Kızlık Zarı Ameliyatı

İnceleyen ve onaylayan: Doç. Dr. Mehmet Akif Sargın, Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüLokal Anestezi
Ameliyat Süresi30 - 60 Dakika
Hastanede Kalma Süresi2 - 3 Saat
İşe Dönme Süresi1 Gün

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Kızlık Zarı Ameliyatı
Kızlık Zarı Ameliyatı

Kızlık zarı, esnek bir zar olmasının yanı sıra yalnızca penis teması ile değil, farklı durumlarda da kolayca bozulabiliyor. Kızlık zarı ameliyatı ile birlikte bu zarın onarılması ve yeniden dikilmesi durumu söz konusudur. Lazer operasyonu ve cerrahi müdahale ile birlikte farklı alternatif yöntemler de mevcut ancak yöntem tercihinde hastanın genel sağlık durumu inceleniyor ve birtakım tetkikler yapıldıktan sonra hangi tedavi yönteminin tercih edileceği daha net bir şekilde belirleniyor. Kızlık zarı ameliyatı başarılı operasyonlardan bir tanesi ve son dönemde birçok kadın bu bağlamda hekimlerin kapısını çalmaya da devam ediyor.

Kızlık Zarı Ameliyatı Hakkında

Hastanın genel anestezi ile uyutulması sonrası gerçekleştirilen cerrahi müdahalede ilgili bölgeye de lokal anestezi uygulanıyor. Hasta ve hekim konforu bakımından oldukça kolay bir operasyondur ve ameliyat olduğunuzun anlaşılması da neredeyse imkansızdır. Bu konuyu psikolojik bir sorun haline getiren ya da farklı nedenlerden dolayı kızlık zarı ameliyatı olmak isteyen kadınlar, endişe edecekleri herhangi bir durumun olmadığını da bilmelidirler çünkü gayet rahat bir operasyon sizleri bekliyor ve cerrahi müdahalenin yanı sıra lazer operasyonu ile de kızlık zarının onarılması mümkündür. Kızlık zarı ameliyatı geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı şekilde ele alınabilir. Kalıcı yöntem, geçici yönteme nazaran operasyon süresi ele alındığında daha uzun sürüyor ve birçok kadın da kalıcı yöntemi tercih ediyor.

Kızlık Zarı Tipleri

10 farklı kızlık zarı tipi olduğu ifade ediliyor ve bu farklılıklara kısa kısa göz atmakta da fayda var.

  • Yuvarlak: En çok rastlanan zar tiplerinden bir tanesidir.
  • Septat: Bölmeli olarak şekil alan zar tipidir.
  • Subseptat: Bölmeli zar modellerindendir ve yarı bölmeli olarak karşımıza çıkar.
  • İmperfore: Ameliyat müdahalesi ile açılması gereken zar modelidir.

Daha birçok farklı zar tipi mevcut ve kızlık zarının olmaması da bu türler arasında yer alıyor. Her kadında kızlık zarı yer alacak diye bir durum söz konusu değil, bunu da belirtmekte fayda var. Zar, esnek bir yapıya sahiptir ve bazı kadınlarda bu zarın yırtılma anı acı ya da ağrı olarak da hissedilmez.

Yuvarlak Halkalı

Bu zar çeşidi, en çok karşı karşıya gelinen türlerden bir tanesidir. Sahip olduğu yapı nedeni ile bu ismi almıştır. Diğer zar türlerine göre daha esnektir ve yırtılması da çok daha kolaydır. Lazer ve cerrahi müdahale ile birlikte yenilenebilir. Bu zar türünün en büyük artılarından bir tanesi her iki operasyona da uygun olmasıdır. Bazı zar türlerine lazer ile müdahale etmek mümkün olmayabiliyor ancak yuvarlak halkalı zar modelinde bu tür bir sorun karşımıza çıkmıyor. Sahip olduğunuz zar yapısı modeli ile ilgili bilgi almak istiyorsanız eğer ya da bunu merak ediyorsanız hekimlerinize başvurabilirsiniz. Basit bir inceme ile hangi zar modeline sahip olduğunuz da ortaya çıkacaktır.

Çok Delikli

Kızlık zarı ortasında yer alan çok sayıda delik, zar modelinin bu isim ile anılmasına neden olmuştur. Çok delikli model, en nadir görülen zar tüplerinden bir tanesidir ve yapılan araştırmalar da bu oranın %1 olduğunu gösteriyor. Delikli yapının kişiye herhangi bir zararı yoktur ve model, sahip olduğu görüntü nedeni ile bu ismi almıştır. Kribriform, tıp dilinde bu zar modelinin aldığı isim olarak karşımıza çıkıyor. Kalburumsu zar olarak da bilinen bu zar modeli, görüntüsü nedeniyle diğer modellere nazaran daha ilginç bir yapıya sahiptir.

Bölmeli

Kızlık zarının tam orta kısmında yer alan deliği ikiye bölmesinden dolayı bu zar modeline bölmeli kızlık zarı adı veriyor. Çok delikli model gibi bu zar modeli de çok nadir görülen modellerden bir tanesidir. Sahip olduğu yapı diğer modellere nazaran daha ilginç diyebiliriz. Lazer ve cerrahi müdahale ile bu zar modelinin dikimi ve yenilenme işlemi de mümkündür. Zarı bölen doku parçasının herhangi bir zararı yoktur. Esnek bir yapıya sahip olan zarın yırtılması oldukça kolaydır ve bunun için penis ile temasına da gerek yoktur. Farklı nedenlerle de yırtılan zarların dikilme işlemi oldukça kolay.

Deliksiz Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta bölümünde herhangi bir şekilde delik yoktur ve yine sahip olduğu görüntü nedeni ile bu ismi aldığını ifade etmek gerekiyor. Bu zar modelinin kişiye yaşattığı en büyük sorun adet dönemidir. Adet dönemindeki kanın dışarıya atılması pek mümkün olmuyor ve ilgili bölgede biriken kan, şiddetli karın ağrısına neden oluyor. Dışarı ile bağlantı olmadığı için kanın atılması da çok zordur ve deliksiz kızlık zarı belki de en sıkıntılı zar modellerinden bir tanesidir. Bu tür durumlarda zar, basit müdahale ile açılır ve biriken kanın boşaltılması da bu sayede mümkündür. Deliksiz kızlık zarına sahip olup olmadığınızı hekim kontrolü ile birlikte kolayca anlayabilirsiniz.

