Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi
Ozon Tedavisi

 

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Binnur Üstün

Ozon Tedavisi Hakkında

Kronik Hepatit tedavisi ile birlikte diyabet tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan Ozon Tedavisi, klasik fizik tedavi yöntemlerine nazaran çok daha başarılı olduğu için farklı birçok hastalığın tedavisinde de etkin rol oynamaktadır. Akupunktur destekli bir tedavi şeklinde uygulandığın ağrıların kısa sürede ortadan kalktığı tespit edilmiş durumda ve son dönemde çok daha popüler bir uygulama haline geldiğini de söyleyebiliyoruz. Hücre yenilenmesine de katkıda bulunan ozon tedavisi, hastalıklı hücrelerin yenilenmesinde en etkili tedavi yöntemleri arasında gösteriliyor.

Ozon Tedavisi Tarihçesi

Ozonla tedavi ilk olarak 1915 yılında Doktor Albert tarafından gerçekleştirildi. Savaş gazisi askerlerin yaralarının tedavi edilmesinde kullanılan ozon, 1935 yılında Doktor E. Payr tarafından diş hekimliğinde kullanıldı. 1958 yılında ise Hansler ve Wolf isimli iki doktor, torbalama yöntemini bularak tedaviyi farklı bir boyuta taşıdı. Geçmişten günümüze seviye atlayarak gelen ozon tedavisi, şimdilerde birçok hastalığın tedavi edilmesinde başarılı bir şekilde uygulanıyor.

Ozon Tedavisi Türleri

Hücre yenilenmesine katkıda bulunan ve birçok farklı hastalığın tedavi edilmesinde başrol oynayan ozon tedavisi, kendi içinde de farklı tedavi türlerini barındırıyor. Doğru bir şekilde uygulandığı takdirde sonuç elde etmek mümkün ve şimdi dilerseniz ozon tedavisinin hangi dallara ayrıldığını alt başlıklar halinde ele alalım ve birlikte inceleyelim.

Majör Otohemoterapi

Ozon tedavisinde ana uygulama olarak karşımıza çıkan Majör otohemoterapi, kanın vücut dışına sağlıklı bir şekilde alınarak ozonlanması eylemi olarak da tanımlanabilir. 50 ila 200 ml kadar kan, ozon oranı hekim tarafından belirlenerek vücut dışında karşılanıyor. Kan ozon ve oksijen arasında gerçekleşen biyokimyasal reaksiyon ile birlikte tedavi süreci başlıyor.

Minör Otohemoterapi

İlgili hastadan damar yolu açılarak elde edilecek kanın, hastaya geri enjekte ile birlikte immün aktivasyon hareketlenmesine katkıda bulunan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde antikor üretimi çok daha hızlı ve güçlü bir hale geliyor. Son dönemde uygulanan başarılı tedavi yöntemlerinden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Rektal/Vajinal Ozon Uygulaması

Rektal uygulamada hastanın makat bölgesi kullanılıyor ve bu bölgeden ozonlu gaz veriliyor. Verilecek miktar ise yapılacak tetkikler neticesinde doktor tarafından belirlenecektir. Vajinal uygulamada ise vajen bölgesine ozon verilmektedir. Rektal uygulamada elde edilen başarı bu uygulamada da elde edilmektedir.

Torba Uygulaması

Torba uygulaması, torbalama ya da poşetleme adı ile de karşımıza çıkıyor ve birçok kaynakta bu isimlerle yer aldığını da söyleyebiliriz. Ayak ve kol gibi uzuvlar özel bir poşet ile kaplandıktan sonra içeriye ozon veriliyor ve ozon miktarı da yine doktor tarafından belirleniyor.

Ozonlu Krem

Ciltte meydana gelen sorunların yok edilmesinde de kullanılan özel bir bakım ürünü olan ozonlu krem, doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılmalı ve reçeteye uygun bir şekilde hareket edilmelidir.

