Saç Ekimi Tedavisi

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Binnur Üstün
Saç Ekimi Tedavisi
Saç Ekimi Tedavisi

Saç dökülmesinin çok sayıda nedeni var ve saç ekimi tedavisi yapılmadan önce sorunun kaynağı tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Saçlar, erken yaşlarda dökülebileceği gibi ilerleyen yaşlarda da dökülebiliyor ve genetik faktörler bu sorunun altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi olarak biliniyor. Fue ve fut yöntemlerinin yanı sıra son dönemde popüler hale gelen çok sayıda tedavi yönteminden bahsetmek mümkündür. Gerekli tetkikler neticesinde hasta için en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi de zor olmayacaktır.

Estetik görüntünün yeniden kazanılmasının yanı sıra ameliyat sonrası oluşan izler ya da yanık gibi sorunlar nedeniyle meydana gelen olumsuz görüntü de saç ekimi için yeterli nedenlerden bazılarıdır. Bununla birlikte genetik faktörler sonucunda ortaya çıkan dökülmeler de operasyonlar neticesinde tedavi edilebiliyor ve hastalar hoş bir görüntüye sahip oluyor.

Genele yayılmış olan saç dökülmelerinin yanı sıra bölgesel dökülmeler de sorunsuz bir şekilde tedavi edilebiliyor. Fue ya da fut yöntemlerine karar vermeden önce hastalığın asıl nedeni tespit edilmeli ve buna uygun hareket edilmelidir.

Saç ekimi esnasında anestezi uygulamasına da başvurulacaktır ve hastanın herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissi ile karşılaşması da söz konusu değildir. Klinik ortamda gerçekleştirilecek olan tedavi neticesinde hoş bir görüntü elde etmek mümkündür.

Saç Ekimi Hakkında

Tetkikler neticesinde tedaviye uygun olduğu tespit edilen her hasta, bu tedaviden faydalanabiliyor ve yalnızca tedavi yöntemi değişiklik gösteriyor. Erkeklik hormonuna bağlı olarak meydana gelen dökülmeler çok sık görülüyor ancak yeni dönem ile birlikte saç dökülmesinin saç ekimi ile birlikte tedavi edilebildiğini görüyoruz. Saç üretimini gerçekleştiren hücrelerin zamanla zayıflaması ve bir süre sonra ölmesi ile birlikte dökülmeler meydana geliyor. Genetik faktörler bu konuda bir hayli etkili ve en sık rastlanan nedenler arasında yer alıyor.

Birinci evrede saçların güçsüzleştiğini fark ediyoruz ve sonraki dönemde büyüme meydana geliyor ve son olarak dökülmeler söz konusu hale geliyor. Saç ekimi tedavisinde uygulanan çok sayıda alternatif yöntem var ve yapılacak tetkikler neticesinde sorunun asıl nedeni tespit edilerek uygun tedavi yöntemi belirlenecektir.

Yapılan araştırmalar, 40 yaşından sonra saç dökülme hızının yavaşladığını gösteriyor. Tedavi, 40 yaş altı kimselere uygulandığı takdirde bir süre daha dökülmelerin devam edebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. 40 yaşından sonra bu ihtimallerin en aza indirgeneceğini de söyleyebiliriz.

3 ila 5 saat gibi bir operasyon süresi karşımıza çıkıyor ve anestezi destekli uygulamalar oldukları için gayet rahat bir operasyondan bahsetmek mümkündür. Saç ekimi tedavisi sonrası hastaların dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar olacaktır ve bu detaylar da doktorunuz tarafından sizlere aktarılıyor.

Saç Dökülmesi Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100.000 adet saçın bulunduğunu gösteriyor. Tarama ve yıkama gibi eylemler neticesinde günlük ortalama olarak 150 adet saç telinin döküldüğü ifade ediliyor ve bu durum uzunca bir süre devam ediyor. Sağlıklı bir insan ele alındığı takdirde ortalama 2 ay gibi bir sürede devam eden dökülmeler gözlemlenmiştir.

Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldığınız takdirde bir uzmandan yardım alabilir ve eğer uygun görülürse saç ekimi tedavisine de başvurabilirsiniz. Saç dökülmesinin nedenleri belirlenmeli ve uygun tedavi yöntemi de buna bağlı olarak tespit edilmelidir.

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi genetik faktörler olarak biliniyor. Ailenizde bu sorunu yaşayan birileri olduğu takdirde risk grubunda yer aldığınızı bilmenizde fayda var.

Saç dersinin zayıf ya da problemli olması durumu da yine saç dökülmesinde etkili olan nedenlerden bir tanesidir. Saç derisi bakımının sağlıklı bir şekilde yapılmaması da bu sorunu beraberinde getiriyor ve erken yaşta dökülmeler meydana geliyor.

Düzensiz beslenmenin yanı sıra sağlıksız beslenme durumu da saç dökülmelerinde başrol oynayan faktörlerden bir tanesidir. B12 ve D vitamini eksikliği neticesinde saçların beslenmesi de daha zor ve sıkıntılı bir hal alıyor. Bu durum uzun süre devam ettiği takdirde saç dökülmeleri kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Kozmetik ürünler ile birlikte yoğun kimyasal içeren bakım ürünlerinin de yoğun bir şekilde kullanılması saç dökülmelerine sebebiyet verecektir. Aşırı stres ve depresyon durumu da saç dökülmelerindeki en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Saç Dökülmesinin Tipleri

Kalıcı saç dökülmesi ve geçici saç dökülmesi olarak iki ana başlıkta değerlendirmek mümkündür ve bu başlıklar altında da çok sayıda farklı saç dökülmesi türü karşımıza çıkıyor. Kalıcı saç dökülmesi türünün en önemli özelliği saç köklerine direkt etki ediyor olması ve saç köklerinin bir daha saç çıkartamıyor olmasıdır. Kendi içinde farklı türleri de beraberinde getiriyor ve bu türler de aşağıdaki gibidir:

 • Erkek tipi saç dökülmesi
 • Kadın tipi saç dökülmesi
 • Kalıcı bölgesel saç dökülmesi

Geçici saç dökülmesi ise belli başlı nedenlerden ötürü dönemsel olarak meydana gelen kısa süreli saç dökülmesi durumudur. Dökülmenin nedeni tespit edildikten sonra uygulanacak olan tedavi neticesinde sorun kısa sürede ortadan kaldırılacak ve tedavi tamamlanmış olacaktır. Her iki cinste de eşit oranda görülen dökülme türlerinden bir tanesidir ve kendi içinde de farklı tip dökülmeleri barındırmaktadır.

 • Hormonal kaynaklı dökülmeler
 • Hastalık kaynaklı saç dökülmeleri
 • Beslenme bozukluklarına bağlı dökülmeler
 • Stres kaynaklı saç dökülmeleri

Saç dökülmesi tedavisi öncesinde hastalığın altında yatan neden tespit edilmeli ve uygun tedavi yöntemi de bu sayede daha sağlıklı bir şekilde belirlenmelidir.

Saç Ekimi Yapılabilecek Durumlar

Saç ekimi tedavisi, genetik faktörlere bağlı saç dökülmelerinin tedavisinde olduğu gibi ameliyat sonrası dönemde oluşan izlerin ortadan kaldırılması için de sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor. Doğuşsal sebeplerden ötürü meydana gelen saç dökülmelerinin tedavisi de mümkündür ve az önce de dile getirdiğimiz gibi bu konuda çok sayıda alternatif tedavi yöntemi karşımıza çıkıyor.

Erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya gelen hastalar da saç ekimi tedavisi ile birlikte bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulacaktır. Operasyonlar gayet basit ve sağlıklı operasyonlardır ve son dönemde binlerce insanın bu operasyonlar ile birlikte sağlığına kavuştuğunu da görebiliyoruz.

Bölgesel saç dökülmeleri de yine tedavi gerektiren durumlardan bir tanesidir. Estetik duruşun yeniden kazanılması çok uzun sürmeyecektir ve doğru müdahale yöntemi ile birlikte gayet hoş bir görüntüye sahip olacaksınız.

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ya da tercih edilen tedavi yöntemleri de saç dökülmelerine sebebiyet verebiliyor ve bu tür durumlarda da tedavi durumu söz konusu hale geliyor. Oluşan izlere bağlı olarak ortaya çıkan dökülmelerin tedavisi de mümkündür ve doğru yöntem tercih edilerek süreç hızlı bir şekilde başlatılacaktır. Endişe etmenize gerek yok çünkü az önce de belirttiğimiz gibi gayet sağlıklı ve profesyonel müdahaleler bütünüdür ve ülkemizde de birçok doktor tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Konjenital(Doğuşsal) Saç Kayıpları)

Saç kökleri, doğumsal olarak erkeklik hormonuna karşı duyarlı bir karaktere sahiptir. Testosteron hormonunun etkisi ile birlikte saç dökülmeleri çok daha yoğun bir şekilde gerçekleşir ve saç dökülme sorununun erkeklerde daha fazla meydana gelmesinin asıl sebebi de budur. Saç kökleri zamanla incelmeye başlar ve herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde bir süre sonra çaplarını kaybedeceklerdir. Bir diğer evrede ise saç dökülmesi daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Saç dökülmesi sorunu erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da gözlemlenebiliyor ve çok sayıda nedeni olabilir. Saç dökülmesi belirtileri ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde hiç vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alabilir ve tedavi sürecini daha hızlı hale getirebilirsiniz. Tetkikler neticesinde hastalığın nedeni daha sağlıklı bir şekilde tespit edilebiliyor ve sonrasında uygun tedavinin belirlenmesi de daha kolay bir hal alacaktır.

Saç dökülmesi, estetik kaygıyı da bir adım öne taşıyor ve görsel anlamda rahatsızlıklar yaratabiliyor. Kişi bir süre sonra toplumdan uzaklaşıyor ve yakın çevresi ile de iletişim kurmak istemiyor. Saç dökülmesi ile birlikte kişi, sahip olduğu özgüveni de yitiriyor ve kendini psikolojik olarak da yıpratıyor. Saç ekimi ile birlikte tüm bu sıkıntıları geride bırakmak mümkün ve hastaya uygun tedavi yönteminin başarılı bir şekilde uygulanması neticesinde görsel sorunlar da kısa süre içerisinde ortadan kaldırılacaktır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde çok daha sık rastlanan ancak belli oranda kadınlarda da gözlemlenen saç dökülmesi türlerinden bir tanesidir. Bu türde öncelikli olarak başınızın tepe bölgesindeki kısım açılmaya başlıyor ve sonraki dönemde şakaklardaki saçların zayıfladığını görebiliyorsunuz. Saç tellerinin zayıflaması-incelmesi ve güçsüzleşmesi ile birlikte dökülme daha hızlı ve daha belirgin bir hal alıyor. Baş kısmının ön tarafında az da olsa saç kalacaktır ve tepe kısmı daha açık bir hal alacaktır. Son evrede açıklık daha belirgin bir hal alır ve yalnızca yan taraflarda ve arka tarafta saç kalacaktır.

Yapılan araştırmalar, saç dökülmesi probleminin 20’li yaşlarda baş gösterdiğini ortaya koyuyor ancak birçok kişi bunu dönemsel algıladığı ve hatta önemsemediği için tedaviye başvurmuyor. Herhangi bir önlem alınmadığı takdirde saç dökülmeleri her geçen gün biraz daha hız kazanacak ve daha da şiddetlenecektir. 50 yaş grubuna kadar erkeklerin %50’sini etkisi altına alan önemli bir sorundur ve görsel olarak rahatsız edici bir duruş ortaya koymaktadır.

Genetik faktörler, en önemli nedenlerden bir tanesidir ve soy ağacınızda bulunan birileri bu sorunu yaşamışsa sizler de risk grubunda yer alacaksınız. Genetik faktörler kaynaklı bu sorun, saç ekimi tedavisi ile birlikte ortadan kaldırılabiliyor ve başarılı bir operasyon neticesinde daha sağlıklı ve hoş bir görüntüye sahip olma fırsatı elde ediyorsunuz.

Bölgesel Saç Dökülmeleri

Yara ve yanık tarzı izlerin kafa derisinde yer edinmesi sonucunda ortaya çıkan ve estetik anlamda hoş bir duruş sergilemeyen dökülme türüdür. Hasar alan bölgede saç köklerinin aktif hale gelmesi ve yeniden saç çıkması gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değildir ancak saç ekimi tedavisi ile birlikte bu sorun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılıyor ve başarılı bir tedavi süreci karşınıza çıkıyor. Erkeklerde ve kadınlar görülebilen bu problem, kişinin özgüvenini de olumsuz etkiliyor ve her geçen gün toplumdan biraz daha uzaklaşmasına neden oluyor.

Geçici ya da kalıcı bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor ve halk arasında saçkıran adı ile bilinen hastalık ile birlikte daha belirgin bir hal alıyor. Saçkıran hastalığına sahip kimseler, demir para şeklindeki yuvarlaklar halinde bir dökülme ile karşı karşıya geliyor ve bu da hoş olmayan bir görüntü yaratıyor. Hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte sorun çözülebilir ancak bazı hastalarda durum tam tersi olabiliyor ve tedaviye rağmen dökülmeler kalıcı bir hal alabiliyor.

Saç ekimi tedavisi, bölgesel saç dökülmelerinin ortadan kaldırılmasında da önemli bir yere sahiptir ve uygun tedavi yöntemi belirlendiği takdirde başarılı sonuçlar elde etmek çok da zor değil. Vakit kaybetmeden bir uzman yardımı almalı ve tedavi sürecini de bir an önce başlatmalısınız.

Trichotillomania ( Psikolojik Rahatsızlık)

Vücuda zarar verme odaklı eylemlerden bir tanesi olan Trichotillomania, saç yolma bozukluğu olarak da tanımlanabilir. Bir tür hastalıktır ve tedavi edilmesi mümkündür. Bu hastalığa sahip kimselerin aynı zamanda tırnaklarını ve derilerini kopardığı da biniyor. Gündelik hayatı sekteye uğratan bir hastalık olmasının yanı sıra sosyal hayatı da olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde de çok sık gözlemlenen bir hastalık ve erkeklerde daha sık karşımıza çıkıyor. 11 ila 15 yaş arası çocukların risk grubunda olduklarını belirtmekte fayda var ve ebeveynlerin bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bu hastalık çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de görülebiliyor ve yetişkinler arasında yapılan bir araştırma, hastalığın kadınlarda daha sık gözlemlendiğini ortaya koyuyor. Hastalık tedavi edilmediği takdirde ciddi psikolojik sorunları da beraberinde getirecek ve kişinin her geçen gün kendine biraz daha fazla zarar vermesine neden olacaktır. Trichotillomania rahatsızlık ile birlikte saç dökülmeleri de daha şiddetli bir hal alıyor ve saç kökleri de her geçen gün biraz daha zayıflıyor. Bu tür dökülmelerde de saç ekimi tedavisi uygulanabilir ve başarılı sonuçlar elde edilecektir. Davranış bozuklukları, aşırı stres ve depresyon durumu da saç dökülmelerinde önemli bir yere sahip ve özellikle ergenlik döneminde daha belirgin bir hal aldığını söyleyebiliriz. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya gelindiği takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekiyor.

