Kalça Protezi Ameliyatı

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. İrşadi İstemi Yücel
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüEpidural Anestezi
Ameliyat Süresi2 - 4 Saat
Hastanede Kalma Süresi4 - 7 Gün
İşe Dönme Süresi1 - 3 Ay

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Kalça Protezi Ameliyatı
Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça kemiği ameliyatı, kalça protezi ameliyatı olarak da karşılık buluyor. Suni kalça ekleme işlemi ilk olarak 1950’li yıllarda uygulandı ve başarılı sonuçların elde edilmesi ile birlikte günümüze kadar ulaşmayı da başardı. Protez ömrünün uzun olması ve kullanımının da kolay olması bu yöntemi çok daha popüler hale getirdi. Protezlerin kullanım ömrü ortalama 25 sene olarak karşımıza çıkıyor ve gündelik hayatı da herhangi bir şekilde olumsuz etkilemediğini söylemek mümkündür.

Kalça Protezi Ameliyatı Hakkında

Kalça kemiği ameliyatındaki başarı oranı her geçen gün yükseliyor ve %95’lere de ulaşmış durumdadır. Kalça kemiği ameliyatı yinelenebiliyor ve protezde herhangi bir aşınma durumu söz konusu olduğunda müdahalede bulunmak da çok zor değildir. Kalça kemiği ameliyatı sonrası tam iyileşme ortalama 3 aylık süre zarfında gerçekleşiyor. Zor bir operasyon ancak az önce de belirttiğimiz gibi başarı oranı bir hayli yüksektir.

Kalça Kemiği Nedir?

Kalçanın ön ve yan kısmını oluşturan kemikler bütününe kalça kemiği adı veriliyor. Omurganın bitiminde konumlanmış olan bu kemikler, vücut ağrılığının büyük bir kısmını taşıma görevine sahiptir. Omurga, kalça ve çatı kemiklerinin bir araya gelmesi ile oluşan kalça kemikleri, yassı kemikler grubunda yer almaktadır. Kendi içinde de gruplara ayırabiliyoruz ve üç farklı grupta ele alınması mümkündür. İskium, pubis ve ilium olarak 3 gruba ayrılan kalça kemiği, insan vücudunda 15 yaşından sonra daha sert bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Kalça Kemiği Ameliyatı Gerektiren Durumlar

Farklı sorunlar nedeniyle kalça kemiğinin yapısal olarak yıpranması ya da hasar görmesi, vücudun olağan dengesini de bozacak ve olumsuz etkide bulunacaktır. Fizik tedaviye yanıt vermeyen hastaların mutlaka kala kemiği ameliyatı olması gerekiyor. Kalça kemiğinde şekil bozuklukları olan ve hareket etmekte zorlanan hastalar da yine bu ameliyat ile birlikte hayatlarına normal bir şekilde devam etme şansına sahip oluyor. Bununla birlikte hasta 300 metreden fazla yürüdüğünde şiddetli ağrılar yakasını bırakmıyorsa da cerrahi müdahale gerçekleştirilmelidir.

Kalça Kemiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Hastanın koluna intravenöz hat olarak da bilinen bir boru entegre edilir. Bunun nedeni ise ameliyat süresince antibiyotik ve farklı ilaçların aktarımını daha kolay hale getirebilmektir.

 • Ameliyathaneye alındıktan sonra anestezi uygulanır ve ameliyat başlar.

 • Üretral kateter sokumu ile birlikte ameliyat için ilk hamle gerçekleştirilir ve daha sonra varis çorapları ile birlikte basınçlı sargılar da her iki bacağa giydirilecektir.

 • Kalçaya atılacak olan kesi ile birlikte ameliyat devam eder.

 • Uyluk kemiği bulunur ve top şeklinde olan kısmı kesilerek top yuva adı verilen komponent takılır.

 • Zarar gören bir yuva söz konusu ise gerekli müdahale yapılır ve öncelikli olarak bu kısımlar pürüzsüz bir hale getirilir.

 • Akabinde protez yerleştirme süreci başlar ve kesi temizlenerek pansumanla örtme işlemi gerçekleştirilir.

 • Ameliyat sonrası ise bacak aralarınıza yastık veya köpük tarzı ürünler yerleştirilerek kalça ekleminin yerinde kalması sağlanır.

Kalça Kemiği Çivi Ameliyatı

Orijinal kalçaya yakın bir sonuç almak adına son dönemde kalça kemiği çivi ameliyatı çok daha azla tercih edilir hale geldi. Kırılmış kemiğin daha kusursuz bir şekilde restore edilmesine fırsat tanıyan bu ameliyatın başarı oranı da bir hayli yüksektir. Protez ameliyatına göre daha avantajlıdır çünkü protez ameliyatında kemiklerin bir kısmı göz ardı edilir ve hatta bu kemiklerden vazgeçilir ancak çivi ameliyatında böyle bir durum söz konusu değildir.

Kalça Kemiği Protez Ameliyatı

Kalça kemiği protez ameliyatı, epidural anestezi destekli ameliyatlardan bir tanesidir. Hasta belden uyuşturulur ve gerekli müdahale sorunsuz bir şekilde yapılır. Ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında hastanın kaybedeceği kan, damar yolu ile takviye olarak verilebilir. Kalça kemiği protez ameliyatı son dönemin başarılı çalışmalarından bir tanesidir ve hastalar da ameliyat sonrası gündelik hayatlarına çok daha kısa sürede adapte olabiliyor.

Kalça Kemiği Kırığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kalça kemiği kırığı ya da kırıkları tedavi edilmediği takdirde metabolizma bozulacak ve vücudun farklı organları da bu durumdan etkilenerek zarar görecektir. Kişi, yürüme kabiliyetini zamanla yitirecek ve daha da önemlisi uzun mesafeli yürüyüşlerde çok daha kısa sürede yorulacaktır. Uyku esnasındaki ağrılar uyku düzenini bozacak ve kişinin sosyal hayatına da olumsuz anlamda yansıyacaktır. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde bacakların hareketi de bir süre sonra kısıtlanacak ve yük daha fazla olduğu için bacaklarda da ağrılar ile birlikte farklı sorunlar meydana gelecektir.

Kalça Kemiği Ameliyatı Hangi Uzmanlık Alanına Girer?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarının ilgi alanına giren bu ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir. Protez yerleştirilmesi sonrası hasta gündelik hayatına kısa bir süre sonra kaldığı yerden devam edebiliyor. Protez ile ilgili sorun yaşandığı takdirde müdahale etmek de kolay ve son dönemin en uygulanabilir yöntemlerinden bir tanesi olduğunu da ifade etmek doğru olacaktır.