Açılmış Kızlık Zarı

Kızlık zarının kapalı olması ya da çok kalın duvarlar ile örülmesi durumunda kadınların yaşayacakları ilk ilişki kesinlikle ağrılı ve sancılı olacaktır. Bu ağrı durumu gündelik hayatta da devam ediyor ve gündelik hayatın sekteye uğramasına neden oluyor. Basit bir ameliyat ile kızlık zarı açılır ve daha sonra talep edilirse dikme işlemi gerçekleştirilir. Zar açılmadığı takdirde ilişkide yaşanan ağrılar da devam edecektir. Çok nadir görülen bu sorunun tedavisi mümkündür ve az önce de bahsettiğimiz gibi basit bir operasyon yeterli olacaktır. Bu operasyon, deliğin çok küçük olması nedeni ile de yapılabiliyor. Deliğin boyutunun küçük olması da ilişkideki ağrıların en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Ameliyat Türleri

İki farklı ameliyat yöntemi var ve bunlardan bir tanesi kalıcı ameliyattır. Kalıcı ameliyat ile birlikte 10 yıl sonra dahil olsa ilk ilişkilerinizde kızlık zarında kanama olacaktır. Kalıcı ameliyat birçok kadın tarafından tercih ediliyor ve alınan sonuçların başarılı olduğu da aşikar. Diğer bir yöntem ise geçici ameliyattır ve ilişkiden en az 1 hafta kadar önce bu ameliyatın yapılması gerekiyor, aksi takdirde ilişkide kanama durumu meydana gelmez. Geçici ameliyat ile birlikte ilgili bölgede ipler yer alacaktır ancak karşı taraf bu ipleri göremez. Geçici ameliyat da sık tercih edilen yöntemlerden biri ve sonuçlar ele alındığında ne kadar başarılı bir operasyon olduğunu da görebiliyoruz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi ile birlikte mümkün hale gelen kalıcı kızlık zarı dikimi, en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Kalıcı kızlık zarı dikiminin kadına sağladığı en büyük artılardan bir tanesi ise süre sınırlamasının olmamasıdır. Geçici ameliyat sonrası 1 haftalık süreç karşınıza çıkıyor ve sonraki dönemlerde gireceğiniz ilişkilerde kanama meydana gelmiyor ancak kalıcı zar dikimi operasyonu ile birlikte 10 yıl sonra da ilişkiye girseniz, ilk ilişkinizde kanama meydana gelecektir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası erkek arkadaşınız ya da siz bile ameliyat olduğunuzu herhangi bir şekilde fark etmezsiniz. Gözle görülür bir değişim ya da tespit durumu söz konusu değildir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran daha basit bir operasyondur ve bu operasyon sonucunda 1 haftalık bir süre karşınıza çıkıyor. Bu süreyi aşan ilişkilerinizde, daha doğrusu ilk ilişkinizde kanama görülmeyecektir. 1 hafta içerisinde gerçekleştirilen ilişkilerde kanama meydana gelir ancak sonrası dönemde zar işlevini yitiriyor. Geçici kızlık zarı dikimi birçok doktor tarafından başarılı bir şekilde yapılan özel bir operasyondur ve son dönemde çok daha popüler hale geldiğini ifade etmek gerekiyor. İlgili bölgedeki iplerin görünmesi ya da tespit edilebilmesi mümkün değildir. Operasyonların en büyük avantajı da ameliyat olduğunuzu yalnızca sizlerin bilecek olmasıdır. Karşı taraf bu durumun farkına herhangi bir şekilde varamaz.

Anestezi Türleri

Cerrahi müdahalelerde operasyonu hem hekim hem de hasta için daha konforlu hale getirebilmek adına anestezi desteği alınır. Kızlık zarı ameliyatında genel anestezi ile birlikte lokal anestezi de uygulanıyor ve bu sayede ağrısız sancısız bir ameliyat durumu da söz konusu hale geliyor. Ameliyat olan hasta, ameliyat esnasında herhangi bir acı hissetmez. İki tür anestezi ile birlikte ameliyatın konforu arttırılıyor ve ameliyat öncesi tetkiklerde de anestezi kontrolü yapılıyor. Bu sayede hastanın vereceği olumlu ya da olumsuz tepki tespit edilerek ameliyat için karar verme süreci de daha hızlı ve daha sağlıklı bir hal alıyor.

Genel Anestezi

Ameliyatın ertelenmesine neden olan durumlardan bir tanesi de hastanın anesteziye vereceği olumsuz tepkilerdir. Genel anestezi ile birlikte hasta uyuşturuluyor ve ameliyat konforu da belli oranda arttırılıyor. Anestezi olmanda ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkün değildir ancak bazı hastalar, anestezi uygulamasına alerjik reaksiyon şeklinde tepki verebiliyor. Öncelikle bu tepkiyi doğuran sorunların ortadan kaldırılması ve daha sonra ameliyat kararının alınması gerekiyor. Anesteziye olumlu tepki verecek hastalarda ise herhangi bir sorun yaşanmayacak ve kısa süre içerisinde ameliyat kararı verilecektir. Genel anestezinin yanı sıra ameliyat esnasında lokal anestezi desteği de alınıyor ve bu anestezi türü de ameliyatın yapılacağı bölgeye uygulanıyor. İki anestezi modelinin de bir bütün içerisinde uygulanacağını ifade etmekte fayda var. Tetkikler bu bağlamda çok daha sağlıklı ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır, aksi takdirde ameliyat sonrası hasta birtakım riskler ile karşı karşıya gelebiliyor ve sorun yaşayabiliyor.

Lokal Anestezi

Genel anestezi ile birlikte hasta uyuşturuluyor ancak bu ameliyat için yeterli değildir çünkü ameliyat edilecek ilgili bölgenin de uyuşturulması şarttır. Lokal anestezi bunun için var ve her iki anestezinin birlikte uygulanacağını da belirtmek gerekiyor. Uyuşma tam manası ile gerçekleştikten sonra ameliyat başlıyor ve hem hekim hem de hasta konforu kusursuz bir şekilde sağlanıyor. Hastanın, ameliyat esnasında herhangi bir şekilde ağrı ya da sancı hissetmesi durumu da söz konusu değildir.

