Omurga Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Omurga Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Omurga Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Omurga, 33 kemikten oluşan ve içinde omurilik sıvısı bulunduran kemik yapısına verilen isimdir. Çok sayıda hayati görevi olan omurgalar, birbirlerine disk ve kıkırdak doku ile bağlantılıdır. Omurga, iskeletin en önemli bölümlerinden biridir. Sırt boyunca uzanarak vücudun hareket etmesini sağlar.

Omurganın en önemli görevi, vücuda esneklik kazandırması ve hareket etmemizi sağlamasıdır. Yürürken gövdemize destek olan omurga, aynı zamanda iç organlarımızı korumakla da görevlidir. Özellikle omuriliğimizi korur ve dışarıdan gelebilecek darbelerden korunmasını önleyerek hayati bir görev yapar. Bunun dışında kalp ve akciğer gibi organlarımızı da korumakla görevlidir. Vücudumuzun birbiri ile bağlantı sistemini oluşturan omurga bacaklarımızın, gövdemizin ve başımızın arasında bir köprü vazifesini taşır.

Omurgada meydana gelen hasarlar ya da sorunlar, ciddi sağlık problemleri yaşamamıza neden olabilir. Örneğin; disk kayması yaşandığında omurilik ya da omurilik sinirlerinden birini sıkıştırır. Bu da bizleri ciddi problemler ile karşı kaşıya bırakır. Omuriliğin başımızı çevirme, eğilme, yürüme gibi önemli pek çok hareketi yapmamızı sağladığı için korunması ve sağlıklı tutulması gerektiği bilinir. Bu nedenle eğer omuzlarınızı arasında eğrilik varsa ya da sırtınızda ya da bel bölgenizde gamzeleşme görüyorsanız hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu durumda omurilik eğriliği yaşıyorsunuz demektir ve bu da oldukça ciddi bir sorundur.

DMCA.com Protection Status