Lazerle Varis Ameliyatı

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Murat Dikmengil
Lazerle Varis Ameliyatı (Prof. Dr. Murat Dikmengil)
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüLokal Anestezi
Ameliyat Süresi40 Dakika
Hastanede Kalma Süresi2 - 4 Saat
İşe Dönme Süresi1 Gün

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Lazerle Varis Ameliyatı
Lazerle Varis Ameliyatı

Lazer yöntemi 2000’li yıllardan beri varis tedavisinde kullanılmaktadır. Varisleşen damarın lazerle tedavi edilmesi yöntemidir. Kılcal damarlardaki varisleşme ameliyata gerek kalmadan cilt yüzeyinden uygulanan lazer ile tedavi edilebilir. Lazer ışınının taşıdığı ısıyla damarın hasar görmesi sağlanır. Diğer damarlardaki varisleşmenin tedavisi için ameliyat gereklidir. Burada da lazer yöntemiyle damar içinden müdahale gerçekleştirilir.

Varis toplardamarlarda oluşan genişlemelerdir. Varis oluşumu gözlenen hastaların büyük çoğunluğunda lazerle varis ameliyatı tercih edilir. Yaygın kullanılan bu yöntemle başarılı sonuçlar alınır. Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Damarın içinden gerçekleştirilen lazer müdahalesiyle damarın tıkanması sağlanır. Buna benzer başka bir yöntemse ses dalgaları kullanarak damarın kapatılmasıdır. Lazer yöntemi de ses dalgaları da büyük riskler taşımayan, iyileşme süreci kısa bir işlemdir.

Lazerle varis tedavilerinde genellikle ameliyatsız yöntemler tercih edilse de bazı durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulur.

Lazerle Varis Ameliyatı Hakkında

Lazerle varis ameliyatı endovenöz lazer ablasyon tekniğiyle gerçekleştirilir. İşlemin uygulanacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Açılan küçük kesilerden damar içine girilir. Kesilerin boyutu kalem ucu kadar küçüktür. Damar içine lazer fiberi denen çok küçük alet ile ulaşılır. Alet istenen noktaya geldiğinde lazer ile varisli damar tıkanır, kapatılır. Damarın kapatılması lazer ışınlarının taşıdığı ısıyla sağlanır. Isı, sorunlu damara hasar verir ve damarı tıkar. İşlem esnasında ultrason cihazıyla lazer fiberi izlenir. Varisli damarlar kapatıldıktan sonra işlem bitirilir. Daha ileri seviyedeki varis tedavilerinde lazer tedavisine ek olarak başka yöntemler de kullanılabilir.

Lazerle varis ameliyatında kapatılan damarlar işlevini yitirir. Bunlar vücut tarafında atılır ve yerlerine yeni damarlar geçer. Bu yüzden herhangi bir soruna yol açmaz. İşlemden sonra zaman içinde varisli damarın diğer damarlar üzerindeki etkileri kaybolur. İşlemin süresi varisli damarların durumuna göre değişse de, işlem yaklaşık 40 dakika sürer.

Ameliyat sonrasında belirgin izler kalmaz, hasta aynı gün evine ve rutin hayatına dönebilir. İşlemin yan etkileri kısa sürede ortadan kalkar. İşlem gören bölgede belirgin izler kalmaz. Varisin aynı bölgede tekrarlama olasılığı düşüktür. İşlem öncesinde sorunlu tüm damarların tespit edilmesi tedavinin başarısı açısından önemlidir. Bu yüzden lazerle varis tedavileri sıklıkla tercih edilir.

Belirtileri

Varis vücudun birçok yerinde oluşabilen toplardamar kaynaklı bir sorundur. Bazı durumlarda herhangi bir ağrı, sızı oluşturmaz. Sadece oluşturduğu görüntüden dolayı kişiyi rahatsız eder. Bazı durumlarda da görüntü bozukluklarının yanında ağrılı şikâyetler de görülür. Varisleşen damar cilt yüzeyinde belirginleşir. İlerlediği durumlarda ayakta şişlik, uyuşma, kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Nadir görülse de bazı durumlarda ağrı ortaya çıkarabilir. Varislere ilerlemeden müdahale edilmesi daha avantajlıdır ve tedavisi daha kolay gerçekleşir. Varisler ilk dönemlerinde büyük şikâyetlere yol açmazlar. Zamanla şikâyetler artar. Varisin ortaya çıkardığı şikayetler yaz aylarında ve geç saatlerde daha şiddetli görülür.

Ayak Şişliği

Varis oluşumuyla damarlar şişkinleşir. Bu durum beraberinde ayak şişmesini de getirir. Varisleşen damarlarda kimi zaman pıhtılaşma da görülür. Bazı durumlarda pıhtılaşma da şişkinliğe sebep olabilir. Varis kaynaklı şişmeler ayağın geneline yayılır.

Bacaklarda Kramp

Varis problemlerinde krampa çok sık rastlanır. Kramp kaslarda istemsiz kasılmalardır. Varisleşen damarların kan dolaşımını kötü etkilemesiyle istemsiz kasılmalar meydana gelir. Varis kaynaklı kramplar genellikle gece geç saatlerde ortaya çıkar ve ağrıya sebep olur. Varisler krampa neden oluyorsa doktora başvurmak ve tedaviye başlamak en uygun seçenektir.

Ayak Parmaklarında Uyuşma

Ayak parmaklarında uyuşma başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Fakat varis de kan dolaşımını olumsuz etkileyerek ayak parmaklarında uyuşma hissine sebep olabilir. Bu durum kişiyi günlük yaşantısında huzursuz hissettirir. Uyuşma durumu zaman içinde kaybolsa da varisin ortaya çıkardığı diğer sorunlar devam eder.

