Testis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Testis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Testis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Testis, erkeklerde bulunan, erkeklik hücresi adı verilen spermlerin oluşmasını sağlayan ve iki adet olan organa verilen isimdir. Penis bölgesinin hemen alt kısmında buluna testisler, deri ve kastan yapılmış bir torbanın içinde bulunur ve dışarıdan bakıldığında görülebilir. Testislerin boyu ortalama olarak 4 ile 5 cm arasında değişmektedir. Kalınlıkları 3 cm olan testislerin eni ise ortalama 2,5 cm’dir. Testisler yumurta şeklindedir ve sağ taraftaki testis, sol taraftakinden biraz daha yukarıda bulunur. Bunun nedeni, testislerin birbirlerine baskı yapıp ezilmelerinin önlenmesidir.

Testislerin içinde kanalcıklar vardır ve bu kanalcıkların içinde seminifer adı verilen tüpler bulunur. Erkeklerin üreme organı olan testislerin içinde yapılan spermler, bu kanalcıklarda üretilmeye başlar ve boşalma sırasında bu kanallardan penise gönderilir.

Testislerin dışarı da olmasının ve gözle görülmesini nedeni, işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için vücut ısısından bir iki derece daha düşük ısıya ihtiyaç duymasıdır. Bu bilgiye göre testisler, kişilerin vücut ısılarından daha düşük sıcaklıktadır. Testislerin soğuk havalarda büzülmesinin ve sıcak havalarda gevşemesinin nedeni de bu bölgenin ısısını korumaktır. Testislerde en çok görülen hastalıklar ise kanser, iltihap, burkulma ve inmemiş testistir.

DMCA.com Protection Status