İzlere Bağlı Saçsızlık Durumları

Yanık ya da yara izleri de saç dökülmelerine neden olabiliyor ve bölgesel dökülme olarak nitelendirilen bu tip dökülmeler, saç ekimi tedavisi ile birlikte sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırılıyor. İzlere bağlı saçsızlık durumu sonucunda ilgili bölgede yeniden saç çıkması ya da saç köklerinin güçlenmesi ne yazık ki çok zor bir ihtimal ancak tedavi ile birlikte bu durum mümkün hale geliyor ve görsel anlamda tatmin edici bir sonuç ortaya çıkıyor.

Saç ekimi tedavi yöntemlerinin sayısı oldukça fazla ve hastalığın nedeni tespit edildikten sonra en uygun tedavi yöntemi belirlenerek süreç başlatılıyor. Bu tip dökülmelerde estetik kaygı çok daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Saç ekimi tedavisi neticesinde daha doğal ve daha sağlıklı bir görüntüye sahip olmak ise mümkündür.

Geçirilen bir ameliyat neticesinde ya da tedaviler nedeniyle oluşan izlere bağlı saçsızlık durumu da tedavi edilebilir bir sorundur. Son dönemde çok sayıda tedavi yöntemi geliştirildi ve ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulandığını görebiliyoruz. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman yardımı almanızda fayda vardır. Saçların kendiliğinden çıkmasını beklemek ya da doğal tedavi yöntemlerine başvurmak kesinlikle zaman kaybı yaşatacak ve başarılı sonuçlar doğurmayacaktır. Doğru tedavi ile birlikte daha hızlı bir süreç sizleri bekliyor.

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Belli nedenlerden ötürü oluşan saçsızlık durumunu ortadan kaldırmak ve doğal bir görüntü sunabilmek adına uygulanan yöntemler bütününe saç ekimi tedavisi adı verilmektedir. Saç ekimi tedavisinin çok sayıda alternatif yöntem ile karşımıza çıktığını belirtmek gerekiyor ve hastaya uygun bir yöntemin belirlenmesi de uygulanacak tetkikler neticesinde mümkün olacaktır. Doğumdan sonra meydana gelen saç dökülmeleri, ameliyat sonrası meydana gelen dökülmeler, yara izi sonucu oluşan dökülmeler ve daha birçok farklı sorun ile birlikte ortaya çıkan dökülme durumlarında saç ekimi tedavisi uygulanabilir.

Doğru ve uygun tedavi yöntemi ile birlikte başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür ve vücudun farklı bir noktasından alınan saç köklerinin baş bölgesine yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşen operasyonlar, ülkemizde de sorunsuz bir şekilde uygulanıyor.

Saç Ekimi Uygulamasının Süresi

Uygulanacak tedaviye bağlı olarak bu süre de değişiklik gösterecektir. Doktor ve hemşirelerden oluşan ekibin yer alacağı operasyon, ortalama 4 ila 6 saat gibi bir süreye karşılık geliyor.

Saç Ekimi Tedavi Türleri

Fue ve fut yöntemi ana başlıkları altında ele alabileceğimiz yöntemlerin dışında da birçok saç ekimi tedavisi yöntemi karşımıza çıkıyor.

 • Traşsız Fue yöntemi
 • PRP destekli tedavi
 • Robotik saç ekimi tedavisi
 • Icegraft

Sayabileceğimiz daha birçok farklı yöntem var ancak tetkikler neticesinde hastalığın asıl nedeni belirlenerek uygun tedavinin tespit edilmesi ok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Fut Tekniği ile Saç Ekimi

Follicular Unit Transfer, bilinen adı ile Fut tekniği… Ense bölümünden alınacak olan güçlü saç köklerinin ilgili bölgeye entegre edilmesi durumuna verilen addır. Ense bölümünde yer alan saçlar, şeritler halinde çıkartılıyor ve alınan saç kökleri parçalara bölünerek özel teknikler yardımı ile saçsız alana yerleştiriliyor. Saç çizgisi ile birlikte saçların çıkış yönü de önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor ve bu detay göz önünde bulundurularak bir hamle yapılacaktır.

Saçların alındığı bölgenin enfeksiyon riski taşıdığını da unutmamak gerekiyor ve bu bağlamda saç alımı işlemi sonrasında ilgili bölgeye dikişi atılacaktır. Lokal anestezi destekli operasyonlardan bir tanesidir ve operasyon esnasında hastanın ağrı ya da sızı gibi durumlar ile karşılaşması da söz konusu değildir.

Nasıl Uygulanır?

Fut tekniğini diğer yöntemlerden ayıran en önemli detaylardan bir tanesi de kıl köklerinin toplu bir şekilde entegre ediliyor olmasıdır. Hızlı sonuç almak ve tedavi sürecini daha hızlı hale getirmek adına genellikle bu yöntem tercih ediliyor. Kıl kökleri ense bölümünden alınır ve saçsız bölgeye ekilir. Enseden alınacak olan köklerin güçlü olması gerekiyor ve bu kökler kısa sürede etkisini gösteriyor. Kıl kökleri alındıktan sonra ense bölgesinin enfeksiyon kapmaması için bu bölgeye dikiş atılması gerekiyor ve haliyle iz kalma gibi bir durum da söz konusu olacaktır.

Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekim tedavisindeki asıl amaç, doğal yöntemlerle saçın çıkmasını sağlamaktır ve fut tekniği ile de bu amaca ulaşılabildiğini görüyoruz. Güçlü saç köklerinin mevcut olduğu her durumda saç ekimi sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi görülen her hasta saç ekimi tedavisinden faydalanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Saç ekimi tedavisindeki diğer yöntemler ile kıyaslandığı takdirde çok daha hızlı bir tedavi süreci barındırdığını görebiliyoruz. Saç kökü nakli ile birlikte tedavinin sonuçlanması daha hızlı ve kolaydır. Fut tekniğinin bir diğer avantajı ise diğer tedavi yöntemlerine de fırsat tanıyor olmasıdır. Bu operasyon ile birlikte farklı yöntemler de sorunsuz bir şekilde tercih edilebilir.

Saç köklerinin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir ve en güvenilir yöntemlerden bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Ekilen saçların büyüme hızı diğer yöntemlere nazaran daha fazladır. Saçların ekildiği bölgedeki kan akışının hızlı olması buna sebebiyet veriyor ve bu da fut tekniğini daha tercih edilir bir hale getiriyor.