Varis Olan Bölgede Kaşıntı

Varislerin en sık görüldüğü bölge bacaklardır. Varisleşen damarların taşıdığı kanda oksijen yoktur. Damar şiştikçe deri yüzeyi gerginleşir. Bunların sonucunda varis olan bölgede kaşıntı meydana gelir. Bu durumla çok sık karşılaşılmaz. Fakat bazı durumlarda ortaya çıkabilir.

Diz Altında Yanma Hissi

Varis problemi diz altında yanma, sıcaklık gibi hislere neden olabilir. Varisleşen toplardamar özellikle sıcak günlerde gün yüzüne daha çok çıkar. Yanma hissi de böyle havalarda daha fazla görülür. Bölgeye soğuk su ile müdahale edilmesi geçici bir çözüm sağlayabilir.

Ayak Bileklerinde Şişme

Varis kaynaklı ayak şişmeleri genellikle ayak bileğinden yukarıdaki kısımlarda görülmez. Ayak bileğinden itibaren genel olarak ayakta şişme görülür. Bu durum varisleşen damarda pıhtı oluşmasından da kaynaklanabilir. Ayrıca varisleşen damarda pıhtı oluşma ihtimali de artar.

Damarlarda Şekil Bozukluğu

Varisleşen damarlar genişler. Düzensiz şekilde boğumlanarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelirler. İlk başlarda sadece koyu renk damarlar halinde belli olurlar. İlerledikçe cilt yüzeyinde çıkıntılar ve boğumlar oluştururlar. Varis ameliyatlarıyla bu görüntü de ortadan kalkar.

Ayak Bileğinin Hemen Üstündeki Yağ Dokusu Sertleşebilir

Varis problemi bazı durumlarda ayak bileği üstündeki dokunun sertleşmesine sebep olabilir. Bu durum varis sorununun ileriki aşamalarında gerçekleşir. Sertleşme sorunu baş gösterdiğinde vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır. Kendi kendine geçebilen bir sorun değildir.

Nedenleri

Daha çok bacaklarda görülen varis, toplardamarlardaki kapakçıklarda sorun oluşmasından kaynaklanır. Kapakçıkları bozulan damar genişler ve belirgin hale gelir. Özellikle bacaklardaki toplardamarlar içindeki kan yerçekimine ters yönde hareket etmelidir. Bu hareketi zorlaştıracak etmenler varisleşmeleri tetikler. Bu etmenler genel olarak uzun süre ayakta durma, menopoz, gebelik, yaralanmalar, genetik faktörler şeklinde olabilir. Bunların dışında kan dolaşımını kötü etkileyen sigara da varis oluşumunu tetikleyebilir.

Uzun Süre Ayakta Durma

Uzun süre ayakta ve durağan kalmak varis oluşumunun başlıca sebeplerindendir. Küçük bir hareket alanında uzun saatler ayakta kalmak toplardamardaki basıncı arttırır. Uzun saatler boyunca ve sürekli olarak basınca maruz kalan damarlarda varis oluşumu görülür. Bunun önüne geçmek için belli aralıklarla yürümek hareketsizliği aşmak faydalı olur.

Menopoz Dönemlerinde

Menopoz dönemi kadında üreme döneminin bitişidir. Menopoz ile östrojen hormonunun salgılanma oranı düşer. Bu değişim birçok hastalığa yol açabilir. Varis de menopoz sonrasında oluşabilecek hastalıklardandır. Fakat herkeste görülmez.

Damar Kapakçığının Düzgün Çalışmaması Durumunda

Varis, toplardamardaki kapakçıkların bozulmasıyla ortaya çıkar. Toplardamarlarda belli aralıklarla kapakçıklar bulunur. Bunlar kirli kanın kaçırılmamasını sağlar. Kapakçılar düzgün çalışmadığında kirli kan toplardamarlarda bekler. Bu durum sonucunda damarlarda genişleme ve renklerinde belirginleşme görülür. Damarlardaki kapakçıkların bozulmasına uzun süre ayakta kalmak, fazla kilo, gebelik gibi durumlar yol açabilir.

Gebelik Dönemi

Hormonal değişimler varis oluşumunu büyük oranda tetikler. Gebelik dönemi de kadın vücudunda hormonal ve fiziksel değişimler meydana getirir. Bu da varis özelinde risk durumunu arttırır. Kadınlarda gebelik döneminde kılcal varisler görülebilir. Bu durum kadınların birçoğunda oluşur ve genellikle gebelik sonrasında ortadan kalkar. Gebelik sonrasında varisleşme geçmiyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Bacak Yaralanmalarında

Bacakları etkileyen bir yaralanma sonucunda damardaki kapakçıklar zarar görebilir. Bacağa alınan darbeler veya damarları etkileyebilecek başka yaralar kapakçıkların düzgün çalışmasını engelleyebilir. Varis problemi yaralanmaların üzerinden zaman geçtikçe kendini belli eder.

Genetik Yapı

Varis oluşumunu genetik yatkınlık tetikleyebilir. Ailesinde varis problemi olanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Bu durum bazı insanların damar kapakçıklarında doğuştan gelen bir zayıflık olmasından kaynaklanır. Zayıflık genetik olarak aktarılmış olabilir. Bu yüzden birinci derece yakınlarında varis görülen kişiler daha dikkatli davranmalı ve önlem almalıdır.

