatta bir kesi açılmadığından herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Ayrıca sadece septoplasti ameliyatı yapılırsa göz altında morluk, şişlik oluşmaz.

Burun eğriliği toplumda %80 oranında görülen bir sorundur. Bu sorun genellikle kulak burun boğaz muayenesi sırasında tespit edilmektedir. Burun eğriliği tedavisi için ameliyat kararı alınırken eğriliğin tespitinden ziyade hastanın yakınmaları göz önüne alınır. Burada hastanın burun görünümünden çok eğriliğin neden olduğu şikâyetler ortadan kaldırılmak için tedavi uygulanır. Hastanın horlama, baş ağrısı, ağzı açık uyuma, kulak basıncı, burun tıkanıklığı gibi yakınmaları varsa bunlar yaşam kalitesini düşüyorsa ameliyat kararı alınabilir.

İnceleyen ve onaylayan: Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Burun Eğriliği Tedavisi Hakkında

Burun orta kemiğindeki eğriliklerden kaynaklanan dil, ağız, gırtlak, yutak, soluk borusunda kuruluk meydana gelir. Hastanın dilinde paslanma, tat alma duyusunda azalma, ağızda koku, gıcık ve öksürük oluşabilir. Sıkça faranjit ve soğuk algınlığı meydana gelebilir. Hasta genizden konuşmaya başlar. Eğriliğin ilerlemesi ile hastada uyku düzensizlikleri, horlama, dikkat dağınıklığı, gün içinde yorgun hissetme, uykuya düşkünlük gibi belirtiler de oluşur. Burun tıkanıklığının uzun sürmesi nedeniyle kulaklar ve gözler bundan olumsuz etkilenir. Hastada sıkça orta kulak iltihabı, işitme kaybı, gözlerde sulanma, göz ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir. Burun eğriliği nedeniyle sinüs sorunları yaşanır ve sinüzit oluşumu riski artar. Hastaları bu derece rahatsız eden burun eğriliği mutlaka tedavi edilmelidir.

Burun başta solunum olmak üzere pek çok fonksiyonu olan bir yapıdır. Sağlıklı bir burun yapısı bu fonksiyonları gerektiği gibi yerine getirebilir. Burnun iki deliğinden geçen kava basıncı ve miktarı eşit olmalıdır. Burun içi mukozası da sağlıklı olmalıdır. Burun bölmesi eğrilikleri ise burun tıkanıklığına neden olan önemli etkenlerden birisidir. Bu nedenle sağlıklı olabilmek için burun eğriliği tedavisi ihmal edilmemelidir.

Burun hastalıkları içinde en fazla görüleni burun bölmesindeki eğriliklerdir. Burun eti, burunda kemik gibi isimlerle anılan bu sorun burun orta bölmesinin hava geçişini engelleyecek derecede eğri olmasından kaynaklanır. Tıpta septum deviasyonu olarak tanımlanan bu sorun toplumun geniş bir kesimini etkilemektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri burnun konumu itibariyle darbeye maruz kalma sıklığıdır.

Burun eğriliğinin en önemli sonucu olan burun tıkanıklığı hastalarda ağız solunumuna neden olur. Buna bağlı olarak ağızdan başlayarak soluk borusuna kadar uzanan kuruluk sorunu yaşanır. Kemik eğriliğinin tanısı sırasında direkt muayene, bilgisayarlı tomografi, endoskopi direkt yöntemleri kullanılır. Burun tıkanıklığının burundaki kemik ve kıkırdak dokudan kaynaklandığı tespit edilirse tedavide ilaç kullanılmaz. Ameliyatın gerekli olduğuna karar verilirse burun eğriliği tedavisi bu şekilde yapılır. Ancak ameliyattan önce hasta dikkatli şekilde değerlendirilmelidir. Eğrilik ile sinüzit sorunu da varsa buna ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Burun eğriliği ameliyatı için zorlayıcı bir etken bulunmuyorsa burun gelişiminin tamamlandığı yani kemikleşmenin olduğu 17-18 yaş sonrası beklenmelidir. Ameliyat sırasında eğriliğe neden olan orta kemik ya da kıkırdak doku çıkarılarak düzeltilir. Ameliyatta kullanılacak yöntem hastanın durumuna ve eğriliğin yerine, derecesine göre değişebilir. Burun eğriliği ameliyatı ile burun içine takılan tampon ortalama olarak 2 veya 3 gün içerisinde çıkarılır. Burun orta kemiğindeki eğrilik ile burnun dış görünümü de bozuldu ise rinoplasti ve septoplasti ameliyatı bir arada yapılabilir. Bu durumda ameliyatı plastik cerrahi ve kulak burun boğaz uzmanları bir ekip halinde yapabilir.