Ameliyatın Yapılacağı Hastane Şartları

Ameliyatın yapılacağı hastanenin öncelikli olarak ameliyatı yapacak personel bakımından yeterliliğe sahip olması şarttır. Bununla birlikte tetkikler için gerekli cihaz ve donanımın da büyük önem taşıyor. Daha önce ameliyat olmuş ve bu ameliyattan memnun kalan insanlardan bilgi edinebilir ve tavsiyelerine ayak uydurabilirsiniz. Hastane seçimlerinizi de yine bu insanların tavsiyeleri doğrultusunda yapmanız doğru bir tercih olacaktır.

Anestezi Türü

Kalça kemiği ameliyatında epidural anestezi uygulanır. İlgili bölgenin uyuşturulması ile birlikte süreç başlayacaktır ve hasta ameliyat esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeyecektir. Bölge uyuşturulması olarak da bilinen epidural anestezi öncesi gerekli tetkikler yapılacak e hastanın anesteziye vereceği tepki de detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

Refakatçi Gerekir mi?

Kalça kemiği ameliyatı sonrası doktorunuz tarafından en az 3, en fazla 10 gün olmak üzere yatış verilecektir. Bu süre zarfında gündelik aktivitelerinizi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmeniz için bir yardımcıya yani refakatçiye de ihtiyacınız olacaktır. Rahat hareket edebilmeniz ve isteklerinizin yerine getirilebilmesi için refakatçi desteği şarttır. Sizinle birlikte kalacak olan kişilerin, doktor ve hemşireler ile de irtibatta olması gerekiyor.

Kalça Kemiği Ameliyatı İstatistikleri ve Başarı Oranı

Kalça kemiği ameliyatı son dönemde başarı oranı yükselen bir grafik çizen ameliyatlardan bir tanesidir. Bu oran %90’ın üzerine çıkmış durumda ve ülkemizdeki cerrahların yanı sıra teknolojik gelişimin de bu oranda büyük katkısı vardır. Yapılan araştırmalar, bu ameliyatı olan hastaların da şimdiki hallerinden memnun olduklarını ve ameliyatı diğer hastalara tavsiye ettiklerini gösteriyor.

Kalça Kemiği Ameliyatı Fiyatları

Kalça kemiği ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi edinmek için klinikler ve hekimler ile görüşmeniz çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Ortalama bir rakam vermek mümkün değil çünkü her kliniğin sunacağı fiyat farklı olacaktır ve uygulanacak protez ile birlikte fiyatlar da değişiklik gösterecektir. Ameliyatın türü ve yapılacak tetkikler de yine fiyat değişikliklerini karşınıza çıkartacaktır.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Öncesi

Kalça kemiği ameliyatı öncesi ameliyata karar verebilmek ve daha sağlıklı adımlar atabilmek adına birtakım tetkiklere ihtiyaç duyulacaktır. Fiziki muayenenin yanı sıra hastanın anesteziye vereceği yanıtı ölçmek adına yapılacak olan anestezi testi de büyük önem taşımaktadır. Bu testler ile birlikte ameliyatı kararı almak da çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda hastanın kullandığı ilaçların not alınması ve hastanın sahip olduğu hastalıkların incelenmesi de yine bu tetkikler arasında yer alıyor.

Tetkikler

Uzman tarafından gerçekleştirilecek olan tetkiklerin sonuçlarının yine ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmana teslim edilmesi gerekiyor. Kullandığınız ilaçları hekim ile paylaşmalı ve var olan hastalıklarınızı da yine detaylı bir şekilde iletmeniz gerekiyor. Yapılacak olan tetkikler sonrası ameliyat ile ilgili karar verebilmek çok daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz bu tetkiklerin neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

Röntgen

Fiziki muayene öncesi kalça kemiğinin tam durumunu ve sorunun ne olduğunu öğrenebilmek adına röntgen çekimine ihtiyaç duyuluyor. Uzman tarafından gerçekleştirilecek olan röntgen çekimi sonrası ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah bu röntgeni inceleyecek ve kalça kemiğinin durumuna göre bir karar verecektir. Sonrasında yapılacak olan fiziki muayene ile birlikte sorunu tespit etmek de çok daha kolay bir hal alıyor.

Fiziki Muayene

Elle yapılacak olan muayene ile birlikte kalça kemiğindeki sorun tespit edilebiliyor. Hastanın ağrısı ya da farklı durumlar da yine fiziki muayene ile birlikte ortaya çıkartılabiliyor. Akabinde yapılacak olan kan testi de ameliyat için karar almak adına önemli tetkiklerden bir tanesidir. Bu tetkikler bütünü ile birlikte ameliyatın nasıl yapılacağı ve sürecin nasıl işleyeceği de daha sağlıklı bir şekilde gün yüzüne çıkartılacaktır.

Kan Testi

Tetkikler sürecinde yapılacak olan kan testi ile birlikte hastanın var olan diğer sorunlarını da incelemek mümkün olabiliyor. Ameliyatı olumsuz etkileyecek herhangi bir sorun söz konusu olduğu takdirde ameliyat ertelenebiliyor. Bu yüzden var olan hastalıklarınızı da hekiminiz ile paylaşmanızda fayda vardır. Aynı şekilde kullandığınız ilaçları da ameliyatı gerçekleştirecek olan hekime sunmanız gerekiyor.

Anestezi Kontrolü

Kalça kemiği ameliyatı, anestezi destekli bir ameliyat ve bu da hem hastanın hem de hekimin konforunu bir üst seviyeye taşıyor. Bazı hastalar verilen anesteziye olumsuz tepki gösterebiliyor ve alerjik reaksiyon da söz konusu hale gelebiliyor. Tüm bunları gözlemlemek ve bu tepkileri öncesinde kestirebilmek adına anestezi kontrolü de profesyonel bir test ile yapılmalıdır.

Alınan Tedaviler ve Sağlık Durumu Hakkında İnceleme

Ameliyat öncesi, hastanın daha önce aldığı tedaviler ve sağlık durumunun da kontrol edilmesi şarttır. Az önce de belirttiğimiz gibi kalça kemiği ameliyatını olumsuz etkileyecek ya da tetikleyecek herhangi bir sorun varsa bu sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra ameliyat yapılmalıdır. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgileri sizinle paylaşacak ve sizlerden de yine gerekli bilgileri alacaktır.

Ameliyat Yönteminin Belirlenmesi

Kalçanın durumuna göre en uygun ameliyatı yöntemi de ilgili tetkikler yapıldıktan sonra belirlenecektir. Bu konuda karar merci kesinlikle cerrahlardır. Ameliyat yöntemi belirlendikten sonra hasta ile mutabakat sağlanmalı ve hastaya da süreç ile ilgili gerekli tüm bilgiler verilmelidir.

