Mezoterapi Tedavisi

Mezoterapi Tedavisi
Mezoterapi Tedavisi

 

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Binnur Üstün

Mezoterapi Tedavisi Hakkında

Ağız yoluyla alınan ilaçlar direkt olarak hastalığın veya rahatsızlığın bulunduğu bölgeye etki etmekte gecikebilir. Ayrıca alınan tüm ilaç da ilgili organa ya da bölgeye ulaşmayabilir. Çünkü ağız yolu ile alınan ilaçların bir kısmı emilirken diğer bir kısmı ise dışarı atılır. Bu da hem iyileşmeyi geciktirir hem de direkt olarak bir etki sağlamaz. Bunun dışında ağız yolu ile alınan ilaçlar kana karıştığı için tüm vücutta dolanarak hastalığın etkilemediği bölgeleri, organları ve ya dokuları da etkileyecektir. Bu da ağız yolu ile aldığınız ilaçların bazı yan etkilerinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Ancak mezoterapi de durum farklıdır. Günümüzde bazı hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir enjeksiyon uygulamasına verilen bir addır. Mezoterapi, direkt olarak hastalığın, rahatsızlığın veya yaraların bulunduğu bölgeye yapılan mikro enjeksiyonlar aracılığı ile gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, bazı hastalıklarda, rahatsızlıklarda ve yaralarda tedavi amaçlı kullanılan bir enjeksiyon yöntemidir. Problemli bölgeye direkt olarak yapılan mikro enjeksiyonlar sayesinde sadece hastalığın bulunduğu bölgeye müdahale edilmiş olur. Çok ince ve çok kısa iğne uçları ile enjeksiyon gerçekleştirilir. İğne uçları yaklaşık olarak 4 ila 6 mm uzunlukları arasındadır. Bu nedenle hissedilen acı veya ağrı da çok daha az olacaktır. Zaten bu az miktarda ağrı ve acıyı gidermek için de genellikle lokal anestezi etkili spreyler kullanılmaktadır. Yapılacak olan enjeksiyonun sayısı ise hastalığa ve hastalığın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan enjeksiyon sayısı herkeste aynı sayıda veya miktarda olmayabilir.

Mezoterapi Tarihçesi

Mezoterapi yaklaşık olarak 60 yılı aşkın bir süredir kullanılan bir tedavi yöntemi olmuştur. İlk olarak 1952 yılında Fransa’da Dr. Pistor tarafından deri enjeksiyonları yapılır. Alışılmış uygulamaların dışında bir uygulama olan mezoterapi, hastalığın bulunduğu bölgeye yapılan mikro enjeksiyonlar ile yalnızca o bölgeye etki eden bir tedavi biçimidir. Vücuda enjekte edilen bu ilaçlar yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki eder ve yine o bölgede de etkisini yitirir. Başka hiçbir organı ya da dokuyu etkilemez. 1952 yılında Dr. Pistor tarafından yapılan ilk enjeksiyonların ardından tıp basını tarafından mezoterapi terimi öğrenilir. Bu da mezoterapi isminin tıp dilinde yerini almasının ilk adımıdır. 1987 yılında ise tıp akademisi tarafından mezoterapi uygulamaları geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul görmeye başlamıştır.

Mezoterapi Avantajları

Mezoterapinin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Direkt olarak problemli bölgeye uygulanır ve orada etkisini yitirir. Bu nedenle de daha hızlı etki eder. Ayrıca vücut içerisinde dolaşmadığı için farklı organlarda ve dokularda etkisini sürdürmez.
  • Ağrı ve acı bakımından minimum etkiye sahiptir.
  • Sistematik bir yan etkiye neden olmaz.
  • Aktif bio yararlanımı nedeni ile ilaçların ufak dozda uygulanması (mikroenjeksiyon)

Kimler Mezoterapi Yaptırabilir? Tedavi İçin Uygun muyum?

Özellikle ağrı tedavilerinde ve estetik uygulamalarda mezoterapi sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda tedaviye ek olarak bazı durumlarda da tek başına bir tedavi olarak kullanılabilmektedir. Kullanıldığı durumlar ise yukarıda açıkladığımız gibidir. En sık kullanım alanları da estetik uygulamalardır. Mezoterapi öncesi yapılan tetkikler ve testler sonucunda tedaviye engel teşkil edebilecek herhangi bir durum görülmezse ve engel olabilecek başka bir hastalığınız yoksa mezoterapi uygulaması için uygunsunuz demektir.

Mezoterapinin Uygulanamayacağı Durumlar

Mezoterapinin tedavi olarak kullanılabildiği rahatsızlıklar açısından çok geniş bir uygulama alanı olsa da bazı durumlar ve hastalıklar da mezoterapi uygulanmasına engel teşkil edebilmektedir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir.

Gebelik

Kadınların, özellikle de gebelik dönemlerinde, yoğun saç kaybı yaşadığı gözlemlenmektedir. Hatta saç dökülmeleri gebeliğin bir etkisi veya belirtisi olarak kabul edilebilir. Ancak birçok kadın da maalesef bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle de saç mezoterapisine başvurmak isteyebilirler. Ancak bu dönemlerde mezoterapi uygulaması sakıncalı olduğundan gebelik devam ettiği sürece kişiye herhangi bir hastalığın tedavisi için mezoterapi uygulanamaz.

Felç

Felç yani inme gibi durumlardan mustarip olan hastalarda da maalesef mezoterapi uygulanması sakıncalıdır. Bu nedenle felç hastalarına da mezoterapi yapılamaz.

Şeker Hastalığı

İnsülin bağımlı diabetes mellitus yani şeker hastalığına sahip kişilerde de sakıncalı olduğundan mezoterapi uygulamaları yapılmamaktadır.

Kanser

Kanser hastası olan ve kanser tedavisi göre hastalarda da mezoterapi uygulanması sakıncalıdır. Bu nedenle kanser hastası olan kişiler de mezoterapi işlemi için uygun değildir.

Kan Pıhtılaşması

Mezoterapiye engel olan durumlardan birisi de kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalardır. Bu tür durumlarda da uygulanması sakıncalı olacağından bu hastalara mezoterapi yapılamaz.

