İktidarsızlık (Sertleşme Sorunu) Tedavisi

İktidarsızlık (Sertleşme Sorunu) Tedavisi
İktidarsızlık (Sertleşme Sorunu) Tedavisi

 

İktidarsızlık halk arasında genelde erkeklerde sertleşme sorunu olarak bilinmektedir. Penisin, cinsel ilişki için yeterli duruma gelememesi ya da sertleştikten sonra ilişki esnasında yumuşama durumuna verilen ad. Sertleşme problemi, 30’lu yaşlardan sonra çok daha net bir şekilde gözlemleniyor. Altında yatan çok sayıda sebep var ve bunlardan bir tanesi de ilişki esnasında stres ve baskının yaşanmasıdır. Uygun ortamın yaratılamaması ya da partnere karşı isteksizlik durumunun meydana gelmesi de sertleşme sorununu beraberinde getiriyor.

Sertleşme sorunu, tedavi edilebilen hastalıklardan bir tanesidir. Yapılacak tetkiklere bağlı olarak ilaç tedavisi ya da terapiler uygun görülebilir. Bununla birlikte seks terapilerine de başvurulabiliyor.

İnceleyen ve onaylayan: Prof. Dr. Temuçin Şenkul

İktidarsızlık Tedavisi Hakkında

İktidarsızlık hastalığının altında yatan nedenlere bağlı olarak uygun tedavi yöntemi kısa süre içerisinde belirlenecek ve bu süreç hakkında hastaya da bilgi verilecektir. İlaç tedavisi en yaygın tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ancak genellikle psikolojik sorun kaynaklı iktidarsızlık hastalığında etkisini gösteriyor. Farklı nedenler de söz konusu olabilir ve bu nedenler tespit edildikten sonra tedavi yöntemi hakkında fikir edinmek daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise penil protez olarak karşımıza çıkıyor. Mutluluk çubuğu olarak da bilinen bu uygulama son dönemde birçok hasta tarafından tercih ediliyor ve gayet kullanışlı olduğunu da belirtmekte fayda var. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde bu yöntemi de tercih edebilirsiniz.

İktidarsızlık Nedir?

Hormonların etkisi ile kan dolaşımının daha hızlı bir hal alması ve penisin sertleşmesi durumu, iktidarsızlık hastalığı ile birlikte çok daha sıkıntılı bir hal alıyor. Penisin yeteri kadar sertleşmemesi ve tüm uyarılara rağmen hazır hale gelmemesi, iktidarsızlık gibi büyük bir sorunu da beraberinde getiriyor. Halk arasında dalga geçilecek ya da utanılacak bir sorun gibi lanse edilmesi, erkekleri köşeye sıkıştırmış durumda ancak bunu çok fazla kafanıza takmanıza gerek yok çünkü altında yatan neden ne olursa olsun tedavi edilebiliyor ve kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşabiliyorsunuz. İktidarsızlık problemi 30’lu yaşlardan sonra daha sık gözlemleniyor ve 50’li yaşlara gelindiğinde daha belirgin bir hal alıyor.

İktidarsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Sistemik hastalıkların yanı sıra partner ve ilişki ile ilgili problemler de sertleşme sorununu ortaya çıkartabiliyor. Obezite ve aşırı stres gibi sorunlar da iktidarsızlığın en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Bu tür bir sıkıntı ile karşı karşıya geldiğinizde hiç tereddüt etmeden ve çekinmeden uzman yardımı almanız gerekiyor. Erken teşhis sayesinde tedavide daha başarılı sonuçlar elde edilebilir ve sağlığınıza kavuşmanız daha kolay olacaktır.

İktidarsızlık, yeni dönem teknolojisi ile birlikte ve tıbbın sunduğu alternatifler sayesinde bir hastalık olmaktan çıkıyor. Bu sorundan kurtulmak ve cinsel hayatınızı yeniden sağlıklı bir hale getirmek adına doktor yardımı almanız gerekecektir.

İlişki Problemleri

Penis, kaslı bir yapıya sahiptir ve kısa süre içerisinde yaşanacak çok sayıda ilişkiden sonra yorulur ve sertleşme konusunda da problem yaşatabilir. Kan dolaşımının yeterli seviyede olmaması ya da kanın ilgili bölgeye pompalanmaması durumu da sertleşme sorununu meydana getiriyor. İlişkide yaşanan sorunlar, partnere karşı olan mesafe ya da partnerinizin sizi baskı altına alması da iktidarsızlık sorununu beraberinde getirecektir. Bu tür bir şikayete sahip iseniz eğer partneriniz ile konuşmalı ve sorunu detaylı bir şekilde aktarmalısınız. Seks terapisi de tam olarak bunu işaret ediyor ve sertleşmenin tedavi edilebilmesinde en önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Sistemik Hastalıklar

Sertleşme hastalığının en büyük nedenlerinden bir tanesi de kişide var olan sistemik hastalıklardır. Şeker hastalığı bunlardan biri ve cinsel isteksizlik ile birlikte sertleşme sorunu da kısa bir süre içerisinde ortaya çıkabiliyor. Bir diğer hastalık ise yüksek kolesterol ve yapılan araştırmalar, iktidarsızlık hastalığına sahip olan kimselerin aynı zamanda bu hastalıklara sahip olduğunu da net bir şekilde ortaya koyuyor.