Ameliyat Fiyatları

Kızlık zarı ameliyatı için bu platform üzerinden bilgi vermek çok doğru olmayacaktır. Ameliyat fiyatları, ameliyata bağlı olarak değişiklik gösteriyor ve yapılacak tetkiklerin yanı sıra klinik-doktor seçimi de fiyattaki değişiklikleri beraberinde getiriyor. Burada önemli olan husus, sırf çok uygun fiyatlı olduğu için merdiven altı adresleri tercih etmemenizdir. Ne yazık ki insanların sağlığını hiçe sayan çok sayıda klinik var ve bu klinikler hali hazırda ameliyat yapmaya devam ediyor. İyi araştırmanız ve eğer varsa daha önce bu ameliyatı olan yakın çevrenizdeki kimselerden öneri almanız sizlerin lehine olacaktır. Ameliyat fiyatları ile ilgili araştırmaları da klinikler ve doktorlar ile birebir görüşerek alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Ameliyatı Öncesi

Kızlık zarı ameliyatı öncesi birtakım tetkiklerin yapılması gerekiyor ve bu tetkikler neticesinde hastanın ameliyat için ne denli uygun olup olmadığı da belirleniyor. Jinekolojik muayene ile birlikte genel sağlık durumu da göz önünde bulunduruluyor ve hastanın uygunluğuna karar verildikten sonra operasyon için harekete geçiliyor. Ameliyat tarihinin belirlenmesinde regl dönemi de büyük önem taşıyor çünkü bu dönemde ameliyat yapılması söz konusu değildir. Genel sağlık durumu kontrolleri yapıldıktan sonra ameliyatı olumsuz etkileyen bir durum sezilirse eğer ameliyatın ertelenmesi ve iptali durumu da karşımıza çıkabiliyor. Öncelikli olarak hastanın var olan sağlık sorununun ortadan kaldırılması gerekiyor aksi takdirde ameliyat yapılamayacaktır.

Genel Kontroller

Her ameliyat öncesi genel kontrollerin yapılması ve tetkiklerin de sağlıklı bir şekilde ele alınması gerekir. Hastanın ameliyata uygunluğu bu kontroller ve tetkikler ile birlikte ortaya çıkıyor. Kızlık zarı ameliyatı basit bir operasyon gibi görünebilir ancak cerrahi müdahalenin konusu ne olursa olsun bu tetkiklerin yapılması şarttır. Hastanın, an itibarıyla var olan genel sağlık sorunlar ameliyatı olumsuz etkileyebilir ya da anestezi kontrolleri neticesinde anesteziye vereceği tepki olumsuz çıkabilir. Bu tür durumlarda eksilerin artıya dönüştürülmesi ve daha sonra ameliyat kararının alınması gerekiyor. Ameliyatı olumsuz yönde etkileyecek en küçük ihtimal bile göz önünde bulundurulmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

Jinekolojik Muayene

Ameliyat öncesi yapılacak tetkiklerden en önemlisi de jinekolojik genel bir muayenedir. Bu muayene ile birlikte ilgili bölgede var olan hastalıklar da kısa sürede ortaya çıkıyor. Jinekolojik muayene sonrası herhangi bir sağlık sorunu tespit edildiği takdirde bu hastalık ele alınıyor ve ameliyata nasıl bir etkisi olacağı hesaplanıyor. Eğer ameliyat için zararlı ve olumsuz bir durum ise öncelikli olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Doktorunuz bu konuda daha detaylı bilgi verecektir ve aklınızdaki soru işaretlerini de ortadan kaldıracaktır. Kontrol sonuçları doktor tarafından inceleniyor ve yapılacak müdahaleler de yine doktorunuz tarafından çok daha sağlıklı ve profesyonel bir şekilde belirlenecektir.

Ameliyat Yönteminin Belirlenmesi

Kızlık zarı operasyonu alternatif yöntemler ile yapılabiliyor yani tek bir müdahale durumu söz konusu değildir. Cerrahi müdahalenin yanı sıra lazer operasyonu da söz konusudur. Ameliyat yönteminin doğru ve sağlıklı bir şekilde belirlenebilmesi için tetkik sonuçlarının doğru yorumlanması gerekiyor. Bir de kalıcı ya da geçici tercihi yapmak gerekiyor ve ameliyat yöntemi bu tercihe göre de değişiklik gösterebiliyor. Ameliyat yönteminin belirlenmesi ile birlikte doktorunuz süreç hakkında bilgilendirme yapacak ve ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde aktaracaktır.

Anestezi Yönteminin Belirlenmesi

Genel ve lokal anestezi bazı operasyonlarda birlikte uygulanıyor ancak her operasyonda aynı durumun geçerli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Anestezi yönteminin belirlenmesi için öncelikli olarak müdahale yönteminin belirlenmesi gerekiyor ve bu da tetkiklerin tamamlanması ile birlikte söz konusudur. Anestezi tetkikleri de bu belirleme sorası yapılacaktır ve hastanın anesteziye karşı nasıl bir tepki vereceği de hesaplanmalıdır. Hasta ve hekim konforunun üst seviyede olması gerekiyor ve hastanın ameliyat esnasında acı duymaması için de anestezi müdahalesi gereklidir. Kızlık zarı ameliyatında iki farklı anestezi mevcut ve az önce de belirttiğimiz gibi bu anestezi uygulamaları zaman zaman birlikte de yapılabiliyor. Doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bilgi verecek ve tetkikler nazarında daha sağlıklı bir aktarımda bulunacaktır. Merak ettiklerinizi, soru işaretlerini de doktorunuz ile paylaşabilirsiniz.