Çoklu İlaç Tedavisi Gerektiren Hastalıklar

Son olarak da çoklu ilaç tedavisi gerektiren bir hastalığa ya da hastalıklara sahip kişilerde de mezoterapi uygulamasının sakıncalı olacağını söylemek gerekir. Bu tür durumlarda da mezoterapi uygulaması yapılamaz.

Mezoterapinin Yapılacağı Hastane Şartları

Mezoterapi de diğer tıbbi tedaviler gibi hastaneler veya klinikler gibi sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Öncelikle tedaviyi yaptırılacak sağlık kuruluşunun yasal şartlara uygunluğu denetlenmelidir. T.C yasalarına uygun bir hastane ya da klinik tercih edilmelidir. Ayrıca hastane bünyesinde mezoterapi tedavisini gerçekleştirebilecek uzman bir doktor ve ekip bulunmalıdır. Tercih edilecek hastane ya da klinik için gerekli araştırmalar yapılmadan tedavi için karar verilmemelidir. Her türlü tedavide olduğu gibi mezoterapi tedavisinin de uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunun dışında tercih edilen sağlık kuruluşunun tedavi için elverişli bir ortama sahip olup olmadığını da araştırmak gerekmektedir. Hijyen tedaviden sağlıklı bir sonuç alabilmek için çok önemli bir etkendir.

Mezoterapi Tedavisi Hangi Uzmanlık Alanına Girer?

Mezoterapinin kullanıldığı alana göre uzmanlık alanı da değişiklik göstermektedir. Örneğin cilt kırışıklığı, sarkma, selülit ve yara izi gibi estetik amaçlı yapılan mezoterapilerin uzmanlık alanı; migren, damar hastalıkları, dolaşım bozuklukları vb. gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan mezoterapinin uzmanlık alanından farklı olabilmektedir. Ancak mezoterapi tedavisi genellikle estetik kliniklerce yapılan bir uygulamadır.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi, birkaç ilacın veya gerekli sıvıların karıştırılarak hazırlandığı kokteyl şeklindeki ilaçların sorunlu bölgeye kılcal iğneler ile mikro enjeksiyonlar yapılması şeklinde gerçekleştirilir. Direkt olarak sorunlu bölgeye müdahale edilebildiği için çok büyük yan etkileri yoktur. İlaç bölgede etkisini gösterdikten sonra vücutta dolaşmaz. Genellikle birkaç seansta gerçekleştirilen bu işlem 10-15 dakika kadar sürmektedir.

Mezoterapi İstatistikleri ve Başarı Oranları

Bu tedaviden başarılı bir sonuç alabilmek için tedaviyi uygulayacak olan doktorun hastalığı tanıması ve buna göre bir yol izlemesi önemlidir. Mezoterapi tedavisi, genelde gençlerde daha iyi sonuçlar vermektedir. Bunun dışında sahip olunan rahatsızlık ile ilgili yaptırılan mezoterapi uygulamasından mucizevi sonuçlar beklemek yanlış olur. Ancak genel anlamda mezoterapi başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Her şeyden önemlisi de mezoterapi tedavisini konusunda uzman birisine yaptırmaktır. Tecrübeli ve bilinçli bir uzmanla her zaman daha iyi sonuçlar alınması mümkündür.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi tedavisinin fiyatları, mezoterapi esnasında kullanılacak ilaçlara, miktarına, seans sayısına, hastanın durumuna, doktorun tecrübesine ve bilgisine, hastane veya kliniğin şartlarına ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca estetik amaçlı yapılan mezoterapi ve tedavi amaçlı yapılan mezoterapi arasında da fiyat farkları olmaktadır. Bunun dışında mezoterapi yapılacak durumun (estetik ya da hastalık) şartlarına göre yani hastanın durumuna göre de fiyatlar değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 3-4 seanslık bir saç mezoterapisi 400-500 lira iken, 5-6 seans süren bir saç mezoterapisinin fiyatı daha fazla olacaktır.

Mezoterapi Tedavisi Türleri

Mezoterapi uygulamalarının birçok rahatsızlık ve hastalık için tercih edilebilen bir yöntem olduğunu söylemek mümkün. Yani mezoterapi birden fazla hastalıkta kullanılabilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Mezoterapinin sıklıkla kullanıldığı alanlar da aşağıda bahsedildiği gibidir.

Lipodistrofi

Lipodistrofi yağ hücrelerinin oluşturduğu metabolizmada oluşan bir problemden kaynaklanan bir hastalıktır. Deri altındaki yağ tabakalarının kaybolmasına neden olur. Bu hastalığa sahip kişilerin derilerinin daha hızlı kırıştığı ve kişinin daha hızlı yaşlandığı gözlemlenmektedir. Kısacası lipodistrofi, metabolizma bozukluklarına bir örnek teşkil eder. Lipodistrofi de mezoterapi yöntemi ile tedavisi gerçekleştirilebilen rahatsızlıklar arasındadır. Ancak bu tedavi estetik açıdan gerçekleştirilen bir tedavidir. Hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Mezoterapi bu konuda ancak cilt görünümünü düzeltmeyi amaçlar.

Selülit

Dünya üzerinde birçok kadının etkilendiği konulardan biri de selülitlerdir. Selülitler nedeniyle vücutta portakal kabuğuna benzer bir görünüm oluşur. Bu durum kalça, basen, karın, bacak, kol ve hatta dizlerde bile gözlemlenebilmektedir. Uzmanlar da bu duruma sebep olan etkinin östrojen hormonu olduğunu düşünmekte. Bu nedenle selülit de bir kadın rahatsızlığı olarak dile getirilmektedir. Östrojen hormonu vücutta yağ ve şeker depolar. Bu da vücutta yağı depolamaya en uygun olan bölgelerde selülitlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumun tedavisi için de mezoterapi tercih edilmektedir. Mezoterapide, uygun seans aralıkları ve ilaç enjeksiyonları ile selülit tedavisi yapmak da mümkündür.

Sarkma

Sarkma, bir cilt problemidir ve insan vücudunda çeşitli sebepler ile meydana gelebilen bir etkidir. Bazı hastalıklar ya da kilo alıp verme durumu sarkma oluşumuna neden olabilmektedir. Yine mezoterapi ile sarkmalara da müdahale edilebilmektedir. Ancak aşırı derecede sarkmış ciltler için bir tedavi seçeneği değildir.

