Karın Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Karın Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Karın Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Karın, çok geniş bir bölgeyi ifade eder. Bölgeye dâhil olan birçok organ vardır. Göğüs kafesinden kasık bölgesine kadarki alan karın adıyla anılır.

Karın, dört kadranda incelenebilir. Bunlar; Sağ üst, sol üst, sağ alt, sol alt şeklindedir. Sağ üst kadranda karaciğer, safra kesesi, midenin bir bölümü, onikiparmak bağırsağı, pankreas başı, sağ böbrek, adrenal bez, kolonun sağ fleksurası bulunur. Sol üst kısımda midenin bir kısmı, dalak, karaciğerin sol lobu, pankreasın gövde kuyruğu, sol böbrek, adrenal bez, kolonun sol fleksurası, transvers, inen kolon bulunur. Sağ alt karında çekum, apendiks, çıkan kolon, sağ over, fallop tüpü, sağ üreter bulunur. Sol kadranda inen koloni sigmoid, sol over, fallop tüpü, sol üreter bulunur. Kişinin yaşadığı rahatsızlık hissi, ağrı hangi kadranda yer alıyorsa o bölgedeki organları düşündürür.

Karın bölgesinde hissedilen ağrıların kaynağı, ağrının hissedildiği kadrana göre anlaşılmaya çalışılır. Örneğin sağ üst kadrandaki ağrı karaciğer apsesi, böbrek sorunları, hepatit gibi hastalıkları düşündürürken; sol üst kadrandaki ağrılar gastrit, dalak sorunları gibi rahatsızlıkları akla getirir.

Karın bölgesi dokuz kadranda da incelenebilir. Bu kadranlara ayırma durumu karın bölgesi diye adlandırılan bölgenin çok geniş olması ve hastaların karın ağrısı şikayetiyle geldiklerinde tam olarak neredeki problemi işaret ettiğinin anlaşılması adına yapılır. Karın bölgesindeki şikayetler mesane problemlerinden dalak rahatsızlıklarına kadar birçok rahatsızlığa işaret ediyor olabilirler.

DMCA.com Protection Status