Sezaryen Doğum Ameliyatı

İnceleyen ve onaylayan: Doç. Dr. Mehmet Akif Sargın
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüLokal / Genel Anestezi
Ameliyat Süresi30 - 60 Dakika
Hastanede Kalma Süresi1 - 3 Gün
İşe Dönme Süresi8 - 12 Hafta

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Sezaryen Doğum Ameliyatı
Sezaryen Doğum Ameliyatı

Sezaryen doğum ameliyatı, birtakım sebeplerden ötürü normal doğumun (vajinal doğum) gerçekleşemediği durumlarda, anne adayının karnının cerrahi bir operasyon ile kesilerek, bebeğin ana rahminden çıkarılma işlemine verilen addır.

Sezaryen Doğum Ameliyatı Hakkında

Normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ya da gerçekleştirildiği takdirde anne ile bebeğin hayati tehlikeye girme ihtimalinin olduğu durumlarda uygulanan bir ameliyattır. Ana rahmi, bistüri ile açılarak doğrudan bebeğe ulaşılır. Herhangi bir vajinal zorlanma gözlemlenmez.

Sezaryen Doğuma Uygun Muyum?

Sezaryen doğumun hak ya da sadece zaruri durumlarda uygulanan bir cerrahi operasyon olduğu günümüzde de polemikler yaratmaktadır. Kimi uzmanlar bu yöntemin sadece zorunlu durumlarda uygulanması gerektiğini savunurken kimileri ise bunun, anne adayının bir hakkı olduğunu; adayın istediği takdirde uygulanmasında bir problem olmayacağı görüşündeler. Zorunluluk ya da tercih olsun fark etmeksizin, sezaryen doğumuna karar verilen anne adayı, doğumdan önce birçok tahlil ve tetkikten geçirilerek sonuç netleştirilmektedir. Zira ameliyatta anestezi uygulanmaktadır ve bu, alerjik bünyelerde birtakım komplikasyonlara neden olduğundan uygulamadan vazgeçilmesini gerekli kılabilir.

Sezaryen Doğumun Normal Doğumdan Farkı Nedir?

Normal doğum, isminden de anlaşılacağı üzere; insan anatomisine uygun olandır. İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinde anneler bebeklerini bu şekilde dünyaya getirirlerdi. Bu, doğal olan yöntemdir. Sezaryen ise yaklaşık 500 senelik bir uygulama olmakla beraber insanın evrimine aykırıdır. Kimi uzman doktorlar sezaryen doğumda normal doğuma nazaran: solunum, beslenme, boşaltım gibi faaliyetlerde yaşanan sıkıntıların daha çok görüldüğünü belirtmekteler.

Aynı zamanda normal doğum yapan bir anne, hayatı boyunca istediği kadar çocuk doğurabilme hakkına sahipken, sezaryen doğum yapanlarda bu sayı sınırlı tutulmaktadır. Normal doğumun ardından en geç 24 saat içerisinde hastaneden çıkılabilirken, sezaryen doğumda duruma göre, 2-3 gün taburcu olunamayabilir. Normal doğumda bebek vajinadan çıktığı anda anne ile ilk iletişimini kurabilirken, sezaryen doğumda ilk iletişimin kurulabilmesi için annenin anestezi etkisinden çıkması beklenir.

Sezaryen Doğumun Kronik Hastalıklarla İlişkisi Nedir?