Tedavi

Varis tedavileri, varisin durumuna göre seçilir. Erken müdahale edilen varislerde ameliyatsız olarak lazer tedavisi uygulanabilir. Bu işlem cildin yüzeyinden lazer uygulanarak gerçekleştirilir. Damar içinden müdahale gerektiren durumlarda ise lazer ablasyon veya radyo frekans ablasyon uygulanabilir. İki yöntemde de damar içinden girilerek damarın tıkanması söz konusudur. Sclerotherapy yöntemi ise varisli damar içine ilaç enjekte edilerek uygulanır. Kılcal damar çatlakları, ince ve kalın varisler bu yöntemle tedavi edilebilir. Şişkin ve cilde yakın varislerde damar soyma ameliyatı tercih edilebilir. Ameliyat gerektirmeyen varisler ilaçla kontrol altına alınabilir veya varis çorabı ile tedavi edilir. Varis çorabı diğer tedavilerle birlikte de kullanılabileceği gibi önlem amaçlı da kullanılabilir. İlerlememiş varis durumlarında bitkisel çözümler denenebilmektedir. Fakat bunlar doktora danışarak uygulanmalıdır. İlerlemiş varis durumlarında bitkisel çözümler işe yaramazlar. Doktora başvurmak gerekir.

Lazer Tedavisi

Lazerle varis tedavisi ameliyatlı veya ameliyatsız olarak uygulanır. Yöntemler varisin durumuna göre belirlenir. Kılcal damar sorunlarında ameliyatsız yöntem tercih edilir. Ameliyatsız lazer tedavisi cilt yüzeyinden uygulanır. Varisleşmiş damarlara cilt yüzeyinden lazer ışınları verilir. Lazer ışınları ısı taşır. Bu sayede sorunlu damar hasar görür ve işlevsizleşir. Cilt yüzeyinden uygulanan lazerden önce anestezi uygulanmaz. Bölgeye soğutucu jel uygulanır. Bu sayede işlem esnasında hasta herhangi bir acı hissetmez. Uygulama sonrasında ciltte soyulmalar görülebilir. Bu lazer ışınından kaynaklanır ve kısa sürede geçer. İşlem tamamlandıktan sonra hasta bir saat gözlenir ve sonrasında eve dönebilir. Hiçbir şekilde hastada iz kalma gibi bir durum olması mümkün değildir. Lazer uygulaması damar içinden de gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatlı yöntemdir. Çok küçük kesilerden damar içine girilir. İşlem ultrason ile takip edilir. Sorunlu damara içeriden lazer uygulanır. Böylece tıkanması sağlanır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Hasta aynı gün evine, günlük yaşantısına dönebilir. Varislerin durumuna göre lazere ek tedaviler de söz konusu olabilir.

Radyo Frekans Ablasyon

Radyo frekans ablasyon, lazer yöntemiyle benzer bir tekniktir. Varisleşen damarın içine çok küçük kesilerden girilir. İşlem ultrason ile takip edilir. Damarın kapatılması işlemi radyo frekans ile sağlanır. Radyo frekans damarı büzer ve işlevsiz hale getirir. İşlevini kaybeden damar vücut tarafından atılır. Lazer yönteminden daha az maliyetli bir işlemdir. Bu işlem yüzeysel toplardamarlardaki varisleşmelerde kullanılır. İşlem tamamlandıktan bir iki saat sonra hastaneden çıkılabilir ve günlük rutine dönülebilir. Herhangi bir iz kalma sorunu yoktur.

Sclerotherapy(İğneyle Damara Damarı Koruyucu Kimyasal Enjekte)

Sclerotherapy, ameliyatsız bir tedavidir. Cilt yüzeyinde belirginleşen damarların tedavisinde kullanılır. Belirginleşen damara bazı kimyasallar enjekte edilir. İçeriğinde bazı ilaçlar, alkol ve sodyum tetradecy vardır. Bu karışım damara enjekte edildikten sonra damar sertleşir ve tıkanır. Uygulamadan birkaç gün sonra da yok olur. Sertleşme döneminde varis damarları daha büyük veya koyu renkte görünebilir. Bu durum geçicidir. Bu işlemin öncesinde veya sonrasında hiçbir şekilde ağrı yaşanmamaktadır. En az 1, en fazla dört seans uygulanır. Seanslar yaklaşık 15 dakika sürer. İşlem sonrasında bir süre varis çorabı kullanılır. Seanslardan sonra aynı gün eve dönmek ve günlük yaşama devam etmek mümkündür.

Damar Soyma\Sıyırma

Damar soyma\sıyırma işlemi cerrahi bir işlemdir. Ağrı oluşturan, ileriki dönem varislerde tercih edilen bir işlemdir. Genel anestezi veya belden uyuşturma ile gerçekleştirilir. Varisleşen damarın cerrahi yöntemle alınması işlemidir. Yaklaşık bir buçuk saatte tamamlanır. Varisler iki bacakta da görülüyorsa ve işlem sırasında alınacaksa hasta bir gece hastanede kalır. Varis tedavilerinde cerrahi işlem zorunda kalınmadıkça tercih edilmez.

Bitkisel Tedavi

Varis sorununda kullanılan bitkisel tedaviler kan dolaşımını arttırmaya yönelik çabalardır. Bazıları cilt yüzeyine uygulanırken bazıları yiyecek olarak tüketilir. Zencefil varis tedavisinde önerilen bitkilerden biridir. Genellikle E vitamini ile birlikte varisli bölgeye uygulanması önerilir. Sarımsak da yiyecek olarak tüketilir ve varis görüntüsünü azaltmada kullanılır. Çiğ soğan tüketmenin de varis görüntüsünün azalmasına yardımcı olduğu düşünülür. Brahmi, biberiye, sarı kantaron otu, güvercin ağacı, çobanpüskülü, guggul, ekinezya da varis belirtilerini iyileştirmede kullanılır. Bunlardan herhangi birine alerjisi olanlar bitkiyi kullanmamalıdır. Gereğinden fazla tüketilmemelidir. Bitkisel tedavilere rağmen ilerleyen varisler söz konusuysa doğrudan doktora gitmek gerekir. Aynı şekilde zaten ilerlemiş ve çok fazla şikâyete neden olan varislerde doğrudan doktora gitmek gerekir. Varise iyi geldiği söylenen maddeler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Merdiven altı üretilen ve bitkisel olduğu söylenen jeller, kremler veya ilaçlara kimi zaman rastlanmaktadır. Varis tedavisi için herhangi bir madde kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