Ozon Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Hücre yenilenmesinde etkin rol oynayan ve doğru uygulama ile birlikte kısa sürede sonuç elde edilebilecek yöntemlerden bir tanesi olan ozon tedavisi, bazı hastalara ne yazık ki uygulanamıyor. Alkol sorunu yaşayan kimselerin yanı sıra anemi hastası olan kişiler de uygulama yapılamayan hastalar grubunda yerini almış durumda.

Anemi

Ozon tedavisi uygulanmadan önce kişinin genel sağlık durumu detaylı bir şekilde inceleniyor ve ozon tedavisine olumsuz etki edecek sorunlar tek tek tespit ediliyor. Anemi hastaları ne yazık ki bu tedaviye uygun kimseler değillerdir.

Pıhtılaşma Sorunu

Kanamaya meyilli hastalar da ozon tedavisi için uygun olmayan hasta grubu listesinde yerini alıyor. Bununla birlikte pıhtılaşma sorunu yaşayan hastaları da bu listeye dahil edebiliriz.

Alkol Sorunu

Alkol tüketimi normal şekilde yapıldığı takdirde insan vücuduna zararı anormal bir seviyeye ulaşmayacaktır. Ancak ciddi anlamda alkol problemi yaşayan ve alkolik olarak tabir edebileceğimiz kimseler ozon tedavisi için uygun kişiler değillerdir.

Ozon Tedavisi Kullanım Alanları

Ozon tedavisi, son dönemde başarılı bir şekilde uygulanan ve birçok hastalığın tedavisinde öncelikli olarak tercih edilen yöntemler arasına girmeyi başardı. Gayet geniş bir alana sahip ve dilerseniz hangi hastalıkların tedavisinde tercih edildiğini başlıklar halinde ele alalım.

Damar Dolaşım Bozukluğu

Kan akışının normal bir şekilde seyretmesini sağlayan yardımcı organlardan biri olan damarlarımızda yaşanabilecek herhangi bir sorun vücut dengesini de büyük oranda etkiliyor ve metabolizma da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Damar dolaşım bozukluğu sorununun tedavisinde ozon tedavisi tercih ediliyor ve gayet başarılı sonuçlar elde edildiğini de görebiliyoruz.

Reynaud Fenomeni

Damar hastalıklarından bir tanesi olan reynaud fenomeni, tedavi edilmediği takdirde farklı hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Soğuk havada el ve ayaklarda meydana gelen renk değişimi, bu hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Kan damarlarının anormal bir şekilde daralması ve genişlemesi olarak da tabir edilen bu hastalığın tedavisinde ozon tedavisi tercih ediliyor.

Burger Hastalığı

‘’Buerger Hastalığı’’ olarak da isimlendirilen Burger hastalığı, sigara bağımlılarını bekleyen risklerden bir tanesidir. Bu hastalık yalnızca sigara bağımlılarında gözlemleniyor ve gerçekten tehlikeli bir sorun olduğunu da söyleyebiliriz. Bacak ya da kolda bulunan atar damarların tıkanması ile birlikte ortaya çıkan hastalığın tedavisinde de ozon tedavisi bir adım öne çıkıyor.

Diyabet

Tek başına yeterli bir tedavi yöntemi değildir ancak diyabet tedavisinde diğer yöntemler ile birlikte kullanıldığı takdirde etkisini çok daha güçlü bir şekilde gösteriyor. Ozon tedavisi sayesinde diyabet hastalarının ilaç kullanımı en aza indirgeniyor ve bu da yaşam kalitesini belli oranda arttırıyor.

Diyabete Bağlı Yaralar

Hastalık sürecinde insan vücudu birtakım reaksiyonlar veriyor ve diyabet hastalığında da bu reaksiyonlar genellikle vücut yaraları olarak karşımıza çıkıyor. Ozon tedavisi ile birlikte bu yaraların en aza indirgenmesi ve hatta zamanla yok edilmesi de mümkündür.

Kilo Artışı

Diyabet hastalarının en büyük sorunlarından bir tanesi de hastalık süresince yaşanan kilo artışıdır. Ozon tedavisinin en büyük artısı ise kilo artışını ortadan kaldırıyor ve zamanla en aza indirgiyor olmasıdır.