Anne adayına yapılan alerji testinde, adayın anesteziye uygun olmadığı saptanırsa sezaryen doğuma izin verilmez. Aynı zamanda astım, bronşit gibi kronik rahatsızlıklar da operasyonun önünde engel teşkil edebilir. Uzmanlar, sezaryen ile doğan her bebeğin alerjiye yatkın olabileceğini savunmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu ve Sezaryen

Kimi zaman anne adayının, normal doğuma ilişkin önünde herhangi bir fiziksel engel bulunmaz. Ancak evhamlı ve doğum üzerine çok düşünen anne adaylarında, doğum yaklaştıkça birtakım kasılmalar gözlemlenebilir. Hatta bu durum ilerleyerek vajina ağzının daralmasına ve hatta kapanmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda yine sezaryen doğum yöntemine başvurulur.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

 • Ameliyathane personeli son hazırlıklarını tamamladığında ameliyat başlar.
 • Anestezi uzmanı serum yardımı ile hastayı uyuttuktan sonra bir tüp yardımı ile entübe etmek suretiyle hastayı anestezi makinesine bağlar.
 • Cilt üzerinden 7 katmanlı bir kesi yapılarak bebeğe ulaşılır.
 • Bebek ana rahminden çıkarıldıktan sonra karın dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat Ekibi Kimlerden Oluşmaktadır?

Ameliyat ekibi: doktor, anestezi uzmanı, hemşireler ve ameliyathane teknikerlerinden oluşmaktadır. Ekip içerisi uyum ve koordine, ameliyatın başarı yüzdesini doğrudan etkiler.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Sezaryen doğum ameliyatı herhangi bir komplikasyon gözlemlenmediği takdirde ortalama 45 dakika sürmektedir.

Sezaryen Doğum Ameliyatı Öncesi

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi, sezaryen doğumun öncesinde de birtakım hazırlıklar yapılmalıdır. Bu hazırlıklar yapıldığı takdirde hem iyileşme süresi kısaltılmış olur hem de anne-bebek için doğum sonrası daha uygun ortam hazırlanmış olur.

Hazırlıklar

Sezaryen doğum öncesinde, iyileşme sürecinin hızlandırılması ve hastanın sağlığının tehdit edilmemesi için birtakım hazırlıklar yapılmalıdır. Bu hazırlıklar aşağıda madde madde olacak şekilde özetlenmiştir.

 • Ameliyattan bir gün önce duş alınması, hastasının rahatlamış ve gevşemiş hissetmesini sağlayacağı gibi ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyon riskini de büyük ölçüde azaltır.
 • Sezaryen ameliyatına bir haftalık sürenin kaldığı zamanlarda genital bölge ve karın bölgesi ne ağda ile ne de tıraş bıçağı ile tıraş edilmemelidir. Aksi takdirde tıraşın yol açtığı tahriş ve ufak yaralanmalar enfeksiyon riskini artırabileceği gibi iyileşme sürecini de uzatacaktır.
 • Şeker hastaları, guatr hastaları, hipertansiyon hastaları, hastaneye giderken yanlarına devamlı kullandıkları ilaçlarını mutlaka almalıdırlar.
 • Anne adayı ve refakatçileri hastaneye giderken yanlarına mutlaka doğum çantalarını ve bebek için gerekli olacak malzemeleri almalıdırlar.
 • Hamilelik ile ilgili takip ve tahlil kağıtları mutlaka götürülmelidir.
 • Ameliyatın 24 saat öncesinden itibaren, hiçbir şekilde alkol, sigara gibi maddeler tüketilmemelidir. Öte yandan doktorun uygun gördüğü ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilaçlara ağrı kesiciler de dahildir.
 • Ameliyat öncesinde heparin, aspirin gibi kanı sulandırma etkisine sahip ilaçların kullanıma devamı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Zira kanı sulandıran bu ilaçlar ameliyat sırasında açılacak yaraların kapatılmasına engel olabilme etkisine sahiptir.
 • Ameliyata 8 saat kala tüm yeme-içme faaliyetleri bitirilmeli, su dahi içilmemeli, ameliyata en az 8 saatlik aç karın ile girilmelidir.
 • Ameliyattan bir gün öncesinde ağır (baharatlı, acılı, yağlı) yiyecekler tüketilmemeli, mide ve bağırsaklar yorulmamalı, bolca sıvı tüketilmelidir.