Vasküler Lekeler

Vasküler lekeler, genellikle doğuştan gelen cilt lekeleridir. Bu duruma halk arasında doğum lekesi dendiğine şahit olabilirsiniz. Bunun gibi doğum sırasında meydana gelen ya da doğum sonrasında gözlemlenen lekelerin tedavisinde de mezoterapi kullanılan yöntemlerden biridir. Bu lekeler herhangi bir sorun veya ağrı yaratmaz bu nedenle de leke mezoterapisi estetik açıdan gerçekleştirilen bir uygulamadır. Lekeleri gidermek için yapılan mezoterapi uygulamasının seansları yaklaşık olarak 4 ila 6 arasında değişmektedir.

Ergenlik ve Gebelikteki Çatlaklar

Ergenlik veya gebelik dönemlerinde hormon değişikliklerinin de etkisiyle kilo alma durumu meydana gelir. Ergenlikte genellikle sık sık kilo alıp verme gibi durumlar nedeniyle oluşan çatlaklar, gebelikte de tek seferde fazlasıyla kilo almak yüzünden oluşur. Gebelikte özellikle karın ve bacaklarda ciddi çatlaklar oluşabiliyor. Bu çatlakların kendi kendine kaybolması mümkün değildir. Bu sebeple mezoterapi çatlak tedavilerinde de kullanılan bir yöntemdir.

Yara İzleri

Bazı yaralar iyileşmesinin ardından vücutta iz bırakabilir. Bu da genellikle yarayı ihmal etmekten ve doğru şekilde ilgilenmemekten oluşan bir durumdur. Ancak değişik tedavi yöntemleri ile günümüzde yara izleri yok denecek kadar iyi bir görünüme kavuşturulabilir. Bu tedavilerin sürdürülmesi esnasında mezoterapi de bu yara izlerinin yok edilmesinde destek tedavi olarak uygulanabilmektedir.

Cilt Yaşlanması

Seneler geçtikçe cilt yaşlanmaya ve içerisinde bulunan hyalüronik asit gittikçe kaybolmaya ve azalmaya başlar. Bu da yaşlanma ile birlikte kırışıklıklara neden olmaktadır. Mezoterapi tedavisi bu alanda da etkin biçimde kullanılan bir uygulamadır. Gereken miktarda hyalüronik asit enjektesiyle cildin yaşlanması yavaşlatılabilir. Cilt yenilenerek düzeltilebilir. Burada da mezoterapi estetik amaç ile kullanılmaktadır. Ancak bu uygulama ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip değildir. Belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Bölgesel Yağlanma

Bölgesel yağlanmalarda da mezoterapi uygulamaları sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu tür durumlarda mezoterapi uygulaması ile kokteyl halinde birkaç ilacın karışımını deri altına enjekte ederek yağ hücrelerini parçalamak ve küçültmek amaçlanmaktadır. Bölgesel yağlanma için kullanılan bu mezoterapi yöntemi bölgesel zayıflama gibi isteklere de karşılık vermektedir.

Yüz Gençleştirme

Yüz gençleştirmede de cilt gençleştirmede kullanılan yöntemler kullanılabilmektedir. Yüzde de sorun, zamanla deri altındaki yağ dokusunun ve hyalüronik asidin azalması ile başlar. Bu da kırışıklıklara ve cilt kuruluğuna yol açar. Bu tür durumlarda da uygun ilaçlar kullanılarak (hyalüronik asit, vitaminler, mineraller ve koenzimler de kullanılacak ilaçlara dahil edilir) yüzü gençleştirmek için mezoterapi uygulamaları yapılabilir. Genelde 3 haftalık aralıklar ile 4 seans uygulanan bir tedavidir. Yine bu da ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip olmayacaktır. Belli aralıklar ile tekrarlanması gerekebilir.

Saç Dökülmesi

Mezoterapi uygulamalarının sıkça kullanıldığı bölgelerden birisi de saçlardır. Saç dökülmesine çare olması için de mezoterapi uygulamaları yapılabilmektedir. Saç dökülmesini ve erkek tipi kelliği engellemek amacı ile kafa derisinde azalan protein, vitamin, diğer besleyiciler ve saçın uzamasını sağlayan faktörler düzenlenir. Bu işlem kafa derisine gerekli vitaminlerin ve besleyici faktörlerin hidratasyona yardımcı olmasını sağlamak amacı ile mikro enjeksiyonlar ile enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Romatoloji

Romatoloji, kas ve iskelet sistemi hastalıklarını ve romatizmal iltihabi hastalıkları araştıran bilim dalına verilen isimdir. Romatoloji (romatizmal hastalıklar, artrit, tendon iltihaplanması, bel ağrısı, tenisçi dirseği vb.) hastalıklarında da mezoterapi kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Yine aynı şekilde problemli bölgeye birkaç ilacın karıştırılmış olduğu kokteyl ilaç mikro enjeksiyonlar ile enjekte edilerek uygulama yapılır.

Dolaşım Problemleri

Dolaşım bozukluğu ile kast edilen kan dolaşım bozukluğudur. Kan dolaşım bozukluğunun vücutta ciddi etkileri olabilmektedir. Kan dolaşım bozukluğu özellikle vücut içerisindeki dokulara zarar verebildiği gibi buna neden olacak hastalıkların meydana gelmesine de yol açabilir. Bu dolaşım bozukluğu genetik yollarla ya da çevresel faktörlerle ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda da mezoterapi uygulaması yapılabilmektedir. Uygun ilaçlar kullanılarak yapılan mikro enjeksiyonlar ile kan ve lenf dolaşımı düzenlenebilir.

Varis

Varis, genel bir tabir ile toplardamarların gözle görülür derecede genişlemesine verilen isimdir. Büyük çoğunluklar kadınlarda görülse de birçok erkekte de bu problem gözlemlenebilmektedir. Varis oluşumunda ilk ve en önemli etken genetik faktörlerdir. Ancak yaşlanma ve diğer çevresel faktörlerinde etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Varis görünümlerini azaltmak için de mezoterapi tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Varis Ülserleri

Tedavisi yapılmayan varisler yani damar genişlemeleri iyileşmesi epey zor olan bacak yaralarına yol açmaktadır. Bunlara varis ülseri adı verilmektedir. Varis ülseri teşhis edildiği andan itibaren tedaviye başlanmalı ve gerekli özen gösterilmelidir. Mezoterapi de varis ülseri için gerçekleştirilen tedaviye yardımcı uygulamalardan birisidir.

