Mesane Taşı Tedavisi

Mesane Taşı Tedavisi
Mesane Taşı Tedavisi

 

Mesane taşlar, diğer üriner sistem taşları ile kıyaslandığı takdirde büyüme ve gelişme kaydedebilmek adına daha geniş bir alana sahip olduklarını görebiliyoruz ve bu geniş alan sayesinde boyutları da daha kısa süre içerisinde büyüyor ve insan vücuduna kısa sürede daha fazla zarar veriyorlar. Enfeksiyon problemlerinin yanı sıra darlık nedeniyle mesaneye inen böbrek taşları da bu hastalığın oluşumunu tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. Yetişkinlerin risk altında olduğunu belirtmek gerekiyor fakat endişe etmenize gerek yok çünkü cerrahi müdahale ya da ESWL teknolojisi ile bu sorunu kısa bir süre içerisinde çözümlemek mümkün hale geliyor.

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Temuçin Şenkul

Mesane Taşı Tedavisi Hakkında

Mesane taşı hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlerlemiş hastalıklarda cerrahi müdahalenin başarı oranı çok daha yüksek ancak yeni dönem teknolojisi ile birlikte EDWL adını verdiğimiz uygulama da bir hayli popüler ve an itibarıyla birçok klinikte sorunsuz bir şekilde uygulandığını da görebiliyoruz. Bu uygulamada asıl amaç ses dalgalarını kullanarak taşları sorunsuz bir şekilde parçalamak ve kısa süre içerisinde vücuttan atılımını sağlamaktır. Gayet başarılı bir uygulamadır ve hastanın genel sağlık durumu da bu uygulamaya izin verdiği takdirde doktorlar bu tedavi yöntemini tercih edecektir.

Mesane taşının birçok farklı nedeni olabilir ve hastalık, belirtileri ile birlikte kendini çok net bir şekilde ortaya koyduğu için teşhis edilmesi de gayet kolay olacaktır.

Mesane Taşı Nedir?

Mesane, idrar yolları içerisinde yer alan ve rezervuar görevi gören bir bölümdür. Bu kanalda kendiliğinden oluşan taşların yanı sıra böbrekten düşen taşlar da yaşam alanı elde edebiliyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi buradaki yaşam alanı çok daha geniş ve sağlıklı olduğu için taşların kısa süre içerisinde büyüme kaydetmesi de gayet normal bir durum olarak değerlendiriliyor.

Mesane taşı hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır ve birçok yetişkinin en çok şikayetçi olduğu sorunlardan bir tanesidir. Cerrahi yöntemlerin yanı sıra ses dalgaları ile taş kırma teknolojisi de başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Mesane Taşı Belirtileri Nelerdir?

Mesane taşı belirtileri arasında en sıkıntılı durumlardan bir tanesi olan karın ağrıları yer alıyor… Bazı hastalarda bu ağrılar daha zayıf bir şiddete sahip iken bazı hastalarda ise çok daha şiddetli ve can sıkıcı olabiliyor. Gündelik hayatı olumsuz etkileyen bu belirtinin yanı sıra idrarda meydana gelen kanama ve kesinti durumu da yine mesane taşının habercisi olabiliyor. Karın ağrısı tek başına değerlendirildiğinde farklı sorunları da işaret edebilir ancak idrarda kan belirtisi ve kesik kesik idrar yapma durumu söz konusu ise mesane taşından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte idrar renginin değişmesi ve koyuya çalan bir renge sahip olması da değerlendirmeniz gereken bir diğer belirti durumu olarak karşınıza çıkıyor.

Karın Ağrısı

Karın ağrısı, birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir ve tek başına ele alındığında direkt olarak mesane taşı hastalığı teşhisi koymak elbette mümkün değildir. Bu ağrılar zayıf olabileceği gibi çok şiddetli bir hal de alabiliyor. Az sonra bahsedeceğimiz diğer belirtiler ile birlikte incelendiği takdirde yol gösterici oluyor ve hastalığın teşhisinde de yardımcı oluyor. Karın ağrısı gün içerisinde rahatsız edici sıkıntılardan biridir ve özellikle çalışma hayatındaki kimseleri daha olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Şiddetli ve devam eden bir ağrı ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde bir uzmandan yardım almanız, erken teşhis için de faydalı bir adım olacaktır.

Erkeklerde Peniste Ağrı

Mesane taşı hastalığının belirtileri erkeklerde daha net bir şekilde ortaya çıkıyor ve bu belirtilerden bir tanesi de peniste meydana gelen ağrı durumudur. Farklı hastalıkların habercisi de olabilir fakat karın ağrısı ile birlikte değerlendirildiğinde daha net bir sonuca ulaşmak mümkün hale geliyor. Penisteki ağrı bazı hastalarda gün boyu devam ederken bazı hastalarda ise özellikle idrarını yaptıktan sonra daha şiddetli bir şekilde hissediliyor.