Operasyon Planının ve Tedavi Sürecinin Netleştirilmesi

Tetkikler sonucunda doktor tarafından bir planlama yapılacak ve tedavi süreci de açık edilecektir. Bu konuda hekimlerinizden bilgi alabilirsiniz ve sizleri nasıl bir sürecin beklediği de detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Aynı zamanda ameliyat sonrası süreç ve iyileşme süreci de yine bu planlama ile birlikte daha net bir şekilde ortaya konuluyor.

Hasta ile Mutabakat ve Bilgilendirme

Her ameliyat öncesi hasta ile mutabakat yapılmalı ve hastanın rızası da resmi olarak alınmalıdır. Bu durum bir belgenin imzalanması ile söz konusu hale gelecektir. Bilgilendirme kısmında hastanın kafasında yer alan soru işaretlerini ortadan kaldırmak da kesinlikle hekimlerin görevidir. Süreç hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra hastanın ameliyat öncesi ve sonrası hangi hususlara dikkat etmesi gerektiği de hastaya iletilmelidir.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması ve Ameliyat Öncesi İlaç Kullanımı

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de hastanın kullandığı ilaçların detaylı bir şekilde kontrol edilmesidir. Kullandığınız ilaç basit bir ağrı kesici bile olsa bunu hekiminiz ile paylaşmanız gerekiyor çünkü ameliyatı olumsuz etkileyecek bir ilaç olabilir ve özellikle kan sulandırıcı ilaçların da ameliyat gününden en az 1 hafta kadar önce bırakılması gerektiği söyleniyor.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Sonrası

Kalça ameliyatı sonrası hastanın birtakım hususlar konusunda daha dikkatli ve daha hassas davranması gerekecektir. Bu hassasiyet ile birlikte iyileşme süreci de belli oranda hızlanacak ve hastanın lehine işleyecektir. Kalça kemiği ameliyatı sonrası neler yapmanız gerektiğini ve hangi konularda dikkatli olmanız gerektiğini alt başlıklar halinde sizlere sunmaya çalışacağız.

Ameliyat Günü

Ameliyat günü hastane personeli ve ameliyatı gerçekleştirecek olan personel tarafından ameliyata hazırlanacaksınız. Karnınızın tok olması önem arz ediyor bu yüzden bir gece öncesinde yemek yememeniz gerekiyor. Ameliyat günü sigara içmeniz, ameliyat sürecini olumsuz etkileyebilir bu yüzden sigara ve alkol gibi içecekleri de ameliyattan en az 10 gün kadar önce terk etmenizde fayda vardır.

Ağrı

Ameliyat sonrası hastanede kalacağınız üre, hastalığın durumuna ve tedavinin sonuçlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu süre genellikle 4 ila 7 gün olarak karşımıza çıkıyor. Bu süre zarfında ağrılarınız olabilir ve özellikle hareket ettiğiniz esnada ağrılar da şiddetini arttıracaktır. Geçici ağrılar için endişe etmenize gerek yok çünkü doktorunuz bu konuda gerekli müdahaleleri yapacak ve önlemleri de en iyi şekilde alacaktır.

Ayağa Kalkma

Yatış süresi tamamlandıktan yani ortalama 1 hafta geçtikten sonra hastalar ayağa kalkabiliyor. Yürüme, hareket etme ve tuvaletini kendi başına yapabilme gibi durumlarda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Hareket özgürlüğünüzü hemen kazanmayı beklemeyin ancak yatış günlerinizdeki ilk günlere nazaran daha kabiliyetli olacağınız ve daha rahat olacağınız aşikâr.

Hareket Kabiliyeti

Hareket kabiliyetinizi yeniden kazanmanız için uzunca bir istirahat süresine ihtiyacınız olacaktır. Bu süre zarfında doktorunuzun verdiği ilaçları kullanabilir ve uyarıları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Hareket kabiliyetinizi yeniden kazanabilmeniz için 6 haftalık bir süreç karşınıza çıkıyor ve kalça, eski pozisyonuna geri dönüyor. İyileşme sürecini iyi değerlendirdiğiniz takdirde bu süre kısalacak ve sizlerin lehine olacaktır.

Pansuman ve Kontrol

Pansumanın hekim tarafından yapılmasında fayda var ancak dilerseniz farklı bir klinik tercihinde de bulunabilirsiniz. Kontrollerin tarihleri de hekim tarafından sizinle paylaşılacak ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Kontrolleri olabildiğince aksatmamanız gerekiyor çünkü hekimlerin iyileşme sürecini tam manasıyla takip edebilmeleri ve gerekli müdahaleleri yapabilmeleri de bu kontroller neticesinde mümkün olacaktır.

İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen reçeteyi sorunsuz bir şekilde kullandığınız takdirde iyileşme sürecini de hızlandırabilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Doktor kontrolleri ile birlikte ilaç kullanımının hastalığa hangi ölçüde etki ettiği ve iyileşme sürecinin ne seviyede olduğu da daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu yüzden kontrolleri aksatmamanız ve ilaçlarınızı da düzenli kullanmanız şarttır.

Gözetim Süresi

Hastanede kaldığınız süre zarfında gözetim altında tutulacaksınız ve hastaneden çıktıktan sonraki 6 haftalık süreç de yine gözetim altında olacağınız zamandır. Tam iyileşmenin sağlanabilmesi için pansuman ve kontrollerin aksatılmaması gerekiyor. Bu konuda hassas davrandığınız takdirde iyileşme sürecini hızlandırmanız da mümkündür. Doktorunuz, nelere dikkat etmeniz gerektiğini de yine detaylı bir şekilde sizinle paylaşacaktır.

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Ameliyat sonrası meydana gelebilecek olan riskleri önlemek kimi zaman mümkün ancak bazı hastalar bu konuda bilinçsiz hareket ettikleri için sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu riskleri ortadan kaldırabilmek adına kontrollerin aksatılmaması gerekiyor. Uyarılara dikkat ettiğiniz takdirde riskleri en aza indirgemek de mümkün olacaktır. Peki nedir bu riskler ve yan etkiler?

Kan Pıhtılaşması

Kalça ameliyatı sonrası meydana gelebilecek risklerden bir tanesi de kan pıhtılaşmasıdır ve cerrahlarınız bu sorunun önüne geçmek adına bir egzersiz programı hazırlayacaktır. Hareketsiz kalmak, kan pıhtılaşmasına neden olabiliyor bu yüzden bacaklarınızı gün içerisinde hareket ettirmek ve en azından bir süreliğine kaldırıp indirmek de kan pıhtılaşmasını önleyecek olan müdahalelerden bir tanesidir.