Migren

Migren, bir çeşit baş ağrısıdır. Ancak normal baş ağrılarına nazaran çok daha keskin ve zonklayan bir ağrı oluşmaktadır. Bu ağrı genellikle de şakaklarda yerleşmektedir. Bu ağrıların oluşma sıklığı ve etkisi de kişiden kişiye değişiyor. Migren ağrılarının tedavi edilmesinde de mezoterapi uygulamaları kullanılabilmektedir. Uygun ilaçlar ve uygun enjeksiyonla migren ağrılarının da tedavisi mümkün olabilmektedir.

Siyatalji

Siyatik, bir sinire verilen isimdir. Bu sinirin bulunduğu bölgede meydana gelen ağrılara ise siyatik ağrılar adı verilmektedir. En sık rastlanan belirtilerinden birisi de kalçadan başlayarak bacağın alt kısmına doğru ilerleyen ağrılardır. Mezoterapi, siyatik ağrılarının tedavisinde de kullanılabilen bir uygulamadır.

Brakialji

Brakialji de omuzdan başlayıp kol üzerinden parmak uçlarına kadar ilerleyen sinirlerdir. Bu sinirlerde meydana gelen bazı ağrılar oluşabilmektedir. Genellikle bu ağrılar da uyuşma, karıncalanma, iğnelenme ve güç kaybı meydana getirmektedir. Bu ağrılı rahatsızlıkların tedavisinde de mezoterapi uygulamaları kullanılabilmektedir.

Regl (Adet) Ağrıları

Regl kanamaları esnasında rahim, içerisinde biriken kanı dışarı atmak ister ve kasılmalar olur. Bu kasılmalar da ağrılara neden olmaktadır. Regl döneminde kadınlar bu konuda çok fazla zahmet çekmektedirler. Mezoterapi bu konuda da yardımcı olabilmektedir. Şiddetli regl sancıları çeken kadınlara uygulanacak mezoterapi işlemi ile bu ağrılar ve sancılar en aza indirilebilmektedir.

Lenfödem

Lenfödem, lenfatik sistemde tıkanmalar meydana gelmesi halinde yumuşak dokuda oluşan anormal sıvı birikmelerine verilen isimdir. Lenfödem doğuştan olabildiği gibi daha sonra da meydana gelebilmektedir. Bunların tedavisinde de mezoterapi uygulanabilir.

Damar Hastalıkları

Damar hastalıklarının birçok çeşidi ve bu çeşitlere göre de vücuda değişik etkileri vardır. Damar tıkanıklıkları da özellikle kalbi etkilemektedir. İlk olarak dahiliyeye gidilerek gereken tetkikler yapılmalı ve teşhis konulmalıdır. Ardından doktorunuzun önerdiği tedaviler gerçekleştirilmelidir. Bu tedavilere ek olarak yani yardımcı tedavi olarak mezoterapi de uygulanabilir.

Boyun ve Bel Fıtığı Hastalıkları

Çevremizde boyun ve bel fıtığı hastalıkları ile sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Bunların derecelerine ve durumlarına göre fizik tedavi, ameliyat vb. tedavi şekilleri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak mezoterapi de bel ve boyun fıtığı hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen bir uygulamadır.

Spor Hekimliği

Spor hekimliği, türlü egzersiz ve fiziksel aktiviteler esnasında ortaya çıkan yaralanma veya sakatlanma gibi rahatsızlık durumlarının tanısı ve her şekilde tedavisi ile ilgilenen uzmanlık alanıdır. Mezoterapi uygulamaları, spor hekimliği alanında da sıklıkla kullanılan bir tedavi biçimidir.

Mezoterapi Tedavisi Öncesi

Mezoterapi de bir çeşit tedavi yöntemi olduğundan estetik açıdan da olsa öncesinde bazı testlerin veya tetkiklerin yapılması ve hastanın belli konular hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Tedavi öncesi neler yapılması gerektiği, beslenme ve diyet, ilaç kullanımı, fiyat vb. konularda hasta ile görüşülmelidir. Mezoterapi öncesi aşamada neler yapılması gerektiğinden aşağıda bahsedilmiştir.

Tetkikler

Her tedavi ve estetik işlem öncesinde olduğu gibi mezoterapi öncesinde de bazı testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerin ve tetkiklerin bazılarına kısaca değinmekte fayda var.

Rahatsızlığın Belirlenmesi

Mezoterapi öncesinde yapılması gereken en önemli işlemlerden biri hastanın rahatsızlığının tanısının koyulmasıdır. Hastanın ne çeşit bir rahatsızlığa sahip olduğu öğrenilmeli ve yapılacak işlem için uygun bir yol izlenmelidir. Ayrıca rahatsızlığa ve şikayetlere göre ilaçlar kullanılması gerektiği için de kesin tanı çok önemlidir.

Fiziki Muayene

Rahatsızlık için koyulacak olan kesin tanıda ya da estetik amaçla yapılacak mezoterapi için nasıl bir yol izleneceğini bilmek için fiziki muayene çok önemlidir. Fiziki muayene, hastanın şikayetlerinden yola çıkarak kesin bir sonuca varabilmek için yapılan bir muayenedir. Örneğin; saç dökülmesinden şikayetçi olan bir hastanın fiziki muayenesi sonucunda sorunun saç derisi ile mi yoksa başka bir durum ile mi alakalı olduğunun sonucuna varılabilir.

Simülasyon Denemeleri

Mezoterapi tedavi için olduğu kadar, estetik işlemler için de kullanılmaktadır. Estetik işlemler için kullanıldığında tedavi sonrasının tahmini en yakın görüntüsünü elde edebilmek için simülasyon denemeleri yapılmaktadır. Örneğin, kırışıklıklar nedeniyle yapılan mezoterapi uygulaması sonrasında cildin ne kadar düzeleceğini görselleştirebilmek için hastanın fotoğrafları çekilerek üzerinde yapılan simülasyon denemeleri ile tahmini sonuç hastaya gösterilir.