Basınçlı Çorapla Tedavi

Varis sorunlarında basınçlı çoraplar sıklıkla kullanılır. Tek başına varis çorabının tedavi edici özelliği yoktur. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, varis kaynaklı ağrıyı azaltır ve varis kaynaklı kaşıntıyı önler. Varis çorapları bazı tedavilerden sonra da kullanılır ve iyileşmeyi hızlandırır. Gebelik döneminde varis tedavilerinin bazıları uygulanamaz ve gebelik sonrasına ertelenir. Bu süreçte şikâyetleri azaltmak amaçlı da varis çorapları kullanılabilir. Bu ürünler tek kişiye ait olmalıdır. Paylaşılması sağlıksızdır. Varis çorapları uyumadan önce çıkarılır ve gün içinde kullanılır. Kullanım süresi doktorun belirttiği kadar olmalıdır.

İlaçla Tedavi

Varisler ilaç tedavileri ile iyileştirilemezler. Varis kaynaklı ağrılar, kramplar, şişme durumları ve ısınma hissinin azaltılmasında kullanılırlar. Herhangi bir ağrıya, sızıya sebep olmayan varislerde kullanılmazlar. Varis kaynaklı şikayetlerin ortadan kaldırılmasında varis ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar kesin çözüm sağlamazlar. Şikayetleri kalıcı olarak ortadan kaldırmazlar; ilaç bırakıldığında şikayetler tekrar ortaya çıkar. Bazı hastalarda ilaçlar şikayetleri ortadan kaldırmaz. Yirmi gün ilaç kullanıldığı halde şikayetler geçmediyse ilaç kullanmak gereksizleşir. Ağrılı varislerin tedavi yöntemine karar verme aşamasında varis ilaçları kullanılabilir.

Lazerle Varis Tedavisi Öncesi

Lazer yöntemiyle cerrahi müdahale öncesinde bazı hazırlıklar yapılır. Bunlar; hastanın genel sağlık durumunun ve işlem görecek damarların belirlenmesinde kullanılan tetkikleri de kapsar. Bu tetkikler kimi rutin testleri ve doktorun hasta için uygun gördüğü ek testleri kapsar. Bunun yanında işlem görecek bölgenin, damarların durumunun değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra hasta işleme hazırlanır. Lazerle varis ameliyatı öncesindeki hazırlık süreci ve işlem görece kısa süren bir süreçtir. Hastanın geniş zamanlar ayırmasını gerektirmez.

Tetkikler

Lazerle varis ameliyatı öncesi çeşitli tetkikler uygulanır. Bunlar işlem görecek damarların iyi tespit edilmesini sağlar ve hastanın genel sağlık durumu açısından önemli bilgiler verir. İşlem öncesinde genellikle ultrason, kan ve idrar tahlilleri, akciğer filmi, EKG gibi testler uygulanır. Bunlardan bazıları gerekli iç organların görüntülenmesi, bir kısmı da bazı tahlilleri içerir.

Ultrason

Ultrason vücut içindeki bölgeleri görüntüleme tekniklerinden biridir. Tanısal amaçlı kullanılır. Görüntüleme için yüksek frekanslı ses dalgalarından faydalanır. Ultrason ile görüntüleme işlemi genellikle cilt yüzeyinden yapılır. Görüntülenmek istenen bölgeye küçük miktarda jel sürülür. Jelin üzerinde cihaz gezdirilir ve görüntü ekrana yansır. Ultrason ile görüntülemenin farklı çeşitleri vardır. Hastanın ihtiyacına göre bunlardan biri seçilir. Herhangi büyük bir yan etkisi ve riski olmayan, güvenli bir görüntüleme yöntemidir.

Kan ve İdrar Tahlili

Kan ve idrar tahlilleri çok sık karşılaştığımız tahlillerdir. Tanı koymada büyük önem taşırlar. Kan tahlili genellikle koldaki damarlardan enjektör yardımıyla alınan örnek kan ile gerçekleştirilir. Örnek kan çeşitli laboratuar analizlerinden geçirilir. Örnek kan ile kan sayımı, biyokimya testleri, pıhtılaşma tahlilleri gibi pek çok test gerçekleştirilebilir. Hepsine genel olarak kan tahlili denir. İşlem öncesinde hastanın genel sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verir. İdrar tahlilinde de idrar örneği alınır ve laboratuvar ortamında değerlendirilir. Hastanın genel sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verir. İdrar örneğinin yoğunluğu, görüntüsü, içeriği laboratuvar ortamında incelenir. İdrar tahlilleri tanı koymada, var olan bir hastalığı takip ermede, genel sağlık durumunu incelemede kullanılır. Diyabet, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek hastalıkları gibi sorunlar idrar tahlili yardımıyla tespit edilebilir.

Renkli Doppler Ultrason

Renkli ultrason damar içinden akan kanın renk ile kodlanmasıyla çalışır. Renkli ultrason ile damarların boyutu, kanın akış hızı ve yönü gözlenebilir. Bu yüzden varis tanısında sıklıkla kullanılır. Renkli ultrasonun uygulanışı da diğer ultrason gibidir. Cilt yüzeyine az miktarda jel sürülür ve cihaz bölgede gezdirilir. Görüntüler ekrandan takip edilir.