İktidarsızlık bir kabus olmamalı ve doktor yardımı ile birlikte kısa süre içerisinde tedavi edilebildiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Hastalığın altında yatan nedenlerin tespit edilmesi ile birlikte en doğru ve en sağlıklı tedavi yöntemi de kısa süre içerisinde belirlenecektir.

Obezite

Aşırı kilo probleminin dışında çok farklı bir hastalık olarak karşımıza çıkan obezite, özellikle yeni neslin en büyük kabusu olmaya devam ediyor. Fast food ağırlıklı beslenmenin yanı sıra düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucunda da tehlike arz eden bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor. Obezite hastalığına sahip kimseler iktidarsızlık problemi ile de karşı karşıya gelebiliyor ve bu oran gerçekten çok yüksek.

İktidarsızlık hastalığı tedavi edilmeden önce ilk etapta obezite ile mücadele edilecek ve diyet programına başvurulacaktır. Bu bağlamda hasta dilerse terapilere de katılabilir ve tedavi sürecine bu sayede katkıda bulunabilir. Obezite, iktidarsızlık ile birlikte birçok farklı sorunu da beraberinde getiriyor ve ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Sigara ve alkol gibi ürünlerin yanı sıra uyuşturucu maddeler de sertleşme probleminin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Uzun süre uyuşturucu madde kullanan kişilerde bu sorun daha net bir şekilde gözlemleniyor. Kan dolaşımının yetersiz olması ve sertleşme problemi ile birlikte psikolojik sorunlar da baş gösterebilir. Uyuşturucu maddeler yalnızda iktidarsızlık problemine değil, vücudun dengesini ciddi anlamda bozan birçok hastalığa da sebebiyet veriyor.

İktidarsızlık tedavisinde öncelikli olarak madde bağımlılığının ortadan kaldırılması gerekecektir ve eğer bu tür bir alışkanlığınız varsa zaten tetkikler neticesinde ortaya çıkacaktır.

Uyku Bozuklukları

Strese ve endişeye bağlı uyku bozuklukları, vücudun dengesini bozabiliyor ve bu da ereksiyon problemini beraberinde getiriyor. Kronik hale gelmediği takdirde geçici bir sorun olarak nitelendirmek mümkün ancak hayatınızın her döneminde uyku problemi yaşıyor ve bunun gerçek bir sorun haline geldiğini düşünüyorsanız eğer bir an önce önlem almanızda fayda vardır.

İktidarsızlık hastalığının teşhisinde şikayetlerinizi doktorunuz ile paylaşabilir ve süreci daha hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz. Uyku bozukluğu da önemli bir etkendir ve bunu doktorunuz ile paylaştığınızda taşlar yerine oturacaktır. İktidarsızlık, tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak en önemli detay, bu hastalığın altında yatan sebebin tam manasıyla belirlenebilmesidir. Sonrasında başlayacak olan tedavi süreci başarılı bir şekilde sonuçlanacak ve sağlığınıza da kısa süre içerisinde kavuşacaksınız.

Hormonal Dengesizlik ve İlaçlar

Hormonal bozukluklar ile birlikte çok sık kullanılan ve artık alışkanlık haline getirilmiş olan ilaçlar da iktidarsızlık sorununu beraberinde getirebiliyor. Özellikle antidepresan türü ilaçların yoğun ve sık kullanımı ile birlikte bu sorun karşınıza çıkabilir. Hormonal dengesizlik de iktidarsızlığın en önemli nedenleri arasında gösteriliyor ve tetkikler neticesinde bu durum daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Sertleşme problemi yaşıyorsanız eğer paniğe kapılmanıza ya da endişe etmenize gerek yok çünkü bu dönemsel bir problem de olabilir ve partner değişikliği ile de bu sorunu çözebilirsiniz. Zaman zaman bu sorunu yaşamanız gayet normal, bu yüzden kabusa dönüşmesine izin vermemelisiniz.

Kimler İktidarsızlık Risk Grubunda Yer Alıyor?

30 yaş üstü erkeklerin büyük bir kısmı risk grubunda yer alıyor ancak sağlıklı beslenerek, alkol ve sigara gibi ürünlerden uzak durarak önlemlerinizi alabilir ve riski düşürebilirsiniz. Şeker, obezite ve yüksek kolesterol hastaları da risk grubunda yer alıyor. Düzenli spor yaparak, beslenmenize dikkat ederek ve daha da önemlisi sağlıklı gıdalar tüketerek bu riski en aza indirgemeniz mümkündür.

İktidarsızlık kimi zaman dönemsel bir problem olarak da karşımıza çıkıyor ve partner kaynaklı bir sorun da teşkil edebiliyor. Doktor kontrolleri ve teşhis neticesinde asıl neden tespit edilecek ve tedavi süreci başlatılacaktır. Endişe etmenize ya da paniklemenize gerek yok.