Hastanın Genel Sağlık Durumu

Her ameliyat öncesi hastanın genel sağlık durumu gerekli tetkikler ile birlikte ele alınır ve ameliyat için sorun teşkil eden sağlık sorunları ya da olumsuz durumlar değerlendirilir. Kızlık zarı ameliyatı öncesi de genel sağlık durumunun detaylı bir şekilde ele alınması gerekiyor. Eğer ameliyatı etkileyecek olumsuz bir durum söz konusu ise öncelikli olarak bu sağlık durumunun çözüme kavuşturulması şarttır. Genel sağlık durumu ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı takdirde ve hastanın ameliyat için uygun olduğu belirlendiği anda vakit kaybetmeden diğer tetkiklere başvurulur ve bu durum pekiştirilir. Ameliyat için gerekli tüm şartlar sağlandığı takdirde vakit kaybetmeden sürecin başlaması gerekiyor.

Regl Dönemine Göre Ameliyat Tarihinin Belirlenmesi

Regl dönemi, her sağlıklı kadının yaşadığı özel bir süreçtir. Ameliyatın bu süreçte yapılması kesinlikle uygun değildir çünkü sizler de çok iyi biliyorsunuz ki bu dönemde kanama durumu çok daha fazla oluyor ve ameliyat esnasında yaşanacak kanama da ameliyatı olumsuz anlamda etkileyecektir. Hasta ve hekim konforu bakımından ameliyatın regl döneminden sonra yapılması gerekiyor ve doktorlarınız da bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Takviminizi doktorunuz ile paylaşmanız gerekiyor ve ameliyat tarihi de bu takvime göre en uygun gün olarak belirlenecektir. Tetkikler tamamlandıktan sonra ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilir ve bu süreçte hangi konularda ekstra hassasiyet göstermeniz gerektiğini de yine doktorlarınızdan öğrenebilirsiniz.

Hastanın Yaşı

Ameliyat, 18 yaşından küçük kadınlara yapılamaz. Ne yazık ki merdiven altı olarak tabir edilen ve usulsüz çalışmalara imza atan klinikler bu şartı yerine getirmiyor ve küçük yaştaki kızlara da bu ameliyatı uygulamaya devam ediyor. Sağlığınızı riske atmak istemiyorsanız eğer bu tür kliniklerden uzak durmanız kesinlikle sizlerin lehine olacaktır. Klinik şartları, ameliyat için büyük önem taşıyor ve doktorun uzmanlığı da bu bağlamda önemlidir. 18 yaşından büyükseniz eğer sorunsuz bir şekilde bu operasyonu geçirebilirsiniz. Doktorlar da bu konuda hassas davranıyor ve gerekli uyarılarda bulunuyor. 18 yaşından küçük kimselerde operasyonun risk taşıdığını da belirtmekte fayda var.

Ameliyata Hazırlık

Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. Yeme içmenin kesilmesi, genital bölgenin temizlenmesi ve bununla birlikte alkol ve sigaranın terk edilmesi gibi detaylar doktorunuz tarafından sizlere aktarılacaktır. Özellikle genital bölgenin temizliği hekim konforu açısından büyük önem taşıyor ve kadınların da bu konuda ekstra hassasiyet göstereceğini tahmin ediyoruz. Alkol ve sigara ameliyat öncesi bir diğer önemli unsurdur ve bu iki zararlı içeceğin terk edilmesi gerekiyor. En az 1 hafta kadar öncesinden bırakmanızda fayda var çünkü ameliyatı olumsuz etkileyebiliyor ve iyileşme sürecini de uzatabiliyor. Yeme içmenin kesilmesi ise 1 gün öncesinden gerçekleştirilebilir ancak tamamen aç karnına gitmeniz gerekmiyor ve hafif gıdalar ile midelerinizi besleyebilirsiniz.

Yeme İçmenin Kesilmesi

Ameliyattan 1 gün önceki gece hafif gıdalar tüketmenizde fayda var. Aç karnına gitmek ameliyatı olumsuz etkileyebilir ve bedenlerinizi zayıf düşürebilir. Doktorunuz da bu konuda sizlere yardımcı olacak ve tüketebileceğiniz gıdalar hakkında bilgi verecektir. 1 gece öncesinden hafif gıdalar ile ameliyata hazırlanabilirsiniz. Ameliyat günü ise herhangi bir şekilde sigara içmemeniz ve ağır gıdalar tüketmemeniz gerekiyor. Bu konu ile ilgili doktorunuzdan bir liste alabilir ve daha sağlıklı bir beslenme süreci ile bedenlerinizi de bu operasyona hazır hale getirebilirsiniz.

Genital Bölgenin Temizliği

Hekimler, bu ameliyatta genital bölge ile direkt temas halinde olacaklardır, bu yüzden genital bölgenin temiz ve bakımlı olması hekim konforu bakımından büyük önem taşıyor. Operasyonun salahiyeti bakımından sizler de bu konuda hassas davranmalısınız. Normal yaşantılarınızda bu bölgenin bakımını ve temizliğini nasıl yapıyorsanız ameliyat öncesi de aynı yöntem ile gerekli bakımı yapabilirsiniz. Özel bir yöntem tercih etmenize gerek yoktu çünkü burada önemli olan ilgili bölgenin pürüzsüz olmasıdır. Ameliyattan 3 ila 4 gün önce bu bakımı yapabilirsiniz. Genital bölgeniz hakkında muhakkak ki sizler daha iyi fikir sahibisiniz ve kılların ya da tüylerin ne kadar zaman diliminde görünür hale geldiğini de biliyorsunuz. Buna göre kendinizi ayarlayabilir ve ameliyat gününe hazırlıklarınızı da daha doğru zamanda yapabilirsiniz.

Alkol ve Sigara Kullanımını Bırakmak

Alkol ve sigara gibi ürünlerin insan bedeni ve sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ancak ameliyat gibi önemli müdahaleler öncesinde alkol ve sigara bir adım daha öne çıkıyor. En az 1 hafta öncesinde bu ürünlerin terk edilmesinde fayda vardır. Doktorunuz ile yapacağınız görüşmeler neticesinde bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Özellikle ameliyat günü sigara kullanımı kesinlikle tavsiye edilmiyor ve ameliyat için hiç de doğru olmayacağı ifade ediliyor. Sigara bağımlısı kadınlar için zor bir karar ya da süreç olabilir ancak unutmamak gerekiyor sağlığınız her şeyden önemli ve bu önemli ameliyat öncesi de dikkatli olmanızda fayda var.