İlaç İhtiyacının Azaltılması

Diyabet hastalarının ilaç kullanımını azaltmak ve bunu dengelemek adına ozon tedavisi tercih edilmektedir.

Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, tip 2 diyabetin oluşumunda büyük rol sahibidir. Bununla birlikte aterosklerotik hastalıkların sebepleri araştırıldığında da yine metabolik sendrom karşımıza çıkıyor. Ozon tedavisi bu sorunun ortadan kaldırılmasında da en uygun tedavi yöntemlerinden bir tanesi ve başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Kolit

Ülseratif kolit, bir bağırsak hastalığı olarak karşımıza çıkıyor… Bu hastalığın sebebi tam olarak belirlenebilmiş değil. Birçok farklı neden bu hastalığa sebebiyet verebiliyor. Karın ağrısı ile birlikte kilo kaybı ve kanlı ishal gibi belirtiler ile ortaya çıkan hastalığın tedavisinde ozon tedavisi tercih edilebiliyor. Bağırsak iç yüzeyi ele alınarak yapılacak olan tetkikler neticesinde hastanın ozon tedavisi için uygunluk durumu daha net bir şekilde belirlenecektir.

Romatizmal Hastalıklar

Ozon tedavisinde asıl amaç, hücre yenilenmesini daha hızlı daha güçlü ve daha sağlıklı hale getirebilmektir. Bu yüzden birçok hastalığın tedavisinde sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Romatizmal hastalıklar da yine ozon tedavisinin tercih edileceği hastalıkların başında geliyor.

Topuk Dikeni

Proloterapi ile birlikte ozon tedavisi uygulandığı takdirde topuk dikeni hastalığında kesin ve kalıcı sonuç elde etmek mümkündür. Hasarlı bölgedeki kan akışının hızlandırılması bu uygulamalar ile birlikte mümkün hale geliyor ve hastalık daha kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Tenisçi Dirseği

Topuk dikeni ile benzerlik gösteren tenisçi dirseği hastalığının tedavi edilmesinde de ozon tedavisi bir adım öne çıkıyor.

Kireçlenme

Romatizmal hastalıkların tedavi edilmesinde de etkin rol oynayan ozon tedavisi, başarılı sonuçlar doğuruyor. Kireçlenme sorunu da yine ozon tedavisi ile birlikte çözümlenebilecek sorunlardan bir tanesidir.

Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk, kişinin gündelik hayatını sekteye uğratan ve vücudun direncini her geçen gün biraz daha azaltan can sıkıcı sorunlardan bir tanesidir. Yazımızın başında ozon tedavisinin birçok hastalık için uygulanabildiğini belirtmiştik ve kronik yorgunluğun tedavisinde yine ozon tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.

Kemoterapinin Olumsuz Etkileri

Kemoterapi uygulaması sonrası hastada görülen yan etki ve komplikasyonları azaltmak için de ozon tedavisi uygulanmaktadır ve gayet başarılı sonuçlar elde edildiğini görebiliyoruz.

Radyoterapinin Olumsuz Etkileri

Radyoterapi uygulanan hastalarda görülen risk ve komplikasyonları en aza indirgemek ve kimi zaman tamamen ortadan kaldırmak için de ozon tedavisinden yardım alınabilir.

Koah

Ozon tedavisindeki asıl amaç, hücre yenilenmesini daha hızlı ve daha güçlü hale getirmektir. Vücudun ihtiyacı olan birçok konuda olumlu etki gösteren ozon tedavisi, Koah hastalığının tedavi edilmesinde de önemli bir paya sahiptir.

Astım

Nefes problemi yaşayan astım hastalığının tedavisinde ozon tedavisi en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle son dönemde bu tedavi yöntemi ile birlikte daha başarılı sonuçlar elde edildiğini de belirtmek gerekiyor.

