Kalp Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kalp Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Kalp Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kalp, vücudumuzdaki kanın pompalanmasını ve dağılmasını sağlayan organa verilen isimdir. Kalp, çizgili kaslardan oluşan bir organdır ve içi boştur. Kendiliğinden kasılıp gevşeme özelliğine sahiptir.

Kalbin görevi vücuda kan pompalamaktır. Dakikada yaklaşık olarak 60 ile 80 arasında kasılıp gevşer. Buna kalp atım hızı adı verilir. Kalp bir insanda günlük 900 litre kan pompalar. Kalbin bundan başka görevleri de vardır. Metabolik faaliyetler sonucunda vücutta oluşan atıkların dışarı atılması, asit ve baz dengesinin korunması, vücut ısısının düzenlenmesi, hormonların ve enzimlerin vücudun ilgili bölümlerine taşınması gibi görevler de yapar. Her insanın kalbinin büyüklüğü farklıdır ve kendi yumruğu kadardır.

Kalbin odaları bulunur ve bu odalar karıncık ve kulakçıklar ile bağlantılıdır. Bunlara; sol karıncık, sağ karıncık, sol kulakçık ve sağ kulakçık adı verilir. Kalp, göğüs bölgesinin sol kısmında bulunur ve sürekli olarak çalışır. Elimizi göğsümüzün sol tarafına koyduğumuzda kalbin sesini duyabiliriz ve hissedebiliriz. Bunun nedeni kulakçık ile karıncıklar arasında bulunan ve kapakçık adı verilen yapıların açılıp kapanmasıdır.

Kalp, düzenli çalışmadığında ritim bozukluğu damar tıkanıklığı gibi kalp hastalıklarına neden olabilir. Kalbin düzenli çalışması için yeteri kadar su tüketilmeli, doğal besinler ile ve düzenli olarak beslenilmeli, düzenli spor yapılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

DMCA.com Protection Status