Akciğer Filmi

Akciğer filmi bu bölgedeki organların görüntülenmesini sağlayan yöntemdir. İki aşamada gerçekleştirilir. İlk olarak grafisi çekilir. Ardından akciğer görüntüsü ön ve arka taraftan alınır. Akciğer filmi hasta ayakta iken çekilir. Kollar görüntüden çıkarılır. Görüntü alınırken hastanın önce nefes alması ve tutması gerekir. Akciğer filmi cerrahi işlemlerden önce sıklıkla istenir. Özellikle genel anestezi uygulanacaksa büyük fayda sağlar.

EKG

EKG, kalpte elektriksel eylemi kaydetmede kullanılan yöntemdir. İşlem öncesinde hastanın ayrı bir hazırlık yapması gerekmez. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve işlem esnasında ağrı, sızı yaşanmaz. Hasta uzanmış vaziyetteyken uygulanır. Elektrot diskleri göğüs kafesinin olduğu bölgeye, kollara ve bacaklara konulur. İşlem on dakika tamamlanır. Kalpteki ritim bozuklukları, kalp dışı hastalıkların kalbe etkisi, kalbe dair diğer sorunlar bu yöntem ile tespit edilebilir. Varis tedavilerinden önce doktor gerekli gördüğünde kullanılabilir.

Hastanın Değerlendirilmesi

İşlem öncesinde hastanın ve hastalığın durumu değerlendirilir. Bazı varisler hiçbir şikâyete sebep olmadan büyüyebilirken bazıları ağrılı ve sancılı olur. İşlemin uygulanmasında varisleşen damarların iyi tespit edilmesi, varisleşmenin derecesi, oluşturduğu şikâyetler dikkate alınır. Varisin ilerleme durumu tedavi yöntemini belirler. Ayrıca varisleşen damarların hepsinin tespit edilememesi ve işlem esnasında müdahale edilmemesi sorunu devam ettirir.

Ağrı

Varis oluşumu bazı durumlarda ağrıya sebep olur. Bu şikâyet her variste görülmez. Varis kaynaklı ağrı durumu tedavinin seyrini belirler. Ameliyat öncesinde ağrının şiddeti gözlemlenir. Tedavi öncesinde de ağrıyı hafifletecek önlemler alınır. Ameliyat sonrasında ağrı yaşanmaz.

Şişme

Varis kaynaklı şişme genellikle ayak bileklerinin altında başlar ve ayağın geneline yayılır. Bu durum varisten kaynaklanan dolaşım bozukluğunun etkisidir. Ameliyat öncesinde şişlikler gözlemlenir. İşlem sonrasında şişlikler zamanla kaybolur.

Bacakta Kramp

Varisler bazı durumlarda krampa neden olur. Kramplar genellikle gece geç saatlerde ortaya çıkar. Yaklaşır bir dakika kadar sürer. Ağrılara sebep olabilir. Ameliyat sonrasında kramplar geçer.

Kaşıntı

Damarlar genişleyerek cilt yüzeyinde belirginleşirler. Ciltte oluşan gerginlik kaşıntıya sebep olur. Varis kaynaklı kaşıntı genişleyen damarın bulunduğu bölgede yoğunlaşır. Bölgenin aşırı tahriş edilmesi ufak çaplı kanamalara da neden olabilir. Varisin tedavi edilmesiyle ortadan kalkar.

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumu, göbek deliği veya parmak aralarında oluşan bir sorundur. Vücudun başka bölgelerinden kopan kıllar bu bölgelerde birikir ve gözeneklerden içeri girer. Girdiği yerde iltihaplanır ve rahatsızlıklara yol açar. Genellikle kıl batmaları, kıl dönmeleriyle karıştırılır. Kıl batmaları, kılın çıkarken yanlış yöne yönelmesiyle oluşur. Genellikle epilasyon uygulanan bölgelerde görülür. Özellikle bacaklarda varis oluşumu damarı belirginleştirdiğinde, kıl yönünde sapma oluşabilir ve batıklar görülür.

Bacaklarda Huzursuzluk Hissi

Varisler bacakta ağrı, kaşıntı, yanma gibi problemler meydana getirirler. Bunların yanında huzursuz bacak olarak adlandırılan rahatsızlığa da sebep olabilirler. Huzursuz bacak sendromu özellikle kişi dinlenme halindeyken bacaklarda huzursuzluk hissedilmesi ve kişinin bacağını hareket ettirmek zorunda hissetmesidir. Günün geç saatlerinde daha şiddetli görülür. Bu durumun tam sebebi anlaşılamasa da varisle bağlantılı olduğu noktalar vardır. Huzursuz bacak sendromu yaşayan hastaların genelinde venöz(toplardamar) yetmezlik görülür. Bu toplardamar kapakçıklarının olması gerektiği gibi çalışmaması durumudur. Varis problemi de bacaktaki toplardamar kapakçıkların düzgün çalışmamasıyla ortaya çıkar.

Ayak Bileğinde Yara Oluşması

Varis probleminde çok ilerlediği durumlarda bilek çevresinde yaralara sebep olabilir. Bu yaralara venöz ülser de denir. Bacaklardaki toplardamarların içinden akan kan yer çekimine karşı hareket eder. Buradaki kapakçıklar da kanın aşağı akmasını engeller. Kapakçıkların bozulması zaman geçtikçe kanın aşağıya kaçmasına neden olur. Bölgede basıncın artması dokuları tahrip eder. Bilek çevresinde kötü yaralar oluşur. Bu durum genellikle varislerle bağlantılıdır. Bu yaralar kendiliğinden geçmez. Tedavi edilmediği müddetçe ilerlemeye devam eder.

Hastanın Ameliyata Hazırlığı

İşlem öncesinde çoğu zaman büyük hazırlıklara gerek duyulmaz. İşlem görecek bölgenin hazırlanması ve hastanın bazı önlemler alması yeterli olur. Bazı durumlarda ek önlemler gerekebilir. Bu konuda doktor hastayı bilgilendirir.