Alerjiler

Alerjik reaksiyonlar, cilt yapısının zayıflığı ile birlikte herhangi bir iç hastalık neticesinde de ortaya çıkabiliyor. Alerjik reaksiyonlarda destek almak adına ozon tedavisi uygulanabilir. Tek başına uygulanması da mümkündür ancak elde edilecek sonuçlar çok da başarılı değildir. İlaç tedavisi ile birlikte uygulandığı takdirde çok daha sağlıklı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Yanık, Yara Tedavisi

Ciltte meydana gelen yaralanma ve yanık türü hasarların onarımında etkin rol oynayan ozon tedavisi, hücre yenilenmesini ve cildin kendini tedavi etmesini çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Vücuttaki virüs yerleşimi birçok hastalığı da beraberinde getiriyor ve özellikle deri hastalıkları incelendiğinde altındaki en büyük nedenin virüs oluşumu olduğu daha bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Ozon tedavisi, virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde de önemli yöntemlerden bir tanesidir.

Herpes Virüs

Gül hastalığı gibi ciddi deri hastalıklarına sebebiyet veren herpes virüsü, yaşama alanı bulduğu takdirde kısa sürede çoğalıyor ve büyüme kaydediyor. Ozon tedavisi ile birlikte bu virüsün sonunu getirmek ve bu virüsün meydana getirdiği sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmak mümkündür.

Hiv

Hiv virüsünün ve bu virüsün sebep olduğu hastalıkları yok etme konusunda ozon tedavisi başarılı bir şekilde uygulanıyor ve elde edilen sonuçlar da gayet sağlıklı sonuçlardır.

Ozon Tedavisi Öncesi

Ozon tedavisi öncesi hastanın genel sağlık durumundan kullandığı ilaçlara kadar tüm detayların ele alınması ve incelenmesi gerekiyor. Bu incelemeler neticesinde tedaviyi etkileyecek olumsuz bir durum söz konusu değilse süreç hızlı bir şekilde başlatılacaktır.

Hastanın Şikayetlerinin Değerlendirilmesi

Hastanın genel sağlık durumu ile birlikte var olan şikayetlerinin de ele alınması gerekiyor. Anemi hastalarının ozon tedavisi için uygun kişiler olmadıklarını daha önce de belirtmiştik ve eğer bu tür bir hastalığınız var ise doktorunuz ile paylaşmanız gerekiyor.

Kullanılan İlaçların Doktor ile Paylaşılması

Kan sulandırıcı ilaçlar, bu tür tedavilerde büyük sorunlara neden olabiliyor ve meydana gelebilecek herhangi bir kanamanın önüne geçmek de sıkıntılı olabiliyor. Bu nedenlerden dolayı kullandığınız ne kadar ilaç var ise bunları doktorunuz ile paylaşmalı ve önerilerini mutlaka dikkate almlısınız.

Yönteme Karar Verilmesi

Genel sağlık sorunları ele alınarak hastanın şikayetleri göz önünde bulundurulduktan sonra uygun tedavi yöntemi belirleniyor ve süreç hızlı bir şekilde başlatılıyor.

Ozon Tedavisi Sonrası

Ozon tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar doktor tarafından hastaya iletilecektir. Özellikle yan etkileri ve riskleri ortadan kaldırmak adına uymanız gereken bazı kurallar var ve bu doğrultuda hareket ettiğiniz takdirde iyileşme sürecine de belli oranda katkıda bulunmuş olacaksınız.

Yan Etkiler

Doğru uygulama ile birlikte ozon tedavisinin çok fazla yan etkisi olmadığını belirtmek gerekiyor. Aşırı kanama riski barındıran bir uygulama ve en büyük risklerinden bir tanesi olarak da bu sorun karşımıza çıkıyor.

Sık Sorulan Sorular

Ozon tedavisi ile ilgili merak edilen soruları başlıklar halinde sizinle buluşturmak ve bu soruları doğru bir şekilde yanıtlamak istedik. Bu sayede tedavi ile ilgili endişeleriniz de bir nebze olsun ortadan kaldırılacaktır.

Ozon Tedavisi Başka alternatif Yöntemlerle Kombine Edilebilir mi?

Ozon tedavisi tek başına uygulanabilen bir tedavi yöntemi olduğu gibi hastalığa ve hastaya bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri ile de kombinlenebilir ve başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Fiyatlar Neye Göre belirleniyor?

