Hücre Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Hücre Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Hücre Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Hücre, kendini tek başına idame ettirme kapasitesi olan ve canlı bünyesinde bulunan en küçük yapı taşıdır. Kendilerini idame ettirebiliyor olmalarına rağmen canlı vücudunun gerekli fonksiyonları yerine getirmesi noktasında birlikte hareket ederler. Hücrelerin boyutları ile canlı vücudunun fonksiyonları düşünüldüğünde ne kadar hücrenin birlikte çalışması gerektiği ortaya çıkacaktır.

Hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek vücudu oluştururlar. İnsan vücudu üzerinden gidecek olursak karaciğerin temelinde karaciğeri oluşturan hücreler yatar. Doğumla birlikte karaciğerin boyutu oldukça küçüktür. Zaman içerisinde karaciğer hücreleri bölünerek çoğalır ve karaciğerin, ilgili yaşın getirdiği iş yükünü kaldırabilecek boyutta olmasını sağlarlar. Ayrıca ilgili bölgenin işlevini yerine getirmesi için de diğer karaciğer hücreleriyle birlikte hareket ederek büyük işlerin yapılmasını sağlarlar.

Canlı vücudunun oluşmasında hücrelerin rolü oldukça büyüktür. Birleşerek koskoca bir bedeni ortaya çıkarmak oldukça zor olduğundan dolayı, hücreler de belirli bir ömre sahiptir. Bu tamamlandığında ölerek çöp halini alır ve kan tarafından vücuttan atılırlar. Ancak bölünerek çoğalmanın getirdiği avantajdan dolayı toplam hücre sayısı devamlı olarak artma eğilimindedir. Ancak yaşla birlikte hücre ölüm hızı arttığı için belirli bir süreden sonra yaşlanma, doku zayıflamaları ve nihayetinde de ölüm gözlenir.

Günümüzde tıbbın hücre seviyesinde tedavilere başladığı söylenebilir. Yapılan tedaviler ve uygulanan ilaçlar yardımıyla hücrelere, hücre yapılarına ve davranışlarına müdahale edilebilmektedir. Hatta yaşlanmanın engellenmesi noktasında da hücre yapıları üzerine büyük çalışmalar yürütülmektedir. Hücrelerin bu kadar işlevsel yapılar olmasından dolayı hastalık riski her zaman ortada bulunur. Birçok hastalık hücreleri etkisi altına alarak gelişir ve kalıcı hale gelir. Tedaviler de ancak hücre seviyesinde yürütüldüğünde başarılı olabilmektedir.

DMCA.com Protection Status