Klinik ortamda yapılacak tetkikler ile birlikte hastalığı teşhis etmek mümkündür. Belirtileri tek başına değerlendirmek yerine genel şikayetler doğrultusunda tetkiklere başvurmak gerekiyor. Bu da uzman eşliğinde daha sağlıklı bir hal alacak ve tedavi yöntemi de kısa süre içerisinde belirlenecektir.

Ağrılı ve Sık İdrar Yapma

İdrar yapma eylem, mesane taşı hastalığına sahip kimseler için kimi zaman işkenceye dönüşebiliyor ve bu durum her geçen gün daha ağrılı ve can sıkıcı bir hal alıyor. Mesane taşı hastalığı ile birlikte idrara çıkma sıklığı da artacaktır ve gün içerisinde bunu fark etmek çok da zor olmuyor. Özellikle idrarınızı yaparken ağrıları hissedebiliyorsunuz ve idrarınızı yaptıktan kısa bir süre sonra da ağrı durumu bir kez daha karşınıza çıkacaktır. Erkeklerin en çok şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi olan ağrılı idrar, gündelik hayat ile birlikte yaşam kalitesini de düşüren sorunlardan biri olarak lanse ediliyor. Bu durum erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da baş gösteren sorunlardan bir tanesidir.

İdrarda Kan ve Kesinti

Ağrılı idrarın yanı sıra idrarda meydana gelen kanlanma durumu ve idrarın kesik kesik gelmesi de en önemli belirtiler arasında gösteriliyor. Kan ve kesinti ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde iç tereddüt etmeden uzman yardımı almanız tavsiye ediliyor çünkü mesane taşının en önemli belirtileri bunlardır ve farklı hastalıklarda görülen bir durum değildir.

Devam eden penis ağrıları ve karın ağrıları da birlikte ele alındığında mesane taşı teşhisi koymak mümkün olabiliyor. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da aynı belirtiler söz konusudur ve idrar takibi yapmak bu yüzden önemlidir. Tetkikler neticesinde hastanın da genel sağlık durumuna bağlı olarak cerrahi müdahale ya da ses dalgaları ile taş kırma operasyonuna karar verilecektir.

Koyu Renkli İdrar

İdrardaki azalma durumu, sık idrara çıkma ve son olarak idrardaki renk değişimi de mesane taşı hastalığını işaret eden belirtiler arasında yer alıyor. İdrardaki renk değişimi genellikle koyuya çalan bir renk ile daha net bir şekilde belirleniyor. Diğer belirtiler de söz konusu ise vakit kaybetmeden uzman yardımı almanız çok daha doğru bir hamle olacaktır. Mesane taşının erken teşhisinde tedavi süreci de daha kolay bir hal alıyor ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan basit tedavi yöntemleri ile sorunun çözülmesi de mümkündür.

Mesane Taşı Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Mesane taşı hastalığını tetikleyen çok sayıda faktör var ve bunlardan ilki prostat bezinin normale oranla daha geniş olması durumudur. Bu genişlik mesane taşlarına da daha geniş bir alan yaratıyor ve büyüme imkanını da kısa sürede arttırıyor. Hasarlı sinirler ve mesane duvarının zayıf olması da yine oluşum nedenlerinden bir tanesidir. Bu tür durumlar söz konusu ise risk altında olduğunuzu da bilmeniz gerekiyor ve doktor kontrolleri ile birlikte risk durumu tespit etmek mümkündür.

Prostat Bezinin Genişlemesi

Birçok farklı nedene bağlı olarak prostat bezinin normale oranla daha geniş bir yapıya sahip olması ya da sonradan genişleme kaydetmesi de mesane taşını tetikleyen en önemli nedenlerden bir tanesidir.

Mesane Duvarının Zayıflaması

Mesane duvarının zayıflaması ile birlikte bölgeye giriş çıkış daha kolay bir hal alıyor ve taşların yapılanması, kendilerine yaşam alanı oluşturmaları kolaylaşıyor. Bu tür bir sorun varsa eğer tedavi edilmesi gerekiyor aksi takdirde mesane taşı riski ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Mesane duvarının zayıflaması, mesane taşı oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir ve yapılan araştırmalar da bunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yetişkinler bu durumla daha sık karşı karşıya geliyor ve erkek kadın oranlaması yapıldığında eşit oranların karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

İltihaplanma

Mesane duvarındaki zayıflama, iltihaplanmayı da beraberinde getirecektir ve savunma sisteminin çökmesi ile birlikte farklı sorunlar da meydana gelebiliyor. Mesane taşı oluşumunu tetikleyen çok sayıda faktör var ve iltihaplanma durumu da bunlardan bir tanesidir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları ile mesane taşları karıştırılıyor fakat iki sorunun da farklılıklar gösterdiğini bilmenizde fayda var. Böbreklerde var olan taşlar da mesane taşı hastalığının oluşumunda büyük pay sahibidir. Mesane taşı, bu taşların kısa sürede büyümesi ve gelişmesi için en uygun alanlardan biri olarak biliniyor ve böbreklerden düşen taşlar kısa süre içerisinde farklı bir hastalığı beraberinde getiriyor. Bu tür bir sorun varsa yani böbrek taşı döküyorsanız eğer mesane taşı riskini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Mesane Taşı Oluşumu Risk Faktörleri Nelerdir?