Hastalığa ve hastanın durumuna göre alternatif ozon tedavisi yöntemleri tercih edilebiliyor ve fiyatların belirlenmesinde de bu detay büyük bir öneme sahiptir.

Ozon Tedavisinin Zararı Olur mu?

Bu konuda farklı kaynaklarda farklı durumlardan bahsediliyor. Bazı uzmanlar ozon tedavisinin çok az yan etkiye sahip olduğunu belirtirken bazı uzmanlar ise zararlı bir uygulama olduğunu ifade ediyor.

Ozon Tedavisi Bilimsel Bir Yöntem mi?

Ozon tedavisi, başarısı kanıtlanmış bilimsel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve son dönemde çok daha başarılı sonuçlar alındığını da belirtmekte fayda var.

Cilt Sorunlarına İyi gelir mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ozon tedavisindeki asıl amaç, hücrelerin yenilenmesini daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu bağlamda ozon tedavisi cilt sorunlarının tedavisinden de büyük bir önem taşıyor.

Hamilelik Sırasında Ozon Tedavisi Uygulanabilir mi?

Uzmanlar, hamilelik döneminde ozon tedavisi gibi bir uygulamayı tavsiye etmiyorlar.

Daha Önce Tedavi Olanların Yorumları Önemli Olur mu?

Fikir edinmek açısından daha önce tedavi olanların yorumlarına göz atabilirsiniz ancak gerçek bilgi için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ozon Tedavisi Gençleştirir mi?

Hücre yenilenmesinde rol alan ozon tedavisi, bu bağlamda gerçek bir gençlik iksiri rolü de üstleniyor. Cildinizin yenilenmesinde ve ciltteki lekelerin giderilmesinde en etkin tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamanın Yapılacağı Kurumu Neye Göre Seçmeliyim?

Klinik tercihi yaparken bu konuda daha önce çok sayıda uygulamaya imza atmış doktorların bulunduğu ve pratikte başarı elde eden doktorların yer aldığı klinikleri listelerinize dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte cihaz ve donanımsal bakımından yeterlilik sahibi olan klinikler de listelerinizde yer alabilir.

Ozon Tedavisine Dair Çekinceler Nelerdir ?

Ozon terapisi ya da bilinen diğer adı ile ozon tedavisinin birtakım yan etkileri mevcut ve bu yan etkiler de birçok hastayı tedaviden uzaklaştırıyor. Özellikle önüne geçilemeyen kanamalar, tedavinin en büyük komplikasyonlarından bir tanesidir ancak kontrollü bir uygulama ile yan etkileri ortadan kaldırmak da mümkün hale geliyor.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ozon tedavisinde sırasında kana karışan ve kanda çözünün oksijen miktarı olabildiğince artırılır. Bu amaçla bazen yüksek basınç uygulanması da söz konusudur. Tedavinin temel işleyişinde dolayı ozon tedavisinin pek çok hastalıkta kullanılması mümkündür:

 1. Kandaki oksijen seviyesinin sürekli düşük olmasından dolayı ortaya çıkan sürekli yorgunluk halinin tedavisinde kullanılabilir.
 2. Oksijen seviyesinin artırılması sayesinde dokulardaki oksijenin de artması iyileşme kapasitesini yükseltmektedir. İyileşmeyen ya da geç iyileşen yaraların hızlıca ortadan kaldırılmasında kullanılabilir.
 3. Romatizma hastalıklarında ağrı faktörünün ortadan kaldırılması ve hareket kabiliyetinin artırılabilmesi amacıyla kullanılabilir.
 4. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi ve bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarla mücadele edilmesi için kullanılabilir.
 5. Vücutta biriken toksinlerin atılımını hızlandırmak amacıyla kullanılabilir.
 6. Erekte olma problemlerinin ortadan kaldırılmasında kullanılabilir.
 7. Fıtıkların cerrahi olmayan tedavisinde kullanılabilir. Bunlara ek olarak onlarca hastalıkta daha ozon tedavisinin kullanılması mümkündür. Tedavi olarak uygulanırken genelde tamamlayıcı – destekleyici bir konumdadır.

