Karaciğer Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Karaciğer Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Karaciğer Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Karaciğer konum itibariyle karın boşluğunda sağda, diyaframın alt kısmında yer alır. Vücuttaki en büyük salgı bezi olan karaciğer karın içi basınç ve bağlar sayesinde konumunu korur. Erişkin erkeklerde ağırlığı 1400-1600 gram arasında iken, kadınlarda 1200-1400 gram kadardır. Buna ek olarak yaklaşık 850 gram kan tutar.

Karaciğer onu kaplayan bir kılıfla örtülüdür, buna glisson denir. Karaciğer dokusu ufak lobların birleşmesiyle oluşur. Bu loblar damarlarla çevrelenmiş halde bulunurlar. Lobların arasındaki bağ doku içinde safra kanalı, lenf damarları, atardamar, toplardamarın bir kısmı yer alır. Lobların aralarında bulunan damarlar lobların içlerine de girer ve tek merkeze yol alır. Birleştiklerinde toplardamarı meydana getirirler. Karaciğer kılcallarında, normalde kılcal damarlarda görülen çeperler bulunmaz. Bu sayede taşınan kan karaciğer dokusu tarafından emilir ve karaciğer geçirgen bir yapıya bürünür. Karaciğer hücrelerine hepatosit denir. Bu hücreler besinleri alıp vücudun ihtiyacı olan maddelere dönüştürür. Bunun yanında zehirli olabilecek maddeleri ayrıştırır ve gerekli olabilecek maddeleri depolar.

Karaciğer besinleri vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde dönüştürür ve ayrıştırır. Vücut için gerekli molekülleri diğer hücrelere gönderir. Gerekli olmayan maderdi böbreklere iletir ve atılmasını sağlar. Bedenin ısı dengesini kurmada yardımcı olur. Yağ, protein, şeker ayrıştırmasını gerçekleştirir ve depolar. Karaciğer genel manasıyla besinleri vücudun ihtiyacına göre işler.

Karaciğerde oluşabilecek rahatsızlıklar karaciğer iltihaplanması, siroz, safra kesesi iltihabı ve taşı şeklinde ortaya çıkabilir.

DMCA.com Protection Status