Kulak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kulak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Kulak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kulak işitme ve denge işlevlerini yerine getiren başın iki yanında bulunan yapıdır. İşitme duyusu sağlarken ilkin ses dalgaları kulak kepçesine gelir. Bu dalga kulak zarı aracılığıyla çekiç, örs ve üzengiye oradan da salyangoz denen organa iletilir. Salyangoza ulaşan dalga burada elektriksel işarete çevirir. Bu da beynin sesi algılamasını sağlar. Kulağın denge kurmada etkisi ise iç kulak ile ilgilidir. Buradaki duyu alıcıları denge ve kafanın uzaydaki yeri ile ilintilidir.

Kulak yapısal olarak zar, kemikçik, kanallar ve sıvıdan meydana gelir. İncelenirken üç bölüme ayrılır. Bunlar; dış kulak (auris externa), orta kulak (auris media) ve iç kulaktır (auris interna). Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolu olarak ikiye ayrılır. Kulak kepçesi kafanın iki yanında çıkıntı halinde görünen kısımdır. Sesin hangi yönden geldiğini belirler. Dış kulak yolu da kulak kepçesini orta kulağa bağlayan kanaldır. Dış kulak yolu yarı kıkırdak yarı kemik yapıdadır. Kıkırdak yapıdaki alanın üzerinde ufak kıllar bulunur. Bu alanda çeşitli salgılar da salgılanır. Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı, östaki borusu ve hava ile dengede durur. Orta kulak, ufak bir boşluk alandır. Östaki borusu üzerinde buraya hava girer. Çekiç, örs ve üzengi kemikleri birbirine bağlanır ve çekiç üzerinden kulak zarına bağlanır. Bunlar ses dalgalarını iç kulağa iletmede görev yaparlar. İç kulağın önemli işlevleri vardır. İçinde kemik labirent ve zar labirent denen yapılar bulunur. Üç bölümden oluşur ve bu bölümlerin içinde sıvı mevcuttur. Buradaki salyangoz ve vestibül organları işitme ve denge işlevlerini yerine getirirler.

Kulakta ortaya çıkabilecek problemler işitme duyusuna ve denge mekanizmasına zarar verebilirler. Vertigo, otoskleroz, orta ve dış kulak iltihabı gibi hastalıklar kulakta görülür.

DMCA.com Protection Status