  Ozon Tedavisi Kaç Seanslıdır?

  Ozon tedavisinde amaç kandaki oksijen seviyesinin sürekli yüksek hale getirilmesidir. Bu da tek bir seans ile olamayacağından ötürü ozon tedavisi birden fazla ve genelde ona yakın seans şeklinde uygulanır. Seans sayısının belirlenmesinde amaç oldukça önemlidir. Hangi hastalığa veya soruna yönelik uygulandığı; sorunun büyüklüğü ve evresi başlıca seans belirleyicisidir. Ancak ortalama olarak yedi – sekiz seanstan bahsetmek mümkündür.

  Ozon Tedavisi Hangi Yaşlarda Yapılır?

  Ozon tedavisinin yapılmasında herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. Eğer ciddi bir yara ya da yanık problemi söz konusu ise bebek yaşlarda dahi uygulanabilmektedir. Ancak tedaviyi gerektiren durumlar göz önünde bulundurulduğunda ozon tedavisinin genelde yirmili yaşlardan sonra uygulandığını söylemek mümkündür. Uygulama sıklığı kırklı yaşlardan sonra artmaktadır.

  Ozon Tedavisi Ne Sıklıkla Yapılır?

  Ozon tedavisi ortalama olarak yedi – sekiz seans uygulanır. Bazı durumlarda yirmiye varan seanslar da söz konusudur. Bir seans uygulandıktan sonra kanda çözünen oksijen miktarı maksimuma ulaşır. Bu maksimize olma halinin normale doğru dönmesi yaklaşık olarak bir – iki haftayı bulur. Ozon tedavisinde de seans araları genelde bir ile iki hafta arasındadır. Çok daha acil vakalarda ise iki – üç günde bir uygulama yapılabilmektedir.

  Ozon Tedavisi Kilo Aldırır Mı Verdirir Mi?

  Ozon tedavisinin uygulanmasından sonra metabolizma büyük oranda düzene girmektedir. Uygulamadan sonra eğer fazla kilo problemi var ise iştah düzelmekte, fazla tüketme isteği ortadan kalmaktadır. Tam tersi bir durumda ise iştah açılmakta, kişi ideal kilosuna doğru yükselmeye başlamaktadır. Yani hastanın durumuna göre bazen kilo verilmekte bazen de alınmaktadır.

  Ozon Tedavisi Orucu Bozar Mı?

  Ozon tedavisi sırasında vücuttan kan alınır ve ozon gazı bu kana enjekte edilir. Ozon açısından zenginleştirilen kan damar yoluyla tekrar vücuda verilir ve ozon tedavisi tamamlanır. Oruç iken kan alınması ve verilmesi orucu bozduğundan dolayı ozon tedavisi de orucu bozmaktadır. Ozon tedavisi yaptıracak olanların o gün için niyet etmemesi daha faydalı olacaktır.

  Ozon Tedavisi Şeker Hastalığına Uygulanır Mı?

  Şeker hastalığının orta – ileri seviyelerinde yaralar oluşmakta ve oluşan yaralar geç iyileşmektedir. Bu yaraların iyileştirilmesi için uygulanabilecek tedavilerden birisi de ozon tedavisidir. Endokrinoloji uzmanının da onay vermesinden sonra kontrollü bir biçimde ozon tedavisi uygulanarak diyabet hastalarının yara problemlerine çözüm bulunabilmektedir.

  Ozon Tedavisinden Sonra Neler Yapılmalıdır?

  Ozon tedavisinden sonra kandaki çözünmüş oksijen ve ozon miktarı artmaktadır. Doğal olarak eforun düşürülmesi, ilgili oksijenlerin iyileştirme kapasitesinin kullanılabilmesi açısından faydalı olacaktır. Ozon tedavisinden hemen sonra bir gün evde dinlenilmesi tavsiye edilir. Seansların sürdüğü süre boyunca da özel diyetler uygulanmalı, sigara ve alkol bırakılmalı, günde yarım saat kadar hafif yürüyüşler yapılmalıdır.