İktidarsızlık Belirtileri Nelerdir?

İktidarsızlık, kendini net bir şekilde ortaya koyabilen bir hastalıktır. İlişki ya da mastürbasyon esnasında penis sertleşmesinin güçlü bir şekilde sağlanamaması ya da zaman alması gibi durumlar en önemli belirtiler arasında yer alıyor. Bazı hastalarda mastürbasyon yaparken bu sorun gözlemlenmezken bazı hastalarda her iki durumda da sorun baş gösteriyor.

İlişkiden kaçınma ya da cinsel isteksizlik gibi problemler de hastalığın belirtilerinden bazılarıdır. Psikolojik olarak kendinizi yıpratmanıza ya da yetersiz görmenize gerek yok çünkü tedavi edilebilen bir hastalık ve her erkek belli dönemlerde bu tür sorunlar ile karşı karşıya gelebiliyor.

İktidarsızlık Tedavi Türleri

Hastalığın altında yatan neden bilinmediği sürece tedavi için herhangi bir fikir beyan etmek ya da öneride bulunmak kesinlikle mümkün değildir. Sorun psikolojik nedenler kaynaklı ise ilaç tedavisi ve terapi desteği yeterli olacaktır ancak tüm uyaranlara rağmen sertleşme meydana gelmiyorsa penil proteze de başvurulabilir. İktidarsızlık hastalığının tedavi türlerinden bir diğer ise seks terapisidir. Partnerinizden yardım alarak bu terapileri düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor ve bu dönemde iletişimin de kuvvetli olmasında fayda vardır.

Partnere bağlı sorunlarda partneriniz ile konuşabilir ve yine ondan yardım alabilirsiniz. Dönemsel ve psikolojik bir sorun da olabilir bu yüzden partnerinizden alacağınız destek de büyük bir öneme sahiptir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi, iktidarsızlık hastalığının tedavisinde kullanılan en popüler yöntemlerden bir tanesidir. Eğer ilaç tedavisini gerektiren bir durum söz konusu ise ve hastanın bünyesi bunun için müsait ise doktorunuz da bu yöntemi kullanacaktır. Tadalafil ve sildenafil içeriklerini barındıran çok sayıda ilaç mevcut ve bu ilaç türleri de sertleşme problemi olan hastalarda kullanılıyor. Düzenli ve doğru kullanım ile birlikte terapilere de katılmanızı tavsiye ediyoruz ve bu sayede tedavi süreci çok daha hızlı bir seviyeye ulaşacaktır.

Terapiler ile birlikte yürütülen ilaç tedavisinin daha başarılı olduğunu görebiliyoruz ve bu başarı oranı her geçen gün biraz daha artıyor. Doktorunuzun tavsiyesi ile terapilere katılabilir ve psikolojik olarak da kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Fosfodiesteraz İnhibitörleri

Sertleşme sorunu tedavisindeki en etkili ilaç grubudur. Kan akımını arttırıcı etkisi ile birlikte penisteki sertleşmeyi daha hızlı ve daha güçlü bir hale getirdiklerini de belirtmek gerekiyor. Düz kaslarda gevşeme sağlamak kimi zaman zor olabilir ve herhangi bir yardımcı ürün olmadan bunu yapamayan erkekler de bu ilaçlar sayesinde sertleşme probleminden kurtulmuş oluyor.

Sildenafil

25, 50 ve 100 mg’lık dozlar ile birlikte an itibarıyla satışta olan en etkili türlerden bir tanesidir. Doz ayarlaması hastaya bağlı olarak doktor tarafından yapılacak ve kullanım düzeni de yine doktor tarafından belirlenecektir. Düzenli ilaç kullanımı ile birlikte yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız gerekiyor çünkü yağlı gıdalar bu ilacın etkisini büyük ölçüde azaltıyor.

Tadalafil

5, 10 ve 20 mg olmak üzere satışı yapılan bu ilaç, içildikten yarım saat kadar sonra hızlı bir şekilde etkisini gösteriyor. Sildenafil ile kıyaslandığında daha etkili ve kullanımı kolay bir ilaç olduğunu görebiliyoruz. Yediğiniz yemekler, ilacın etkisini herhangi bir şekilde azaltmıyor.

Vakum Aletleri

Pubik bölgeye yerleştirilen cihaz üzerine bir halkanın geçirilmesi ve halkanın penis köküne sabitlenmesi ile birlikte kullanıma uygun hale getirilen vakum aletleri de iktidarsızlık hastalığının tedavisinde önemli bir yer ediniyor. Düzenli kullanım ile birlikte sertleşme problemini ortadan kaldırmak mümkün hale gelecektir.