Ameliyat Bölgesinin Temizlenmesi

Ameliyat öncesinde varisli bölge işleme hazırlanır. Genellikle bölgede kıllanma varsa tıraş edilir ve buna özel temizleyicilerle dezenfekte edilir. Ardından lokal anestezi uygulanır. Hasta işlem öncesinde fazla endişeliyse rahatlaması için önlemler de alınabilir.

Sigara Kullanımını Bırakma

Sigara kan dolaşımını kötü etkiler ve kandaki oksijen oranını da düşürür. Başlı başına varis oluşumunu tetikleyen bir etkendir. İşlemden en az bir hafta önce sigarayı bırakmış olmak faydalıdır.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası

Lazerle varis ameliyatları sonrası hasta için büyük sorunlar teşkil etmez. Hastaların işlemden bir iki saat sonra evlerine dönmeleri mümkündür. Hastaya verilen ağrı kesiciler baş dönmesi yapabileceğinden işlem sonrasında bir iki saat hastanede beklemek faydalı olur. Hastalar ertesi gün de iş yaşantılarına dönebilirler. Hastaların işlemden hemen sonra araba sürmeleri önerilmez. Bu ameliyat günü için geçerlidir. İşlem sonrasında yaşanabilecek riskler oranı düşüktür. Büyük kesiler açılmadığından uzun iyileşme dönemleri de gerekmez. İşlemlerim tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi işlemin güvenliğini arttırır.

Komplikasyonlar

Lazerle varis tedavisi güvenli bir yöntemdir. Büyük ve kalıcı etkiler bırakmaz. İşlem sonrasında yaşabilecek durumlar genelde geçicidir. Ameliyatın veya tedavinin tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi risk oluşma ihtimalini düşürür.

Ağrı

Lazerle varis ameliyatı işleminde varisleşen damarın kapatılması, tıkanması söz konusudur. İşlem gören damarlar boyunca ağrı oluşması beklenen bir durumdur. Bunlar zamanla geçer. Bu süre içinde doktorun önerdiği ağrı kesiciler sorunu kontrol altına alır.

Hissizlik

Hissizlik her ameliyattan sonra oluşmaz. Varisler bacağın ön kısmında ve diz altında ise uygulanan tedavi sinirleri etkiler. Bu da genelde ayak bileği çevresinde karıncalanma, hissizlik, uyuşma gibi sonuçlar doğurur. Bu durum zamanla ortadan kalkar. Kalıcı bir sorun değildir.

Şişme

Lazerle kapatılan damarın çevresinde şişme, sertleşme, morarma görülmesi normaldir. Kapatılan damar vücut tarafından atıldıktan sonra bu durumlar ortadan kalkar. Herhangi bir soruna yol açmazlar.

Alerjik Reaksiyon Gelişmesi

İşlemde kullanılan herhangi bir şeye alerji gelişmesi düşük bir ihtimaldir. İşlem öncesinde alınan önlemler bu durumu büyük oranda ortadan kaldırır. Yine de hastanın bilinen bir alerjisi varsa doktora bildirmesi faydalı olur. İşlem sonrasında verilen bir ilaca alerji gelişmesi durumunda ilaç bıraktırılır ve yerine başka bir ilaç verilir.

Yan Etkiler

Lazerle varis ameliyatından kaynaklanan bazı yan etkiler mevcuttur. Fakat bunlar kısa sürede geçen, beklenen etkilerdir. Büyük ve kalıcı sorunlara yol açmazlar. İşlemden kaynaklanan yan etkiler kızarıklık, sertlik, uyuşma, doku hassasiyeti, baş dönmesi şeklinde gelişebilir.

Kızarıklık

Ameliyat esnasında kapatılan damarlar boyunca kızarıklıklar genellikle görülür. Bu durum kalıcı bir sorun değildir. Damarın atılmasıyla geçer ve bölgede kalıcı bir renk değişikliği görülmez.

Sertlik

İşlem sırasında kapatılan damar önce sertleşir ve belirginleşir. Bu durum beklenen bir etkidir. Sonrasında işlevsiz damar vücut tarafından atılır ve sertlik de ortadan kalkar.

Uyuşukluk Hissi

Uyuşma durumu işlem sonrasında her zaman görülmez. Varisleşen damarlar bacağın ön yüzünde ve diz altındaysa görülür. İşlem sırasında bölgedeki sinirler etkilenir ve genellikle bilek çevresinde uyuşmalar görülür. Bunlar zamanla azalarak geçer. Kalıcı bir durum değildir.

Doku Hassasiyeti

İşlemin uygulandığı bölgede doku hassasiyeti ender olarak görülebilir. Bu durum kısa zamanda geçer. Büyük rahatsızlıklar meydana getirmez.

1- 2 Saat Boyunca Sonra Baş Dönmesi

Lazerle varis tedavileri sırasında hastaya verilen ağrı kesiciler ve ilaçlar bir iki saatlik baş dönmesi yapabilir. Bu yüzden işlem sonrasında birkaç saat boyunca hastanede durmak söz konusu olur. Bu sürede durum gözlenir ve hafiflediğinde eve dönmek mümkün olur.

Ameliyattan Sonra 1-2 Saat Dikkat Dağınıklığı

İşlem sırasında hastanın ağrı, sızı hissetmemesi ve endişelenmemesi için verilen ilaçlar işlem sonrasında birkaç saat etkilerini sürdürür. Bu yüzden bir iki saat hastanede kalmak söz konusu olur. Durum hafiflediğinde hastaneden çıkılabilir. Fakat işlemin yapıldığı gün araç sürmemek gerekir. Hastaneye kişisel araç ile gelindiyse, dönüşte aracı sürecek bir kişi hastaya yardımcı olabilir. Hasta aracı kullanmadığı sürece diğer taşıma araçlarına binmek sorun olmaz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle varis ameliyatlarında iyileşme süreci kısa ve konforludur. Yine de bir süre bazı önlemler almak iyileşmenin seyrini iyi etkiler. Doktorun önerilerini bu süre boyunca uygulamak iyileşme açısından önemlidir.