Diğer Testler

Doktor, hastanın diğer tahlillerini yaptıktan sonra gerekirse kan ve idrar tahlili, bilgisayarlı görüntüleme vb. tetkiklerde isteyebilir. Bu durum hastanın durumuna ve sahip olduğu rahatsızlığa göre değişiklik gösterebilir.

Tedavi Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Her tedavide olduğu gibi mezoterapi tedavisi öncesinde de sigara ve alkol kullanımı sakıncalıdır. Kan akışını ve değerlerini etkilediğinden sigara ve alkol kullanımı mezoterapi tedavisi öncesinde doktorun tavsiye ettiği kadar süre öncesinde kesilmelidir. Özellikle sigara kullanımı kan akışını etkilediği için yaraların iyileşmesini geciktirebilmektedir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için ikisinin de kullanımının uygun bir süre öncesinde bırakılması önem taşır.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Doktor ile detaylı olarak görüşülmesi gereken bir diğer konu ise sürekli kullanılan ilaçlardır. Herhangi bir rahatsızlık nedeni ile belli bir süre ya da sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlar olabilir. Mezoterapi tedavisi esnasında ya da sonrasında bir yan etki veya alerjik bir reaksiyon yaşanmaması açısından bu ilaçların doktor ile paylaşılması önemlidir. Kullanılan bazı ilaçlar tedavinin gidişatını etkilemektedir.

Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı

Özellikle kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar kanı daha sıvı bir hale getirdiğinden kanama, kan birikimi gibi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle de kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise mezoterapi tedavisinden bir süre önce bırakılması tavsiye edilmektedir.

Antibiyotik Kullanımı

Kan sulandırıcılar haricinde, antibiyotik kullanımının da mezoterapi tedavisinden önce bırakılması tavsiye edilmektedir. Doktorunuz bırakılması gereken süreyi size bildirecektir.

Diğer İlaçlar

Kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuz ile paylaştığınızda yapılacak tedaviye göre uygun bulmadığı, yan etki veya komplikasyona sebep olacağını düşündüğü ilaçlarınız var ise bunları sizden bırakmanızı isteyebilir. Bu konuda doktorunuz ameliyat öncesi ve sonrasında sizlere gerekli tüm bilgilendirmeleri yapacaktır.

Alınan Tedaviler ve Sağlık Durumunun İncelenmesi

Öncelikle tespit edilen rahatsızlık ile ve varsa hastanın diğer rahatsızlıkları ile ilgili görmüş olduğu ya da görmekte olduğu bir tedavi var ise doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi de önemlidir. Tüm bu bilgiler tedavinin planlanmasında rol oynar. Bu nedenle doktorun ile bu bilgileri paylaşmayı da ihmal etmemek gerekmektedir.

Tedavi Planının Hazırlanması ve Hasta ile Mutabakat

Tüm bu tetkikler ve bilgilendirmeler ışığında doktor, hastaya en uygun tedavi planını yaptıktan sonra bu plan hakkında hastayı bilgilendirir. Uygulanacak tedavi, alınması gereken sonuç, seans sayıları ve aralıkları ve tedavi ücreti gibi bilgiler hasta ile paylaşıldıktan sonra hastanın da hazırlanan planı kabul etmesi üzerine mezoterapi tedavisi için uygulamalara başlanabilir.

Tedavi Öncesi Beslenme ve Diyet

Mezoterapi uygulamaları öncesinde beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterirken tüketilmemesi gereken gıdalardan da uzak durulması önem arz eder. Özellikle yüksek protein içerikli gıdalardan, alkolden ve kafein içerikli yiyecek ve ya içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Gerekli görürse doktorunuz size uygun bir diyet de verebilir. Bu diyete de belirtilen süre boyunca uymanız tavsiye edilir.

Mezoterapi Tedavisi Sonrası

Tedavi yapıldıktan sonra özellikle hasta için önemli olan tedavi sonrası süreç başlar. Bu evrede dikkat edilmesi gereken ve doktorun tavsiye edeceği bazı önemli hususlar vardır. Bunlara özen göstermek tedaviden istenen sonucu almak ve sağlıklı bir iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Bu hususlardan aşağıda bahsedilmiştir.

Tedavi Günü

Tedavi günü hastanın dikkat etmesi gereken hususlar ve karşı karşıya kalabileceği bazı durumlar olabilir. Bu durumların en sık karşılaşılan bazı örnekleri de aşağıda bahsedildiği gibidir.

Ağrı

Tedavi günü, hastanın az miktarda ağrısı olması gayet normaldir. Genellikle tedavi günü, tedavinin yapıldığı bölgede anestezinin etkisinin geçmesinin ardından dayanılabilir miktarda ağrı oluşabilir. Ancak ağrınız normalin üzerinde seyrediyorsa bu durumu doktorunuzla paylaşmanız tavsiye edilir.

Ayağa Kalkma

Mezoterapi tedavisinin uygulandığı bölgeye ve hastaya göre bu durum değişiklik gösterebilir. Ancak çoğunlukla hasta tedavi bitiminden itibaren ayağa kalkabilir ve sosyal yaşantısına dönebilir.

Beslenme ve Diyet

Beslenme, uygulanan tedaviye göre değişir. Genellikle tedavi günü doktor sizinle beslenme düzeni hakkında konuşacaktır. Doktorunuzun sizlere önerdiği beslenme programını uygulamalısınız. Ayrıca alkol ve sigaradan da bir süre uzak durmak gerekebilir.

Pansuman ve Kontrol

Tedavi mikro enjeksiyonlar ile gerçekleştirildiğinden genellikle pansuman gerektirmez. Ancak seans aralarında kontrole gitmeniz gerekebilir. Kontrol tarihleri için de doktorunuz gerek görürse sizinle konuşacaktır. Bunun dışında bir sonraki seansta gereken kontroller de yapılabilir.

Gözetim Süresi

Mezoterapi tedavisi sonrasında uzun uzadıya bir gözetim süresine gerek duyulmaz. Herhangi bir yan etki veya komplikasyon oluşmadığı takdirde hasta birkaç saat içerisinde normal yaşantısına dönebilir.