Sezaryen Doğum Öncesi Hastalık

Sezaryen doğum öncesinde eğer anne adayı hasta olursa, öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Tedavi hastalığın ciddiyetine göre belirlenecek ve doğum riske atılmayacak şekilde uygulanacaktır. Hastalık şiddetinin yüksek olmadığı durumlarda yine öncelikli olarak doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalı, eğer kullanılmasını istediyse, verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Ancak bunun dışında evde uygulayacağınız basit tedavi yöntemleri ile hastalığın seyrini düşürebilirsiniz. Bitki çayları, doğal pekmezler, bal, limon, ayran ve yoğurt gibi doğal yiyecekler ile de tedavinize katkıda bulunabilir; hastalık sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Öncesi İlaç Kullanımı

Sezaryen doğuma karar verildiği andan itibaren doktor tarafından hastanın kullandığı ilaçlar takibe alınmaktadır. Ameliyatı olumsuz etkileyebilecek ilaçların kullanımı, tamamen kaldırılabilmekle beraber sorun oluşturmayacak doz seviyesine de çekilebilmektedir. Ancak bunun kararını tabii ki doktorunuz verecektir.

Sezaryen Doğum Ameliyatı Sonrası

Tüm ameliyatlarda ve cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sezaryen doğum ameliyatından sonra da hastanın iyileşme sürecinin hızlandırılması ve çeşitli komplikasyonların önüne geçilebilmesi adına birtakım önlemler alınmaktadır. Bu önlemler öncelikle anne ve bebeğin sağlığı için çok önemli olmakla beraber yanlış uygulamalar sonucu bir daha gebe kalamamak gibi birçok olumsuz durumla da sonuçlanabilmektedir.

Cinsel İlişki

''Sezaryen sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlayabilirim?'' sorusuyla sıklıkla karşılaşılır. Öncelikle sezaryen doğum cerrahi bir operasyondur ve fiziksel-psikolojik iyileşme tamamlanmadan herhangi bir yorucu aktivite yapılması zaten önerilmez. Bunun fizyolojik nedeni, açılan yaraların ve dikişlerin bir süre tam olarak kapanmaması ve yorucu egzersiz durumunda açılabileceği tehlikesiyken, psikolojik nedeniyse doğum sonrası annenin hormon seviyelerinde gözlemlenen en ciddi iniş çıkışlardır.

Hormon seviyelerindeki bu dengesizlik zaten anneyi bir süre cinsellikten uzak tutacak, onu ilgisiz kılacaktır. Doktorların önerisi ise sezaryen doğumun sonrasında 4-6 hafta kadar cinsel ilişki yaşanmamasıdır.

Karında Ağrı

Sezaryen doğum cerrahi bir operasyondur. Cilt ve cilt altındaki kasların ve fasya gibi dokuların kesilmesi operasyon sonrasında bir müddet ağrıya neden olacaktır. Bu oldukça doğaldır. Günümüzde gelişen tıp bilimi sayesinde, ameliyat sonrasında alınan ağrı kesici ilaçlar ve uygulanan anestezi yöntemleri sayesinde tüm bu ağrılar minimum seviyeye indirgenmiştir.

Ağrılar en çok, hastanın kendine geldiği andan itibaren ilk 2-4 saatlik kısımda hissedilmektedir. Bu aşamada spinal ve epidural anestezi ağrıların bastırılması konusunda ciddi avantaj sağlar.

Ameliyat sonrasındaki 6. saatten itibaren ağrılar ciddi anlamda azalmaya başlar. 24 saat sonunda ise basit ağrı kesiciler ile bile kolayca bastırılabilecek bir seviyeye gelecektir. Bu noktadan sonra doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır.

Adet

Sezaryen doğum sonrasında adet kişiden kişiye oldukça değişmektedir. Kimi hastalar sekiz buçuk ay boyunca adet göremezken, kimileri kırkıncı günlerinde adet olabilmektedir. Adetin gecikmesi durumunda endişe edilmemesi ve bir uzmana başvurulması gerekir.