Penis İçine İğne Tedavisi

Hastanın kendisi tarafından da uygulanabilecek basit yöntemlerden bir tanesidir. Penis içerisine enjekte edilecek ilaç ile birlikte sertleşme kısa süre içerisinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor. Cinsel ilişkiden 5 ila 10 dakika kadar önce uygulanması tavsiye ediliyor. Yüksek doza hiçbir zaman ihtiyaç duyulmuyor ve çok küçük dozlarda gerçekleştirilecek olan uygulama etkisini sağlıklı bir şekilde gösteriyor. Doz ayarlaması doktor tarafından yapılacak ve bu konu hakkında detaylı bilgi aktarılacaktır. Dikkatli ve doğru kullanım neticesinde herhangi bir sorun yaşamazsınız ve yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan özel bir tedavi yöntemi olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Cerrahi Tedavi

Penil protez yani mutluluk çubuğu verilen uygulama ile birlikte sertleşme problemini ortadan kaldırmak mümkün. İnsan vücuduna entegre edilen düzenek, cinsel ilişkiden önce devreye sokuluyor ve bunu manuel olarak yapabiliyorsunuz. Bu sayede ilişki öncesinde ve ilişki esnasında herhangi bir şekilde problem yaşamayacaksınız. Penil protez, son dönemin en popüler uygulamalarından bir tanesidir ancak bazı kaynaklarda cerrahi müdahale başlığı altında yer verilmiyor.

Mutluluk çubuğu olarak da kısa sürede büyük yankı uyandıran bu uygulamanın birtakım yan etkileri mevcut ve doktorunuz bu konuda gerekli detayları sizinle paylaşacaktır. Cerrahi tedavi alternatiflerinin sayısı bir hayli fazla ancak hasta için en uygun olan yöntemin belirlenmesi için ilgili tetkiklere mutlaka ihtiyaç vardır.

Penis Protezleri

Basit tedavilere ve bununla birlikte ilaç tedavisine herhangi bir şekilde yanıt vermeyen erkekler için son çare olarak penis protezleri tercih ediliyor. Mutluluk çubuğu olarak da bilinen bu uygulama son dönemin en popüler tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Geri dönüşü olmayan bir tedavi yöntemi olduğunu da belirtmek gerekiyor ve birtakım yan etkileri de mevcut. Bu uygulama sayesinde cinsel ilişkiye hazır hale gelmeniz çok daha kısa sürüyor ve manuel olarak da yapıyı kontrol edebiliyorsunuz.

Penis ya da penil protezlerin çok sayıda farklı modellemesi mevcut ve doktorunuz da bu konuda daha sağlıklı ve net bilgiler paylaşacaktır. Sizin için en uygun olan seçildikten sonra tedavi süreci başlatılacaktır.

Seks Terapisi

Partneriniz ile güçlü bir iletişim halinde olmanız gerekiyor. Birçok erkek ten uyumu adı verilen duygu yoğunluğunu kabul etmek istemese de bu tür bir detay var ve bu detay sağlanmadığı takdirde sertleşme sorunu ile karşı karşıya gelmeniz mümkündür. Seks terapilerinde düzenli olarak ilişki yaşamanız tavsiye ediliyor ancak bu ilişkileri yaşarken daha sakin kalmalı ve psikolojik olarak da daha rahat bir şekilde hareket etmelisiniz. Hastanın yanı sıra partnerin de aynı hassasiyeti göstermesi ve erkeğe yardımcı olması gerekiyor. Seks terapileri de en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve doğru uygulandığı takdirde başarılı sonuçlar doğuracaktır.

Alternatif Tedaviler

Bahsi geçen tedavilere yanıt vermeyen hastalar için alternatif tedavi yöntemlerine de başvurulabiliyor. Penil protez gayet etkili bir yöntem ancak geri dönüşü olmayan bir müdahale olarak lanse edildiği için birçok hasta bu tedaviyi tercih etmiyor. Akupunktur ve jinseng, alternatif tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Akupunktur, son dönemde birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynamaya başladı ve iktidarsızlık hastalığının tedavisinde de tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Jinseng içerikli gıdalar ise cinsel ilişki öncesi sertleşmeyi daha hızlı hale getiriyor ancak kalıcı bir tedavi yöntemi olmadığını belirtmekte fayda var ve birçok doktor da bu yöntemi tavsiye etmiyor.

Akupunktur

Geçmişten günümüze ulaşmayı başaran tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan akupunktur, yalnızca iktidarsızlık hastalığında değil, diğer birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan özel bir yöntemdir. Altın uçlu özel iğneler kullanılarak gerçekleştirilen tedavinin başarı oranı da bir hayli yüksek. Eğer doktorunuz uygun görürse bu tedavi yöntemi de tercih edilebilir. İlaç tedavisi ile başlayacak olan süreç son olarak penil protez tedavisine kadar uzanıyor ancak az önce de söylediğimiz gibi mutluluk çubuğu geri dönüşü olmayan bir tedavi yöntemidir ve bu da hastaları tedirgin eden önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

En uygun tedavi yöntemi, yapılacak tetkikler neticesinde doktorunuz tarafından belirlenecek ve akupunktur tercihi yapıldığı takdirde vakit kaybetmeden sürecin başlatılması gerekiyor.

İktidarsızlık Tedavi Öncesi

Sertleşme problemi, bilinen diğer adı ile iktidarsızlık, 30 yaş üstü erkeklerin büyük bir kısmında görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişme kaydeden sıkıntılı bir hastalık türüdür. Hastalık ile ilgili yanlış bir algı var ve birçokları bu sorunu utanılacak ya da korkulacak bir sorun gibi lanse ediyor. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ancak toplum baskısı nedeniyle birçok hasta geri planda kalmayı tercih ediyor.