Enfeksiyon

Anesteziye bağlı enfeksiyonun yanı sıra ilaç kullanımı ile birlikte de enfeksiyon riski ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyon sorunu ile karşı karşıya kaldığınız takdirde hiç vakit kaybetmeden hekimlerinize ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz. Enfeksiyon sorunu yapılacak olan müdahaleler ile birlikte kısa sürede ortadan kaldırılacak ve hasta gündelik hayatına kaldığı yerden devam edecektir.

Çatlak

Ameliyat sonra protezde meydana gelebilecek çatlaklar, belki de en büyük risklerden bir tanesidir. Bu risklerin ortadan kaldırılması için ekstra bir müdahaleye ihtiyaç duyulacaktır. Protezde oluşabilecek herhangi bir çatlak durumu hissedildiğinde acilen doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı müdahale ve öneriler ile beraber, probleminizi mümkün olabilecek en erken sürede çözmek gerekecektir.

Çıkık

Ameliyat sonrası karşınıza çıkabilecek olan risklerden bir tanesi de hiç şüphesiz çıkık riskidir. Bu sorun müdahale gerektiren sorunlardan bir tanesidir ve hekimlerinize başvurmanız da şarttı. Yapılacak incelemeler ile birlikte çıkık tespit edildikten sonra gerekli tedavi de vakit kaybetmeden başlayacaktır. Tedavi sonrası sorun ortadan kalkıyor, bu yüzden endişelenmenize ya da tedirgin olmanıza da gerek yoktur.

Gevşeme

Kalça protezinde meydana gelen gevşeme, hastanın hareket kabiliyetini olumsuz etkileyecek ve hareket özgürlüğünü de belli oranda kısıtlayacaktır. Bu gevşeme müdahale edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlar ortaya koyabiliyor, bu yüzden vakit kaybetmeden hekim desteği almanızda fayda vardır. Gevşeme ile birlikte bunu hareketlerinizde de hissedebileceksiniz ve kişisel olarak teşhis etmeniz de çok zor olmayacaktır. Aynı durum kontrollerde de net bir şekilde gözlemlenecektir.

Protezin Kırılması

İyileşme sürecinde hastanın yapacağı ani hareketler ne yazık ki protezin kırılmasına neden olabiliyor. Protezin kırılması en büyük sorunlardan bir tanesidir ve müdahale gerektirdiğini de belirtmek gerekiyor. Müdahale edilmediği takdirde ilerleyen süreçte çok daha büyük sorunlar karşınıza çıkabilir ve zaten hareket kabiliyetinizi de bir süre sonra yitirmeye başlayacaksınız.

Bacak Uzunluğunda Değişim

Protez seçiminin en doğru şekilde yapılabilmesi için tetkiklerin de hatasız bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu tetkikler sonucunda hasta için en uygun protez belirleniyor ve ameliyat süreci başlıyor. Yapılan hata ya da tercih edilen protezin yanlış olması durumunda bacak uzunluğunda değişim riski ortaya çıkıyor ve bu durum hem görsel anlamda hem de hastanın hareket kabiliyeti anlamında olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Zamanla Aşınma ve Yırtılma

Protezde meydana gelen sorunlardan bir tanesi de aşına ve yırtılmadır. Bu sorun meydana geldiği takdirde hasta hareket kabiliyetini yitirecek ve ağrıları da artacaktır. Ameliyat sonrası dönem dönem yapılacak olan kontroller bu yüzden daha büyük önem taşıyor ve meydana gelebilecek herhangi bir risk durumunda müdahale etmek de bu kontroller sayesinde çok daha kolay bir hal alıyor.

Alerjik Reaksiyonlar

Ameliyat öncesi yapılan anestezi testi ile birlikte hastanın vereceği tepki de az çok tahmin edilebiliyor ancak buna rağmen birçok hastada beklenmedik sonuçlar doğabiliyor ve bu sonuçlardan bir tanesi de alerjik reaksiyonlardır. Büyük bir kısmı anesteziye bağlı olarak gerçekleşen alerjik reaksiyon durumunda sizler de daha fazla vakit kaybetmeden hekimlerinize başvurabilir ve sorunun çözümü için profesyonel destek alabilirsiniz.

Anestezi Komplikasyonları

Anestezi tetkikleri ile birlikte oluşabilecek olumsuz durumlar da tahmin edilebiliyor ve öncesinde bir önlem alınabiliyor ancak tüm bu önlemlere rağmen bazı hastalar anesteziye daha farklı tepkiler verebiliyor ve bu da ameliyat sonrası ortaya çıkan risklerden bir tanesi olarak listelerdeki yerini almaya devam ediyor. Anestezik komplikasyonlar gibi sorunlarda vakit kaybetmeden hekiminiz ile irtibata geçebilir ve yardım alabilirsiniz.

Şişlikler

Ameliyat sonrası aşırı hareketlilik durumu ağrılarınızı arttıracağı gibi şişliklerin de meydana gelmesine neden olacaktır. Doktorunuzun verdiği egzersizlerin dışına çıkmamanız tavsiye ediliyor, aksi takdirde şişlik riski de rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor. Şişlikler için ilaç tedavisi mümkündür ve hekiminize başvurarak tedavi için ilk adımı atabilirsiniz.

Morluklar

Şişlikler ve ağrılar ile birlikte morluklar da en çok karşı karşıya gelinen sorunlardan bir tanesidir. Endişe edilecek bir sorun olmadığını belirtmekte fayda var ancak geciktiğiniz takdirde ödeme dönüşebilir ve vücudunuza daha fazla zarar verebilir. Morluklar ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde tedavi için ameliyatı gerçekleştiren cerraha başvurmanızda fayda vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat tamamlandıktan sonra her şey bitmiş olmuyor. İyileşme sürecinde hastanın duyarlılığı çok daha fazla önem taşıyor. Bu süreçte neler yapmanız gerektiği ve hangi konularda daha dikkatli davranmanız gerektiği de doktor tarafından sizinle paylaşılacaktır. Hareket kabiliyetiniz hemen kazanma gibi bir durum söz konusu değildir ve bu konuda sabırsız davranmanız da ne yazık ki iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor.

