Pankreas Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Pankreas Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Pankreas Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Pankreas, vücudumuzun sindirim organlarından biridir. Genellikle salgıladığı enzimler ile bilinen bu organ karın boşluğunun arka kısmında, bel bölgesinde bulunmaktadır. Çengel şeklinde benzeyen pankreas, kadınlarda ve erkeklerde hem uzunluk hem de ağırlık olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca bu organın boyu da insandan insana göre değişiklik gösterir. Pankreasın boyu genel olarak 20 ile 25 cm arasındadır. Erkeklerde ise daha uzundur. Bu organ kadınlar 50 ile 55 gram arasında değişirken, erkeklerde 70 ile 75 gram arasındadır.

Pankreasın en temel görevi sindirim için gerekli olan bazı hormonların ve enzimlerin salgılanmasını sağlamaktır. Pankreas, iç ve dış salgı olmak üzere iki farklı salgı gerçekleştirir. Bu organın iç salgılarını insülin hormonu oluşturur. Bu hormon, kandaki şeker düzeyini kontrol etmekle görevlidir. Dış salgıda ise protein, yağ ve karbonhidrat gibi besinlerin parçalanmasını sağlayan enzimler yer alır. Bu enzimlerin genel adına pankreas öz suyu adı verilir.

Pankreasın düzgün çalışmaması durumunda şeker hastalıkları, pankreas urları adı verilen kanserler ve sindirim sorunları görülebilir. Bu nedenle pankreasın korunması çok önemlidir. Bu koruma, yeteri kadar su içilmesi ve beslenme düzeni ile sağlanmalıdır. Ailenizde şeker hastalığı geçiren kişiler varsa, mutlaka bazı tahliller ile pankreasın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

DMCA.com Protection Status