Burun Eğriliği Nedir?

Burun boşluğunu tam ortadan ikiye bölen burun septumunun ön kısmı kıkırdak dokudan, arka kısmı da kemikten meydana gelir. Normal olarak septumun tam orta hatta olması, burnun sağ ve sol boşlukları eşit genişlikte olmalıdır. Fakat septumun yani burun orta kemiğinin orta hatta olmaması nedeniyle burunda hafif eğrilikler meydana gelir. Hafif eğrilikler genellikle bir yakınmaya neden olmaz. Burun orta kemiğinin tamamının ya da bir kısmının belirgin derecede eğri olması ve orta hattan kayması, kişide solunumu olumsuz etkiler hale gelmesi burun eğriliği kapsamında değerlendirilir.

Burun eğriliğinde genellikle septumun eğri olduğu tarafta hava geçişinde azalma olur. Eğriliğin C ya da S gibi olması durumunda ise burnun her iki tarafında tıkanıklık oluşabilir. Deviasyon oranının fazla olması burun tıkanıklığını daha ciddi boyutlara getirir. Hastalarda tek taraflı tıkanıklık olduğunda bu hastalar için fazla rahatsız edici olmaz. Ancak burun boşluklarında bulunan konka denilen burun etlerinde şişlik ve büyüme olursa burun tıkanıklığı rahatsız edici düzeye gelebilir. Burundaki kemik ya da kıkırdak eğrilikleri yani septum deviasyonu burnun orta hattındaki eğrilikleri ifade etmektedir. Bu eğriliklerin tedavisi için deviasyon ameliyatı yani septoplasti uygulanır. Ameliyat kararının alınmasında burun tıkanıklığının şiddeti, eğriliğin derecesi, yeri oldukça önemlidir. Ayrıca hastada yol açtığı yakınmalar da tedavide ameliyat kararının verilmesinde en önemli etkendir. Bazı hastalarda kemik eğriliği olmasına rağmen burun tıkanıklığı sorunu olmaz. Bu tamamen eğriliğin olduğu bölge ile ilişkilidir. Burun içi pasajlarında hava akımının geçtiği dar kanallardaki eğrilik hastaları daha fazla rahatsız eder.

Hastaların bir kısmında da orta hatta eğrilik olmasına rağmen beraberinde burun etleri şişliği, alerjik rinit gibi sorunların yarattığı tıkanıklık olursa tedavide öncelik hastalıkların ilaçla tedavi edilmesidir. Burun etleri, alerjik rinit tedavisinin yapılmasından sonra burun eğriliği tedavisine de gerek kalmayabilir.

Burun eğriliğinin sadece ameliyat ile tedavi edilebilmesi nedeniyle tanı aşamasının ayrı bir önemi vardır. Hastanın detaylı olarak değerlendirilmesi, şikâyetlerin hastayı ne derece rahatsız ettiğinin belirlenmesi ve ameliyata gerek olup olmadığının bu şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Doğru tanı sayesinde burun eğriliği tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilir.

Burun Eğriliği Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı bir burun yapısında ön kısımda olan giriş deliğinden sonra genişleme olur. Geniş boşlukta hava ısıtılarak nemlendirilir. Havanın süzülmesinden sonra burun sinüslere, koku bölgesine ve diğer alanlara havayı yönlendirir. Hava bu şekilde üst boğaza doğru geçebilir. Üst boğazın girişi de ön kısım gibi dardır. Burun yapısında havanın girişinden çıkışına kadar herhangi bir alanda sorun varsa hava geçişi de engellenir. Buna sebep olan en yaygın etken burun orta hattında oluşan tümsek, çıkıntı, kabarıklık gibi eğriliğe neden olabilecek sorunlardır.

Burnun her yapısı gibi orta duvarı da anne karnında gelişimine başlar. Gelişim 17-18 yaşlarına kadar düzenli olarak devam eder. Bu yaşlardan itibaren burun yetişkinlikteki son halini almış olur. Büyüme aşamasında gerek kalıtsal özelliklerden gerekse buruna alınan darbelerden dolayı burun orta hattı kemiğinde eğrilik gelişebilir. Bu sorun toplumda yaygın olarak görülmesine rağmen çoğunluğu hafif derecede olup, klinik olarak hastaları rahatsız edici seviyede değildir. İleri derecedeki burun eğriliği tedavi gerektirir.