Yürüme

Kalça kemiği ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede hareket kabiliyetlerini yeniden kazanabilmeyi hedefliyor ancak tam iyileşme ve kalçanın görevini tam manasıyla yerine getirebilmesi için en az haftalık bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Yürüme eylemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için de uzunca bir süre beklemeniz ve istirahat etmeniz gerekiyor. Hastanede 1 hafta kadar yatacaksınız ve bu süre zarfında hafif yürüyüşler başlayacaktır ancak eskiye nazaran daha zayıf yürüyüşler olacağını da belirtmek gerekiyor. Taburcu olduğunuz gün hareket edebiliyorsunuz ancak bir destek almanız ya da yardımcı madde ile hareket etmeniz gerekecektir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu yürüyüş daha zayıf ve daha hafif bir eyle karşılık gelecektir. 6 haftalık süre sonunda kalça kemiği işlevini tam anlamıyla yerine getirebilecek ve hasta sorunsuz bir şekilde hareket kabiliyetini yeniden eline alacaktır. Kontrolleri aksatmamanızı tavsiye ediyoruz çünkü iyileşme süreci bu kontroller sayesinde daha kusursuz bir şekilde takip ediliyor ve doktor tarafından hastaya nasıl ilerlemesi gerektiği ya da hangi konularda hassasiyet göstermesi gerektiği de aktarılıyor. Gözetim süresi zarfında sizlere yardımcı olacak bir refakatçiye de ihtiyacınız olacaktır ve refakatçi ile birlikte gündelik ihtiyaçlarınızı karşılamanız da daha kolay bir hal alacaktır.

Duş Alma

Ameliyat sonrası dikişler alındıktan sonra hastanın duş alması için izin verilir ve bu da genellikle 2 hafta sonrasına tekabül ediyor. Dikişler alındıktan sonra sorunsuz bir şekilde beden temizliğini gerçekleştirebilir ve duş alabilirsiniz. Doktorunuzdan onay almadan adım atmamanızı tavsiye ediyoruz ve duş almak için gerekli zaman dilimi de yine hekim tarafından sizlere sunulacak ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Cinsel İlişki

Cinsel ilişkiye girebilmeniz için hareket kabiliyetinizi de tam anlamıyla kazanmış ve kalçanın işlevini eskisi gibi yerine getirebiliyor olması şarttır. Dikişleriniz alındıktan sonra iyileşmeye bağlı olarak hekimleriniz de bu konuda gerekli bilgilendirmeyi detaylı bir şekilde yapacaktır. Cinsel ilişki esnasında yapacağınız ani hareketler bedeninize zarar verebilir ve kalça kemiğini de olumsuz etkileyebilir.

Ayakta Durma

Ameliyattan hemen sonra ayağa kalkabiliyorsunuz ancak refakatçi desteğine ihtiyacınız olacaktır. Gündelik işlerinizi yavaş da olsa yapabilirsiniz fakat tam iyileşme ve hareket özgürlüğünü yeniden kazanabilmek için 6 haftalık süreye ihtiyacınız olacaktır. Bu süre tamamlandıktan sonra daha sert hareketler yapabilmeniz de mümkün hale gelecektir.

Ağır Kaldırma

Ağır kaldırma eylemi için 6 ila 8 hafta gibi bir istirahat süresine ihtiyacınız vardır. İyileşme sürecindeki duyarlılığınız bu süreyi azaltabilir ve kontroller esnasında doktorunuz da bu konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi daha doğru bir şekilde yapacaktır. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra hasta ağır kaldırma eylemlerinde de herhangi bir sorun yaşamayacak ve daha da önemlisi ağrı hissetmeyecektir.

Hijyen

Özellikle pansuman bölgesinin temiz olmasına ve varsa yaralarınızın bakımının daha kusursuz bir şekilde yapılmasına ekstra özen göstermenizde fayda vardır. Enfeksiyon riski ameliyat sonrası birçok hastanın canını sıkan sorunlardan bir tanesidir ve bu sorun ile karşı karşıya gelmemek adına yapmanız gereken tek şey hijyen konusunda dikkatli davranmak ve ekstra özen göstermek olacaktır.

Dikişler

Ameliyat sonrası dikişleriniz, ameliyatı yapan hekim tarafından alınacaktır. Eğer daha yakın bir klinik söz konusu ise dikişlerinizi burada da aldırabilirsiniz. Dikişler genellikle 2 hafta sonra alınır ancak buna karar verecek olan kişi hekimlerinizdir. Konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılacak ve dikişlerin alınma tarihi de yine sizinle paylaşılacaktır.

İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrası doktor tarafından hastaya bir reçete verilecektir ve bu reçetenin eksiksiz bir şekilde uygulanması faydalı olacaktır. İyileşme sürecinde ilaç kullanımı da büyük önem taşıyor ve birçok hasta ilaçları düzenli kullanmak yerine erteleyerek kullanmayı tercih ediyor. Yapılacak en büyük hatalardan bir tanesi budur ve bu konuda ekstra hassasiyet göstermenizde de fayda vardır.

Buhar Banyosu

Ameliyat ile birlikte bedeniniz bir hayli hassas bir yapıya sahip olacağı için buhar banyosu gibi aşırı sıcak eylemlerden kaçınmanızda fayda vardır. 2 haftalık dinlenme süresi sonrası buhar banyosu yapabilirsiniz ancak yine de hekimlerinizden onay almanızda fayda vardır.

Solaryum

Buhar banyosunda olduğu gibi solaryumda da 2 haftalık bir istirahat süresi karşınıza çıkıyor. Bedeninizin hassasiyeti kaybolmaya başladıktan sonra solaryuma girebilirsiniz. Kontroller esnasında doktorunuz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacak ve onay verecektir. Cilt hassasiyeti bu süreçte büyük önem taşıyor bu yüzden doktorunuzdan onay almadan adım atmak sakıncalı ve riskli olabilir.

Oturma ve Uyku Pozisyonları

Ameliyat sonrası oturma ve uyku pozisyonunuz da yine doktorunuz tarafından belirlenecektir. Dik bir oturuma pozisyonunun yanı sıra kalça kemiğini rahatsız etmeyecek şekilde bir yatış pozisyonu tavsiye ediliyor. En önemlisi de uyku esnasında kemiğe zarar vermemek adına yastıkla ya da yumuşak bir madde ile ilgili bölgenin desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda ekstra hassasiyet göstermenizde fayda var çünkü kemiğe verilecek zarar iyileşme sürecini de olumsuz etkileyecektir.

Ameliyat Sonrası Spor ve Egzersiz

Ameliyat tamamlandıkta sonra iyileşme sürecini daha hızlı ve daha kusursuz hale getirmek adına egzersiz programlarına ihtiyacınız olacaktır ve bu programlar da hekim tarafından hasta ile paylaşılıyor. Hafif egzersizler ile devam etmeniz sizlerin lehine olacaktır çünkü ağır kaldırmak ve ağır sporlar ile devam etmek için istirahat süresine ihtiyacınız var ve bu süre de bir hayli uzundur.

