Mesane Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Mesane Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Mesane Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Mesanenin diğer adı idrar kesesidir. İdrar yollarında bulunur. Böbreğin ürettiği idrarın depolanmasını gerçekleştiren organ mesanedir.

Mesane bütünüyle kastan oluşur. Mesane duvarında üç katman halinde kas bulunur. Bu kaslar sayesinde esnek bir yapıya sahip olan mesane doluyken genişler, boşaldığında büzülür. Mesane hacmi 900 mililitreye kadar genişleyebilir. Fakat normal doluluk durumu 500 mililitre civarındadır. Mesane tamamen boş olduğunda 50 mililitrelik hacme sahiptir ve şekil olarak armuda benzer. Mesanenin bir kısmı dolduğunda beyne sinyal gönderir. Boşaltım yapmak için uygun alan bulunamadığında beyin bu sinyali bastırır. Mesane doldukça sinyal göndermeye devam eder. İdrar mesaneye dolarken kaçma durumunu önleyen tıpalar mevcuttur. İç tıpa ve dış tıpa sfinkter yapıdadır. Bunlar idrar kaçaklarını önlerken idrarın rahat atılmasında da görev yapar. İdrar büyük oranda tutulabilse de, uzun süre tutmak rahatsızlıklara neden olabilir.

Böbreklerde üretilen idrar üreterler ile mesaneye taşınır. Mesanede depolanan idrar uygun ortam oluştuğunda üretra aracılığıyla vücuttan atılır. İdrar yollarında oluşabilecek rahatsızlıklar bu yapıları etkiler. Mesaneye etki eden rahatsızlıkların en başında bakteriyel enfeksiyon olan sistit yer alır. Sistitin kadınlarda görülme oranı daha fazladır, toplu kullanılan tuvaletler başlıca nedenleri arasında yer alır. Akut ve süreğen şekilde ortaya çıkabilir. Bunun dışında mesane taşları, kanser, akut idrar retansiyonu, mesane ekstrofisi, idrar inkontinansı, nörojenik mesane, aşırı aktif mesane sendromu da mesanede ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasındadır.

DMCA.com Protection Status