Göz Hastalıkları

AmeliyatlarTedavilerHastalıklar
Göz Hastalıkları

Göz, insan vücudunun en hassas organlarından bir tanesidir. Hassaslığından kaynaklı dış etmenlere açık olması ve bu dış etmenlerin zarar verici bazı sonuçlara yol açmasından dolayı, sadece bu bölgeyle ilgili tedavilerde uzmanlaşmış olan göz hastalıkları branşı ortaya çıkmıştır.

Göz hastalıklarının ortaya çıkmasında birçok sebep bulunmaktadır. Temelde genetik ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılan bu sebeplerin tek tek incelenmesi ve sonuçları bakımından kategorize edilerek tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Sonuçları bakımından göz yaşarması – kızarma gibi problemlerden başlayıp kısmi görme kaybı ile görme kaybına kadar genişletilebilecek skalada problemlere sebep olan etmenlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Göz hastalıklarıyla mücadelede ilaçlı, protezli ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. İlaçlı tedaviler alerjik reaksiyon orijinli hastalıklarda sıkça kullanılırken belli derecelerde göz bozuklukları için gözlükler ve lensler; bunların yetersiz ya da konforsuz olduğu durumlarda da cerrahi yöntemler karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde cerrahi yöntemlerin merkezini lazerli tedaviler ve lazerden türeyen yöntemler oluşturmaktadır. Lenslerin takılması ve çeşitli diğer göz hastalıklarının ortadan kaldırılması için açık ameliyat yöntemi de belli oranlarda tercih edilmektedir.