Doktor yardımı alarak bu hastalıktan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz ve iktidarsızlık tedavisi öncesi birtakım tetkikler yapılacaktır. Fiziki muayene bunlardan bir tanesi ve elle kontrolün yanı sıra birtakım uyarıcılardan yardım alınarak gerçekleştirilecek olan tetkikler neticesinde hastalığın asıl nedeni tespit edilebiliyor.

Fiziki Muayene

Elle ve gözle muayene neticesinde hastalığın nedeni tespit edilebilir. Bazı hastalar bu durumda heyecanlanıyor ya da paniğe kapılabiliyor ancak mümkün olduğunca rahat olun ve kendinizi ifade etmeye çalışın. Fiziki muayene ile birlikte şikayetlerinizi de tüm detayları ile dile getirmek zorundasınız. Çekinmenize gerek yok çünkü birçok erkek dönem dönem bu sorun ile karşı karşıya geliyor. Tedavisi olan bir hastalıktır ve özellikle erken teşhis ile birlikte çok daha kısa süre tedavi edilecektir. Tedavi sürecinde partnerinizin desteği de büyük önem taşıyor ve psikolojik olarak rahat olduğunuz takdirde bu süreç daha sağlıklı bir seviyeye ulaşacaktır.

Tetkikler

Yapılacak tahliller ve ultrasonografi türü uygulamalar neticesinde daha sağlıklı sonuçlar elde etmek mümkündür. İktidarsızlık, birçok farklı soruna bağlı olarak gelişme kaydedebilir. Sertleşme problemi yaşayan erkekler kısa bir süre içerisinde cinsellikten uzaklaşıyor ve bu durum ruh sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Vakit kaybetmeden bir doktor yardımı almanızı tavsiye ediyoruz aksi takdirde sorun büyüyecek ve psikolojik olarak da sıkıntı yaşatacaktır.

Kan ve İdrar Tahlili

Hastalığın altında yatan asıl nedeni belirleyebilmek adına gerekli olan tetkiklerden bir tanesidir. Klinik ortamında dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir ve sonuçlar da doktor ile paylaşılacaktır.

Testosteron Seviyesi Ölçümü

Testosteron hormonunun yeteri kadar salgılanamıyor olması da hastalığın nedenlerinden bir tanesidir ve bu detayın saptanması için de testosteron seviyesi ölçümü yapılmalıdır.

Renkli Doppler Ultrasonografi

Gebelik takibinde daha çok tercih edilen bu uygulama, aynı zamanda iktidarsızlık problemi olan hastalarda bu hastalığın altında yatan sorunu tespit etmek için de kullanılabiliyor.

İktidarsızlık Tedavi Sonrası

Tedavi sonrası süreçte doktor kontrolleri önemli bir yere sahiptir. Eğer ilaç tedavisi tercih edilmişse, ilaçların kullanımı bittiği zaman doktorunuza başvurmalı ve bilgilendirme yapmalısınız. Gelişmeler sık sık takip edilecek ve eğer ihtiyaç duyulursa ilaçların dozu da arttırılacaktır. Tedavi sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar da mevcut ve bu konuda doktorunuz gerekli bilgilendirmeleri sağlıklı bir şekilde yapıyor.

Spor ve beslenme konusunda daha dikkatli davranmanız gerekiyor ve kişiye özel programları takip etmenizde fayda vardır. İktidarsızlığa sebebiyet verecek olan ya da bu sorunu tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden de özellikle uzak durmanız gerekiyor. Az önce de belirttiğimiz gibi doktorunuz bu konuda gerekli uyarıları yapıyor ve kontroller esnasında da bilgilendirmede bulunacaktır.

Tedavi sonrası dönemde partneriniz ile olan iletişiminiz de kuvvetli olmalı ve özellikle seks terapilerinde daha rahat bir şekilde hareket etmelisiniz. Bu süreçte psikoloji büyük bir önem taşıyor ve zihinsel rahatlık ile birlikte tedavi sonrası dönem daha sağlıklı bir hal alacaktır. Uyarıları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz tavsiye ediliyor ve bu da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Tedavi Sonrası İyileşme ve Takip

Uygulanacak tedaviye göre iyileşme süreci de farklılık gösterebilir. İlaç tedavisi bazı hastalarda etkisini çok daha hızlı bir şekilde gösterirken bazı hastalarda ise bu süre her geçen gün biraz daha uzuyor. Tam iyileşme konusunda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Yine bu süreçte doktor takibi de büyük önem taşıyor ve şikayetleriniz devam ediyorsa eğer bu şikayetleri tüm detayları ile doktorunuza sunmalısınız. İyileşmeye bağlı olarak farklı bir tedavi yöntemine geçiş yapılabilir ya da ilaçların dozu arttırılabilir.

