Penis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Penis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Penis Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Penis, erkeklerin boşaltım ve üreme organlarına verilen isimdir. Gövde ve kök olmak üzere iki yapıdan oluşmaktadır. Penis, deriden ve damarlardan oluşur. Bu nedenle oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Erkeklerin cinsel ilişkiye girmeleri sırasında ise burada bulunan damarlara kan dolar ve penis sertleşmeye başlar. Bu duruma ise ereksiyon adı verilir. Penisin gövde bölümü rahatça hareket edebilme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneğini, deriden oluşmasından almaktadır.

Penis boyu, her erkeğin yapısına ve karakteristik özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Penisin alt kısmında ise üremeye yardımcı olan ve sperm üretimini sağlayan yumurtalar bulunur. Bu yapıların hepsinin aynı bölgede olmasından dolayı penis bölgesi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Boşaltım ve cinsel ilişki sonrasında iyice temizlenmeyen ve dikkat edilmeyen penis, zamanla bazı hastalıklar ile karşı kaşıya kalacaktır. Peniste sıklıkla karşılaşılan sorunlar ise erken boşalma, peniste kireçlenme, iltihaplanma, tıkanma, geriye boşalma, lekelenme, iktidarsızlık, sertleşme sorunu, mantar, sivilce, uçuk gibi rahatsızlıklardır. Peniste en yaygın görülen ve büyük sorun oluşturan hastalık ise penis kanseridir ve diğer organlara bulaşma ihtimali yüksektir.

Penis sağlığının korunması için mutlaka temizliğine dikkat edilmeli ve normal olmayan ağrı, kanama, şişme ya da kızarıklık görülmesi gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında korunmak da hastalıklardan korunmayı sağlar.

DMCA.com Protection Status