Operasyon için hazır hale getirilen greftler, saçın doğal yapısına uygundur ve bu bağlamda da büyük bir avantaj söz konusudur. Tedavi sonrası elde edilen görüntü doğala en yakın görüntüdür ve fut tekniğini ön plana çıkartan bir diğer önemli detay da budur.

Dezavantajları Nelerdir?

Cerrahi bir müdahale söz konusu olduğu için dikiş atılması şarttır ve bu sayede enfeksiyon riskinin de önüne geçiliyor. Her ne kadar bir dezavantaj gibi görünse de hasta için olumlu bir detay olduğunu belirtmek gerekiyor.

İlerleyen dönemlerde saçların kısa kesilmesi durumunda operasyona ait izler gözle görülebilir bir hal alıyor ve en büyük dezavantajlardan bir tanesi de budur.

Dikiş atılmaması durumunda enfeksiyon riskini de göz önünde bulundurmak gerekiyor ve bu da operasyonun risklerinden bir tanesidir. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Fut yöntemine nazaran çok daha fazla hassasiyet gerektiren bir uygulama olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu uygulamada toplu halde saç alımı gibi bir durum söz konusu değildir ve kökler tek tek alınarak nakledilecektir. Saçlar alındıktan sonra 1 mm olacak şekilde kesilmeleri gerekiyor ve bu detay da büyük bir önem taşıyor. Fut tekniğinde olduğu gibi fue tekniğinde de lokal anesteziye başvuruluyor. Saç kökleri alınırken uygulanan anestezi, saç ekimi esnasında da uygulanıyor.

Konforlu ve gayet basit yöntemlerden bir tanesidir ve son dönemde fut tekniğine nazaran daha fazla tercih edildiğini de belirtmek gerekiyor. İstatistikler değerlendirildiği takdirde başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemi olduğunu da görebiliyoruz.

Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi ile birlikte ilgili saç kökleri alındıktan sonra 1 mm olacak şekilde kısaltılıyor. Mikro motor ucu kullanılarak saçlar, ilgili bölgeye doğru bir şekilde yerleştirilir. Bu uygulamada silindirik tarda bir kesim karşımıza çıkıyor. Fue yönteminde greftler zarar görmüyor ve uygulamayı avantajlı hale getiren bir diğer detay da budur. Operasyon süresi çok daha kısa ve sonuç elde etmek de çok daha hızlıdır. Uygulama, klinik ortamda doktor ve hemşire desteği ile gerçekleştiriliyor ve az önce de bahsettiğimiz gibi lokal anestezi destekli olduğu için hastaya herhangi bir şekilde ağrı ya da sancı vermeyecektir.

Kimlere Uygulanabilir?

Erkek tipi saç dökülmelerinde, yara izi neticesinde ortaya çıkan saç dökülmesi türlerinde ve bölgesel sorunlarda fue tekniği sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Son dönemin en popüler saç ekim tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Yapılacak tetkikler neticesinde hastanın uygunluk durumu tespit edildiği ve fue tekniği uygun bulunduğu takdirde uygulanmasında herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Doğal görüntüye ulaşmak uzun sürmeyecektir ve tedavi esnasında anestezi desteği alınacağı için ağrı ve sızı durumu da söz konusu değildir. Fue tekniği klinik ortamda gerçekleştiriliyor ve operasyon esnasında meydana gelebilecek sorunda müdahale etmek de çok daha kolaydır.

Avantajları Nelerdir?

Greftlerin yer aldığı doku alınmayacağı için yalnızca saç köklerine müdahale ediliyor ve bu da tedavi yöntemini daha avantajlı hale getiriyor. Fut tekniğinde ilgili bölgeye dikiş atılırken fue tekniğinde bu tür bir durum söz konusu değildir ve dikiş izi ile karşı karşıya gelme durumu da yoktur. Saç köklerinin alınacağı alanda oluşan sıyrıklar ise çok ama çok küçük sıyrıklardır ve estetik açıdan herhangi bir sıkıntı yaşatmayacaktır.

Saç ekiminin yanı sıra bıyık, kaş ve sakal ekimi için de uygulanabilen sorunsuz bir yöntemdir ve çok yönlü olması da yine bu tedavi yöntemini avantajlı hale getiren unsurlardan bir tanesidir.

Seanslar arası süreye bakıldığında yine fut tekniğine kıyasla bu sürelerin daha az olduğunu görebiliyoruz. Vakit kaybı yaşamak istemeyen hastalar da genellikle bu yöntemi tercih ediyor. Fakat tam iyileşme ve tedavinin tamamlanması açısından ele alındığında fue tekniği daha uzun süreli bir tedavi yöntemidir.

Santimetrekare başına daha fazla saç kökü ekmek mümkündür. Fut tekniğinde bu durum daha kısıtlı bir şekilde karşımıza çıkıyor ancak fue yönteminde sayı çok daha fazladır.

Ağrı ya da his kaybı gibi sorunlar yaşanmaz ve tedavi yöntemini avantajlı hale getiren bir diğer detay da budur.

Dezavantajları Nelerdir?

Yalnızca saç alınan bölgenin traş edilmesi, estetik açıdan sıkıntı yaratabiliyor. Hastalar bir süre bu şekilde dolaşmak zorunda kalıyor ve bu da büyük bir dezavantaj olarak kabul ediliyor.

Seanslar arası süre kısadır ancak tedavinin geneline bakıldığında fut yöntemine göre daha uzun süreler karşımıza çıkıyor ve bu da bir dezavantaj olarak kabul edilebilir.

Saç köklerinin alımı ile birlikte yerleşimin tam manasıyla gerçekleşmesi için de bir süre beklemek gerekiyor ve bu da hastalar için can sıkıcı olabiliyor.

Seans süreleri kimi zaman uzayabiliyor ve yeterli görülmediği takdirde ek seanslara da başvurulabiliyor.

Altın Uçlu Fue Tekniği

Fue tekniğinin en özel yöntemleri arasında gösterilen altın uçlu fue tekniğinde tüm cihazların altından üretildiğini belirtmek gerekiyor. Bunun elbette önemli bir nedeni var ve altının insan vücudu ile daha uyumlu olması olarak yanıt vermek mümkündür. Bu uygulama ile birlikte doğal yapı herhangi bir şekilde bozulmuyor ve cilde temas halinde yaşanacak sorunlar da ortadan kaldırılıyor. Greftin kalitesini korumaya yardımcı olan bu uygulama, an itibariyle birçok klinikte sorunsuz bir şekilde uygulanıyor ve başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Doğal bir görünüm elde etmek adına tercih edilebilecek uygulamalardan bir tanesidir ancak diğer tedavi yöntemlerine ve alternatiflerine nazaran daha pahalı bir yöntem olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tedavinin avantajları, dezavantajlarına nazaran çok daha fazla ve süre bazında bir değerlendirme yapıldığında daha kısa sürede sonuç elde etmenin mümkün olduğunu görebiliyoruz.

Nasıl Uygulanır?

Altın uçlu fue yönteminin ilk aşamasında hastadan kan örneği alınıyor ve tedavi için herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde süreç başlatılıyor. Kafa derisine uygulanacak anestezi ile birlikte operasyon süreci başlatılacaktır ve anestezi etkisini gösterdikten sonra hasta herhangi bir şekilde acı ya da ağrı durumları ile karşı karşıya gelmiyor. Saç derisindeki sağlıklı köklerin alınması, özel aletler yardımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor ve alınan kökler, kalitesine uygun bir şekilde gruplara ayrıldıktan sonra saç ekimi gerçekleştiriliyor.

