Lenf Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Lenf Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Lenf Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Lenf ya da diğer adıyla akkan, içerisinde akyuvarları barındıran sıvıdır. Bu sıvı hücreleri sararak onların beslenmesini ve beslendikten sonra oluşan atıkların tahliye edilmesini sağlar. Hücre bazında lenf; vücut bazında ise lenfatik sistem olarak adlandırılır.

Lenfatik sistemin damarlar, kılcal damarlar, hücreler, nodüller, bademcikler, bezler ve dalak şeklinde çeşitli elemanları bulunur. Lenfatik sistem çalışırken hücrelerden alınan atıkların taşınmasını, nodüllerde süzülmesini sağlar. Nodüller tarafından süzülen lenf sıvısı temiz olarak tekrar aynı işlemi yapmak üzere kana karışır. Bu açıdan bakıldığında atık birikiminin önüne geçtiği için lenfatik sistemin, bağışıklık sistemiyle koordineli çalıştığı söylenebilir.

Lenfatik sistemin çalışması sırasında çeşitli sebeplere bağlı olarak sorunlar ortaya çıkabilir. İlgili sıvının atık toplama görevini yerine getirememesi veya toplanan atığın süzülememesi şeklinde bu problemlerin ortaya çıkması mümkündür. Çeşitli sebeplerle lenf sıvılarının üretildiği yerler olan lenf bezlerinde de problemler ortaya çıkabilir. Genel olarak bu problemlerin enfeksiyonlardan, kanserden, inflamasyondan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Lenf sıvısının ve lenf bezlerinin vücutta üstlendiği görev oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin ideal düzeyde çalışabilmesi için gerekli elemanların sağlanması lenf sıvısının ve lenf bezinin görevidir. Enfeksiyona bağlı hastalıkların vücut tarafından yok edilebilmesi; edilemediği durumlarda ise olabilecek en etkin şekilde mücadele edilmesi gerekir.

DMCA.com Protection Status