3-7 Gün Banyo Yapmama

Lazerle varis ameliyatlarında küçük damar girişleri açılır. İşlem sonrasında bu girişlerin kuru tutulması önemlidir. İşlemin gerçekleştiği gün banyo yapılması önerilmez. Sonraki günlerde işlem gören bölgeye dikkat ederek banyo yapılabilir. Lazerle varis işlemine ek olarak başka tedaviler uygulandıysa banyo yapma süresi uzayabilir. Burada doktorun belirttiklerine uymak önemlidir.

Sigara Kullanmama

Sigara kan dolaşımını kötü etkiler ve kanda oksijen oranını düşürür. İşlem sonrasında iyileşmesi gereken bir bölge söz konusudur. Bu yüzden sigara tüketmek iyileşmeyi kötü etkiler. Mümkünse bırakmak gerekir.

Egzersiz Yapma

Lazerle varis ameliyatlarından hemen sonra yürümek mümkündür. Fakat ilk beş gün uzun süre ayakta kalmamak ve dinlenmek iyileşme için faydalıdır. Dinlenme, gün boyu yatmak anlamına gelmez. Günlük işler yapılabilir. Uzun süre ayakta kalmadan kısa yürüyüşler yapılabilir. İlk beş gün ağırlık kaldırmamak gerekir. Bu sürenin sonunda egzersiz ve spor yapılabilir fakat bir süre için bunları yaparken ayakta uzun süre kalınmamalıdır.

Uzun Süre Hareketsiz Kalmamaya Dikkat Etme

İşlem sonrasında dinlenmek önemli olsa da uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını olumsuz etkiler. Kısa yürüyüşler, günlük işlerin yapılması, aktif olmak önemlidir. Yatarken bacakların biraz daha yüksekte tutulması faydalı olur.

Sık Sorulan Sorular

Lazerle Varis Tedavi Edilir mi?

Lazer ışınları kullanılarak varis tedavisi mümkündür. Varis sorunlarında en sık kullanılan yöntemlerden biri lazerdir. Lazer ışınları damar içinden veya cilt yüzeyinden uygulanabilir. Bu teknikler arasındaki tercih varisin durumuna göre yapılır. Lazer ışınları ısı taşır. Bu ısı yardımıyla varisleşen damarlar tıkanır, kapatılır. Varis problemi çözülmüş olur.

Lazerle Varis Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat sırasında müdahale edilecek damarların durumu işlem süresini değiştirebilir. Fakat işlem ortalama 40 dakikada tamamlanır. Bazı varisler ek müdahale de gerektirebilir. Böyle durumlarda süre biraz daha uzayabilir. Yine de lazerle yapılan varis ameliyatları birçok cerrahi işleme göre daha kısa sürede tamamlanır.

Lazerle Varis Ameliyatını Hangi Hastaneler Yapar?

Lazerle varis ameliyatı birçok hastanede yapılabilmektedir. Bunun için uzman ekibin bulunması ve yeterli fiziki şartların sağlanması yapılabilmesini sağlar. Varis tedavilerinde lazer yaygın bir yöntemdir.

Varis Tanısı Nasıl Konulur?

Varis tanısı doktorun fiziki muayenesi ve ardından tanısal ultrason yardımıyla konur. Yapılan tetkikler hastaya göre değişebilir fakat doppler ultrason kesin ve ayrıntılı sonuçlar verir. Varisler çoğu zaman gözle görülebilir.

Lazerle Varis Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Lazerle varis ameliyatlarının fiyatları varisin durumu ve yaygınlığına göre değişir. Kesin fiyat muayeneden sonra ortaya çıkacaktır. Fakat varis tedavilerini SGK karşılar ve anlaşmalı kliniklerde gerekli indirimler yapılır.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrasında verilen varis çorabı doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bunun yanında ilk beş gün ağır kaldırmamak, uzun süre ayakta kalmamak, çok yorulmamak gerekir. Dinlenmek önemlidir fakat uzun süre hareketsiz kalmamak gerekir. Yatarken ayakları yükseltmek faydalı olur. İşlem sonrasında ilk gün duş alınması önerilmez.

Lazerle Varis Ameliyatında Hangi Anestezi Türü Uygulanır?

Lazerle varis ameliyatlarında lokal anestezi uygulanır. Fakat varisin iki bacakta da olması ya da hastanın durumuna göre diğer anesteziler de kullanılabilir.

Ameliyattan Sonra İyileşme Süreci Nasıl Olur?

İşlem sonrasında hasta günlük işlerini yapabilir, yürüyebilir. İlk zamanlarda bölgede şişlik, morluk, kızarıklık görülür. Ayrıca hafif ağrılar, hissizlik de oluşabilir. Bunlar geçici durumlardır. Zamanla normale döner. Bu süreçte dinlenmek, ayakta uzun süre kalmamak gerekir. Bunun yanında ağır kaldırmamak ve hareketsiz kalmamak da önemlidir. Başka bir durum söz konusu değilse kısa sürede iyileşme dönemini atlatmak mümkündür.

Ameliyattan Sonra İz Kalır mı?

