Göz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Göz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Göz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Göz, ışık uyarıları sayesinde etrafımızdakileri görmeye ve algılamaya yarayan duyu organımız olarak tanımlanabilir. İki adet göz çukurunun içinde bulunan göz, kafa bölgesinde yer alır ve iki adettir. Gözler üç tabakadan meydana gelmiştir. Göz çukurunun içine kaslar ve yağlar ile bağlanmış olan gözler, görme işlevini yerine getirirler.

Gözlerin beyaz kısmına saydam tabaka denir ve gözün ilk tabakasını oluşturur. Bu tabaka göz yuvarlağını dıştan korur ve oldukça set yapıdadır. Göze ışığın girmesi için şişkin hale gelir. Damar tabaka ise gözün ikinci tabakasıdır ve kan damarlarından meydana gelmiştir. Bu tabakanın olduğu kısımda iris ve göz bebeği bulunur. Damar tabakanın görevi göz bebeğini beslemek ve göze gelen fazla ışını emmektir. Gözün üçüncü tabakası ise göz merceğidir ve bu tabakanın olduğu kısımda görme sinirleri bulunur. Bu tabaka da ışığa karşı duyarlı olması ile bilinmektedir.

Göz, vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Bu nedenle göz sağlığına dikkat etmek gerekir. Gözlerde meydana gelen hastalıklar katarakt, göz tansiyonu, renk körlüğü, göz tembelliği, miyop, hipermetrop ve şaşılık gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların mutlaka zamanında tedavi edilmesi gerekir.

DMCA.com Protection Status