Halsizlik

Normal doğumlarda dahi ''doğum sonrası halsizlik'' diye adlandırdığımız durum sıkça görülmektedir. Bunun sebebi değişen hormon seviyeleri ve annenin, anneliğe adım atışının yarattığı psikolojik etkidir. Bu halsizlik durumunu kişi özellikle çevresinden göreceği destekle beraber çok kolay atlatabilmektedir.

Peki bu durumun kolayca atlatılması için neler yapılabilir?

 • Uyku düzenli bir hale getirilmeli, akşam olabildiğince erken yatılmalı, gündüz ise -özellikle günün ilk emzirmesinden sonra- hemen bir köşeye çekilerek dinlenilmelidir.
 • Anne, özellikle ilk günler, gün içerisinde dinlenirken bebeğini oldukça güvendiği birilerine emanet edebilmelidir. Böylece hem gözü arkada kalmayacaktır hem de rahat bir uyku çekebilecektir. (örn. Babaanne, anneanne)
 • Gün içerisinde enerji en verimli şekilde kullanılmalıdır, gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Basit egzersizler yapmak, kişiyi daha dinç tutacaktır. Ayrıca tüm maddelere ek olarak bu dönemde babanın, anneye olan sevgi ve sadakati, ev işlerindeki yardımı ve güven veriyor olması, dönemin hızlıca atlatılmasında büyük ölçüde pay sahibi olacaktır.

İdrar Kaçırma

Doğum sonrasında idrar kaçırmanın en büyük nedeni strestir ve buna ''Stres Tipi İdrar Kaçırma'' denir. Sezaryen doğumlarda normal doğumlara göre çok daha sık görülmekle beraber, fazla kilolu kadınlarda ideal kilolu kadınlara göre 4 kat daha fazla görülür.

Öncelikle bu durum sizi endişelendirmesin, bu sıkça gözlemlenebilen bir durumdur. Bu konunun uzaması halinde mutlaka doktorla iletişime geçilmesi gerekmektedir. Eğer idrar kaçırmanın yanında şiddetli yanma da gözlemleniyorsa idrar yolu enfeksiyonu yaşanıyor olabilir.

Enfeksiyon dışı idrar kaçırmayı engellemek adına kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik kafeini azaltmak olacaktır.

Hemşirelik Bakımı

Ameliyat bitiminde hasta önceden belirlenen odasına alınır. Burada anestezi tesiri altından çıkana kadar sadece doktor ve hemşireler tarafından ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

İlk gün sık sık hemşireler tarafından ziyaret edilen hastanın, nabız ve tansiyon ölçümü, ateş kontrolü gibi tetkikleri yapılır. Bu tetkikleri değerlendiren doktorunuz servis hemşiresine gerekli direktifleri verir.

Belirli aralıklarla hastanın serumu yenilenir, ağrı kesici ve antibiyotikleri verilir. İlk gün biraz sancılı geçebilir. Ertesi gün ise hasta, biraz daha rahatlamış hisseder. Doğrulmaya çalışır. Ancak burada doktor onayı ve hemşire gözetimi olmadan hareket edilmemelidir. Zira yapılabilecek herhangi bir ters hareket, dikişlerin zarar görmesine ve hatta yaranın açılmasına neden olabilir.

Muayene

Taburcu olduktan ortalama bir hafta kadar sonra (doktorunuzun tercihine göre değişir) dikişlerinizin alınması için yeniden hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamada doktorunuz dikişlerinizin tutup tutmadığını kontrol edecek, herhangi bir enfeksiyon gözlenip gözlemlenmediğini raporlayacak ve her şey hazırsa dikişlerinizi alacaktır. Bu işlem oldukça basit ve ağrısızdır.