Prostat bezinin geniş olması ya da sonradan genişleyerek mesane taşlarına uygun bir ortam yaratması en önemli risk faktörlerinden biri olarak biliniyor. Düzenli doktor kontrolleri ile birlikte risk durumunu tespit etmek ve gerekli önlemleri daha hızlı bir şekilde almak mümkündür. Bir diğer risk faktörü ise az önce de belirttiğimiz gibi böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları, mesanede kendilerine daha geniş ve daha sağlıklı bir yaşam alanı bulabiliyor ve bu bölgeye inerek hastalığı meydana getiriyorlar. Mesane duvarının zayıflaması ya da iltihaplanma durumu da yine risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Mesane Taşı Tedavi Türleri

Mesane taşı hastalığı tedavi edilmeden önce gerekli tetkiklerin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Cerrahi müdahalenin yanı sıra ses dalgalarının kullanıldığı tedavi yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Tedavi türü belirlenirken taşların boyutları da değerlendiriliyor. Eğer taşların boyutu 0.5 cm’nin altında ise herhangi bir müdahale yapmaya gerek kalmıyor ve bu taşlar idrar yolu ile vücuttan atılıyor ancak bu boyutun üstündeki taşlar için cerrahi müdahaleye başvurulabilir ve yapılacak tetkikler ile birlikte tedavi yöntemine de karar verilecektir. Hastaya en uygun yöntemin belirlenmesinde taşların boyutları da en önemli detaylardan bir tanesidir.

Taş Boyutunun Değerlendirilmesi

Mesane taşları farklı boyutlarda olabilir ancak buradaki asıl kıstas, 0.5 cm’lik bir ölçüttür. Taşların boyutu 0.5 cm’den küçük ise herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan idrar yolu ile bu taşları vücuttan atabilmek mümkündür. Bununla birlikte bol sıvı tüketimi de taşları vücuttan atmanıza yardımcı olacaktır.

Taşların boyutu belirtilen ölçüden daha büyük ise mutlaka müdahale yapılmalı ve cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak alternatif yöntemler de kullanılabilir ve buna karar verecek olan da doktorunuzdur. 0.5 cm’den küçük olan taşların takibi de düzenli olarak doktorunuz tarafından yapılmalı ve herhangi bir büyüme durumu söz konusu ise gerekli müdahale yapılmalıdır.

0.5 Cm’den Küçük Taşlar

Mesane taşlarının değerlendirilmesinde 0.5 cm’lik bir kıstas göz önünde bulunduruluyor. Eğer bu boyuttan daha küçük taşlar mevcut ise herhangi bir müdahaleye gerek duyulmuyor. Bu taşların vücuttan atılması idrar yolu ile mümkündür ve bunun için de bol sıvı tüketimine ihtiyaç duyuluyor. Kaplıca tedavisi de yine önerilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve etkisini de hızlı bir şekilde gösterecektir. Mesane taşlarının takibi doktorlar tarafından yapılmalıdır ve olumsuz bir durum sezildiği takdirde müdahalede bulunulabilir. 0.5 cm’den büyük taşlar ise tehlike arz ediyor ve bu tür bir durum söz konusu ise hiç vakit kaybetmeden uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ve sürecin başlatılması gerekiyor.

0.5 Cm’den Büyük Taşlar

Mesane taşlarının 0.5 cm’den büyük olması risk durumunu da beraberinde getiriyor. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya gelindiği takdirde cerrahi müdahale ya da ses dalgaları ile taşların kırılması tedavisine başvuruluyor. Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak uygun tedavinin belirlenmesi de zor olmayacaktır.

Büyük taşların alınmasında cerrahi müdahalelerin çok daha başarılı olduğunu görebiliyoruz ancak son dönemde ses dalgaları kullanılarak uygulanan tedavi de cerrahi müdahaleye yakın bir başarı oranına sahip durumda. Doktorunuz en uygun tedavi yöntemi belirledikten sonra süreç hakkında sizlere de bilgi verecek ve varsa sorularınızı daha sağlıklı bir şekilde yanıtlayacaktır.

Ses Dalgaları ile Taş Kırma

ESWL adı verilen enerji kaynağının kullanıldığı bu tedavi yöntemi ile birlikte ses dalgaları taşlara direkt olarak ulaşarak taşların kırılmasını sağlıyor. Taşlar kırıldıktan sonra parçalar halinde vücuttan kısa süre içerisinde atılıyor ve gayet başarılı bir yöntem olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu uygulamada yaşanabilecek sorun ise beklenen sonucun elde edilememesi ve taşların kırılmaması olacaktır. Endoskopik yöntemler ile ilgili taşların alınması da başarısızlık durumunda uygulanacak tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ses dalgaları ile taş kırma tedavisi an itibarıyla birçok klinikte uygulanıyor ve uzman hekimlerce gerçekleştiriliyor.