Mikro parazit transplantasyon adı verilen yöntem ile birlikte dökülen bölgelere en uygun şekilde kanallar açılıyor ve sağlıklı kökler de bu kanallara entegre ediliyor.

Avantajları Nelerdir?

Saç köklerinin tutunma ve gelişme kaydetme oranı daha fazladır. Az önce de dile getirdiğimiz gibi altın, insan vücudu ile uyumludur ve doğal yapıya da herhangi bir şekilde zarar vermez.

Saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi söz konusudur ve kanallarda mikroorganizma oluşma ihtimali de çok düşüktür.

Ekim sonrası iyileşme sürecinde de sorun yaşanmaz ve bu süreç diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha hızlı ve daha sağlıklıdır.

Kızarıklık ile birlikte kabuklanma sorunu da yine diğer yöntemlere nazaran daha azdır. Mikroparazit oluşumunun az olması da en önemli artı değerlerden bir tanesidir ve bu da yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olan en önemli detaydır.

Tedavi Maliyeti

Altın uçlu fue yöntemi, son dönemde daha popüler ve tercih edilir bir hale gelmiş durumda. Sunduğu avantajlar sayısı çok fazla ve dezavantajlarının da bir hayli az olduğunu görebiliyoruz. Maliyet konusunda net ve sağlıklı bir bilgi vermek ne yazık ki söz konusu değil çünkü her klinik farklı rakamlar sunuyor ve operasyonu gerçekleştirecek doktora bağlı olarak da bu rakamlar değişiklik gösterebilir.

Tedavi olmayı düşündüğünüz klinik ve doktor ile birebir görüşme sağlayarak fiyatlandırma konusunda daha detaylı ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Başarılı uygulamalardan bir tanesidir ve elde edeceğiniz sonuçlar da sizleri kesinlikle tatmin edecektir.

İyileşme Süreci

Altın uçlu fue tekniğinin sunduğu avantajlardan bir tanesi de hızlı iyileşme sürecidir. Tam iyileşme sürecinde herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Gayet basit bir şekilde uygulanabilen bu tedavi esnasında ağrı ya da acı durumu ile karşılaşmazsınız. Yaraların ve kızarıklıkların iyileşmesi de yine diğer yöntemlere nazaran daha hızlıdır ve hem hastaları hem de doktorları bu tedaviyi tercih etmeye iten en önemli nedenlerden bir tanesi de budur.

İyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşadığınızda doktorunuza başvurabilirsiniz ancak hasta yorumlarına bakıldığında bu sürecin gayet sağlıklı bir şekilde geçtiğini görebiliyoruz. Doktorunuz ile yapacağınız görüşmeler neticesinde bu konu hakkında daha sağlıklı ve doğru bilgiler elde edebilirsiniz.

Long Hair Fue Saç Ekimi

Folikül ünitesi Ekstraksiyon adı ile de bilinen Fue yönteminin sunduğu en önemli artılardan bir tanesi, saçların kesilme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor olmasıdır. Fue tekniklerinden biri olan long hair tekniği de bu avantajı hastalar ile buluşturmaya devam ediyor. Diğer tekniklerde 2-3 mm uzunluğunda bir saç kesimi söz konusu iken bu yöntemde bu tür bir şeye gerek duyulmuyor.

Nasıl Uygulanır?

Seans başına ekilen greft sayısı değişiklik gösterebilir ve bu da hastaya bağlı olarak değerlendirilecektir. Klasik fue yönteminde 3500 greft sayısından bahsetmek mümkün iken long hair yönteminde 1000 gibi bir sayı karşımıza çıkıyor. Klinik ortamda gerçekleştirilen uygulamada anestezi desteği alınıyor ve ağrısız bir operasyon karşımıza çıkıyor.

Kimlere Uygulanabilir?

Her iki cinse de uygulanması mümkündür ancak kadınlara uygulanması daha doğru olarak kabul ediliyor. Doğal görünümün daha güçlü bir şekilde elde edilebilmesi de bu yöntem ile birlikte mümkün hale geliyor.

Avantajları Nelerdir?

Yoğun bir saç görüntüsü elde edilir ve gözle görülür bir değişim söz konusu hale gelecektir. Saç kesimine gerek duyulmadığı için hastalar sosyal hayata daha kısa süre içerisinde adapte olabiliyor. Dışarıdan bakıldığında saç ekimi yapıldığı kolay kolay tespit edilemez.

İyileşme Süreci

Hızlı bir iyileşme süreci söz konusudur ve tam iyileşme gerçekleşene dek doktorunuz tarafından yapılan uyarıları dikkate aldığınız takdirde bu süreç daha hızlı ve daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Choi DHI Yöntemi ile Saç Ekimi

Direct hair implant adı ile de bilinen dhi yöntemi, dikiş izi ya da kesi izi gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Bu uygulamadaki en önemli amaç ise arka kısımdan alınan greftlerin, dışarıda kaldıkları süreyi en aza indirgemek ve daha güçlü bir hal almalarını sağlamaktır.

Nasıl Uygulanır?

Dhi tekniğinde herhangi bir şekilde kesi yapılmaz. Kanal oluşumu ise ince uçlu iğneler ile daha kolay ve daha profesyonel bir şekilde gerçekleştiriliyor. Greftlerin çok daha sıkı ve aralıksız olarak yerleştirilmesi de bu sayede mümkün hale geliyor.

Kimlere Uygulanabilir?

Erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan her hastaya sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor.

Avantajları Nelerdir?

Doğal görünüm daha güçlü bir şekilde gerçekleşiyor ve bu uygulama sayesinde daha sıkı bir ekim yapmak da mümkün hale geliyor. Saç köklerinin bekleme sürecine bakıldığında bu sürecin diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha az olduğunu görebiliyoruz ve bu detay da saç kökü kaybını en aza indirgiyor.

Saç köklerinin açısı daha kolay bir şekilde belirleniyor. İlgili bölgeye direkt ekim yapmak bu tedavi yöntemi ile birlikte mümkündür.

Dhi Yönteminin Dezavantajları Var mı?

Henüz yeni bir yöntem olduğu için diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha pahalıdır. Neşter kullanılmadan gerçekleştirilen bir operasyondur ancak enfeksiyon riskinin var olduğunu da belirtmek gerekiyor. An itibariyle birçok klinikte uygulanamıyor.

DHI No Touch Tekniği İle Saç Ekimi

Son dönemin popüler uygulamalarından bir tanesi olan DHI no touch tekniği, kökün canlı kısmına herhangi bir şekilde dokunmadan direkt yapılan saç ekimi olarak da tanımlanabilir. Köklerin alınması manuel olarak ya da bir cihaz yardımı ile yapılabilir ve bu bağlamda diğer yöntemlerden farklı değildir.

Kimlere Uygulanabilir?

Bölgesel saç dökülmesi sorunu yaşayan herkese uygulanabilir ve bununla birlikte erkek tipi saç dökülmelerinin tedavisinde de önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Avantajları Nelerdir?

Saç nakil işlemi daha hızlı ve daha sık bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Nakil esnasında sağlam saç köklerinin herhangi bir şekilde zarar görmeyecek olması da en önemli avantajlar arasında yer alıyor.

