Makat Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Makat Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Makat Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Makatın konumu kadınlarda vajinanın arka kısmı, erkeklerde skrotumun arka kısmıdır. Makat, anüsün son kısmına verilen isimdir. Toplumda çoğu zaman anüs ve makat aynı anlamda kullanılsa da bu yanlıştır.

Anüs, sindirim sisteminde dışkının dışarı atılmasında görev yapar. Bu görevle kalın bağırsağın son kısmından başlar ve kanala benzer yapıdadır. Anüsün dışkıyı dışarı atmasını burada bulunan kaslar sağlar. Bu kaslar anüsün açılıp kapanmasında görevlidir. Sfinkter, iç ve dış büzgen kaslardır. İç anal sfinkter istemsiz çalışırken, dış anal sfinkter istemli çalışır. Sfinkterlerin hareketleri dışkılamayı sağlar. Anüs sindirim sisteminde dış açıklık meydana getirir ve bu açıklığa toplumda makat denir.

Sindirim sisteminin son bölümü olan anüste ve dışa açıldığı bölgedeki rahatsızlıklar genelde dillendirilmez. Hastalar çekincelerden dolayı doktora başvurmakta gecikebilir. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi makat, anüs rahatsızlıklarında da vakit kaybetmeden doktora gitmek önemlidir. Bu bölgede görülebilecek rahatsızlıklar çok çeşitlidir. Basur olarak bilinen hemoroid, makat çatlağı olarak bilinene anal fissür, kondyloma acuminata, apse, anal inkontinans, prolapsus, anal polip ve benzeri iyi huylu hastalıklar makatta görülebilir. Bunların dışında anüs ve anal kanseri, rektum kanseri gibi kötü huylu hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu yüzden makat, anüs bölgesindeki herhangi bir sıkıntı ve rahatsızlık hissinde doktora erken başvurmak önemlidir.

DMCA.com Protection Status