Hafif Sporlar

Ameliyattan bir hafta kadar sonra hafif sporlar için adımlarınızı atabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği egzersiz programının dışına çıkmamanız tavsiye ediliyor. Sert ve keskin hareketlerden uzak durmalı ve hafif bir şekilde egzersiz programını uygulamalısınız. Egzersiz programları sayesinde kan akışını hızlandırarak, kan pıhtılaşması önlenebilir.

Ağır Sporlar

Ağır sporlar için en az 8 haftalık istirahat süresine ihtiyacınız olacaktır. Bu süre öncesinde yapacağınız keskin hareketler ya da ağır kaldırma gibi eylemler kalçalarınıza zarar verecek ve iyileşme sürecini de olumsuz etkileyecektir. Doktor kontrollerinde ağır sporlara başlayabilecek hale gelip gelmediğiniz de doktorunuz tarafından sizlere iletilecektir.

Gerekli Egzersizler

Ameliyat sonrası kan pıhtılaşmasının önüne geçebilmek ve daha da önemlisi iyileşme sürecini hızlandırabilmek adına güçlü ve etkili bir egzersiz programına ihtiyacınız olacaktır. Bu egzersiz programı doktor tarafından verilecek ve düzenli uygulanması gerektiği söylenecektir. Hafif egzersizlerin yer aldığı bu program ile birlikte kendinizi daha iyi hissedecek ve hareket özgürlüğünüzü de yavaş yavaş kazandığınızı fark edeceksiniz.

Ek Tedavi Gerektiren Durumlar

Ameliyat sonrası meydana gelen sorunlar için ek tedavi gerekebiliyor. Kalça kayması ya da protezdeki yıpranmalar da bu tedavilerin içerisinde yer alıyor. Şüpheli bir durum sezildiği takdirde doktor tarafından müdahale yapılacaktır ve ameliyatın riskleri başlığı altında da bu konuya değinmiştik.

Doktor Kontrolleri

Doktor kontrolleri büyük önem arz ediyor çünkü bu kontroller sayesinde hastanın iyileşme sürecini takip etmek de mümkün oluyor. Bu süreçte yaşanan sorunlar ya da yapılması gereken müdahaleler de daha net bir şekilde belirlenebiliyor. Kontrollerin tarihini doktorunuz belirleyecektir. Belirli aralıklarla gerçekleşecek olan bu kontroller, ilaç kullanımı, iyileşme süreci, egzersizlerin hastaya sağladığı fayda gibi konuların ele alınması için de büyük önem taşıyor.

İyileşme Süreci

İyileşme sürecinde doktor gözetiminde olmanızda fayda var. Ameliyat sonrası riskler kimi zaman canınızız sıkabilir ancak endişe etmenize gerek yok çünkü doktor gözetiminde olacağınız için kontroller esnasında bunu hekimleriniz ile paylaşabilirsiniz. İyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ilaç kullanımında da hassas davranmanızda fayda var. Uyarıları dikkate aldığınız ve hekim gözetiminde ilerlediğiniz takdirde 90 günlük süre zarfında tam iyileşme durumu söz konusu olacak ve hareket kabiliyetinizi de yeniden kazanacaksınız. Egzersizlerinizi de aksatmamanız yine bu süreçte sizlerin lehine olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Kalça kemiği ameliyatı hakkında insanların aklına takılan çok fazla soru işareti var ve ne yazık ki kulaktan dolam bilgiler etrafta dolaşmaya devam ediyor. Bu soruları sağlıklı bir şekilde yanıtlamak ve ameliyat ile ilgili gerçekleri sizinle paylaşmak istedik.

Ameliyatsız Kalça Anomalileri Tedavisi Mümkün mü?

Hastalık erken teşhis ile birlikte farklı tedavi yöntemleri aracılığı ile tedavi edilebiliyor ancak hastalık ilerlediği takdirde cerrahi müdahale şarttır. Birçok tedavi yöntemine hastaların yanıt vermediği de görülüyor ve bu yüzden hekimler vakit kaybetmeden cerrahi müdahalenin yapılmasını öneriyor. Ameliyattan korkmanıza gerek yok çünkü oldukça başarılı bir ameliyat ve özellikle son dönemde bu başarı oranının arttığını da görebiliyoruz.

Hangi Ameliyat Yöntemi Neye Göre Tercih Ediliyor?

Ameliyat yöntemi belirlenmeden önce birtakım tetkiklere başvuruluyor ve bu tetkikler sonucunda hastanın durumu daha net bir şekilde ortaya konuluyor. Ameliyat yöntemi ile birlikte hangi tip protezin tercih edileceği de yine hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Kalça Kırığı Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Basit bir ameliyat olduğunu söylemek gerçekten iyi niyetli bir yaklaşım olacaktır. Anestezi destekli bir ameliyat olması hastanın ve hekimin konforunu arttırıyor ancak bu basit bir ameliyat olduğunu göstermiyor. Bir hayli uzun süre bu zorlu ameliyatın başarı oranı yüksek ve hastanın sağladığı fayda da aynı oranda yükseliyor. Korkmanıza ya da endişe etmenize gerek yok çünkü bu ameliyatı sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren çok sayıda uzman hekim var.

Ağrılı Bir Ameliyat mıdır? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Ağrılı bir ameliyattır ve özellikle ameliyattan sonraki 1 hafta süre boyunca ağrılar canınızı sıkacaktır. Doktor tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanarak bu ağrıları biraz olsun dindirebilirsiniz. Yapacağınız ani hareketler ve keskin hareketler ile birlikte ağrılar şiddetini arttırabiliyor ve hatta uykularınızı da bölecek seviyeye ulaşıyor. Doktor kontrolleri önemlidir ve şikayetlerinizi belirttiğiniz takdirde ilaç takviyesi için de harekete geçilecektir.

Ameliyat Kaç Saat (Ne Kadar)Sürer?

Ameliyatın seyrine göre bu süre değişiklik gösterebiliyor ancak ortalama 2 ila 4 saat gibi bir ameliyat süresi karşımıza çıkıyor. Ameliyat süresi ve yapılan işin uzmanlığı bir araya geldiğinde ameliyatın kolay bir operasyon olduğunu söylememek imkansız bir hale geliyor. Anestezi destekli gerçekleştirilen bu ameliyatın başarı oranı ise bir hayli yüksek ve yapılan araştırmalar, ameliyat olan hastaların büyük bir kısmının an itibarıyla durumlarından memnun oldukları da görülüyor. Ameliyattan korkmanızı gerektirecek bir durum yok ve ameliyat sonrası dönem de sıkıntılı bir dönem değildir.