Cerrahi Olarak Taşların Çıkarılması

Kapalı ve açık mesane taşı ameliyatı olmak üzere iki farklı grupta ele alabileceğimiz cerrahi müdahalelerin başarı oranı çok daha yüksek. Eskiden beri uygulanan en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Cerrahi müdahale öncesi doktorunuz, ne yapmanız gerektiğini sizinle paylaşacak ve yardımcı olacaktır. Zor bir müdahale değildir ve hasta kısa sürede gündelik hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. Taşların büyüklüğü 0.5 cm’den büyük ise cerrahi müdahaleye başvuruluyor ancak boyutları 0.5 cm’den küçük ise bu durum cerrahi müdahale gerektirmez.

Yapılacak tetkikler ile birlikte doktorunuz süreç hakkında da sizlere bilgi verecek ve tedavinin komplikasyonları hakkında da bilgilendirmede bulunacaktır. Ameliyat sonrasında da dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var ve sorunun tekrar etmemesi için de dikkatli olmanız gerekiyor.

Kapalı Mesane Taşı Ameliyatı

Kapalı mesane taşı ameliyatı, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Sistoskopik yöntemler ile birlikte kapalı olarak gerçekleştirilen ameliyatların başarı oranı da bir hayli yüksektir. Her cerrahi müdahale gibi kapalı tedavilerin de komplikasyonları mevcuttur ancak risk taşımayan sorunlar olduğu için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Kapalı mesane taşı ameliyatında mesanede yer alan taşlar, tıbbi cihazlar ile birlikte kısa süre içerisinde parçalanır ve idrar kanalı aracılığı ile taşların atılımı sağlanır. Kapalı yöntemin fayda etmeyeceği durumlarda ise bir diğer yöntem olan açık mesane taşı ameliyatına başvurulur ve daha büyük boyuta sahip taşların parçalanması açık ameliyat ile mümkün olacaktır.

Açık Mesane Taşı Ameliyatı

Cerrahi müdahaleler arasında bir kıyas yapıldığında kapalı mesane ameliyatının çok daha fazla tercih edildiğini görebiliyoruz anca az önce de dile getirdiğimiz gibi bu ameliyatlarda kimi zaman büyük taşların alınması sıkıntılı olabiliyor ve bu tür durumlarda açık mesane taşı ameliyatı tercih ediliyor. Boyutları çok daha büyük olan taşların alınmasında tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olan açık mesane taşı ameliyatı, anestezi destekli müdahalelerden bir tanesidir. Hasta ve hekim konforu yüksektir ve operasyon esnasında hasta herhangi bir şekilde acı ya da ağrı durumu ile karşı karşıya gelmeyecektir. Özellikle bu operasyonu sıkıntısız bir şekilde ülkemizde yapabilecek olan alanında uzman doktorlarımız oldukça fazladır.

Alternatif Tıp Yöntemleri

Mısır püskülü, kırk kilit otu ve kiraz sapını 1 litre su içerisine atarak 10 dakika kadar kanatın ve hazırladınız bu karışımı 1 hafta boyunca günde 2 bardak şeklinde tüketin. Alternatif tıbbın önerdiği çözümlerden biri olarak karşımıza çıkan bu kürün hazırlanışı da bir hayli kolaydır ve ilgili ürünleri de aktarlar aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Alternatif tıp çok sayıda tedavi yöntemi sunuyor ancak öncelikli tercihiniz her zaman için profesyonel yardım almak olmalıdır ve bu sayede daha sağlıklı ve daha hızlı bir tedavi süreci yaratmak mümkündür.

Mesane Taşı Tedavi Öncesi

Mesane taşı hastalığı için uygun tedavi yönteminin belirlenmesi adına ilgili tetkiklerin de uzman tarafından yapılması gerekiyor. Ürolojik muayene de bunlardan bir tanesidir ve ürolojik muayenenin yanı sıra hastanın şikayetlerini de dinlemek gerekiyor. Birtakım belirtiler bu hastalığın teşhis edilmesinde pay sahibidir. Bunlardan bir tanesi de idrardaki renk değişimidir ve idrar rengi uzun süredir koyu ise bunu doktorunuz ile paylaşmanızda fayda var. Kesik kesik idrar yapma ve peniste yaşanan ağrı da yine mesane taşının belirtilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ve hastalığın teşhis edilmesi de daha kolay bir hal alıyor. Tedavi öncesi dönemde yapılacak tetkikler ile birlikte tedavi yöntemine karar vermekte mümkün hale gelecektir. Genellikle cerrahi müdahalelere başvuruluyor ve hastanın genel sağlık durumu ile ilgili değerlendirme yapıldıktan sonra uygunluk durumu da kısa süre içerisinde tespit ediliyor.