Ekimi yapılan saç köklerinin tutma oranı da diğer yöntemlere nazaran daha fazladır.

Saç ekimi tedavisi sonrası herhangi bir şekilde iz ya da yara görüntüsü söz konusu olmayacaktır.

Donör bölgenin en az zarar gördüğü uygulamalardan bir tanesidir.

Silit Saç Ekim Tekniği

Perkutan ve dhi yöntemlerinden önce uygulanan tek yöntem olduğunu söyleyebiliriz. An itibariyle birçok klinik bu uygulama için yetersizdir. Başarı oranı yüksek bir uygulama olmasına rağmen personel yetersizliği ve deneyimsizlik nedeniyle çok popüler değildir.

Nasıl Uygulanır?

Greft alımı micro fue tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Sonrasında ise silit adı verilen özel bir alet yardımı ile kanal açma işlemi gerçekleştiriliyor. Bir sonraki süreç ise saç köklerinin açılan kanallara yerleştirilmesi olacaktır. Uygulama esnasında lokal anestezi tercih ediliyor ve hem hasta hem de doktor için gayet konforlu bir operasyondur.

Kök Hücre Saç Ekimi

Kök hücreler, hastaya ait kök hücreleri kullanarak dokunun büyümesini sağlayan ve saç ekimi tedavisinde de önemli bir yere sahip olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bölme ve üretme potansiyeli diğer yöntemlere nazaran daha kuvvetli ve daha etkilidir.

Kimlere Uygulanabilir?

Yoğun saç dökülmesi problemi yaşayan erkek ve kadınlarda sorunsuz bir şekilde uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen ve saç dökülmesi problemi yaşayan kimseler de bu tedavi yöntemi için uygun hastalardır.

Avantajları Nelerdir?

İz bırakmayan yöntemlerden bir tanesidir ve hızlı iyileşme mümkündür.

Ön saç çizgisini gençleştiren ve daha doğal bir görüntü sunan yöntemlerden biridir.

Cerrahi dışı tekniklerden biri olması da hastaları bu yönteme daha yakın hale getiriyor.

Sonuç elde etmek daha kolaydır ve tedavinin yapıldığı ay içerisinde etkileyici bir görüntüye kavuşmak mümkündür.

Fiyatı uygun bir tedavi yöntemidir.

Dezavantajları Nelerdir?

Enfeksiyon riski barındıran uygulamalardan bir tanesidir ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirildiğinde ve hastanın takibi doğru bir biçimde yapıldığı takdirde bu risklerin de en aza indirgeneceğini belirtmek gerekiyor.

Manuel Punc Saç Ekimi

Piasemen adı verilen özel bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilen bu yöntemde saç kökleri sorunsuz bir şekilde gevşetiliyor ve toplama ile birlikte ekim işlemi de micropen set adı verilen özel bir cihaz yardımı ile gerçekleştiriliyor. Saç ekimi tedavisinin yanı sıra diş hekimlerinin de çok sık kullandığı yöntemlerden bir tanesidir.

Nasıl Uygulanır?

Kalemi andıran piasemen isimli cihaza punç uçları eklenerek saç köklerinin gevşetilmesi sağlanıyor ve diğer aşamada gevşetilen saç köklerinin micropen set ile tek tek toplanması sağlanıyor. Kök alımında diğer yöntemlerde çok fazla kök kaybı yaşanırken bu uygulama ile birlikte kök kaybı oranı %1 lere kadar indirgeniyor ve uygulamanın en önemli avantajlarından bir tanesi de budur.

Kimlere Uygulanabilir?

Yoğun saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan erkek ve kadınlarda sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Kontrol zorunluluğunu ortadan kaldıran bir uygulamadır ve hastaya olduğu gibi doktora da konforlu bir operasyon sunmaktadır. İşlem süresi daha hızlıdır.

Herhangi bir iz durumu söz konusu değildir ve bununla birlikte şişlik ya da kızarma gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalınmaz.

Micromotor Saç Ekimi

Greft alımında hem doktora hem de hastaya zaman kazandıran ve süreci daha hızlı hale getiren özel cihazlardan bir tanesidir. Manuel punch uygulamasının önüne geçen ve son dönemde daha yaygın bir şekilde kullanılan özel bir cihazdır ve uygulamanın başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Nasıl Uygulanır?

Köklerin alınacağı alan traş edilerek 1 mm’ye kadar kısaltma işlemi yapılır.

Ekim yapılmadan önce lokal anestezi uygulanır ve bu sayede ilgili alan uyuşturulur.

Mikromotor ucundaki punch adı verilen iğne ile birlikte saç kökü yapısına uygun bir hesaplama yapılır ve deriye giriş çıkışlar gerçekleştirilir.

Saç kökleri, saçın çıkış yönüne en uygun şekilde ekilir ve bu da doğal görüntünün elde edilmesinde önemli detaylardan bir tanesidir.

Avantajları Nelerdir?

Operasyon süresi çok daha kısadır.

Kıl köklerinin zedelenmesi çok daha düşük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

Saç kökleri çevresi herhangi bir şekilde zarar görmez.

Kullanımı ve uygulanışı diğer yöntemlere nazaran daha basittir.

Robotik Saç Ekimi

Saç ekimi tedavisindeki en yeni teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkan robotik saç ekimi, fue tekniği baz alınarak geliştirilmiş olan özel ve başarılı bir yöntemidir. İngiltere ve Amerika’da uygulandıktan sonra ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır ancak hali hazırda birçok klinik ve hekimin bu uygulama konusunda yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Uygulanır?

Donör alanın kısaltılması ile birlikte süreç başlatılıyor ve bu işlemde 1-3 mm gibi bir uzunluk elde edilecektir.

Ense bölgesinin sterilize edilmesinden hemen sonra lokal anesteziye başvuruluyor ve ilgili bölge uyuşturuluyor.

Robotik sistem ayarlamaları yapıldıktan sonra saç köklerinin toplanması işlemine geçiliyor ve toplanan kökler, cihazın kendi haznesinde özel olarak biriktiriliyor.

Greftlerin toplanmasından sonra saç ekimi manuel olarak yapılacaktır.

Kimlere Uygulanabilir?

Erkek tipi saç dökülmelerinin görüldüğü tüm hastalarda sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor.

Avantajları Nelerdir?

Dikiş ya da kesi izi yoktur ve tedaviden sonra da görsel anlamda rahatsız edici bir durum ortaya çıkmaz.

Doğal uzama süreci söz konusudur ve doğal saç görüntüsünün elde edilmesi de mümkündür.

Donör alanındaki hasar oranı da diğer uygulamalara nazaran daha azdır.

Ice Greft Saç Ekimi

Donör bölgeden alınacak olan saç kökleri, soğuk pedli solüsyonlarda özel olarak bekletiliyor. Bu uygulamanın getirdiği en büyük avantajlardan bir tanesi ise saç köklerinin canlılığını koruyor olmasıdır. Her kökü canlı olarak kullanmak, bu uygulama ile birlikte mümkün hale geliyor.

İğnesiz Saç Ekimi

İğnesiz saç ekimi yöntemi, tıbbi tedavilerin her alanında iğneden korkan hastaları harekete geçiren uygulamalardan bir tanesidir. Uygulanacak anestezide bile herhangi bir şekilde iğne kullanılmıyor ve hasta için konforlu bir operasyon süreci hazırlanıyor.

