Rahim Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Rahim Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Rahim Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Rahim, diğer adıyla uterus büyük oranda kastan oluşan bir organdır. Mesane ile rektumun arasında ve döl yolunun üzerinde konumlanır.

Rahmin üç anatomik kısmı vardır. Rahim cismi, rahmin en üstte duran kısmıdır. Bu kısın erişkin kadınlarda rahmin en geniş ve büyük kısmıdır. Rahim ağzı, rahmin aşağıya uzanan dar ve küçük kısmıdır. Geçit adı verilen kısım da rahim ağzı ve rahim cisminin birleştiği kısımdır. Rahim, karın boşluğuna kordon adıyla anılan bağlarla tutunur. Kordon, bağ dokusu, kas, karın içi zarı karışımı bir yapıdır. Rahim katmanlı bir yapıya sahiptir. En dışta zar tabakası bulunur. Orta kısımda kas tabakası bulunur. En kalın tabaka da yine kas tabakasıdır. En iç katman endometrium adıyla anılır.

Endometrium, gebelikte bebeğin yerleştiği ve büyüdüğü kısımdır. Normal zamanlarda hormonal döngülerde görev yapar. Rahim hiç gebelik geçirmemiş kadında 5-6 santim uzunluğuna ve 4 santim genişliğe sahiptir. Doğum yapmış kadında bu boyutlar bir nebze artar. Menopoz döneminden sonra ise küçülür.

Rahim, gebelik döneminde bebeğin yerleştiği, büyüdüğü organdır. Sonrasında bebeğin doğumunu gerçekleştirir. Gebelik süresince bebeğin gelişimiyle orantılı olarak genişler. Bu süre boyunca bebeğin dışarıdan gelen darbelere karşı korur, gerektiğinde sertleşir. Gebelik boyunca genişleyen rahim bu dönemde ortalama bir kiloya ulaşır. Doğum gerçekleştikten sonra eski boyutlarına dönmeye başlar. Bu küçülme doğumdan sonraki 10 günde meydana gelir. Bu denli büyüme ve küçülme kabiliyeti rahme has bir özelliktir.

DMCA.com Protection Status