Ürolojik Muayene

Ürolojik muayene kapsamında peniste meydana gelen ağrının asıl nedeni tespit ediliyor ve zaten bu sorun da mesane taşının en önemli belirtisi olduğu için hastalığı teşhis etmek de kolay bir hal alacaktır. Birçok hasta ürolojik muayeneden çekindiği için tedaviden kaçınıyor ancak yapacağınız en büyük hata kesinlikle bu olacaktır. Endişe etmenize gerek yok çünkü birçok yetişkin bu sorunu yaşıyor ve yaşamaya da devam ediyor. Ürolojik muayene ile birlikte idrar testine de başvurulabilir ve idrardaki renk değişimi de değerlendirme altına alınabilir.

Hastanın Öyküsünün Değerlendirilmesi

Hastanın geçmiş dönemde aldığı tedavilerin incelenmesi ile birlikte cerrahi müdahaleye karar vermek daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte hastanın var olan şikayetleri ve komplikasyonlar da değerlendirilmelidir. Geçmiş yıllarda alınan tedavilerin cerrahi müdahaleyi ne yönde etkileyeceği de bu sayede daha net bir şekilde ortaya çıkacak ve buna göre bir hamle yapılacaktır.

Var olan şikayetlerinizi eksiksiz bir şekilde doktorunuz ile paylaşmanız gerekecek ve bu da hastalığın teşhisi konusunda önemli bir detay olarak karşınıza çıkıyor. Tetkikler neticesinde uygun tedavi yöntemi belirlenir ve süreç hakkında hastaya da birtakım bilgiler verilir.

Tetkikler

Tedavi öncesi dönemde yapılacak tetkikler, klinik ortamda sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor ve şikayetlerin de değerlendirilmesi ile birlikte uygun tedavi yöntemi en kısa sürede belirleniyor. Hastanın genel sağlık durumu da büyük önem taşıyor çünkü cerrahi müdahalelere uygunluk durumu söz konusu ev aksi bir durum ya da olumsuz bir durum mevcut ise tedavinin ertelenmesi de mümkündür.

Hasta öyküsünün değerlendirilmesi ve ürolojik muayene ile birlikte belirtiler de ele alındığı takdirde sonuç elde etmek mümkün ve az önce de bahsettiğimiz gibi uygunluk durumuna bağlı olarak cerrahi müdahalelere başvurulacaktır. Ses dalgaları ile taş kırma yöntemi de alternatif tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve doktorunuz uygun gördüğü takdirde bu yönteme de başvurulabiliyor.

İdrar Analizi

Klinik testler arasında idrar analizi de yer alıyor. Şikayetler arasında idrarda kanama ve kesik kesik idrar yapma durumu söz konusu ise idrar testine de başvurulacaktır. Bu test neticesinde sonuç elde etmek çok daha kolay bir hal alıyor. Bununla birlikte idrarda belirgin renkte bir değişim de hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Genellikle koyuya çalan bir renk durumunda hastalar da paniğe kapılabiliyor.

İdrar analizi ile birlikte mesane taşı hastalığı kısa sürede tespit edilecek ve tedavi süreci başlatılacaktır. Mesane taşı hastalığı erken teşhis ile birlikte çok daha kısa süre içerisinde ve çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Bu yüzden herhangi bir belirti durumu ile karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Röntgen

Hekimlerin büyük bir kısmı röntgene ihtiyaç duymuyor ve hastanın şikayetleri ile birlikte idrar testi neticesinde hastalık kısa sürede ortaya çıkıyor. Tespit edilemeyen ya da şüpheli durumlarda ise röntgen çekimine ihtiyaç duyulabilir ve bu sayede daha sağlıklı sonuçlar elde etmek de mümkün olacaktır.

Yetişkinlerin en çok şikayetçi olduğu hastalıklardan bir tanesi olan mesane taşı, tedavi edilmediği takdirde ağrılı bir süreç sizleri bekliyor olacaktır. Gündelik hayatı olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini belli oranda düşüren bir hastalık olduğunu da eklemek gerekiyor.

Ultrason

Mesane taşı, farklı hastalıkları taklit edebilen ya da belirtileri ile istisnai durumlara izin veren bir hastalık değildir ve teşhis edilmesi de gayet kolaydır. Az önce bahsi geçen tetkiklerin yetersiz gelmesi durumu elbette mümkün ve bu tür durumlarda ultrasona ihtiyaç duyulabiliyor. Klinik ortamda kısa sürede gerçekleştirilecek olan uygulama ile birlikte mesane taşının varlığına ulaşılabilir.

Ultrason uygulaması yalnızca mesane taşının tespit edilmesi için değil, birçok farklı hastalığın gün yüzüne çıkartılması için de kullanılan uygulamalardan bir tanesidir ve fazlasıyla başarılı bir uygulama olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Spiral Bilgisayarlı Tomografi

Çok fazla kullanılmayan bir yöntem çünkü bu yönteme gerek kalmadan mesane taşı hastalığı tespit edilebiliyor ancak net sonuç elde edilemeyen anlarda spiral bilgisayarlı tomografi uygulamasına da başvurulabilir.