Burun eğriliği bazı hastalarda doğumla birlikte mevcuttur. Bazılarında ise büyüme sürecinde gelişir. Hastaların önemli bir kısmında burun eğriliği fark edilmez. Çoğunda normal bir kulak burun boğaz muayenesi sırasında fark edilebilir. Hastalarda tek taraflı ya da çift taraflı burun tıkanıklığı, akıntılı burun, sıkça burun kanaması, sinüzit, geniz akıntısı, yüz ağrısı, küçüklerde sesli solunum gibi rahatsız edici belirtiler olursa eğriliğin ileri derecede olduğu anlaşılabilir.

Burun Eğriliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

Burun eğriliği genetik olarak doğumla birlikte ya da doğum sırasında bebeğin kanaldan geçişi sırasında meydana gelen travmadan oluşabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda yaralanma, düşme gibi kazaların neticesinde burnun orta hattındaki kemiğin kıkırdak ve kemik alanlarında eğrilik gelişebilir. Burun eğriliği yerine ve derecesine bağlı olarak hastalarda tek ya da çift taraflı burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunun dışında hastanın ses karakterinde değişim, burun kanaması, baş ağrısı, tekrarlayan sinüzit, yüz ağrısı, horlama, burundan konuşma, ağızda solunum, kulakta sıvı birikimi, kulak enfeksiyonu, östaki borusu tıkanıklığı, uyku apnesi gibi sorunlara neden olabilir.

Burun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Burun eğriliği hafif derecede olduğunda hastalarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Eğriliğin ileri derecede olması halinde hastalarda başta burun tıkanıklığı olmak üzere çeşitli belirtilere neden olabilir. Hafif derecedeki kemik eğriliklerinde de soğuk algınlığı gibi hastalıklarda burun dokularında oluşan şişlik rahatsız edici bazı belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler hastanın yaşam kalitesini bozacak düzeyde olabilir.

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı burun orta hattındaki kemik eğriliğinin ilk etkilerinden biridir. Hastalarda eğriliğin derecesine göre burun tıkanıklığı oluşabilir. Tıkanıklık burnun tek tarafında ya da her iki tarafından birden olabilir. Eğer hafif derecede septum eğriliği varsa hastalarda burun tıkanıklığına neden olmayabilir. Fakat alerjik rinit, nezle, grip gibi enfeksiyonlarda burun dokularının şişmesi kemik eğriliğinin etkisini arttırır. Bu durumda burun tıkanıklığı daha belirgin şekilde hissedilebilir.

Horlama

Burun eğriliği olan hastaların burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes almaya başlaması geceleri horlamalarına neden olabilir. Horlama hastaların uykularını almamalarına, gün içinde kendilerini yorgun hissetmelerine neden olur. Ayrıca hastalarda ağız ve boğazda kurumaya da yol açar. Horlama hastanın bizzat kendisini rahatsız etmese de yanındaki kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Burun eğriliğinden kaynaklanan bir horlama sorunu yaşanıyor ise hastaların tedavisi mümkündür.

Ağız Kuruluğu Ve Boğaz Ağrısı

Septum eğriliği olan hastalarda ağızdan nefes alma nedeniyle ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı oluşabilir. Burun orta hattındaki duvarda olan eğrilik nedeniyle ciddi derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda bu sorun sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler hastalarda farenjit için uygun zemin hazırlamaktadır.

Sinüs Enfeksiyonları

Sinüs enfeksiyonları burun eğriliği olan hastalarda burun boşluklarındaki hava geçişinin bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Burun tıkanıklığını azaltacak önlemlerin alınması sinüs enfeksiyonlarını önleyecektir. Dolayısıyla burun eğriliği tedavisinin yapılması kaçınılmaz olacaktır. Çünkü kemik eğriliği nedeniyle hastalarda burun tıkanıklığı meydana gelmektedir. Sinüs enfeksiyonları için uygun zemin hazırlayan septum eğriliğidir.