Tedavi Başarı Oranı

Sertleşme sorunu ile karşı karşıya kalan erkeklerin büyük bir kısmı bu sorunu kendi başına çözmeye çalışıyor ancak çoğu zaman başarılı olamıyorlar. Psikolojik olarak da bir yıpranma söz konusu olacaktır ve toparlanmanız da bir hayli zaman alacaktır. Hastalığın altında yatan birçok farklı neden olabilir bu yüzden bilinçsiz bir şekilde kullanacağınız ilaçlar etkisini sağlıklı bir şekilde göstermeyecektir. Doktor yardımı almaktan korkmayın çünkü tedavilerin başarı oranı bir hayli yüksek ve tedavi gören hastaların yorumlarına bakacak olursanız eğer bunu daha net bir şekilde fark edeceksiniz.

İlaç tedavisinin yanı sıra akupunktur, penil protez ve vakum aletleri destekli tedavilerin başarı oranı bir hayli yüksek ve hastalar da bu durumdan memnun. Paniklemenize gerek yok! Yapmanız gereken tek şey vakit kaybetmeden bir uzmanın kapısını çalmak olacaktır.

Tedavi Sonrası İlk Cinsel Birleşme

Tedaviden hemen sonra cinsel ilişkiye girmek için acele etmeyin. Beklentilerinizi yüksek tuttuğunuz için ilk etapta sorun yaşayabilirsiniz ve bu da iyileşme sürecini sekteye uğratacaktır. Bu konuda doktorunuz daha net bilgi verecek ve hazır olduğunuz anı sizinle paylaşacaktır. Yaşayacağınız ilk deneyim başarısız olduğu takdirde paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü psikolojik olarak halihazırda yetersiz olabilirsiniz. Denemekten vazgeçmeyin ve özellikle ilaç tedavisi alan hastalar bu konuda çok daha dikkatli olmalıdır. Devam eden bir sorun söz konusu ise doktorunuza danışabilir ve yardım alabilirsiniz. Uygulanacak tedaviye bağlı olarak ilk cinsel birleşme zamanı da değişiklik gösterebiliyor.

Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Tedavi sonrası dönemde özellikle tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmeniz gerekiyor. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde türevlerinden olabildiğince uzak durmalısınız. Sağlıklı beslenme sizleri daha diri ve daha sağlıklı bir insana dönüştürecektir. Bununla birlikte düzenli spor yapmanızı tavsiye ediyoruz. Tedavi tamamlandıktan sonra yaşayacağınız herhangi bir şikayette moralinizi bozmayın ve hemen doktorunuza başvurun.

Seks yapmaktan korkmayın ve tam aksine sık sık deneyin ancak başarısız olduğunuz anlarda umutsuzluğa kapılmayın. Partnerinizin desteği bu dönemde çok büyük bir öneme sahiptir ve onunla konuşmaktan çekinmeyin.

Sık Sorulan Sorular

Sertleşme sorunu, erkek cinsel organının cinsel ilişki için yeterli hale gelememesi olarak tanımlanıyor. Bu durum ilişki öncesi anlarda yaşanabileceği gibi ilişki esnasında da yaşanabilir. Hem erkek hem de kadın bu durumdan şikayetçi olacaktır ve ilişkilerin bitmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de budur. Ereksiyon problemi hakkında merak edilen birçok soru var ancak insanlar bu soruları sormaya ya da yakın çevresi ile paylaşmaya çekiniyorlar.

Hiç tereddüt etmeden ve vakit kaybetmeden doktor yardımı almanız gerekiyor. Doktorunuz ile konuşmaya başladığınızda aklınızdaki soru işaretleri de kısa süre içerisinde ortadan kalkacak ve bir nebze de olsa rahatlayacaksınız. İnternet ortamındaki birçok kaynak ne yazık ki hatalı bilgi veriyor ancak bizler bu konuda büyük bir hassasiyet gösteriyoruz.

Sertleşme Sorunu Nasıl Önlenir?

Sertleşme problemini önlemek için dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Düzenli ve sağlıklı beslenme bunlardan bir tanesidir ve özellikle kafein ağırlıklı içeceklerden, sigara ve alkolden uzak durmanız gerekiyor. Düzenli spor da en önemli detaylar arasında yer alıyor ve günlük egzersizler sayesinde sizler de ereksiyon konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Hastalığın altında yatan birçok neden olabilir ve bunlardan bir tanesinin yüksek kolesterol olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu konuda da düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalı ve tedbirinizi almalısınız. Stres, sıkıntı, psikolojik sorunlar da iktidarsızlığa neden olacaktır ve yoğun iş hayatı da en önemli nedenlerden bir tanesidir. Bu tür ortamlardan uzak kalabildiğiniz sürede endişe etmenize gerek yoktur.

İktidarsızlık Sorunu İçin Hangi Bölüme Başvurmak Gerekiyor?

Sertleşme probleminden şikayetçi iseniz eğer başvurmanız gereken bölüm üroloji olacaktır. Gerekli testler için yönlendirmeler de bu bölümün doktorları tarafından yapılıyor. Endişe etmenize ya da utanmanıza gerek yok çünkü her erkek bu tür sorunları belli dönemlerde yaşayabiliyor. Burada önemli olan detay vakit kaybetmeden yardım almak ve erken teşhis ile birlikte bir an önce hastalıktan kurtulabilmektir. Ereksiyon problemi tedavi edilebilen bir hastalıktır ve altında yatan neden tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemi de yine kısa süre içerisinde belirlenecek ve uygulama süreci başlatılacaktır.