Kızlık Zarı Ameliyatı Sonrası

Her ameliyatta olduğu gibi kızlık zarı ameliyatı sonrası da birtakım riskler ve komplikasyonlar sizleri bekliyor olacaktır. Endişe edilecek bir durum söz konusu değil çünkü gerekli müdahaleler ile birlikte bu sorunlardan kurtulabiliyorsunuz. Kanama, mide bulantısı ve ağrı, bu riskler arasında yer alıyor. Özellikle ilk haftalarda ağrılar çok daha şiddetli olabilir ancak alacağınız ilaçlar sayesinde bu ağrıları azaltmanız mümkündür. Mide bulantısı ve kanama gibi durumlar uzun süre devam ettiği takdirde vakit kaybetmeden hekiminiz ile görüşmeniz gerekiyor. Kızlık zarı ameliyatı sonrası yaşayacağınız en küçük sorunda hekim desteği almanız erken teşhis ile birlikte tedavinin de kusursuzluğunu doğuracaktır. Bu konuda hem sizlerin hem de hekimlerinizin ekstra hassasiyet göstermesinde fayda var.

Riskler/Komplikasyonlar

Ameliyat sonrası doğabilecek riskler ve komplikasyonlar, bazı hastaları endişelendirebiliyor ve kişi ne yapacağını bilmediği için bu tedirginlik durumu psikolojik olarak da hastayı rahatsız edebiliyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi ağrılar, kanamalar ve mide bulantısı durumu bu operasyonun riskleri arasında gösterilebilir. Bu riskler ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Ameliyat sonrası dönemde göstereceğiniz hassasiyet de bu riskleri en aza indirgemeniz adına önem taşıyor. Özellikle ağrıların şiddeti gece yarıları artış gösterebiliyor ve uykularınızı bölecek seviyeye ulaşabiliyor. İlaç desteği ile birlikte bu sorunları yok etmek mümkün ve doktorunuz da bu bağlamda uygun reçeteyi sizinle paylaşacaktır.

Kanama

Kanama riski en çok görülen sorunlardan bir tanesidir. Özellikle bazı hastaların kanamaya olan eğilimi çok daha yüksek ve bu kişilerde kanama riski de daha fazladır. Ameliyat sonrası dönemde meydana gelecek kanama ya da akıntılar canınızı sıkmaya başladığı takdirde vakit kaybetmeden hekimlerinize başvurmanızda fayda var. Kanamanın kesilmesi için birtakım müdahaleler ve ilaç tedavisi uygulanacaktır. Kısa sürede sorunun giderilmesi de mümkün bu yüzden endişe etmenize gerek yok. Kanama riski taşıyan kadınlar, ameliyat öncesi bilgilendiriliyor ve zaten gerekli tetkikler neticesinde bu risk de daha kısa sürede ortaya çıkartılıyor. Doktorunuz ile iletişim halinde olmanız sizlerin lehine bir durum ve müdahale edilmesi de daha kolay bir hal alacaktır.

Ağrı

Kızlık zarı ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklardan bir tanesi de şiddetli ağrılardır. Özellikle karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, gece yarısı uykularınızı bölecek kadar şiddetli olabiliyor. Ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıları sona erdirmek mümkün ancak hastaların büyük bir kısmı reçeteye uygun hareket etmedikleri için bu sorunla baş etmek durumunda kalabiliyor. Doktorunuzun sizinle paylaştığı reçeteyi düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde ağrıların şiddeti azalacak ve gündelik hayatlarınıza devam etmeniz de çok sıkıntılı olmayacaktır. Düzenli ilaç kullanımı bu yüzden büyük önem taşıyor ve doktorlar da gerekli uyarıları yapıyor.

Mide Bulantısı

Ameliyat sonrası mide bulantısı şikâyeti ile doktorların kapısını çalan çok fazla hasta var. Özellikle sabah erken saatlerde bulantı durumu çok daha şiddetli bir hal alabiliyor. İlaç tedavisi midenizi rahatlatacak ve bu sıkıntıdan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Kızlık zarı ameliyatını riskleri, gündelik hayatlarınızı sekteye uğratacak ya da sizlere büyük zararlar verecek riskler değildir. Bulantı durumunda doktorunuza başvurabilir ve yardım alabilirsiniz. Ameliyat sonrası verilecek reçete de bu sorunları en aza indirgemek adına birçok ilacı barındırıyor olacaktır. Bulantı sorunu uzun süre devam ettiği takdirde alternatif müdahaleler de uygulanabilir ve bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası dönemde bir süreliğine bedenleriniz çok daha hassas bir yapıda olacaktır, bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı hususlar karşınıza çıkıyor. Doktorunuz ameliyat sonrası neler yapmanız gerektiğini sizinle paylaşıyor ancak bu başlık altında da dikkat etmeniz gereken hususları belirtmek istedik. Özellikle yorucu ve bedenlerinize belli oranda yükleme yapacak sporlardan kaçınmanız ve belli bir süre dinlenmeniz gerekiyor. Hafif sporlar ve düzenli yürüyüş bu süreçte sizlere iyi gelecektir ancak bedenlerinizi yormamaya özellikle gayret ediniz. Bu konudaki detayları doktorunuzdan öğrenebilir ve hangi sporları yapıp yapamayacağınızı da netleştirebilirsiniz. Dikkatli davrandığınız takdirde iyileşme süreci çok daha hızlı ve çok daha sağlıklı bir hal alacak ve kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Havuza/Denize Girmeme

Ameliyat sonrası dönemde su ile temastan kaçınmanız gerekiyor. 1 hafta ya da 10 gün olarak belirlenen bu sürede genital bölgenin bakımı da aksatılabilir. Su ile temas halinde ilgili bölgenin zarar görmesi de söz konusu olabiliyor bu yüzden daha dikkatli davranmanızda fayda vardır. Özellikle havuz gibi kirliliğin çok daha yüksek olduğu yerler enfeksiyon riskini de beraberinde getiriyor ve bu riskten uzak durabilmek adına su ile temastan kaçınmanız tavsiye ediliyor. Doktorunuz, ne zaman denize ya da havuza girebileceğinizi sizinle paylaşacak ve uygun dinlenme süresini de aktaracaktır. Bu konuda doktorunuz ile iletişimde olmak sizlerin de lehine bir durum.