Riskler, Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Mezoterapi işleminin çok büyük ve ciddi olmamakla birlikte bazı yan etkileri veya riskleri olabilmektedir. Bu yan etki durumu herkeste gerçekleşmeyebilir. Yani bu etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahsi geçen yan etkiler ve riskler aşağıdaki gibidir.

Kızarıklık

Tedavi sonrası bölgede kızarıklık oluşması da karşılaşılabilecek yan etkilerden birisidir. Tedavinin yapıldığı bölgeye göre kızarıklığın derecesi değişebilir. Ancak kızarıklık normalin üzerinde ise derhal doktora başvurmak gerekmektedir.

Enfeksiyon

Enfeksiyon oluşma riski maalesef her türlü tedavi sonrasında karşımıza çıkmaktadır. Mezoterapi tedavisi sonrasında da enfeksiyon oluşma riski vardır. Ancak hasta hijyene ve doktorun talimatlarına dikkat eder ve özen gösterir ise risk en aza iner. Enfeksiyondan şüphelenildiğinde doktor derhal bu konuda bilgilendirilmelidir.

Ödem ve Şişlikler

Tedavi sonrasında, beslenmeye dikkat edilmez ise ödem oluşma riski ile karşılaşılabilir. Ancak beslenme nedeni dışında tedavinin etkisi ile oluşabilecek şişlikler ve ya ödem sorunu da yaşanabilir. Eğer durum anormal derecede seyrederse derhal doktora başvurmak gerekmektedir.

Morarmalar

Çok sık görülen bir etki olmasa da morluk oluşması riski de vardır. Özellikle bu durum hassas bölgelerde ya da hassas cilt yapısına sahip kişilerde ortaya çıkar. Bu etki geçicidir. Ancak geçmezse doktor durum hakkında bilgilendirilmeli ve morlukların kontrolü yapılmalıdır.

Kan Birikimi

Bu tür bir etki de genellikle hassas bölgelerde veya hassas cilt yapısına sahip hastalarda görülebilir. Ayrıca kullanılan ilaçlar da kan birikimi yaşanmasına neden olabilir. Ancak sık görülen bir durum değildir.

Kanama

Kanama çok nadir görülebilen bir komplikasyondur. Ancak tedavi sonrasında kanama gibi bir durum ile karşılaşılır ise derhal doktora başvurulmalıdır. Kanama ve sebebi ile ilgili doktor tarafından gerekli kontroller yapılmalıdır.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonların gerçekleşmemesi için doktor ile tüm alerjilerin paylaşılması gerekmektedir. Gerekirse hastaya alerji testi yapılmalıdır. Eğer bunlara rağmen alerjik reaksiyonlar ile karşılaşılır ise derhal doktora başvurmak gerekmektedir.

Uzun Dönemli Problemler

Mezoterapi tedavisinin uzun dönemli yan etkileri yoktur. Bu nedenle uzun vadede etki edecek problem yaratmazlar. Ancak tedaviden istenen sonucun alınamaması gibi durumlar ile karşılaşılması mümkündür. Bunlar için de ek tedavi gibi çareler bulunabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi tedavisi sonrasında hastanın özellikle dikkat etmesi gereken bazı hususlar olacaktır. Bu hususlar sağlıklı bir iyileşme süreci geçirilmesi ve tedaviden istenilen sonucun alınabilmesi açısından önemlidir. Bunlardan aşağıda bahsedilmiştir.

Duş Alma

Mezoterapi tedavisi birkaç seans şeklinde gerçekleştirilir. Her seans sonrasında sıcak duş alabilmek için en az 24 saat geçmesini beklemek gerekmektedir. 24 saat sonrasında hasta duşunu alabilir.

Ovalama

Seanslardan 24 saat sonra duş alınabilir demiştik. Ancak duş alırken tedavinin uygulandığı bölgeyi sertçe ovalamak ya da keselemek doğru değildir. Bunun dışında tedavi bölgesini kaşımak ya da herhangi bir sebepten ötürü baskı uygulamakta tavsiye edilmemektedir.

Güneşlenme

Tedavi sonrası hemen güneşlenmek de tavsiye edilmemektedir. Bu konuda doktorunuzun talimatlarına uymanız tavsiye edilmektedir.

Buhar Banyosu

Seanslar sonrasında 24 saat buhar banyosu da tavsiye edilmemektedir. Aynen sıcak duş gibi, seans bitiminin üzerinden 24 saat geçmeden önce buhar banyosu yapılmamalıdır.

Solaryum

Mezoterapi tedavisi süresince solaryum tavsiye edilmemektedir. Yine de bu konuda söz konusu süre hakkındaki en net bilgiyi doktorunuzdan almanız en doğrusu olacaktır.

Jakuzi ve Hamam

Jakuzi ve hamamda da duş ve buhar banyosunda geçerli olan 24 saatlik süre geçerlidir. Seanslar sonrasında 24 saat geçmeden sıcak su ile temas edilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu konuda doktorunuz size gerekli bilgiyi verecektir.

Piercing ve Dövme

Piercing ve dövme de tedavi süresince kaçınılması gereken durumlardandır. Tedavi bölgesi hassas olacağından her an mikrop kapma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunun sonucunda enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Doktorunuzun bu konuda vereceği talimatlara uymanız tavsiye edilmektedir.

Hijyen

Hijyen bir hastanın her şekilde dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Tedavi sürecinde iken hijyen çok daha önemlidir. Özellikle tedavi bölgesinin ve çevresinin temiz olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca enfeksiyon riski de hijyene dikkat edilmediği sürece artacaktır.

Uyku Pozisyonu

Mezoterapinin yapıldığı bölgeye göre uyku pozisyonunun nasıl olması gerektiği de değişebilir. Tedavi uygulanan bölgeye baskı uygulanmayacak şekilde bir uyku pozisyonu tercih edilmelidir. Uyku pozisyonu bilinçli olarak seçilemez ancak yine de dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir durumdur.

Kıyafet Tercihi

Kıyafet tercihini de tedavi bölgesinin hassasiyetine göre yapmak önemlidir. Örneğin bacaklara yapılan mezoterapi uygulaması sonrasında çok dar ve bölgeyi sıkıştıracak pantolonlardan uzak durmak gerekmektedir. Bu nedenden dolayı olabildiğince bol pantolonlar veya eşofmanlar giyilmesinde fayda vardır.