Sertleşme Sorunu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sertleşme problemi tedavi edilmediği takdirde cinsel ilişki her geçen gün daha sıkıntılı bir hal alacak ve partnerler arası uyumsuzluk baş gösterecektir. Cinsellik, bir ilişkinin en önemli yapı taşıdır ve bu taş yerinden oynadığı takdirde sarsıntılar meydana gelecektir. Sertleşme sorunu tedavi edilmediği takdirde psikolojik sorunlar da yaşayabiliyorsunuz. Bunu çok fazla kafaya takmak, bir süre sonra cinsel isteksizliği de beraberinde getiriyor ve erkek her geçen gün biraz daha yetersiz olduğunu düşünmeye başlıyor.

Bu sorunu yakın çevreniz ile paylaşmak yerine doktorunuzdan yardım almalı ve tedavi için bir an önce harekete geçmelisiniz. Aksi takdirde başınız çokça ağrıyacaktır.

Sertleşme Sorunu Yaşa Bağlı Olarak Mı Ortaya Çıkar?

50 yaş üstü erkeklerde bu sorun elbette daha sık gözlemleniyor ancak 50 yaş altı erkeklere baktığımızda yine birçok erkeğin bu sorun ile karşı karşıya geldiğini görebiliyoruz. İlerleyen yaş detayı tetikleyici faktörlerden bir tanesidir ancak tek başına bir neden olarak kabul edilemez. Çünkü bunun altında bir çok sebep olabilir bu yüzden sebebi anlaşıldığı anda uygulanacak olan tedavi belirlenmelidir.

İlerleyen yaşlarda daha sık görülen bu hastalık, strese ve sıkıntıya bağlı olarak da tetikleniyor ve bununla birlikte partnerler arası uyumsuzluk durumu da ereksiyon problemlerine sebebiyet verebiliyor. Vakit kaybetmeden doktor yardımı almalı tedavi için harekete geçmelisiniz.

Sertleşme Sorunu İçin Kullanılan İlaçları Ömür Boyu Kullanmak Gerekiyor Mu?

Sertleşme probleminin tedavisinde kullanılan en önemli yöntemlerden bir tanesi de ilaç tedavisidir. Bu ilaçların doğru kullanımı büyük önem taşıyor ve dozaj konusunda da belirlemeler doktorunuz tarafından yapılacaktır. Aşırı kullanım sağlığınıza ciddi anlamda zarar verebilir bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor. Sertleşme sorunu için kullanacağınız ilaçlar ömür boyu kullanmanıza gerek yoktur. Tedavi tamamlandıktan sonra ilaçları bırakabilirsiniz ancak doktor kontrollerini ihmal etmemeniz gerekiyor.

İlaçların birtakım yan etkileri olabilir ve bu konuda da yine doktorunuzdan bilgi alabilir ve endikasyonlara karşı da önlem alabilirsiniz. İlaç tedavisi en etkili yöntemlerden bir tanesi ve hasta yorumlarına bakıldığında da bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Sertleşme Sorunu Günlük Yaşamı Etkiler Mi?

Sertleşme problemi yaşayan hastalar, gündelik hayatlarında da huzursuz olacaktır. İlişkilerde daha gergin ve daha sinirli bir ruh hali de onları bekliyor. Bu durum gündelik hayatı da olumsuz etkiliyor ve özellikle iş hayatında da motivasyon problemi yaşayabiliyorlar. Takıntılı hastalar için daha sıkıntılı bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor ve bir süre sonra psikolojik sıkıntılar da meydana geliyor.

Vakit kaybetmeden bir doktor yardımı almanızda fayda var aksi takdirde gündelik hayatlarınız sekteye uğrayacak ve zihinsel olarak da yorgunluk hissine kapılacaksınız. İktidarsızlık, sosyal hayatı da olumsuz etkileyen ciddi bir hastalıktır ve bir an önce tedavi edilmelidir.

Sertleşme Sorununu Çözmek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Var Mı?

Alternatif tıbbın sunduğu çok sayıda tedavi yöntemi var ancak kısa süreli çözüm önerileri olduklarını da belirtmek gerekiyor. Bal ve afrodizyak etkili gıdalardan bahsediyoruz ancak bu ürünler ne yazık ki cinsel ilişki öncesi hazırlığa fayda sağlıyor fakat uzun vadede herhangi bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Doktor yardımı almak ve ilaç tedavisi ile birlikte hareket etmek kesinlikle çok daha doğru olacaktır.

Muz, bal, kaymak, ceviz gibi gıdalar doğal tedavi yöntemleri arasında gösteriliyor ancak ciddi bir ereksiyon probleminde bu gıdalar ne yazık ki fayda sağlamayacak ve problemi çözmeyecektir.

Sertleşme Sorunu Tedavileri Risk Arz Ediyor Mu?

