Omuz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Omuz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Omuz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Omuz, gövdeyle kolu birleştiren eklemdir. En çok kullanılan, en hareketli bölgelerden biridir. Karmaşık bir yapıda olan omuzda üç kemik buluşur. Bunlar; köprücük kemiği, kürek kemiği ve kol kemiğidir. Bunların arasındaki bağlantı da dört eklemle sağlanır. Omuzdaki eklemler akromioklavikular eklem, sternoklavikular eklem, skapulotorastik eklem ve glenohumeral eklemdir. Bunlar dışında omuzda 26 kas, 8 eklem sıvısı kesesi bulunur. Eklem sıvısı keselerine bursa adı verilir. Buradaki eklem sıvıları eklemi kayganlaştırır ve yumuşak hareketler sağlanmasına yardımcı olur.

Omuzda birleşen köprücük kemiği gövdenin ön kısmında yer alır. Omuzda kürek kemiğiyle birlikte eklem oluşturur. Köprücük kemiği birçok kas tarafından sarılır. Kürek kemiği ise şekli üçgene benzeyen bir kemiktir. Gövdenin arkasında yer alır. Kol kemiğiyle birlikte eklem oluşturur. Kol kemiği de uzun bir kemiktir. Omuzda birleşir. Akromioklavikular eklem köprücük ve kürek kemiğinin birleşimiyle oluşur. İki kemiğin birleştiği yerde kıkırdak yapılı disk bulunur. Eklem kısıtlı da olsa hareket edebilir. Sternoklavikular eklem köprücük kemiği ve göğüs kemiğini birleştirir. Omuz ile göğüs arasında bağlantı kurar. Skapulotorastik eklem kürek kemiği ile arkadaki kaburga kemiklerini birleştirir. Kayma hareketleri yaparak kol hareketlerine destek olur. Glenohumeral eklem kürek kemiği ile kol kemiğini birleştirir. İki kemik arasındaki uyumsuz bölgelerin birbirine zarar vermesini esnek bir kıkırdak engeller. Bu kıkırdağa labrum denir. Bu eklem ve kemik yapılarını omuz kasları sarar.

Omuz bölgesindeki kaslar bölgenin hareketini sağlar. Çevredeki bağlar, kemiklerin olması gerektiği gibi konumlanmasını ve burada sabit kalmasını sağlar. Eklem sıvısı keseleri de hareketin güvenli olmasında görev yapar.

DMCA.com Protection Status