İlaç Kullanımı

Mezoterapi sonrasında doktorunuz size kullanmanız için bazı ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar ve içerikleri değişkenlik gösterebilir. Bunların düzenli ve gereken şekilde kullanılması önemlidir. Örneğin vermiş olduğu bir ağrı kesici ilacı reçetede yazıldığı gibi ya da doktorun tavsiye ettiği gibi kullanmak ağrılarınızın kontrol altına alınması için gereklidir.

Tedavi Sonrası Özel Cilt Bakımı

Tedaviden sonra uygulama yapılan bölge için doktorunuzun tavsiye ettiği özel bir cilt bakımı olursa bunu uygulamanız gerekmektedir. Örneğin yüz mezoterapisi sonrası kullanmanız için kremler verilebilir. Bunların düzenli olarak kullanılması önemlidir. Ayrıca bölgenin temiz tutulması ve ovalama veya darbelere karşı korunması ve özellikle sıcak sudan uzak durulması da gereklidir.

İstenilen Sonucun Elde Edilememesi

Bazı durumlarda geçirilen tedavi süreci sonrasında istenen sonuç elde edilemeyebilir. Her zaman böyle bir sonuç ile karşılaşılmaz ancak kesin sonuç alınır demek de mümkün değildir. Tüm seansların sonlanması ve tedavinin bitmesinin ardından hasta istediği sonuca tam anlamıyla ulaşamamışsa ek tedavi ya da alternatif tedavi gibi yollar izlenebilir. Bunun için yine hasta ile görüşmek ve ona göre bir yol izlemek gereklidir. Bu ek veya alternatif tedavi yöntemleri de uygulama yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, yüz mezoterapisinde kısa süreli bir ek tedavi yeterli olabilirken, varis ve ya varis ülseri gibi tedavilerde ek tedavi veya alternatif tedavi daha uzun süreli olabilir. Bu durumda doktorunuz ile görüşüp durum hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Tedavi Sonrası Beslenme ve Diyet

Tedavi sonrasında beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Örneğin, selülit mezoterapileri sonrasında beslenmeye dikkat edilmez ve egzersize özen gösterilmez ise selülitler kısa süre içerisinde tekrar oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca kısa sürede sağlıksız beslenme alışkanlıklarına geri dönmek de ödem gibi sorunların oluşmasına da neden olacaktır. Bu nedenle sağlıklı beslenme tedaviden de en iyi sonucu almak adına önem taşıyan bir husustur.

Doktor Kontrolleri

Seans aralarında gerçekleşen doktor kontrolleri dışında, tedavi tamamen sona erdikten sonra gerçekleşen doktor kontrolleri de vardır. Bu durum genellikle hemen etkisini göstermeyen, zaman içerisinde en iyi sonuca ulaşılan mezoterapi uygulamalarında gerekli görülür. Doktor kontrolleri, oluşabilecek herhangi bir yan etki veya komplikasyonun önceden fark edilip önüne geçilebilmesi için de önemlidir. Bazen hasta belirtileri fark edemeyebilir. Böyle durumların tespitinde düzenli doktor kontrolü önemli rol oynar.

İyileşme Süreci

Mezoterapinin kullanıldığı alana göre iyileşme süreci değişiklik göstermektedir. Yüz mezoterapisi sonucunda aynı gün ya da hemen ertesi sonuç alınabilirken, yara, migren gibi hastalıkların tedavisi için uygulanan mezoterapinin etki ve iyileşme süresi farklı olabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Her tedavi için olduğu gibi mezoterapi tedavisi için de özellikle hastaların ve hasta yakınlarının merak ettiği durumlar ve sıkça sormakta olduğu bazı sorular vardır. Bu merak edilen hususlardan ve sıkça sorulan sorulardan bazıları, açıklamaları ve cevapları ile birlikte aşağıdaki gibidir.

Mezoterapi Kullanım Alanı Nasıl Bu Kadar Geniş Olabiliyor?

Mezoterapi, oldukça başarılı sonuçlar alınan ve oral yani ağızdan alınan ilaçlara nazaran daha az miktarda yan etkisi olan uygulaması da oldukça basit bir tedavi yöntemidir. Doğru ilaçlar doğru şekilde kullanıldığında mezoterapi ile iyi edilebilen birçok rahatsızlık var. Bu nedenle de birçok alanda da kullanımını görmek mümkün.

Mezoterapi Zor Bir Tedavi midir?

Hayır zor bir tedavi değildir. Aksine uzman ellerde gerçekleştirildiğinde oldukça basit, kısa ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Süresi ve ağrı oranı oldukça azdır.

Ağrılı Bir Tedavi midir? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Mezoterapi, çok ince kılcal yapıda iğnelerle uygulanan bir tedavidir. İşlem öncesinde de bölgeyi uyuşturması için anestezi etkili spreyler kullanılır. Bu nedenle de ağrı ve acı hissi yok denecek kadar az olmaktadır. Anestezinin etkisi geçtiğinde biraz ağrı duyulabilir. Bu ağrılar da kısa sürede kendiliğinden geçecektir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Mezoterapi tedavisi, seanslar halinde uygulanan bir tedavidir. Tedavi yaklaşık olarak 3 ila 6 seans arasında sürebilmektedir. Seans aralıkları da hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte en az 7 ila 10 gün arasındadır. Bir seans ise ortalama 15 dakika kadar sürebilmektedir.

Tedavi Sonrasında İz Kalır mı?

Mezoterapi tedavisi çok ince iğneler ile gerçekleştirildiğinden ve herhangi bir kesi ya da delik açılmadığından uygulandığı bölgede yara izi gibi izler oluşmaz. Kızarıklık ya da kan birikimi gibi yan etkiler dışında bir iz görülmez. Bunlar da geçicidir.

Tedavi Aldığım Belli Olur mu?

Eğer estetik amaçla mezoterapi yaptırmıyorsanız ve bu konuyu kimse ile paylaşmıyorsanız tedavi gördüğünüzü belli edecek herhangi bir durum olmaz. Ancak estetik amaçlı yapılan mezoterapi tedavilerinden sonra değişiklikler fark edilebilir.

Tedavi Sonrası İstirahat Raporu Verilir mi?