Artık yapmanız gereken tek şey doktorunuzun istediği düzende, bir sağlık ocağı ya da eczaneye giderek pansumanlarınızı yaptırmaktır.

Pansumanlar düzenli olarak yapılmalı kesinlikle ihmal edilmemeli. Zira basit bir işlem olmasına karşın, henüz tam kapanmayan yaranızı belirli aralıklarla dezenfekte etmediğiniz takdirde yeniden enfeksiyonlara açık hale gelecektir. Çünkü yaranın tam olarak iyileşmesi 3-4 hafta kadar sürebilir.

Banyo

Annelerin en fazla merak ettikleri konulardan birisi haline gelmiştir. Sezaryen doğumdan sonra kaç gün içerisinde banyo yapabilirim?

Doktorların tavsiyesi, ameliyattan sonra en az 2 hafta boyunca banyo yapmamanız yönündedir. Çünkü dikişli yaralarınızın daha çabuk kapanması için nemli ortamlardan uzak kalması gerekir. Aynı zamanda vücutta açık yara varken banyo yapmak çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden bizim de önerimiz bu şekilde.

Ancak hastane ortamından eve dönüldüğünde, hastanın kendisini pis ve rahatsız hissetmesi de oldukça normal bir durumdur. Böyle durumlarda hasta, kendisini yormayacak şekilde, bir yakının da yardımını alarak sadece saçlarını ve vajinal bölge ve altını yıkayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yara ve çevresinin kesinlikle steril ve kuru tutulmasıdır.

Kanama

Sezaryen doğum sonrası taburcu olan hasta eve geldiğinde yarasının bol miktarda kanadığını görebilir. Bu endişe edilmemesi gereken bir durumdur. İlk kanamalarda, kan ile beraber pıhtı da atıldığından dolayı kan, koyu kırmızı bir renktedir. Bu noktada endişe edilmemeli, doktor durumdan haberdar edilmeli ve doktorun önerilerine uyulmalıdır. İlerleyen günlerde kanın rengi önce pembeye, sonra sarımsı beyaza dönerek kaybolur. Tüm bu süreç oldukça doğaldır ve yaklaşık 30-40 gün boyunca devam edebilir.

Korse

Sezaryen doğum sonrasında göbeğin sarkması, ağrıların artmasına ve kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olacaktır. Bu dönemde ameliyattan sonraki ilk 5-6 gün korse kullanılmaması önerilir. Çünkü henüz çok taze olan yaranın üzerini herhangi bir şekilde sıkıca kaplamak zararlı olacaktır. Ancak birinci haftanın sonunda, korse kullanımına başlanması önerilebilir. Korse hem göbeğin sarkmasını engelleyecektir hem de yarayı koruyacaktır. Bu şekilde ağrıların azalmasına da katkıda bulunulabilir.

Gaz Sancısı

Sezaryen doğum sonrası gaz sancısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Anne için herhangi bir tehlike arz etmemesine rağmen kişiyi yoracak, bebek ile ilgilenmesini güç kılacaktır.

Gaz sancısını çok yoğun yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz ve onun önerilerini -varsa yazdıkları ilaçları- dikkate alınız.

Ancak gaz sancısını dindirmek için evde uygulayabileceğiniz birtakım pratik çözümler de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bunlardan bazıları:

 • Bolca istirahat ediniz.
 • Doktorunuzun iznini alarak bol miktarda rezene çayı tüketiniz.
 • Kendinizi çok yormayacak şekilde -evin içinde- yürüyüş yapınız.
 • Çok soğuk gıdaları tüketmekten kaçınınız.