Nasıl Uygulanır?

Mikrocerrahi tekniklerine başvurularak uygulanan bu yöntem, son dönemde daha popüler ve daha tercih edilir bir hal almış durumda. Ucunda iğne barındırmayan özel bir alet kullanılarak anestezi işlemi gerçekleştiriliyor ve saç ekimi esnasında da implanter adı verilen özel bir cihaz kullanılıyor.

Avantajları Nelerdir?

Enfeksiyon riskinin en az olduğu uygulamalardan bir tanesidir.

İğne korkusunu ortadan kaldırır ve daha rahat bir operasyon süreci ortaya çıkartır.

Şişlik ya da kızarıklık gibi bir durum söz konusu değildir.

Dezavantajları Nelerdir?

Donanımsal yetersizlik nedeniyle hali hazırda birçok klinikte uygulanamıyor.

Tam iyileşme, diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha uzundur.

Safir Perkutan Saç Ekimi

Yeni bir teknik değildir ve iğneli saç ekimi tedavisi olarak da anılmaktadır. Yakın ve sık ekimde başarı elde etmek isteyen hekimlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir ve başarılı sonuçlar doğurduğunu da belirtmek gerekiyor.

Nasıl Uygulanır?

Saç köklerinin gevşetilmesi işlemi mikromotor ile yapılır.

Gevşetilen saç kökleri ise cımbızı andıran bir cihaz ile çekilecektir.

Toplanan canlı saç kökleri tek tek ayrılır ve kanal açma süresi boyunca özel bir solüsyonda bekletilir.

Lokal anestezi ile birlikte ilgili bölge uyuşturulur ve saç ekimi yapılacak bölge rahatlatılır.

Her bir saç kökü için kanal açılır ve canlı saç kökleri de bu kanala yerleştirilir. Bu sayede daha sık saç ekimi yapmak da mümkün hale geliyor.

Kimlere Uygulanabilir?

Yoğun bir görüntü elde etmek isteyen ve saç dökülmesi problemi yaşayan her hastaya uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde sık ekim mümkündür.

Avantajları Nelerdir?

Yoğun saç ekimi en önemli avantajlarından bir tanesidir.

Saç kaybı diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha azdır.

Tam iyileşme daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Ön saç çizgisi diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha düzgündür.

Saç Ekimi Sonrası Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Saç ekimi sonrası gerçekleştirilecek olan hiperbarik oksijen tedavisindeki asıl amaç, saç köklerini oksijen ile buluşturmak ve saçların ilgili bölgede daha güçlü bir şekilde yer edinmesini sağlamaktır. Bu sayede kökler daha hızlı bir şekilde yer edinecek ve daha hızlı bir şekilde büyüme kaydedecektir.

Nasıl Uygulanır?

Basınç odalarında gerçekleştirilen uygulama, saçların daha güçlü bir şekilde yerleşmesi ve daha kısa sürede uzama kaydetmesi için önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Basınç odalarındaki basınç oranı 2 ila 3 kat kadar arttırılıyor ve hasta burada bekletiliyor.

Avantajları Nelerdir?

Saç köklerinin güçlenmesine yardımcıdır.

Saç köklerinin yerleşimini daha kolay ve hızlı hale getirir.

Büyümeyi hızlandırır. Saç ekimi sonrası kabuklanmalar daha hızlı bir şekilde iyileşme kaydeder.

Dezavantajları Nelerdir?

Doğru uygulama ve süre ile birlikte herhangi bir dezavantajı bulunmuyor.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi tedavisi öncesinde saç analizinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. bu detay, saç ekimi yönteminin belirlenmesi adına da büyük bir öneme sahiptir. Klinik ortamda gerçekleştirilecek olan tetkikler neticesinde sonuç elde etmek mümkündür ve kısa süre içerisinde hasta için en uygun tedavi yöntemi de belirlenmiş olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Saç Analizinin Yapılması

Canlı saç köklerinin tespit edilmesi ve saç dökülmesinin altında yatan nedenlerin ele alınarak genel bir değerlendirme yapılması durumunda hastaya uygun saç ekimi tedavisi de belirlenecek ve süreç kısa süre içerisinde başlatılacaktır.

Saç Ekimi yöntemi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yaş faktörü büyük bir önem taşıyor ve bununla birlikte cinsiyet detayı da göz önünde bulundurulmalıdır. Yine saç dökülmesinin altında yatan nedenin belirlenmesi de önem arz ediyor ve hastaya uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde pay sahibidir.

Saç Ekimi Uygulamasında Yaş Kriteri

Saç ekimi tedavisi yaş sınırlamasında 22 yaş limiti karşımıza çıkıyor. 22 yaşını geçmiş olan herkes saç ekimi tedavisi için adımlarını atabilir ancak her hastanın bu tedavilere uygun olup olmadığı konusunda net bir şey söylemek ise mümkün değildir. Şeker ve tansiyon hastası kişiler de saç ekimi tedavisinden faydalanabilir ancak bu hastaların takibi daha doğru ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. 60 yaş üstü için riskli bir durum olduğu ifade ediliyor fakat genel sağlığı yerinde olan 60 yaş üstü hastalar da sorunsuz bir şekilde bu tedaviden faydalanabiliyor.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi tedavisi sonrası hastaların dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar var ve bu hususları göz önünde bulundurarak hareket ettiğiniz takdirde tam iyileşme daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Kontroller aksatılmamalı ve var olan sorunlar da operasyonu gerçekleştiren doktor ile paylaşılmalıdır.

Saç Ekimi Uygulamasında Hastanın Yeni saçlarına Kavuşması

Uygulanacak saç ekimi tedavisine bağlı olarak bu süreç farklılıklar gösteriyor. Bazı uygulamalar daha hızlı bir şekilde sonuç verirken bazı uygulamalarda ise hastaların daha sabırlı olmaları gerekecektir.

Saç Ekiminde Doğal Görünümü Etkileyen Faktörler

En önemli detay, hastaya uygun tedavi yönteminin belirlenmesidir. Bu konuda yapılacak en küçük bir hata ne yazık ki doğal görüntüden uzaklaşmanıza neden olacaktır. Saç kökünün yönünün belirlenmesi de yine doğal görünüm adına en önemli detaylardan bir tanesidir. Personel tecrübesi de bir diğer önemli detay olarak karşımıza çıkıyor. Saç ekimi tedavisi sonrası göstereceğiniz hassasiyet ve uyarılar doğrultusunda hareket etmeniz de doğal görünüme doğrudan etki edecektir.

Saç Ekimi Uygulamasında Başarı

Başarı oranı her geçen gün biraz daha artıyor ve internet ortamındaki yorumlara bakıldığında bu tedaviyi gören kimselerin de sonuçlardan memnun olduklarını görebiliyoruz. Ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulanan saç ekimi tedavisi ile birlikte doğal bir görünüm elde etmek mümkün hale geliyor.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi tedavisi ile ilgili bilinen çok fazla yanlış var ve bu yanlışlar nedeniyle insanlar tedavi olmaktan kaçınıyor. Özellikle doğal görünüm konusunda çok fazla ön yargı var ve bu yargıların kırılması için doktorlarınız ile birebir görüşme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç ekiminde en iyi yöntem diye bir şey var mı?