Mesane Taşı Tedavi Sonrası

Mesane taşı hastalığı, yaşam kalitesini düşüren ve dolaylı yoldan birçok sorunu da beraberinde getiren hastalık türlerinden bir tanesidir. Mesane taşı tedavi edildikten sonra elbette rahat bir nefes alacaksınız ancak hastalığın tekrar etme riskinin var olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tedavi sonrası dönemde sıvı tüketiminin iki katına çıkartılması ve düzenli olarak uygulanması gerekiyor… Taş oluşumunun önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay var ve bu detaylarda doktorunuz tarafından sizinle paylaşılacaktır.

İyileşme sürecine katkıda bulunmak ve bu süreci daha sağlıklı bir hale getirmek adına da dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Doktor kontrolleri düzenli olarak devam edecek ve tam iyileşmenin takibi de yine bu kontroller neticesinde daha sağlıklı ve doğru bir şekilde yapılabilecektir.

Tedavi Sonrası İyileşme Süreci

Mesane taşı tedavisinde cerrahi müdahalelerin yanı sıra ses dalgalarını kullanıldığını da belirtmek gerekiyor ve son dönemde birçok hekim bu uygulamayı tercih ediyor. Tedavi sonrası dönemde iyileşme süreci için net bir süre vermek ne yazık ki mümkün değil. Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak bu süre değişiklik gösteriyor ve tedavi yöntemi de yine bu süreci etkileyen en önemli detaylardan bir tanesidir. İyileşme sürecini hızlandırmak adına doktorunuzun uyarılarını göz önünde bulundurmalı ve sıvı tüketimine özellikle dikkat etmelisiniz.

Tedavi Sonrası Beslenme ve Sıvı Tüketimi

Mesane taşı tedavi edildikten sonra birkaç günlük istirahat kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Tam iyileşmenin gerçekleşmesi için doktor kontrolleri ile birlikte takibin de doğru bir şekilde yapılması gerekiyor ve eğer mesane içerisinde kalan küçük taşlar mevcut ise sıvı tüketimi ile birlikte bu taşların atılımı da mümkün olacaktır.

Bol sıvı tüketimi ile birlikte idrara çıkma eylemini daha sık hale getirebilir ve az önce de bahsettiğimiz gibi küçük taşları da idrar yolu ile vücuttan atabilirsiniz.

Tedavi Sonrası Tekrar Taş Oluşma Riski

Ne yazık ki her hasta bu riski taşıyor ve yapılan uyarılar göz önünde bulundurulmadığı takdirde mesane taşı hastalığı ile bir kez karşı karşıya gelmek mümkündür. Mesane taşının tekrar etmemesi için sıvı tüketimini arttırmanız gerekiyor ve bu sayede sık idrara çıkacak, taş oluşumunu da doğal yöntemlerle engellemiş olacaksınız. Düzenli doktor kontrollerini de ihmal etmemek gerekiyor ve bu kontroller sayesinde herhangi bir risk durumunda müdahale etmek çok daha mümkün ve kolay bir hal alacaktır.

Yetişkinlerin en çok şikayetçi olduğu hastalıklardan bir tanesi olan mesane taşı, böbrek taşı ile de çok fazla karıştırılıyor ancak mesane taşı daha ağrılı ve sancılı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde gündelik hayatta karşınıza çıkan ağrılar daha şiddetli ve can sıkıcı hale gelecektir.

Sık Sorulan Sorular

Mesane taşı hastalığı ile ilgili bilinen yanlışların sayısı bir hayli fazla. Birçok kaynak da ne yazık ki hatalı bilgi vermeye devam ediyor ve hastaları yanlış yönlendiriyor. Doğru bilgiye erişmek ve hastalık hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek adına sizler de bir uzmandan yardım alabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Mesane taşı yalnızca cerrahi müdahale ile tedavi ediliyor gibi bir algı oluşturulmuş durumda fakat bu tamamen yanlış bir bilgi çünkü ses dalgaları ile taşların kırılması da en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve son dönemde çok daha sık uygulandığını da görebiliyoruz.

Taşın Mesaneye Düştüğü Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı hastalığına sahip olan kimseler, bir süre sonra mesane taşı hastalığı ile de karşı karşıya geliyor ve bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de mesane duvarının zayıf ve savunmasız bir hal almasıdır. Genişleyen alan ile birlikte taşlar böbrekten mesaneye düşüyor ve bir süre sonra peniste ağrı, karın ağrısı ve idrarda kan gibi belirtiler ortaya çıkıyor. bu tür belirtiler ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde mesane taşı riskini düşünmeniz ve bir uzmandan yardım almanız gerekiyor. Yaşam konforunu düşüren bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor ve sahip olunan taşlar 0.5 cm’den büyük ise müdahale gerekliliği de artıyor.

