Kalça Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kalça Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Kalça Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Kalça, vücudun arka bölümünde yer alan, bacaklar ile bel bölgesinin birleşmesini sağlayan şişkin bölgeye verilen isimdir. Halk arasında popo adı da verilen bu bölge çeşitli kas gruplarından oluşmaktadır. Kalça bölümünde üç büyük kas grubu bulunur. Bu kaslar kalçanın arka bölümünde, bacağın alt bölümünde ve kalçanın iç kısmında yer alır.

Bacağın alt bölümüne bulunan kaslar bacakların düzeltilmesi ve uzaması görevini yapar. Kalçanın arka kısmında bulunan kaslar ise bacakların gerilmesini ve esnemesini sağlar. Kalçanın iç kısmında bulunan kaslar da kalçanın öne doğru itilmesini ya da geriye çekilmesini sağlamaya yararlar. Günlük hayatımızda oturmaya yardımcı olan kalça bölgesinde görülen en büyük rahatsızlık kalça ağrılarıdır. Kalça ağrıları genel olarak çok fazla ayakta duran, uzun süre topuklu ayakkabı giyen ve fazla kilolu olan kişilerde görülür.

Kalça ağrılarının giderilmesi, basit egzersiz yöntemleri ile mümkündür. Bunun dışında buz uygulaması yapmak, masaj yapmak, bacakları altına yastık koyularak uzanmak ve doktor tavsiyesi ile iltihap giderici ilaçlar kullanmak da kalça ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Kalça ağrılarından kurtulmak için yapılan en büyük yanlış ise yoğun egzersizler yapmaktır. Bu egzersizler ağrıların daha fazla artmasına ve yırtıklar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kalça ağrılarına, doktorla görüşmeden hiçbir müdahalede bulunmamak gerekir.

DMCA.com Protection Status