Lazerle varis ameliyatlarında açılan kesiler kalem ucu boyutundadır. Oldukça küçük alanlardan girilerek işlem yapılır. Çok küçük boyutlardaki kesiler işlemden az bir zaman sonra tamamen iyileşir. İz kalma sorunu yaşanmaz. Lazer yönteminin iz bırakmaması büyük avantajlarından biridir.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Lazerle varis ameliyatı sonrası genelde ağrı görülür. Kullanılan varis çorapları ve ağrı kesiciler bunu kontrol altına alır. Yatarken ayağın daha yüksekte tutulması da faydalı olur. Ağrılar kısa zamanda geçer.

Varis İlaçla Tedavi Edilir mi?

Varisler için kullanılan ilaçlar varisi tedavi etmez. Varis kaynaklı ağrı, kramp gibi durumları engellemeye yardımcı olur. Fakat bazı hastalarda etkisiz kalırlar. İlaçlar varisleri geçirmez ve ilerlemesini engellemez. Varislerin ameliyatsız çözümleri vardır ve çok yaygındır. Lazerle yapılan varis ameliyatı da çok küçük girişlerle gerçekleştirilir ve tehlikesizdir.

Kılcal Varisler Büyük Varise Dönüşür mü?

Kılcal varisler kılcal damarlarda oluşmuş varislerdir. Damarlar varisleşerek büyüyebilir fakat kılcal damar olarak kalacaktır. Bölgede diğer damarlarda oluşan varisler büyük ve orta varis olarak adlandırılır. Bunlar da birbirine dönüşmez fakat genişler.

İç Varis ve Dış Varis Nedir?

İç varis esas toplardamarda oluşan varislerdir. Bu damar kasların içinde bulunur ve bacaktaki kanı kalbe götürür. İç varis bu damarda oluşur ve diğerlerinde göre daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. İlerlediği durumlarda yaralar oluşturabilir, pıhtı atmasına sebep olabilir. Tespit edilmesi için doppler ultrason gibi görüntüleme teknikleri kullanılmalıdır. Dış varis, cilt yüzeyine yakın küçük damarların varisleşmesidir. Daha çok görsel bozukluklar meydana getirir.

Tedaviden Sonra Bacaktaki Kan Kalbe Nasıl Taşınıyor?

Varis tedavilerinde sorunlu damar tıkanır ve işlevsizleştirilir. Tıkanan damar vücut tarafından atılır. Bu bölgede kaybolan damarın işlevini görecek başka damarlar oluşur. Yani tedavi ile yeni damar oluşumu tetiklenmiş olur. Kan dolaşımı da sorunsuz damarlar üzerinden, daha sağlıklı şekilde devam eder.

Varis Kaç Seansta Tedavi Edilir?

Lazerle varis ameliyatı genellikle tek seferde, tespit edilen damarların tümüne uygulanır. Varisin durumuna göre ek tedaviler gerektirebilir. Fakat ameliyatsız tedaviler genellikle seanslar halinde uygulanır. Bunlar varisleşen damarlara göre bir veya dört seans sürebilir.

Tedaviden Sonra Varisler Hemen Kaybolur mu?

Varis tevdisi ameliyatla gerçekleşiyorsa kısa sürede varis görüntüsü kaybolur. Önce işlem sırasında kapatılan damar sertleşir ve belirginleşir. Ardından kaybolur. Ameliyatsız yöntemler seanslar halinde gerçekleştirilir. Bunlarda tam olarak görüntü bozukluğunun giderilmesi için seansların bitmesi gerekir.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşilir?

Lazerle varis ameliyatı oldukça konforlu bir varis tedavisi yöntemidir. Yaklaşık bir saatlik lazer uygulanmasından sonra hasta normal odaya alınır ve dinlenmesi sağlanır. Üç saat kadar dinlendikten sonra son kontrolü yapılır ve ayakta taburcu edilir. Evine yürüyerek giden hasta bir – iki gün kadar çok ayakta kalmadan ya da devamlı oturmadan istirahat etmelidir. Bir haftalık sürenin ardından ise hem iş yaşamına hem de sosyal yaşamına sorunsuz olarak dönebilir.

Lazerle Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazerle varis ameliyatı oldukça detaylı bir prosedürdür. Uygulamanın en önemli aşaması hastalıklı damarların bulunmasıdır ki bu da özel bazı tetkikler ile yapılır. Damarlar belirlendikten sonra lokal anestezi ile operasyon bölgesi uyuşturulur. Enjeksiyonlar yardımıyla damarlara girilerek ilk yol açılır. Sonrasında ise ufak borular damarlara gönderilerek lazer için yol açılır. Lazerin ışın yayacak ucu bu borulardan damarlara geçer. Sonrasında ise lazer kaynağı dalgalı olarak çalıştırılarak damarlar içten kapatılır. Tüm hastalıklı damarlar kapatıldığında operasyon tamamlanır.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası Duş Ne Zaman Alınır?

Lazerle varis ameliyatından sonraki gün duş alınabilir. Ancak aşırı sıcak ya da normalden daha sıcak su kesinlikle kullanılmamalıdır. Operasyon yapılan damarların genişlemesini tetikleyecektir. Hatta mümkünse soğuğa yakın duş alınması daha faydalı olacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmak için umumi olmayan bir ortamda duş alınmalıdır. Alerjik reaksiyon riskini de azaltmak amacıyla doğal sabunlar kullanılmalıdır.

Lazerle Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Lazer varis ameliyatı, diğer varis ameliyatı yöntemlerine göre çok daha az riske sahiptir. Riskleri azaltmanın yolu iyi bir hazırlık sürecinden geçer. Hastalıklı damarların tamamen keşfi, komplikasyon riskini de oldukça azaltır. Operasyon sırasında oluşabilecek en büyük risk sağlıklı damarın kapatılmasıdır. Ayrıca lazer cihazı iyi kalibre edilmezse ufak cilt yanıkları da gerçekleşebilir. Bu iki risk de sonradan tedavi edilebilecek sorunlar yaratır.

DMCA.com Protection Status