Tırnak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Tırnak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Tırnak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Tırnak normal şartlarda her parmağın ucunda bulunan keratin yapılı, yarı şeffaf kemiğe benzer yapılardır. Ölü deri, tırnak plağı, tırnak kökü, tırnak yatağı olmak üzere üç kısımdan oluşur. Parmak uçlarındaki hassas dokuları korur ve kozmetik önem taşır. Tırnakların uzama hızı herkeste farklıdır. Tırnak uzaması ömür boyu devam eder. Kış mevsimlerinde daha yavaş uzadığı görülür.

Tırnağın görünen sert yüzeyi tırnak plağıdır. Bu yapı ölüdür. Yüzeyin alt bölümü yumuşak dokuya yapışık halde bulunur. Tırnak plağının %12’si sudur. Daha az su barındıran tırnaklar daha kolay kırılır, bükülür ve üzerinden soyulur. Ek olarak çok az miktarda yağ ve kalsiyum içerir. Tırnak kökü, üstten bakıldığında beyaz bir yarım daire şeklinde görünen kısmı içerir. Tırnak köklerinde sinirlerin, lenf ve kan damarlarının yoğunlaştığı bir bölge bulunur. Bu bölge tırnağın uzamasını sağlar ve daha hassastır. Tırnak yatağı, tırnak plağını üzerinde taşıyan kısımdır. Plak ve yatak birbirine yapışık durur. Tırnak yatağı canlı deri katmanları ve alt deriden meydana gelir. Buradaki kılcal damarlar tırnağa pembemsi görüntüyü verir. Tırnak yatağı sinir uçları açısından zengindir, bu yüzden daha uyaranlara karşı hassastır. Ölü deri kısmı tırnak plağının üzerine çıkan üst deri parçasıdır. Genellikle kütikül olarak adlandırılır. Tırnağı koruma işlevi vardır.

Tırnaklar, parmak uçlarında biriken sinir uçlarını korur. Parmak uçlarındaki duyarlılığı dengeler ve olası travmalara karşı parmağı korur. Küçük alanlarda hareket etme imkanı sağlar.

DMCA.com Protection Status