Yorucu Sporlar Yapmama

Ameliyat sonrası bedenlerinizin hassasiyeti artacak ve dikkat etmeniz gereken unsurlar karşınıza çıkacaktır. Yorucu sporlar yapmama detayı da büyük önem taşıyor. Yazımızın bir bölümünde bahsettiğimiz gibi ameliyat sonrası bedenlerinize çok fazla yüklenmeniz kanama riskini de beraberinde getiriyor. Yorucu sporlar, bedensel olarak zayıf düşmenize neden olabilir. Günlük yürüyüşler yapabilirsiniz ancak koşmak ya da ağır kaldırmak gibi eylemler ne yazık ki bu süre zarfında tercih edilmemelidir. Bu konuda hassasiyet gösterdiğiniz takdirde iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Doktorunuz, ne zaman spora başlayabileceğinizi ve bedensel olarak buna ne kadar hazır olduğunuzu da detaylı bir şekilde sizlere sunacaktır.

Bacağın Çok Fazla Açılmaması

Kızlık zarı ameliyatı sonrası genital bölge çok daha hassas bir yapıya sahip olacak ve istirahat süresi boyunca da bu bölgenin zorlanmaması daha doğru bir tercih olacaktır. Bacakların çok fazla açılması, ilgili bölgenin zorlanması neticesinde kanama riskini de beraberinde getiriyor. Bazı hastaların kanama eğilimi çok daha yüksek olduğu için bu hastaların daha dikkatli olmalarında fayda vardır. Ameliyat öncesi yapılacak olan tetkikler neticesinde bu durum daha net bir şekilde ortaya çıkıyor ve gerekli önlemler de alınacaktır. Ameliyat sonrası dönemde sizler de bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız ve kanama riski ile de karşı karşıya gelmemiş olursunuz.

Pansuman Uygulaması

Pansuman için profesyonel yardım almanız gerekiyor ve zaten bu işi de doktorunuz sorunsuz bir şekilde yapacaktır. Pansumanın steril bir ortamda yapılması büyük önem taşıyor çünkü ilgili bölge bu dönemde çok hassas ve enfeksiyon riski de söz konusudur.

İlaçların Düzenli Kullanımı

Reçete ile birlikte sizlere sunulan ilaçları düzenli kullanmanız, iyileşme sürecinin çok daha sağlıklı ve hızlı bir hal almasını sağlayacaktır. Bu ilaçlar arasında ağrı kesiciler de yer alacak ve ameliyat sonrası dönemi daha sağlıklı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Yan Etkiler

Her ameliyatta olduğu gibi kızlık zarı ameliyatında da birtakım yan etkiler söz konusudur ancak gündelik hayatınızı sekteye uğratacak ya da sizlere büyük ölçüde zarar verecek sorunlar olmadıklarını belirtmekte fayda var.

Ağrı

Çok sık karşılaşılan ağrı durumu bunlardan bir tanesi fakat az önce de bahsettiğimiz gibi ilaçlar sayesinde bu ağrıları dindirmek mümkün.

Vajinal Akıntı

Ameliyat sonrası vajinal akıntı sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu sorun ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilir bu yüzden endişe etmenize de gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular

İnsanlar, kulaktan dolma bilgiler ile hareket ettikleri için bazı ameliyatlar konusunda da yanlış bilgilere sahip olabiliyorlar. Kızlık zarı ameliyatı da o konulardan bir tanesi ve ne yazık ki bu operasyon hakkında çok fazla yanlış bilgi mevcut. Sık sorulan sorular başlığı altında merak ettiğiniz birçok detayı sizlerle de paylaşmak istedik. Var olan şüphelerinizden kurtulmak ve ameliyat ile ilgili doğru bilgiler edinmek adına bu başlıkları takip edebilirsiniz. Yeni dönemde birçok kadını tercih ettiği bu operasyon ile birlikte kızlık zarı yeniden dikiliyor ve eski halini alabiliyor. Oldukça basit ve daha da önemlisi başarılı bir operasyondur ve bu başarı oranının her geçen gün biraz daha arttığını ifade etmekte fayda var. Bu başarılı ameliyat iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Geçici ve kalıcı olmak üzere tercihe bağlı olarak operasyon gerçekleştiriliyor.

Kızlık Zarı Ameliyatı Nedir?

Herhangi bir sebepten ötürü yırtılmış olan kızlık zarının farklı yöntemler kullanılarak tamir edilmesini ve eski haline döndürülmesini sağlayan operasyonlar kızlık zarı ameliyatı ya da bir diğer adıyla hymenoplastydir. Amaç kızlık zarının geçici bir süreliğine ya da kalıcı olarak onarılmasıdır. Vajinadan girilerek operasyon gerçekleştirilir ve duruma göre ilk cinsel ilişkiye kadar da bu tamirat efektif bir iş görür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Flep yöntemi adı verilen operasyon ile birlikte kızlık zarı ameliyatı mümkündür. Ameliyat toplamda 30 dakika gibi bir süreye karşılık geliyor ve lokal anestezi destekli olduğu için hastanın herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı duyması söz konusu değildir. Bazı operasyonlarda ise hastanın talebine bağlı olarak genel anestezi de uygulanabiliyor. Ameliyattan hemen sonra hasta gündelik hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor ancak 1 hafta süre ile dikkat etmesi gereken birtakım hususlar karşısına çıkıyor. Bisiklete binme, havuza girme, ağır sporlar gibi eylemler için sabırlı olmanız gerekiyor. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı ile birlikte uzun süre sonra bile ilişkiye girseniz(İlk ilişki) kanama görülecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nasıl?

Son dönemin popüler operasyonlarından bir tanesi olan kızlık zarı ameliyatı, kadınların can simidi olmaya devam ediyor. Birçok kadın bu konuda hassas davranıyor ve belli nedenlerden dolayı yırtılan zarın yeniden dikilmesini istiyor. 30 dakikalık bir operasyon ile bu isteğiniz gerçekleşiyor ancak fiyatlar konusunda net bir rakam vermek pek mümkün değil. Kliniklere bağlı olarak ve daha da önemlisi operasyonun niteliğine bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olması gayet normal bir durumdur. Ameliyatı düşünüyorsanız eğer bu konuda uzman bir hekim ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Fiyat bilgisi de hekim tarafından daha net bir şekilde sunulacak ve bununla birlikte ödeme seçeneklerini de öğrenmiş olacaksınız.

Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarı ameliyatı bazı adreslerde kızlık zarı dikimi olarak karşılık buluyor ve aslında amaç da tam olarak budur. Kızlık zarı esnek bir yapıya sahip olduğu için en küçük darbede ya da eylemde yırtılabiliyor ya da zarar görebiliyor. Bazı kadınlarda bu durum kanama ile kendini belli ederken bazı kadınlarda ise kanama durumu söz konusu olmuyor. Zar yırtıldıktan sonra hafif bir ağrı ve acı durumu ortaya çıkabilir ancak bu çok şiddetli değildir. Kızlık zarı, basit bir operasyon ile dikilebilir ya da onarılabilir. Son dönemde birçok kadın, bu ameliyat sayesinde kendini çok daha iyi hissediyor ve ruhsal anlamda da büyük bir rahatlama yaşıyor.

Kızlık Zarı Diktirmek Riskli mi?

Kızlık zarı diktirmek riskli bir ameliyat değildir. Yan etkileri ve birtakım komplikasyonlar söz konusu olabilir ancak tüm bunlar ameliyatı riskli hale getirmiyor. Gayet basit ve başarılı bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz ve özellikle son dönemde birçok kadın bu ameliyat ile birlikte kızlık zarını diktirebiliyor. Riskler başlığı altında ne gibi sorunların var olduğunu sizinle paylaşmıştık ve göz attığınız takdirde gündelik hayatınızı sekteye uğratacak sorunlar olmadığını sizler de göreceksiniz. Basit ve başarılı bir operasyon ile birlikte cinsel ilişkilerinizde çok daha rahat hissedecek ve ruhsal anlamda da rahatlayacaksınız.

Kızlık Zarının Diktirildiği Belli Olur mu?

Kızlık zarı ameliyatı olacak olan kadınların aklındaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de ameliyatın anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Emin olun bunu siz ve doktorunuz dışında kimse bilmeyecek ve anlamayacaktır. Ameliyat sonrası herhangi bir şekilde iz kalmaz ya da ilgili bölgedeki iplerin tespit edilmesi mümkün değildir. Çok sayıda geliştirilmiş yöntem mevcut ve bu yöntemler genital bölgede herhangi bir hasar bırakmıyor. Kızlık zarı ameliyatı oldukça başarılı bir operasyon ve az önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir şekilde belli olma durumu ya da tespit edilme durumu da söz konusu değildir.

Kızlık Zarı Diktirmek Zor mu?

Yazımızın başından bu yana bahsettiğimiz gibi kızlık zarı diktirme operasyonu oldukça basit ve hızlı bir operasyondur. Ortalama 30 dakika gibi bir süre zarfında operasyon sonuçlanıyor ve yeni bir zara sahip oluyorsunuz. Kadınlar bu ameliyatı çok fazla tercih ediyor ve elde edilen sonuçlar da görülmeye değer. Başarı oranı her geçen gün artıyor ve kadınların hekimlere olan güveni de doğru orantılı olarak artıyor diyebiliriz. Ameliyat herhangi bir şekilde iz bırakmıyor ya da tespit edilebilirlik durumu söz konusu değildir. Zar diktirme operasyonu kolay olmasının yanı sıra gayet uygun rakamlar ile de karşımıza çıkıyor. Detaylı bir klinik araştırması yaparak sizler de uzman bir hekim ile iletişime geçebilir ve operasyon ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Kızlık Zarı Ameliyatla Eski Haline Döner mi?

Kızlık zarı, ameliyat ile birlikte eski haline dönüyor. Bu dönüşüm yenilenme olarak da karşılık buluyor ve o çok merak ettiğiniz soruya da bu vesileyle yanıt vermek istiyoruz. Ameliyattan sonraki ilk ilişkinizde ilk günkü gibi kanama meydana gelecek ve zar bozulacaktır. Eski haline dönüyor mu sorusuna bu şekilde yanıt vermek öyle zannediyoruz ki çok daha doğru olacaktır. Bu başarılı operasyon, yeni dönemde birçok kadının ilgisini çekmeyi başardı ve an itibarıyla birçok klinik de bu konuda harekete geçmiş durumda. Kızlık zarının eski haline dönmesi ile birlikte ameliyat sonrası süreçte de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar yerine getirdiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Cinsel İlişkide Kan Gelir mi?

Kızlık zarı dikimi sonrası gireceğiniz ilk ilişkide kan gelir. Kalıcı ya da geçici zar ameliyatı olması fark etmiyor çünkü her iki operasyon sonrası da bir zara sahip oluyorsunuz ve penis ile teması sonucu bu zar yırtılarak kanama meydana geliyor. Daha önce de bu operasyonun başarılı bir operasyon olduğunu ifade etmiştik ve son dönemde bu konudaki uzmanların sayıca artması da başarı oranına etki etti. Birçok hastane bu ameliyat için hizmet verirken çok sayıda doktor bulmak da mümkündür. Kızlık zarının dikilmesi 30 dakikalık bir operasyona karşılık geliyor ve gayet ağrısız-sızısız bir operasyon olduğunu da belirtmekte yarar var.

Yapay Kızlık Zarı Zararlı mı?

‘’Ameliyat’’, birçok insanı tedirgin edebiliyor ve endişeye sevk edebiliyor. Emin olun kızlık zarı ameliyatı endişe edilecek ya da tedirgin olunacak bir süreci kapsamıyor. Gayet basit ve başarılı bir operasyon olan kızlık zarı ameliyatı, ameliyat sonrası süreçte de kişiye sıkıntı yaratmıyor. Yapay kızlık zarı herhangi bir şekilde zararlı değildir. Ameliyat ile ilgili aklınıza takılan soru işaretlerini dilerseniz doktorunuz ile de paylaşabilir ve birinci ağızdan bilgi edinebilirsiniz. Yapay kızlık zarı sağlığınızı olumsuz etkilemez.

Kızlık Zarı Onarılması Mümkün mü?