Antibiyotik

Sezaryen doğum, cerrahi bir operasyondur ve ameliyat sonrasında bir süre açık kalacak yara çeşitli enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar karşısında savunmasız durumdadır. Bu nedendendir ki doktorunuz ameliyat sonrasında size kullanmanız için çeşitli antibiyotikler verecektir. Bu durum enfeksiyon oluşmasını engelleyeceği için kullanılması çok önemlidir. Ameliyat sonrasında mutlaka, doktorunuzun önerdiği doz ve saatlerde ilaçlarınızı kullanınız. Ancak kullanılan bu antibiyotikler kimi zaman emziren annelerin bebeklerini, süte karşı isteksiz duruma getirebilir. Bu durumda inatçı olmak yerine mutlaka doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.

Yatış Pozisyonu

İnsanlar fizyolojik yapıları nedeniyle ortalama 8 saatlik bir uykuda bile en az 25-30 kez pozisyon değiştirmektedirler. Hiç kimse uykuya daldığı pozisyonu bozmadan uyuyamaz. Bu nedendendir ki ''sezaryen doğumdan sonra şu şekilde uyunmalıdır'' gibi bir cümle kurulması pek mantıklı olmaz, çünkü bu hemen hemen mümkün değildir.

Ancak yaranın iyileşmesi, ağrıların minimuma indirilmesi ve uykunun verimli olabilmesi için çeşitli önerilerde bulunulabilir. Örneğin annenin, yan yatış pozisyonunda uyuması, iki bacağının arasına bir yastık sıkıştırması en rahat edilebilecek pozisyondur.

Ancak sırt üstü yatılmasında da bir sıkıntı yoktur, sadece ağrılar biraz daha yoğun hissedilebilir. Burada en önemli nokta, annenin hiçbir şekilde yüz üstü yatmamasıdır.

Sezaryen Doğum Sonrası Üşüme-Titreme

İster normal doğum olsun ister sezaryen doğum olsun, ameliyat sonrasında -özellikle ilk gün- üşüme-titreme olması gayet normaldir. Bunun nedeni ameliyat sırasında kaybedilen kanın yerinin henüz doldurulmamış olmasıdır. Bu gibi durumlarda öncelikle endişe edilmemeli, ilk olarak doktora danışılmalıdır. Doktor uygun görürse çeşitli ilaçlar verebilir. Doktorun ilaca gerek duymadığı durumlarda, yine doktora danışılarak, çeşitli kan yapıcı-enerji verici gıdalar tüketilmelidir. Ortalama 3-4 gün içerisinde vücut eski sıcaklığına kavuşacak, üşütme durumu ortadan kalkacaktır.

Sezaryen Doğum Sonrası Terleme

Sezaryen doğum sonrası terleme oldukça sık görülen bir problemdir. Bunun nedeni hamilelik sonrasında, östrojen düzeyinin ciddi anlamda düşmesidir. Uzmanlar bunun ciddi bir problem olmadığını bol sıvı tüketilerek, kaybedilen suyun geri alınması gerektiğini savunmaktalar. Özellikle emzirme sonrasında karşılaşılan yoğun ateş basmalarını önlemek amacıyla odanızı serin tutmanız sizin için faydalı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Yazının bu kısmında sezaryen doğum ile ilgili sıkça sorulan soruları ve cevaplarını listeleyeceğiz.

Caiz Midir?

Bu soru aslında birçok cevabı olabilen bir sorudur. İlahiyat camiasında bu konuyla ilgili birçok görüş ayrılıkları mevcuttur. Kimi ilahiyatçılar sezaryen doğumu, israf ve haram olarak nitelendirirken kimileri sezaryen doğumun kesinlikle caiz olduğunu savunmaktadır.

Ancak burada genel çerçeveden baktığımız zaman, ilahiyatçıların en çok savundukları görüşün, sezaryenin bir zorunluluk olduğu durumlarda kesinlikle caiz olduğu, ancak bir tercih olarak uygulanmasının israf ve haram olarak nitelendirildiği görüşüne kavuşabiliriz.

Sezaryen İle Doğan Bebek Daha Zeki Olur Mu?

