Kemik Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kemik Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Kemik Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kemik vücudun hareket kabiliyetinin kazanmasında pasif de olsa büyük önemi olan, vücudun katı dokularının tutunabileceği, beyaz renkte, çoğu zaman oldukça sert olarak tanımlayabileceğimiz yapılardır. Hareket kabiliyetinin yerine getirilmesine pasif olarak katılıyor olmalarının temel sebebi, asıl işlevi yerine getiren dokuların kas dokusu olmasındandır. Kas dokuları, kemiklerin üzerine yapışarak ve kasılarak ilgili işlevi yerine getirirler.

Kemik sayısıyla çocuk ve erişkin olmak arasında ters orantı bulunur. Çocuklarda kemik sayısı daha fazlayken, erişkinliğe doğru gittikçe kemik sayısı azalarak daha da kuvvetlenir. Konu üzerinde araştırma yapılırken kolaylık olması bakımından kemikler üçe ayrılmıştır ve bu ayrımın temel niteliğini, kemiğin görünüşü oluşturur. Bu ayrımı uzun kemikler, kısa kemikler ve yuvarlak kemikler olarak sıralayabiliriz.

Kemikler doğumdan erişkinliğe doğru ilerlerken büyür ve kuvvetlenir. Sert ve pasif bir yapının büyüyebilmesinde kemiğin içindeki ilik dokusu oldukça büyük bir görev üstlenir. Kemiği besleyen kan damarları ilik yapısı içerisinde yer alır. Ayrıca vücudun diğer dokularıyla olan bağın kurulması için kemikleri periost isimli zar dokusu kaplar.

Kemikler, yumuşak dokuları üzerinde barındıran ve insanın katı dokusunun forma bürünmesini sağlayan yapılardır. Ayrıca hassas bazı organların (akciğer gibi) korunması amacıyla kafes benzeri bir yapıya da bürünebilirler. İçlerinde barındırdıkları yarı organik ve canlı yapıdan dolayı kemiklerin de birçok hastalığa maruz kalması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca kan hücrelerinin kemik iliklerinde üretiliyor olması da hastalıkları ortaya çıkaran bir başka unsur olarak karşımıza çıkar.

DMCA.com Protection Status