Günümüz teknolojisi ve tıp dünyası sayesinde kızlık zarının onarılması da mümkündür. Bu müdahaleler sonucunda karşı taraf herhangi bir şekilde ameliyat olduğunuzu fark etmeyecektir. Gayet doğal bir görüntü ve doğal bir süreç sizleri bekliyor.

Kızlık Zarı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı ameliyatı süre olarak çok kısa bir operasyondur. Ortalama 30 dakika gibi bir zaman zarfında ameliyat tamamlanıyor ve hasta aynı gün taburcu ediliyor. Herhangi bir şekilde hastanede yatış durumu söz konusu değildir. Gündelik hayatlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi ameliyat sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar muhakkak olacaktır. Özellikle bedenlerinizi yoracak ağır işlerden ve bununla birlikte ağır sporlardan da kaçınmanız gerekiyor. Kısa süreli operasyon ile birlikte gerçeğe yakın bir zara sahip olacaksınız ve gireceğiniz ilk ilişkide kanama sorunsuz bir şekilde meydana gelecektir. Operasyonun herhangi bir şekilde fark edilmeyeceğini de bir kez daha hatırlatmak gerekiyor.

Kızlık Zarı Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kızlık zarı ameliyatı sonrası ağır işlerden, bisiklete binmekten, bacaklarınızı haddinden fazla açmaktan, ağır sporlardan ve havuza girmekten kaçınmalısınız. 1 hafta ila 10 günlük bir zaman dilimi iyileşmeniz adına yeterli olacaktır ancak tam süreyi doktorunuzdan öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Ameliyat sonrası gereken tüm detayları sizinle paylaşacak olan hekiminiz, pansuman için de tarih verecektir. Havuz ve deniz gibi kirliliğin çok fazla olduğu yerler, ilgili bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabiliyor bu yüzden bir süreliğine sudan uzak durmanız da gerekecektir.

Kızlık Zarı Ameliyatından Sonra Ne Zaman Günlük Hayata Dönülür?

Kızlık zarı ameliyatından hemen sonra gündelik hayatlarınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Aynı gün taburcu ediliyorsunuz ve hafif işler yapmaya başlayabiliyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken hususlar elbette var ve bu hususlara gereken hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde herhangi bir sıkıntı ile de karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Basit bir operasyon ve yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlandığını da belirtmek gerekiyor. Ağır hareketlerden kaçındığınız sürece ve doktorunuzun verdiği ilaçları eksiksiz bir şekilde kullandığınız takdirde ameliyat sonrası dönemde de sıkıntı yaşamayacaksınız.

Kızlık Zarının Diktirildiği Anlaşılır mı?

Kızlık zarı operasyonu herhangi bir şekilde anlaşılmaz. Yara izi ya da benzeri bir durum söz konusu değildir. Cinsel ilişki esnasında da bu durumu fark etmek mümkün değildir bu yüzden gönül rahatlığı ile operasyon için adım atabilirsiniz. Kadınların büyük bir kısmı kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeye devam ediyor ve ne yazık ki bu ameliyat sonunda müdahalenin anlaşılacağını düşünüyor. Emin olun operasyon ile ilgili en küçük bir detay bile karşınıza çıkmayacak ve gayet doğal bir görüntü söz konusu olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi için En İyi Yöntem Nedir?

Kızlık zarı dikimi için en iyi yöntem, yapılacak olan tetkikler neticesinde doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bu konuda sizin talebiniz de önem taşıyor çünkü geçici ve kalıcı kızlık zarı dikiminde farklı yöntemler tercih ediliyor.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Kaç gün Önce Yapılır?

En uygun süre doktorunuz tarafından sizlere aktarılacaktır ancak şunu bilmenizde fayda var. Ameliyattan sonraki 1 haftalık süre içerisinde cinsel ilişki yaşanmalıdır. Bu süre zarfında yaşayacağınız ilişkilerde kanama meydana gelecektir ancak bu süre aşıldığı takdirde zar özelliğini yitirecek ve kanama meydana gelmeyecektir.

Flep Yöntemi ile Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Vajinanın arka kısmından doku kaldırılarak üst kısma yerleştirilir ya da asılır. Flep yöntemi an itibarıyla en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Doku kaydırma olarak da tanımı yapılan bu yöntem sayesinde penis vajinaya girdiği an ilgili kanama gerçekleşecektir. Bu yöntemin en büyük amacı ise ilk ilişkideki kanamayı taklit edebilmektir. Bir zar sahibi oluyorsunuz fakat bu zar yapay bir zar yani gerçek olmadığını bilmenizde fayda var. Son dönemde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyon ile birlikte hastalar ruhsal anlamda da kendilerini çok daha iyi hissettiklerini ifade ediyorlar. Operasyon ile ilgili aklınıza takılan soruları doktorunuz ile de paylaşabilir ve ameliyat için zihinsel olarak da hazır hale gelebilirsiniz.

Kızlık Zarı Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra ikinci gün hasta tamamen iyileşir. Dinlenmesine, özel diyetler uygulamasına, ilaç kullanmasına vs. gerek yoktur. Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarından sonra yaklaşık olarak bir hafta boyunca iyileşme süresi vardır. Birinci haftanın sonunda ise hasta komplikasyon riski olmadan normal yaşamına dönebilir.

Kızlık Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Geçici bir kızlık zarı ameliyatı söz konusu ise dikkat edilmesi gereken herhangi bir unsur yoktur. Sadece ikinci gün çok hafif kanama olabileceği bilinmelidir. Bu sebepten ötürü kan sulandırıcı ağrı kesiciler içilmemelidir. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra ise yaklaşık bir hafta boyunca evde istirahat edilmeli, antibiyotik kullanılmalı ve vajina hijyenine azami özen gösterilmelidir.

Kızlık Zarı Ameliyatı Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Kızlık zarının dikilmesi oldukça basit bir operasyondur. Kalıcı ya da geçici dikim fark etmez. Operasyon sırasında hasta lokal anestezi ile uyuşturulur. Vajinadan girilir ve zar eski formuna dikişler yardımıyla döndürülür. Operasyondan sonra hasta hemen taburcu edilir ve ikinci günden itibaren tam iyileşme sağlanır.

DMCA.com Protection Status