En iyi yöntem ibaresini tek bir tedavi yöntemi için kullanılmak kesinlikle hatalı bir söylem olacaktır. Bu söylemi en çok karşılayan tedavi yöntemi ise yapılacak tetkikler neticesinde hastaya en uygun yöntem için söylenebilir. Saç ekimi tedavi yöntemleri, kendi içinde başarılı yöntemlerdir ve doğru tercih olarak belirlendikleri takdirde gayet başarılı sonuçlar doğuracaktırlar.

Bana uygun yöntem nasıl belirlenir?

Saç dökülmesinin nedenleri tespit edildikten sonra saç kökleri üzerine de bir araştırma yapılıyor ve bu tetkikler neticesinde hasta için en uygun tedavi yöntemi kısa süre içerisinde belirleniyor.

Saç ekimi tedavisi sonrasında ilk yıkama ne zaman gerçekleşir?

Saç ekimi tedavisi sonrası ilk yıkama genellikle 3. Ya da 4. Gün gerçekleştiriliyor. Saç köklerinin yerleşimi ve doğal bir büyüme kaydetmesi için doğru yıkama büyük önem taşıyor ve bu konuda doktorunuz da gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Saç ekimi tedavisinde hastane ve hekim tercihi nasıl yapılır?

Bu konuda uzmanlaşmış olan ve çok sayıda operasyona katılmış olan hekimleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Klinik tercihi yaparken ise donanımsal yeterlilik detayına ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Saç ekimi uygulamasının yan etkileri var mı?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi saç ekimi tedavisinde de birtakım yan etkiler söz konusudur. Kızarıklık, kabuklanma ve şişme gibi sorunların yanı sıra enfeksiyon riskinden de bahsetmek mümkündür. Bu riski en aza indirgemek adına doktorların da büyük sorumluluklar aldıklarını görebiliyoruz.

Saç ekimi tedavisinin fiyatları ne kadar?

Fiyatlar konusunda net bir bilgi vermek elbette mümkün değil. Tedavi fiyatları, tercih edilecek yönteme bağlı olarak değişiklik gösteriyor ve bu konuda daha sağlıklı ve daha net bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuz ile görüşmeniz gerekecektir.

Saç ekimi hasta sağlığı için risk taşır mı?

Şeker ve tansiyon hastaları bile bu tedaviden faydalanabiliyor ve saç ekimi tedavisinin genel sağlık sorunlarına yol açmayacağını da belirtmekte fayda var. Hasta takibi doğru ve profesyonel bir şekilde yapıldığı takdirde bu bağlamda sorun yaşamanız pek de mümkün değildir.

Saç ekimi tedavisi ağrılı ve acılı bir işlem mi?

Saç ekimi tedavi yöntemlerine bakıldığında lokal anestezinin uygulandığını görebiliyoruz ve iğneli tedavi yöntemlerinde bile herhangi bir şekilde acı ya da ağrı hissi ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi tedavisi sonrası 2 hafta boyunca solaryum, sauna ve yüzme gibi aktivitelerden uzak durmanız gerekiyor. Bazı tedavi yöntemlerinde bu süre uzayabiliyor ve doktorunuz da bu konuda net süreyi sizinle paylaşacaktır. Saç kesimi için de 15 gün boyunca beklemeniz gerekiyor ve bu süre tamamlandıktan sonra makas yardımı ile saç kesimi yapılabilir. Kuaföre gitmek için ise 45 gün kadar beklemeniz gerekiyor ve bu sürenin sonunda boyama, saç kesimi, saç bakımı gibi eylemler de herhangi bir sorun yaratmayacaktır. İki gün boyunca saçlar herhangi bir şekilde yıkanmamalı ve saçlara su değdirilmemelidir. Bu süre tamamlandıktan sonra ilk yıkamayı gerçekleştirebilirsiniz. Yıkama esnasında saç köklerine herhangi bir şekilde zarar verilmemeli ve gayet hassas bir uygulama yapılmalıdır. Saç yıkama işlemi sonrası saçların kurutulması havlu ile değil, saç kurutma makinesi ile yapılmalıdır. Kafa bölgesine alınacak darbelerden kaçınmalısınız. Futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlardan uzak durmalı ve 45 gün boyunca bu konuda hassasiyet göstermelisiniz. Saç ekimi tedavi sonrasında aspirin kullanmanız tavsiye edilmiyor ve 1 hafta boyunca bu tür ilaçlardan uzak durmalısınız. Tedavi sonrası alkol kullanımı da tehlikelidir ve 1 aylık süre boyunca alkol ve benzeri içeceklerden uzak durmanız gerekecektir. Aşırı sıcak ve soğuk havalar da saç derisine olumsuz etki ediyor ve tedavi sonrası dönemde bu konuda da hassasiyet göstermeniz gerekiyor. İki haftalık dinlenme sonrası cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz ancak bu süre öncesinde cinsel ilişki kesinlikle tavsiye edilmiyor. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Reçete dışına çıkmamalı ve kulaktan dolma bilgiler ile ilaç tavsiyesi almamalısınız.

Saç ekimi sonrası hastanın işe ve sosyal hayata dönüşü ne zaman olur?

Bu süre tedaviye bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak 1 haftalık istirahat süresi sonrası iş hayatında yerinizi alabilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi bu süre bazı yöntemlerde daha kısa olurken bazı yöntemlerde ise daha uzundur.

Saç ekimi sonrası hastanede kalmak gerekiyor mu?

Tedavilerin büyük bir kısmı hastanede yatış gerektirmiyor ancak halihazırda yatış gerektiren tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Saç ekimi tehlikeli bir işlem midir?

Saç ekimi tedavisi son dönemde çok daha başarılı bir şekilde uygulanıyor ve yan etkileri de asgari düzeye indirgenmiş durumda. Bu tedavinin herhangi bir tehlikesi yoktur ve 60 yaş üstü şeker ve tansiyon hastası kişilerin bile bu tedaviden sorunsuz bir şekilde faydalanabildiğini görüyoruz.

Saç ekimi kaç seanstan oluşur?

Yine tedavi yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterecek durumlardan bir tanesi ile karşı karşıyayız. Bazı yöntemlerde tek seans yeterli olurken bazı tedavi yöntemlerinde ise daha fazla seans sayısına ihtiyaç duyulabiliyor.

Saç ekimi sonrası komplikasyon oluşabilir mi?

Saç ekimi tedavisi sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan bir tanesi enfeksiyon riskidir. Doktorlar bu konuda gerekli önlemleri alıyor ve riski de en aza indirgemeyi başarıyor. Bir diğer komplikasyon durumu ise şişlikler ve kızarıklıklardır. Kısa süreli sorunlar oldukları için endişelenmenize gerek yoktur.

Saç ekim işleminde hangi anestezi türü kullanılır?

Konforlu ve daha kolay bir operasyon süreci yaratabilmek adına lokal anesteziye başvuruluyor. Operasyon esnasında herhangi bir şekilde acı ya da ağrı durumu ile karşı karşıya gelmeniz söz konusu değildir. Lokal anestezi etkisini gösterdikten sonra operasyon başlıyor ve hasta bu esnada operasyonu takip edebileceği gibi dilerse kitap okuyabilir ya da televizyon izleyebilir.

DMCA.com Protection Status