Burun Eğriliği Tedavi Türleri

Burun eğriliği tedavi türleri cerrahi girişimleri kapsamaktadır. Hastalarda burun tıkanıklığına neden olan kemik eğriliği, burun eti büyümeleri cerrahi operasyonlarla tedavi edilir. Bu konuda bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunması gerekir.

Endoskopik Konka Küçültme Ameliyatı

Burun etlerindeki kemik kısmındaki büyüme endoskopik konka küçültme ameliyatı ile küçültülür. Bu operasyonda burun mukozası altındaki kemik doku ve yumuşak doku tıraşlanarak küçültülür. Bu yöntemin tercih edilmesi genellikle konkaların büyümesinde konka içindeki kemiğin etkili olması halinde, konkaların aşırı derecede deforme olması ya da büyümesi durumunda, radyo frekans yönteminde istenen sonucun elde edilememesi halinde olur. Genel anestezi altında yapılan operasyon mikrodebrider tekniği kullanıldığında 30 dakika kadar sürer.

Ameliyatta oldukça küçük mikrodebrider cihazları kullanıldığından mukoza bütünlüğü bozulmaz. Ayrıca hastalarda tampon kullanımına gerek kalmadan operasyon tamamlanır. Konkalar kan damarları bakımından zengin olduğundan hastaların kanama olasılığına karşı 3-4 gün sümkürmeleri ya da burnu zorlamaları önerilmez. Endoskopik konka küçültme ameliyatı sonrasında burun etlerinde belirgin derecede küçülme oluşmaktadır. Ayrıca konka mukozası korunduğu için hastalarda uzun dönemde yeniden burun eti büyümesi görülebilir.

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon ameliyatı burunda hava yolunun düzeltilmesi amacıyla ya da kıkırdak greftinin alınması amacıyla kıkırdağın çıkarılarak septumun düzeltilmesi için yapılır. Septoplasti denilen bu ameliyat burun eğriliği tedavisinde uygulanır. Burnumun tam ortasında yer alan ve tuttuğumuzda rahatlıkla hareket ettirebildiğimiz bu alan kıkırdak dokudan oluşmakla birlikte burnumuzu ikiye ayırır. Bu kıkırdak dokuya verilen isim nazal septum’dur. Bu burundan alınan havanın eşit ve simetrik şekilde dağıtılmasını sağlar. Nazal septumun ön kısmı kıkırdaktan arka kısmı da kemik dokudan oluşmaktadır. Hava akımının eşit olması için septumun düz olması gerekmektedir. Septum eğriliklerinin düzeltilmesi için deviasyon ameliyatı yapılması gerekir. Özellikle kişide nefes alma sorunları yaşanıyorsa ameliyat ihmal edilmemelidir.

Deviasyon ameliyatında burun orta hattındaki duvarı kaplayan mukoz membran kaldırılarak, tıkanıklığa yol açan kıkırdak ya da kemik doku yerinden çıkarılır ya da değişiklik yapılır. İşlemlerin tamamlanmasından sonra yeniden muköz membran yerine dikişle yerleştirilir. Ameliyatın sonunda tampon uygulaması da yapılarak eğrilik düzeltilmiş olur. Hastadaki burun eğriliği burnun dış görünümünü de etkiledi ise burun estetiği ameliyatı da yapılabilir. Her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Burun Eğriliği Tedavi Öncesi

Burun eğriliği tedavi öncesi hastaların kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekir. Ameliyat kararının alınabilmesi için hastanın şikâyetleri göz önüne alınmalıdır. Doğru tanı konulması burun eğriliği ameliyatı açısından önemlidir. Hastada herhangi bir şikâyete neden olmayan burun eğriliğinin tedavi edilmesine gerek duyulmaz. Bu yüzden hastanın gereksiz yere ameliyat olması uygun değildir.

Fiziki Muayene

Burun eğriliği olan hastaların fiziki muayene aşaması önemlidir. Bu sorunun tek tedavisi ameliyat olduğundan burun yapısı iyi değerlendirilmelidir. Burun endoskopik muayenesi yapılarak septum deviasyonu derecesi mutlaka belirlenmelidir. Burun solunumu rinomanometrik ölçümler yapılarak tespit edilmeli, akustik rinometri yapılarak burun kanallarının darlıkları belirlenmelidir. Ayrıca hastada olabilecek sinüzit, alerji ve konka şişlikleri de incelenmelidir.