Protezler Tek Tip Midir? Protez Tercihi Nasıl Yapılıyor?

Protezler tek tip değildir ve alternatif protez seçenekleri de mevcuttur. Bu seçimi hastanın durumuna göre ve hastaya uygunluk durumuna göre doktorlar yapmaktadır. Kişiyi en fazla rahat ettirecek olan protez seçimi ile birlikte hastaya da detaylı bilgi verilecektir. Protez ile ilgili sorun yaşamamanız adına ameliyat sonrası nasıl hareket etmeniz gerektiği ve hangi hususlarda dikkatli olmanız gerektiği de yine doktorunuz tarafından sizinle paylaşılacaktır.

Yaş Sınırı Var mı? Yaş Ameliyat Sonucunu Etkiler mi?

Ameliyat için herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak yaşlı hastaların iyileşme süresi çok daha uzundur ve yaşlı hastalarda daha fazla sıkıntı yaşandığını da belirtmek gerekiyor.

Ameliyat Sonucu Kişiye Göre Değişir mi?

Ameliyat sonucu kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi yaş detayı ve hastanın sahip olduğu diğer rahatsızlıklardır. Ek olarak ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastanın hassasiyet durumu da yine ameliyat sonucunu etkileyen unsurlardan bazılarıdır.

Ameliyat Sonrası İstirahat Raporu Verili mi? İşime Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyat sonrası hekim tarafından istirahat raporu verilecektir ve ağrılarınıza ya da iyileşme durumuna bağlı olarak bu süre uzatılabiliyor. Ne zaman işinize dönebileceğiniz ve hazır hale gelebileceğiniz de yine doktor tarafından belirlenecektir. Ağır işlerde çalışıyorsanız daha fazla istirahate ihtiyacınız olacaktır.

Tuvalet Gibi Günlük İhtiyaçlarımı Karşılayabilir miyim?

Tuvalet ihtiyacınızı ilk zamanlar refakatçi desteği ile karşılayabilirsiniz. Ameliyattan birkaç gün sonra hareket kabiliyetinizi belli oranda kazanacak ve tuvalet gibi gündelik ihtiyaçlarınızı da kendiniz karşılayabileceksiniz.

Özel Hastanede mi Devlet Hastanesinde mi Ameliyat Olmalıyım?

Bunun kararını verecek olan sizlersiniz. Devlet hastanelerindeki imkanlar da özellikle son dönemde bir hayli artmış durumda ve bu artış ile birlikte birçok hasta ameliyat için devlet hastanelerini tercih eder hale geldi.

SGK Kalça Kemiği Ameliyatını Karşılar mı?

Kalça kemiği ameliyatını SGK karşılıyor ve sosyal güvenceniz varsa bu konuda sorun yaşamayacaksınız.

Ameliyat Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Ameliyat fiyatları, proteze göre, uygulanacak ameliyat yöntemine ve klinik şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Fiyatlar hakkında net bir bilgi almak için doktor ve klinikler ile birebir görüşme yapmanız da çok daha sağlıklı olacaktır.

Diğer Sağlık Sorunları Ameliyata Engel Olur mu?

Ameliyatı engelleyecek ya d ameliyatın ertelenmesine neden olan birtakım hastalıklar var ve ameliyat öncesi yapılacak olan tetkikler ile birlikte bu hastalıklar da net bir şekilde ortaya konulacaktır.

Bacak Boyunun Değişmesi Sonucunda Ne Yapabilirim?

Protez seçiminde yapılan hatalar ya da protezin tam olarak yerleştirilememesi durumunda bacak boyunda uzama meydana geliyor. Bacak boylarında oluşabilecek uzama ve olumsuzluk durumunda hekiminize ulaşmanız gerekecektir.

Protezin Kırılması Ya da Deforme Olması Mümkün mü?

Böyle bir ihtimal söz konusu ve ameliyatın riskleri balığı altında bu konuya da yer vermiştik. Bu durumda yine hekim müdahalesi gerekecektir. Ameliyat öncesi ektiklerin sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor, aksi durumda bu tür sorunlar meydana gelebiliyor. Protezin kırılması ya da deforme olması durumunda hekimler gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çözecektir.

Bu tür bir durum ile karşı karşıya gelindiği takdirde vakit kaybedilmemeli çünkü her geçen gün ağrılarınız artacak ve hareket kabiliyetinizin de yok olduğunu fark edeceksiniz. Riskler arasında bu durum da ne yazık ki yer alıyor ve ameliyat öncesi hekimleriniz bu konuda da gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde gerekli müdahale yapılacak ve sorun kısa bir sürede ortadan kaldırılacaktır.

Ameliyat Ertelenebilir ya da İptal Edilebilir mi?

Eğer ameliyatın seyrini değiştirecek ya da olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu ise ameliyatın ertelenmesinde ya da iptal edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu konuda karar merci her zaman hekimlerinizdir ve konu hakkında bilgilendirme de yapacaklardır. Ameliyatı olumsuz etkileyecek sorunun ortadan kaldırılması her zaman önceliklidir ve bunun için de hasta gerekli birimlere yönlendirilir. Sorun tam manasıyla çözüldükten ve ameliyatın sağlıklı bir şekilde yapılabileceğine karar verildikten sonra süreç başlar. Özellikle yaşlı hastalar, ameliyat öncesi kontrol altında tutulmalı ve ameliyatın seyrini değiştirecek hastalık tespit edildiği takdirde bununla ilgili gerekli önlemler de alınmalıdır. Tetkiklerin asıl nedeni de budur ve bu tetkikler sayesinde ameliyatın seyri de az çok belirlenecektir.

Ameliyat Olanların Yorumlarını Dikkate Almalı mıyım?

Ameliyat olanların yorumları elbette önemlidir ancak hiçbir zaman belirleyici değildir. Bir hastanın yaşadığı sorunu ya da sıkıntıyı sizler de yaşayacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı bilgi almak için hekimleriniz ile yüz yüze görüşmeniz daha doğru olacak ve en azından ameliyat ile ilgili şüpheleri de ortadan kaldıracaktır. Ameliyatın başarı oranı bir hayli yüksek ve hastaların büyük bir kısmı da durumlarından memnun görünüyor. Doktor ile yapacağınız görüşmeler neticesinde merak ettiğiniz sorular da yanıt bulacak ve soru işaretleri de ortadan kalkacaktır. Ameliyat olanların yorumları genellikle olumlu ancak bazı olumsuz yorumlar da dikkati çekebiliyor. Hastaların büyük bir kısmı ameliyat denilince geri adım atıyor ancak bu hastalığın en net çözümü cerrahi müdahaledir.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İyileşilir?