İlaç tedavisinin birtakım yan etkileri mevcut ancak doktor kontrolünde kullanıldığı takdirde çok büyük sıkıntılar yaşamazsınız. Penil protez tedavisinin de risk taşıyan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olduğunu belirtmek gerekiyor. Düzenekte yaşanan problemler gündelik hayatınızı sekteye uğratabilir ve kimi zaman enfeksiyon riskini de beraberinde getiriyor. Uygulanacak tedaviye bağlı olarak risk durumları da haliyle değişiklik gösteriyor.

Tedavi sonrası dönemde karşı karşıya geleceğiniz herhangi bir sorunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuzdan yardım istemelisiniz. Gerekli müdahaleler yapıldığı takdirde büyük sorunlar yaşanmayacaktır ve hayatlarınıza da kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Her tedavide olduğu gibi sertleşme tedavisinde de birtakım riskler elbette mevcuttur.

Sertleşme Sorunu Psikolojik Olarak Değişkenlik Gösterir Mi?

Sertleşme sorunu psikolojik olarak da gelişme kaydedecek bir sorundur. Yaşanan olumsuz bir deneyim ya da başarısız bir cinsel deneyim sonrası bunu kafaya takacak olan erkek üzerine çok fazla düşünmeye başladığı andan itibaren iktidarsızlık ile karşı karşıya gelebiliyor. Bu konuda rahat olmanızda fayda var çünkü kimi zaman karşınızdaki insanı istemeyebilirsiniz ya da o gün aklınızda farklı bir şey olabilir ve bu da cinsel ilişkiyi etkileyecektir.

Partnerinizin desteği büyük önem taşıyor ve samimiyetiniz de sizi rahat kılacak detaylardan bir tanesidir. Başarısız ilişkilerini sonrasında yeniden bir ilişki yaşamaktan korkmayın ve tam aksine denemeye devam edin. Bu sayede sorunu da ortadan kaldırmış olacaksınız.

Aşırı Alkol ve Sigara Kullanımı Sertleşme Sorununa Yol Açar Mı?

Alkol ve sigara kullanımı insan vücuduna büyük zararlar veriyor ve sertleşme problemi ile birlikte farklı hastalıkları da beraberinde getirecektir. Alkol, vücudu bütünüyle uyuşturuyor ve aynı zamanda kan dolaşımını da sıkıntılı hale getiriyor. Ereksiyon sorunu yaşanması gayet normal ancak abartılı ve sık tüketim ile birlikte bu durum kronik hale gelecek ve sertleşme daha belirgin bir hal alacaktır.

Sigara ve alkolün azaltılması şart ve buna bağlı oluşan sorunlar için de doktorunuz aynı uyarıları yapacaktır. İlaç tedavisi ile birlikte sorunun çözülmesi mümkündür.

Sertleşme Tedavilerinde En Hızlı Yanıt Alınan Yöntem Nedir?

Bu konuda net bir bilgi vermek ne yazık ki mümkün değil çünkü hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak bir tedavi yöntemi belirlenecek ve sonuçlar da bu doğrultuda alınacaktır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi daha hızlı bir şekilde etkisini gösterirken bazı hastalarda ise bu tedavi yöntemi herhangi bir şekilde sonuç vermeyecektir.

Hasta için en uygun olan tedavi yöntemi, haliyle en doğru tedavi yöntemi olacaktır. Tedavi yöntemlerinin tamamı başarılı sonuçlar doğuruyor ve sertleşme probleminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda vardır. Doğru yöntem ve doğru uygulama süreci ile birlikte sizler de en kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşacaksınız.

Sertleşme Sorununa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Afrodizyak etkisi ile birlikte sertleşme problemini kısa süreli de olsa ortadan kaldıracak en etkili gıdalardan bir tanesi badem olarak karşımıza çıkıyor. Günde bir avuç badem tüketerek sizler de bu sorunu aşabilirsiniz.

Bir diğer besin ise havuç. Havucu salatalarda ya da yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Günde 1 adet ve düzenli tüketim kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir.

Zencefil, hurma ve sarımsak da yine sertleşme probleminin tedavisinde tercih edebileceğiniz gıdalar arasında yer alıyor ve düzenli tüketim ile birlikte sağlığınıza kavuşmanız mümkün olacaktır. Son olarak muz da bu grupta yerini almış durumda ve etkisini hızlı bir şekilde gösteren bir meyvedir.

İktidarsızlık (Sertleşme Sorunu) Hangi Testlerle Anlaşılır?

İktidarsızlık yani sertleşme sorunu oldukça yaygın bir problemdir. Özellikle otuzlu yaşlardan sonra sık görülmeye başlansa da çok daha erken yaşlarda da tetikleyici unsurlara bağlı olarak gelişmesi mümkündür. İktidarsızlık problemi tanısı kişinin kendisi tarafından dahi kolayca yapılabilir. Cinsel istekte azalma olur; olmasa dahi şevk duyulmasına rağmen penis ideal formuna kavuşmaz. Üroloji kliniğinde ise bölgedeki kanlanmaya ve hastanın psikolojik durumuna yönelik testler yapılır.