Burun Ve Yüz Analizi

Burun eğriliği olan hastalarda sadece burun içi dokularda eğrilik olmayabilir. Burun eğriliği dış görünüşü de yansıyabilir. Bu nedenle hastaların burun ve yüz analizi ayrıntılı şekilde yapılmalıdır. Eğer burunda kozmetik sorunlar olduğu tespit edilirse, deviasyon ameliyatı ile rinoplasti ameliyatı yapılmasına da karar verilebilir.

Burun Eğriliği Tedavi Sonrası

Burun eğriliği tedavi sonrası hastaların tedaviden önceki endişelerinin yerini daha farklı beklentiler almaktadır. Ameliyat olmayı sürekli erteleyen hastalar ameliyattan sonra başta burun tıkanıklığı olmak üzere sorunlarından kurtulmalarının verdiği rahatlıkla daha rahat bir süreç geçirirler. Doktor tarafından kendilerine aktarıldığı şekilde tamponların çıkarılması, beslenme ve bakım önerilerine uyulduğu takdirde rahat bir iyileşme süreci geçirilebilir.

Tamponların Çıkarılması

Burun eğriliği ameliyatı sonrası buruna yapılan dikişler ile doku yapıştırıcıları kanamayı önlemektedir. Ancak günümüzde hala tampon kullanılan burun eğriliği ameliyatları yapılmaktadır. Ancak yeni tampon materyalleri eskilere oranla hastaların konforunu daha fazla sağlamaktadır. Burun orta hattı dikişle sabitlendiğinden daha az sayıda hastada tampon kullanılmaktadır. Bu hastalarda da kendiliğinden eriyen ve jele dönüşen dolayısıyla da alınması gerekmeyen tamponlar ya da esnek oluklu silikon plaklar kullanılmaktadır. Bu türdeki tamponların çıkarılması da kolay oluyor. Aynı zamanda hastalar ameliyattan sonra daha rahat nefes almaktadır.

Tedavi Sonrası Beslenme

Tedavi sonrasında hastaların beslenmede yeterince sıvı alması gerekir. Su, meyve suyu gibi hafif içeceklerin yudumlanarak içilmesi özellikle ağız kuruluğunu hafifletecektir. Hastalar bir süre ağızdan nefes alacakları için ağız kuruluğu sorunu yaşanabilir. Ayrıca yiyecekleri kolay çiğnenebilecek yumuşak olanlardan tercih etmek gerekir. İlk günlerde çorba gibi sulu gıdalara ağırlık verilebilir. Dudakların nemlenmesi için de jellerden, kremlerden yararlanılabilir.

Tedavi Sonrası Bakım Ve İyileşme Süreci

Burun eğriliği tedavisi sonrası bakım ve iyileşme sürecinde hastaların burnundaki pansumanların durduğu süreçte başın iki yastıkla desteklenerek yukarıda tutulmasında fayda vardır. Bu şekilde oluşabilecek şişlikler mümkün olduğu kadar azaltılabilir. Buruna tampon yerleştirilmiş ise tamponlar çıkarılıncaya kadar doktorun belirlediği günlerde burun içi pansumanın yaptırılması gerekir. Bu burun içi yapışıklıklarının önlenmesi için de gereklidir. Burundan az da olsa sızıntının gelmesi normaldir. Ancak sızıntı kırmızı renkte olursa mutlak doktora bilgi verilmelidir.

Hastaların iyileşme süreci boyunca burun deliklerinin ovalamaması, burnunu silmemesi gerekir. Burnun darbelerden de korunması önemlidir. Bu açıdan giysilere de dikkat edilmelidir. Genellikle düğmeli giysilerin seçilmesi önerilir. Dişler için de yumuşak diş fırçası kullanılmalıdır. Ayrıca ağır kaldırmaktan, ıkınmaktan ve eğilmekten 1-2 hafta sakınmakta yarar vardır. Efor harcanması gerektiren spor ve egzersizden uzak durulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Makalemizde burun eğriliği tedavisi kapsamında önemli bilgilere yer verilmiştir. Burun eğriliğinin ne zaman tedavi edilmesi gerektiğine, ameliyatın nasıl yapılacağına makalemizdeki bilgilerden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında burun eğriliği tedavisi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını da bu bölümde bulabilirsiniz.

Burun Eğriliği Ameliyatları Sonrasında Estetik Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Burun eğriliği sorunu olan hastaların ameliyat ile tedavi edilmesinden sonra estetik ameliyat yapılabilir. Burun görünümünde bulunan şekil bozuklukları bu ameliyat ile giderilebilir. Burun estetiği ameliyatı burun eğriliği ameliyatı ile aynı anda da yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Deviasyon Ameliyatları Birlikte Yapılabilir Mi?