Kalça protezi ameliyatları oldukça ciddi ameliyatlardır. Operasyondan sonraki iyileşme süresi de görece uzundur. Ayrıca bazı hastalarda, acı eşiğine bağlı olarak iyileşme süresinin konforsuz olduğunu söylemek de mümkündür. Operasyondan hemen sonra hasta yoğun bakım ünitesine alınır. Burada değerlendirmeler yapıldıktan sonra normal odaya alınarak istirahati sağlanır. Üç gün civarında hastanede yatış söz konusudur. Bu süre boyunca sonda ve damar yolu açık durumdadır. Üç günlük sürenin ardından hasta taburcu edilir.

Yaklaşık üç hafta boyunca protez takılan tarafa ağırlık bindirilmemesi gerekmektedir. Birinci aydan itibaren ağrılar iyice hafifler ve hayat konforu üzerinde etki etmemeye başlar. Genelde dördüncü haftada tüm dikişler alınır. Altıncı hafta itibariyle de hafif hareket ederek geçen istirahat süreci tamamlanır ve iyileşme süreci biter. Altıncı hafta ile altıncı ay arası dikkatli olma sürecidir.

Kalça Kemiği Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek riskleri düşürmek ve operasyonun sonuçlarını baltalamamak için oldukça dikkatli olunmalıdır. Altı haftalık süre boyunca yürüme fonksiyonları oldukça kısıtlanmış durumdadır. Hastanın kendine bakması güçtür. Bu dönemde günlük ihtiyaçlar konusunda hastaya yardım edilmelidir. Banyo yapma, vücudun temizlenmesi gibi durumlarda da desteğe ihtiyaç vardır. Bakım sürecinin bir kısmını da hastanın ilaçlarının içirilmesi oluşturur. Belirli bir zaman geldiğinde ayağa kalkma egzersizleri için de yardım edilmelidir.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatından Sonra Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Kalça protezi ameliyatından sonra protezin takıldığı kalça oldukça hassastır. Bu hassaslık yük için geçerlidir ve vücudun ağırlığı hiçbir şekilde protezin olduğu tarafa verilmemelidir. Aynı şekilde tüm yükün bu bölgeden uzaklaştırılması da yanlıştır. Bu sebeplerden ötürü yatış pozisyonu büyük önem kazanır. Sürekli sırt üstü yatılamayacağı için yükün dağıtılması amacıyla yastık kullanımı söz konusudur. Sırt üstü yatarken bacakların altına; yan yatarken de iki bacağın arasına kaliteli bir yastık sıkıştırılmalıdır.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Sonrası Yürümede Zorluk Çekilir Mi?

Ameliyattan sonra yaklaşık altı – sekiz hafta boyunca yürüme fonksiyonunda azalma olur. Operasyondan hemen sonra ayağa kalkılması yanlıştır. Bir – üç gün sonra ise yürüteç kullanılarak yürünmelidir. Yürütecin kullanımı da çok önemlidir. Ani hareketlerden kaçınılmalı, dengesizlik yaratabilecek her türlü durum önceden sezinlenmelidir. Özellikle oturup – kalkma sırasında ekstra dikkatli olunmalıdır.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Riskli Midir?

Kalça protezi ameliyatları, kullanılan protez fark etmeksizin çeşitli riskler barındırır. Protez uygulamasından, anesteziden ve cerrahiden kaynaklanan riskler söz konusudur. Ortalama bir kalça protezi ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek riskler şunlardır:

 • Bacak damarları üzerinde kan pıhtılaşması,
 • Enfeksiyon gelişmesi,
 • Proteze komşu kemiğin kırılması,
 • Takılan protezin kırılması,
 • Metal alerjisi,
 • Protezin hareket etmesi,
 • Tansiyon sorunlarına bağlı kalp – damar hastalıkları ve ölüm.

Kalça Kemiği (Protezi) Ameliyatı Sonrası Kasık Ağrısı Olur Mu?

Kalça protezi ameliyatlarından sonra ağrı oldukça fazladır. Operasyon sırasında ağrı hissedilmez ancak operasyondan sonra etkili ağrı kesiciler içilse dahi bir miktar ağrı kaçınılmazdır. Bu ağrı protez ve kalça kaynaklı olmakla beraber kasığa sıçraması da söz konusudur. Kasık ağrıları için yapılabilecek tek şey ağrı kesicilerin içilmesidir.

Kalça Kemiği Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyoya Girilir?

Kalça kemiği ameliyatlarından sonra duş alımı için doktor izni gerekir. İzin de genelde dikişlerin alınmasından hemen sonra verilir. Duş alımına izin verilene kadar ıslak bezlerle, başkasından yardım alarak vücudun temizlenmesi gerekmektedir. Banyo yapılmasına izin verildikten sonra oldukça yüksek bir tabure üzerinde banyo yapılmalıdır. Eğilmek sıkıntı olacağı için uzun fırçalar kullanılmalıdır. Mümkünse bir başkasından yardım alınmalıdır.

Kalça Kemiği Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Kalça kemiği ameliyatından sonraki altı hafta oldukça kritiktir. Genelde dördüncü haftaya kadar banyo yapılması da mümkün değildir. Hal böyleyken vücudun aşırı zorlanmaması için en az üç ay boyunca cinsel aktiviteden uzak durulması iyileşme sürecinde gelişebilecek komplikasyonları ortadan kaldırmak için en iyisi olacaktır. Hatta bazı vakalarda bu süre daha da uzun tutulabilmektedir. Cinsel ilişki konusunda operasyonu gerçekleştiren cerraha danışılmalıdır.

Hangi Durumlarda Kalça Kemiği Ameliyatı Yapılır?

Kalça protezinin uygulanmasında herhangi bir yaş ya da cinsiyet sınırlaması yoktur. Hastanın genel sağlık durumu kalça protezi ameliyatını kaldırabildiği sürece uygulama mümkündür. İstatistiksel olarak incelendiğinde altmış yaş üstünde uygulamanın sıklaştığı görülmektedir. Kalça protezi takılmasını gerektiren durumlar şunlardır:

 • Doğuştan itibaren kalça problemi yaşanması ve bacak hareketlerinin kısıtlı olması,
 • Birden fazla defa kalça çıkığı yaşanması,
 • Kalça kemiklerinde gelişim problemi yaşanması.

Bunlara ek olarak aranan en net belirti kalçada geçmeyen şiddetli ağrıdır.

DMCA.com Protection Status