Mesane Taşı Çok Ağrı Yapar Mı?

Mesane taşı hem karın bölgesinde hem de peniste şiddetli ağrılara neden oluyor. Hastalık, tedavi edilebilen bir hastalıktır ve hem cerrahi müdahaleler ile hem de ses dalgaları kullanılarak sorunsuz bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Tedaviyi ertelediğinizde ya da tedavi olmaktan kaçındığınızda ağrılarınız daha şiddetli bir hal alacaktır. Mesane taşı çok fazla ağrı yapıyor ve gündelik hayatı olduğu gibi iş ve sosyal hayatı da olumsuz etkiliyor. Bu etkiden kurtulmak ve yaşam kalitenizi arttırmak adına bir an önce tedavi olmanız gerekiyor. Yapılacak tetkikler neticesinde en uygun tedavi yöntemi belirlenecek ve en kısa sürede süreç başlatılacaktır.

Mesane Taşını Evde Yapılan Yöntemlerle Düşürmek Mümkün Mü?

Alternatif tıp, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynuyor. Hazırlayacağınız basit kürler ile birlikte sizler de mesane taşı hastalığını evde kendi başınıza tedavi edebiliyorsunuz ancak bu kürlerin etki süresi ne yazık ki çok da hızlı değil. Profesyonel yardım almak ve özellikle cerrahi müdahaleler ile tedavi olmak kesinlikle çok daha başarılı olacaktır. Cerrahi müdahaleler sizleri endişelendirmesin çünkü anestezi destekli operasyonlar ve herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissi duymayacaksınız. Doktorunuz da bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve aklınızdaki soru işaretlerini kısa süre içerisinde yok edecektir.

Mesane Taşının İhmali Hangi Sorunlara Yol Açar?

Mesane taşı hastalığı, tedavi edilebilen bir hastalık ve çok sayıda tedavi yönteminin olması da hastalara umut veriyor… Endişelerinizi bir kenara bırakın çünkü az önce de ifade ettiğimiz gibi cerrahi müdahaleler anestezi desteği ile gerçekleştiriliyor ve herhangi bir ağrı ya da acı durumu karşınıza çıkmıyor. Mesane taşı tedavi edilmediği takdirde iltihap ve enfeksiyon riskini doğuruyor ve bu da vücut içerisinde birçok farklı sorunu da beraberinde getirecektir.

Tedavi edilmediği takdirde ağrılarınızın şiddeti her geçen gün biraz daha artacak ve özellikle idrarınızı yaparken daha fazla zorlanacaksınız. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor.

Mesane Taşı Ameliyatları Kaç Saat Sürüyor?

Taşın boyutuna ve büyüklüğüne bağlı olarak operasyon süresi de değişiklik gösterebilir. Mesane taşı ameliyatları ortalama 1 ila 2 saat sürüyor ancak operasyon esnasında meydana gelecek en küçük sorun dahi süreye etki edebilir bu yüzden net bir bilgi vermek pek de mümkün değildir. Ameliyat ile ilgili endişeleriniz varsa eğer sorularınızı doktorunuz ile paylaşabilir ve yanıt bulabilirsiniz.

Cerrahi operasyonların başarı oranı bir hayli yüksek olmakla birlikte özellikle bu operasyonu sıkıntısız bir şekilde ülkemizde yapabilecek olan alanında uzman doktorlarımız bir hayli fazladır. Sizler de doğru isimler ile iletişimde olduğunuz takdirde başarılı bir tedavi süreci karşınıza çıkacak ve kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulacaksınız.

Mesane Taşı Ameliyatları Zor Mu? Riskleri Nelerdir?

Cerrahi müdahaleler her zaman risk taşır ancak birtakım komplikasyonların önüne geçmek ya da bu tür durumlar ile karşı karşıya gelindiğinde sorunların tedavi edilmesi de çok zor olmayacaktır. Mesane taşı ameliyatının riskleri de mevcut ve bunlardan bir tanesi de iltihap durumudur. Enfeksiyon riski taşıyan bölgenin takibi de yine doktor kontrolleri ile birlikte daha sağlıklı bir şekilde yapılabiliyor ve gerekli önlemler en iyi şekilde alınıyor. Bir diğer risk ise taşlarının tamamının alınamaması durumudur ancak çaparı küçük olduğu takdirde bol sıvı tüketimi ile birlikte idrar yolu ile bu taşların atılması da mümkün hale gelecektir.

Mesane Taşı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mesane taşı ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi sigara ve alkol tüketimidir. Bu içeceklerin mesane taşı riskini artırdığını bilmenizde fayda var ve bununla birlikte tam iyileşmeyi de olumsuz etkiliyor. Bu içecekleri mümkünse bırakmanız gerekiyor ya da asgari düzeyde kullanmanız tavsiye ediliyor.