Burun yapısındaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla yapılan burun estetiği ameliyatı hastalardaki nefes alma sorunlarının bulunması durumunda, burun orta kemiğinde eğrilik olması halinde deviasyon ameliyatları ile yapılabilir. Hem burun şekil bozukluğu giderilir hem de kemik eğriliği giderilmiş olur. Bu ameliyatların birlikte yapılması sakıncalı değildir. Ameliyatta burun içinde bulunan sorunlar giderilmeden, burun dışındaki estetik sorunlar da giderilemez. Hastanın solunumla ilgili sorunlarının giderilmesi horlama, uyku düzensizliği, tekrarlayan sinüzit gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların solunum sorunları da değerlendirilmelidir.

Deviasyon Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Deviasyon ameliyatlarının riskleri fazla değildir. Olası anestezi kaynaklı riskler her cerrahi girişim de vardır. Bu ameliyatlara özel burun içi yapışıklıkları ise ameliyattan sonra hastaların burun içi pansumanının düzenli olarak yapılmasıyla önlenebilir. Ameliyathane koşullarında yapılabilen deviasyon ameliyatları son derece konforlu şekilde yapılabilir. Hastalar bir hafta on gün içinde normal yaşamlarına geri dönebilir. Doktorun önerilerine de uyulursa komplikasyon riski de oldukça azdır.

Burun Eğriliği Tedavi Edilmezse Kişinin Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

Burun eğriliği olan her hastanın tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak ileri derecede burun eğriliği olan hastalarda tedavinin yapılması şarttır. Tedavi cerrahi girişimle olacağı için hastaların kemik eğriliğinden kaynaklanan yakınmaları iyi değerlendirilmelidir. Burun eğriliği tedavi edilmediği takdirde burun tıkanıklığına bağlı olarak gelişen ağız solunumu pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Başta burun girişinden boğaza kadar uzanan alanda kuruluk, tat alma duyusunda bozulma, ağız kokusu, uyku sorunları, horlama, uyku apnesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrasında Tekrar Ameliyat Gerektiren Durumlar Gelişebilir Mi?

Burun eğriliği hastaların çoğunluğunda doğuştan gelişen bir sorundur. Kalıtımsal özellikler ve zor doğumlar sırasında burun orta hattındaki kemik eğriliği gelişebilir. Burun eğriliği ameliyatı olan hastalarda sorun kesin olarak giderilebilir. Ancak ameliyattan sonra hastaların burunlarına gelebilecek darbeler, kaza geçirmeleri gibi durumlar nedeniyle yeniden ameliyat gerektirebilecek burun eğriliği sorunu yaşanabilir.

Burun Eğriliği Tedavisi İçin Hangi Bölüme Muayene Olmak Gerekir?

Burun eğriliği tedavisi için hastaların öncelikle kulak burun boğaz uzmanı tarafından detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Burun eğriliği sadece burun içinde sorun yaratıyor ise deviasyon ameliyatı, burun dışında da sorun bulunuyorsa burun estetiği ameliyatı ile yapılacaktır. Hastaların muayene için plastik cerrahi uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmesinde yarar bulunmaktadır.

Burun Eğriliği Ameliyatları İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Burun eğriliği ameliyatları genellikle bir zorunluluk olmadığı takdirde burun gelişiminin tamamlandığı yaşlardan sonra yapılmalıdır. Bu yaşlar 17-18 yaş aralığından sonradır. Burun kemik ve kıkırdak dokuları bu yaşlara kadar gelişim gösterir. Herhangi bir zorunluluk olmadığı takdirde ameliyatlar bu yaşlardan sonra yapılır. Çünkü burun kemikleri ve kıkırdak dokuda büyüme devam edeceğinden ameliyattan sonra burun yapısında beklenmedik komplikasyonlar oluşabilir.

Burun Eğriliği Tedavi Süresi Nedir?

Burun eğriliği tedavisi sadece ameliyat ile yapılmaktadır. Hastanın tedaviden önce değerlendirilmesi ve ameliyata karar verilmesinden sonra deviasyon ameliyatı yapılır. Ameliyat sadece kemik eğriliği için yapılıyorsa anestezinin etkisi geçtikten sonra hastanın taburcu işlemleri yapılabilir. Hastaların bir hafta kadar süren dinlenme sürecinden sonra normal yaşamlarına devam etmesi mümkündür.