Bu sorunun bilimsel bir cevabı olmamakla beraber, kimi bilim adamları sezaryenin aksine normal doğum ile doğan çocukların daha zeki olabileceği görüşünü savunmaktadırlar.

Yaş Sınırı Nedir?

Sezaryen doğum ile ilgili herhangi bir yaş sınırı uygulaması bulunmamaktadır.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Sezaryen doğum ameliyatı, normal şartlarda ortalama 45 dakika sürmektedir.

Ücretleri Nelerdir?

Ücretler tercih edeceğiniz doğum paketine göre değişmekte olup geniş bir aralığa sahiptir. İstanbul'daki özel hastanelerde bu fiyatlar 3000TL ile 18000TL arasında değişmektedir.

Ameliyat Kişiden Kişiye Farklılık Gösterir Mi?

Evet. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişinin yaşı, kilosu, vücut direnci gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

Sezaryen Doğum Sonrası Pişmanlık Yaşayanlar Var Mıdır?

Her cerrahi operasyondan sonra olabileceği gibi, sezaryen doğum sonrasında da pişmanlık yaşayan birçok hasta bulunmaktadır. Bu pişmanlıkların en büyük sebebi çoğu zaman, başka bir doğumun gerçekleşemeyecek olmasıdır. Bu sebeptendir ki anne adayı ''eğer ki sadece kendi tercihi için'' sezaryen doğum yaptırmak istiyorsa, kendisinden daha tecrübeli annelerin görüşünü almalı, çeşitli araştırmalar yapmalıdır.

Ancak durum tercih değil de zorunluluk ise, bu noktada araştırma yaparak kafa karıştırılmasının hiçbir anlamı yoktur. Zira doktorunuz, sizin için en uygun yöntemin sezaryen doğum yöntemi olduğuna kanaat getirmişse kesinlikle bu şekilde doğum yapmanız gerekmektedir. Bu durum sizin sağlığınız açısından oldukça önem arz eder.

Sezeryanla Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

40 gün cinsel ilişkiye izin vermiyoruz.

Sezeryanla Doğum Ne Zaman (Kaç Günde) İyileşir?

48 saat gözlem altında tutulur ve taburcu edilir. 40 gün boyunca da takip ediyoruz.

Sezeryan Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

En çok ilk 1 haftada olur sonra 40 gün içerisinde azar görülür.

Sezeryan Doğumda Bağırsaklar Çıkarılıyor Mu?

Bağırsaklarla bir ilişkisi yoktur.

Sezeryan Doğumdan Sonra Banyo Ne Zaman Yapılır?

2 günden sonra yapabilirler.

Sezeryan Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

1 hafta içerisinde iyileşir.

Sezeryan Doğum Sonrası Adet Ne Zaman Olur?

Bazı hastalarda 40 günden sonra bazı hastalarda 1 yıla kadar çıkabiliyor.

Sezeryanla Doğum Kaç Kez Yapılır?

3 kez kabul edebiliriz ilerisi risklidir.

Sezeryan Doğumla Vajina Genişler Mi?

Evet ama azdır.

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Ne Zaman Kullanılır?

Hasta ayağa kalktıktan sonra kullanabilir yalnız kullanması zorunlu bir aparat değildir.

Sezaryen Doğum Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sezaryen işleminden önce hijyenin sağlanması amacıyla bağırsaklar temizlenir. Hastane ameliyathaneye alınır ve gerekiyorsa sonda takılır. Seçilen anestezi yöntemi ile hasta uyutulur. Kesi yapılacak bölge temizlenir. Katmanlar kesilerek operasyona başlanır. Kesi noktası kasığın biraz üzeridir. Karın boşluğuna girmek için diğer kaslar da kesilerek operasyon yarılanır. Son olarak ise rahim kesilerek bebek çıkartılır. Çıkarma işlemi sırasında göbek bağı da kesilir. Açılan tüm kesiler dikişlerle kapatılır ve operasyon tamamlanır.

DMCA.com Protection Status