Bir diğer tavsiye ise cinsel ilişki için sabırlı olmanız gerekliliğidir. Ani hareketler ameliyatlı bölgeye zarar verebiliyor ve yine iyileşme sürecini olumsuz etkileyen bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Mesane taşı ameliyatı sonrası deniz ve havuz gibi kalabalık insan topluluklarının kullandığı alanlara girip çıkmak da risk taşıyor. 1 ila 2 haftalık süreç tamamlandıktan sonra harekete geçebilirsiniz.

Ağır kaldırma eyleminden uzak durmanız gerekiyor ve ağır bir işte çalışıyorsanız istirahat raporu almanız gerekecektir. Sıvı tüketimi ise en önemli detaydır ve mesane taşı hastalığının tekrar etme riskini de en aza indirgeyecektir. Bununla birlikte mesanede kalan küçük taşların vücuttan atılması da bu sayede mümkün hale geliyor.

Prostat Mesane Taşına Neden Olur Mu?

Genişletilmiş prostatın yanı sıra Benin Prostatik Hiperlazi durumu da mesane taşına neden olan faktörlerden bir tanesidir ve risk grubunda yer almaktadır. Prostatın büyümesi en sıkıntılı durumlardan bir tanesidir ve yalnızca mesane taşı hastalığına değil, birçok farklı soruna da sebebiyet vermektedir. Prostat büyümesi ile birlikte mesaneye yapılan baskı da artıyor ve bu da mesanede idrar kalmasına neden oluyor. Kesik kesik idrar yapmanızın en önemli nedeni de budur. Bu tür bir risk durumu söz konusu ise eğer bir an önce tedavi olmanız gerekiyor, aksi takdirde mesane taşı riski her geçen gün tehdit unsuru yaratacaktır.

Lazerle Mesane Taşı Kırma Yöntemi Yeterli Bir Tedavi Midir?

Lazerle ve ses dalgaları ile mesane taşı kırma uygulamaları gayet başarılı tedavi yöntemleridir ancak cerrahi müdahaleler ile bir kıyas yapıldığında eksi yönlerinin olduğunu da görebiliyoruz. Bu yöntemlerde kimi zaman taşların büyük bir kısmı kırılamıyor ve vücut içerisinde kalıyor. Cerrahi yöntemlerde ise bu ihtimalin çok daha düşük olduğunu belirtmek gerekiyor.

Mesane Taşı Nasıl Eritilir?

Mesane taşlarında üç temel boyuttan bahsetmek mümkündür. En küçük boyuttaki taşlarda ek müdahale gerek yoktur, taşın kendiliğinden düşmesi beklenir. Belirli bir boyutun üstündekilerde ise hiçbir yöntem fayda sağlamayacağından ötürü cerrahi müdahale şarttır. İşte bu iki boyutun arasındaki taşlarda ise eritme, kırma gibi yöntemler kullanılır. Mesane taşlarının eritilmesinde kullanılan yöntemler şunlardır:

 1. Lazer uygulamaları ile taş birden fazla ufak parçaya ayrılır ve farklı bir aletle idrar kanalından giriş yapılarak parçalar çıkartılır.
 2. Ses dalgaları ile taşlar cerrahi girişim olmadan eritilebilir. Taşlar o kadar ufak parçalara ayrılır ki ekstra bir cihaz ile idrar kanalından girilmesine de ihtiyaç kalmaz.

  Mesane Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Mesane taşına bağlı ağrılar oldukça geniş bir bölgede yayılım gösterir. Genelde makat, vajina veya penis, karın bölgesi ağrılardan nasibini alır. Ağrıları azaltmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 3. Geniş bir kaba sıcak su doldurularak içine oturulabilir. Bu sayede kaslar gevşer ve ağrının etkisi bir nebze azalır.
 4. Ağrıyı ortaya çıkaran faktör taşın yer değiştirmesidir. Bunu tersine çevirmek için oturma ya da yatma pozisyonu değiştirilebilir.
 5. Kas gevşetici bazı ilaçlar kullanılabilir.
 6. Su tüketimi artırılabilir.

  Mesane Taşı Ameliyatı Kesin Çözüm Mü?

  Mesane taşlarının tedavisinde eğer taş kırılamıyor, eritilemiyor ya da bir şekilde cerrahi girişim yapılmadan çıkarılamıyorsa cerrahi kesin çözümdür. Cerrahi girişim esasen penisten ya da vajinadan girilerek yapılır. Önce taş ufak parçalara ayrılır sonra da basket adı verilen cihazlarla çıkarılır. Ancak taş kırılmasına rağmen yine de idrar kanalını geçemeyecek kadar büyükse ya da taşı kırmak ekstra bazı riskleri doğuruyorsa karın bölgesinden ufak bir kesi açılarak cerrahi işlem gerçekleştirilir. Taş tamamen çıkarıldığı için, mesane taşının kesin çözümü olarak cerrahi yöntemi söylemek mümkündür.