Hamilelik Dönemi Ve Emzirme Döneminde Deviasyon Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Hamilelik ve emzirme süreçleri kadınlar açısından özel dönemlerdir. Bu dönemlerde herhangi bir zorunluluk bulunmuyorsa tıbbi girişimlerin yapılması önerilmez. Deviasyon ameliyatı için de aynı durum söz konusudur. Hamilelikte deviasyon ameliyatı doğum sonrasına, emzirme sürecinin geçmesinden sonraya ertelenir. Deviasyon ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapıldığından anne ve bebek açısından risk yaratabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Fiyatları Nedir? SGK Ameliyat Ücretlerini Karşılıyor Mu?

Burun eğriliği ameliyatı fiyatlar ameliyatın yapıldığı merkeze, cerrahın deneyimine ve hastada yapılacak işlemlere göre farklılık gösterebilir. SGK hastalarda solunum sorununa neden olan burun eğriliği ameliyatının ücretini karşılamaktadır. Solumun önemli bir sağlık problemi olduğundan hastalar SGK ile anlaşmalı merkezlerde, sağlık kuruluşlarında ameliyat olabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası Göz Altında Morluklar Oluşuyor Mu?

Burun eğriliği ameliyatı olan hastalarda ameliyattan sonra göz altında morluk ve şişlik gibi etkiler oluşmaz. Ancak burun eğriliği ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı yapılırsa göz altlarında morluklar oluşabilir. Bu konuda hastalar ameliyattan önce bilgilendirilecektir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrasında Koku Kaybı Oluşur Mu?

Hayır ameliyattan sonra hastada hiçbir şekilde koku kaybı yaşanmaz. Aksine septum eğriliğinden dolayı oluşan koku kaybı gibi olumsuzluklar giderilmiş olur. Burun yapısından havanın eşit dağılımını önleyen, burun tıkanıklığına neden olan burun eğriliği koku alma merkezlerini de bozar. Burun eğriliği ameliyatı septum eğriliğinin düzelmesini sağladığı için var olan koku kayıpları da düzeltilmiş olur.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Burun eğriliği sorunu olanların ameliyattan çekinmesinin bir nedeni de iz kalma sorunudur. Burun eğriliği ameliyatı hastaların burun deliklerinin ortasından açılan kesi yerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle ameliyattan sonra gözle görülür alanlarda ameliyat izi kalmaz.

Burun Eğriliği Tedavisi İçin Hangi Bölüme – Doktora Gidilir?

Burun eğriliğinin tedavisi genelde cerrahidir. Doğrudan cerrahiye başvurulamayacağı için ilk tercih kulak, burun ve boğaz polikliniği olmalıdır. Burada yapılan fonksiyonel incelemenin ardından cerrahi girişim plastik cerrahi tarafından gerçekleştirilecektir. Bazı durumlarda, fonksiyon kaybı yok ise hasta doğrudan plastik cerrahiye de başvurabilmektedir. Tedavi ya KBB uzmanları tarafından ya da plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.

Burun Eğriliği Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Burun eğriliğinin tedavisinde, tedavilerin yaklaşık yüzde doksanı cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Tedavide iki temel amaç bulunur. Bunlardan birincisi burun fonksiyonlarının korunması ya da iyileştirilmesi iken ikincisi burnun görsel açıdan estetik hale getirilmesidir. Her iki amacın da başarılı şekilde yerine getirildiği operasyonların sayısı oransal olarak oldukça yüksektir. Hastanın durumu, istekleri ve uygulamayı yapan cerrahın tecrübesi başarı oranı üzerinde oldukça etkilidir.

Ameliyatsız Burun Eğriliği Tedavisi Yapılır Mı?

Burun eğriliği tedavisinin yapılma amaçlarından bir tanesi görünümün estetik hale getirilmesidir. Bu amaçla da burnun yan taraflarına, ucuna ya da alın birleşim noktasına enjeksiyon tedavileri uygulanabilir. Bu tedavilerde amaç burnun yüzün geri kalanı ile estetik bir bütün oluşturmasıdır. Tedavilerin burnun fonksiyonları üzerinde en ufak etkisi yoktur. Bu uygulamaların kalıcılık süresi de yaklaşık altı aydır.