Mide Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Mide Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Mide Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Mide, sindirim sisteminin en önemli organlarından biridir. İki deliği, iki yüzü ve iki kenarı bulunan mide, yemek borusu ile on iki parmak bağırsağının arasında bulunmaktadır. Midenin bir ucu yemek borusuna bağlı iken diğer ucu on iki parmak bağırsağına bağlıdır. Buna göre ağız yoluyla alınan ve yemek borusundan geçen besinler mideye ulaşır ve burada, gerekli sindirim işleminden sonra on iki parmak bağırsağına gönderilir. Mide toplamda üç zardan oluşmaktadır. Bunlar dış zar, kas dokusundan yapılan orta zar ve mukoza adı verilen maddeden oluşan iç zardır. Mukoza zarının içinde bulunan çeşitli enzimler, besinleri sindirime hazır hale getirir ve yoğurur. Normal ağırlığı 1200 gram olan mide, torbaya benzer.

Her organda olduğu gibi midede de bazı hastalıklar görülebilir. Bunlardan en yaygın olanı mide yarası adı verilen ülserdir. Bunun dışında gastrit, reflü, iltihaplanma ve iyi huylu ya da kötü huylu olan urlar da görülebilir. Bütün bu hastalıklar yanlış ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak gelişir.

Midede oluşan hastalıkların önlenmesi için tüketilen besinlere dikkat edilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalı, günde 2 litre su içilmeli, gereğinden fazla yemek yenmemeli, mide aç bırakılmamalı, asit gıdalardan uzak durulmalı ve aç karnına asitli gıdalar tüketilmemelidir.

DMCA.com Protection Status