Tedavi oldukça basit ve kısa süreli bir tedavidir. Sıklıkla görülen bir yan etkisi de yoktur. Bu nedenle gözetime ve istirahate de ihtiyaç duyulmayacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda İstirahat raporu da verilmez diyebiliriz.

En İyi Doktor Diye Bir Şey Var mı?

İnsanların sıklıkla tercih ettiği, memnun kaldığı ve önerdiği alanında oldukça tecrübeli ve ün sahibi bazı doktorlar olabilir. Ancak bu nitelikleri taşıyor diye alanında en iyi doktor odur demek doğru olmaz. Mezoterapi konusunda uzman ve bilgili her doktor bu tedaviyi gerçekleştirebilir. Ancak tüm bu doktorlar tecrübeleri ile ilgili ün sahibi olmayabilir. Bu nedenle en iyi doktor diye bir tanımın varlığından söz etmek doğru olmaz.

Tedavi İçin Belirlenmiş Bir Yaş Sınırı Var mı? Yaşın Tedaviye Etkisi Olur mu?

Evet, tedavi için belirlenmiş bir yaş sınırı mevcuttur. 18 yaşın altındaki hastalara mezoterapi uygulaması yapılmamaktadır. Bunun dışında hastanın yaşının da tedaviye etkisi olduğunu söylemek mümkün. Daha genç hastalarda kısa sürede daha etkili ve başarılı sonuçlar alınabildiği gözlemlenmiştir.

SGK Mezoterapi Tedavisini Karşılar mı?

Mezoterapi tedavisi özel sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen ve herhangi bir zorunluluğu olmayan bir tedavidir. Hastanın tercihi ile uygulanmaktadır. Ayrıca kullanıldığı birçok alan da estetik amacı bulunmaktadır. Bu nedenle de devlet bu tedavinin masraflarını karşılamamaktadır.

Hangi Klinikleri Hangi Kriterlere Göre Değerlendirmeliyim?

Öncelikle kliniğin yasal olması yani merdiven altı işlem yapan bir klinik olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca tedaviyi uygulayan doktorun ve ekibin de alanında tecrübeli ve bilgili olması da oldukça önemlidir. Bunun dışında klinik şartlarına ve çalışanlarına dikkat edilmelidir. Gerekirse klinikte daha önce tedavi olmuş hastalarla da konuşulması iyi olacaktır.

Mezoterapi Tedavisi Sonrasında Şikayetlerin Yeniden Oluşması İhtimali Var mı?

Mezoterapi sonrasında hasta hayatında hiçbir değişiklik yapmaz, kendisine dikkat etmez veya beslenme ve yaşama alışkanlıklarını düzenlemez ise şikayetlerin yeniden oluşması kaçınılmazdır. Tedavi sonrasında önemli olan hastanın kendisine dikkat etmesi ve tekrar rahatsızlanmamak için çaba göstermesidir.

Kırışıklık, Çatlak Gibi Cilt Sorunlarından Nasıl Korunabilirim?

Kırışıklık ve çatlak gibi cilt sorunları için de mezoterapi uygulaması yapılmaktadır. Ancak mezoterapi tedavisi bunlar için kesin bir çözüm değildir. Dikkat edilmediğinde bu cilt sorunları tekrarlayabilir. Çatlakların oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Fazla kilo alıp vermemek gerekmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenme önemlidir. Ayrıca kırışıklıklar için de tedavi tekrarlanabilir. Tedaviyi desteklemek için kırışıklık karşıtı kremler kullanılabilir.

Mezoterapi ile Saç Dökülmesi Tedavisi Doğru mudur?

Eğer saç dökülmesi saç derisinin yıpranmış olmasında ve vitaminsiz kalmasından dolayı gerçekleşiyorsa uygun ilaçlar ve vitaminler kullanılarak deri desteklenir. Bu şekilde mezoterapi, kişideki saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olur.

Mezoterapi Alanlar ile Görüşmeli miyim?

Elbette tedavi öncesinde görüşüp, tedavi hakkındaki fikirlerini alabileceğiniz birisi var ise isteğiniz dahilinde konuşabilirsiniz. Ancak tedavinin herkeste farklı şekilde etki ettiğini bilerek, bir ön yargıya varılmadan görüşme gerçekleştirilmelidir.

Mezoterapi Alıp Pişman Olan Var mı?

Pişmanlıktan ziyade, istediği sonuca ulaşamayan ya da vücudu tedaviye cevap vermeyen kişiler olabilir. Bu da kişilerde bir miktar pişmanlık yaratabilir.

Tedavi Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Tedavinin fiyatları, mezoterapi esnasında kullanılacak ilaçlara, miktarına, seans sayısına, hastanın durumuna, doktorun tecrübesine ve bilgisine, hastane veya kliniğin şartlarına ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca estetik amaçlı yapılan mezoterapi ve tedavi amaçlı yapılan mezoterapi arasında da fiyat farkları olmaktadır. Bunun dışında mezoterapi yapılacak durumun şartlarına yani hastanın durumuna göre de fiyatlar değişebilmektedir.

Diğer Estetik Tedaviler ile Birlikte Yaptırılabilir mi?

Bu durum kesin olarak doktorunuz tarafından belirlenecektir. Eğer iki tedaviden biri diğeri ile birlikte yapılmak için uygun değilse yapılamaz. Ancak tedaviler birbiri için bir engel teşkil etmiyorsa iki tedavi birlikte yaptırılabilir.

Mezoterapi Seansları İptal Edilebilir ya da Ertelenebilir mi?

Bu durumda kesin bir şey denilemez çünkü bu durum hekime ve hastane durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Ancak genellikle geçerli bir nedenin ortaya çıkması halinde, tedavinin seansları ertelenebilir veya iptal edilebilir. Bu talep doktor ile görüşülmelidir.

Mezoterapi Tedavisi Caiz midir?

Hastalıkların tedavisinde kullanıldığında tedavi caiz olabilir. Ancak estetik ve değişim amaçlı kullanıldığında caiz sayılmayabilir. Yine de bu konuda yetkili ve bilgi sahibi biri ile görüşüp ondan en doğru bilgiyi almak gerekmektedir. Bu konu ile ilgili kesin bir şey söylemek doğru değildir.