Göğüs Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Göğüs Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Göğüs Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Göğüs bölgesi gövdenin üst bölgesidir. Toplum içinde genelde meme yerine göğüs tabiri kullanılsa da aslında meme göğüs ön duvarının üzerinde bulunan bir dokudur. Göğüs bölgesi, göğüs kafesini ve bunu saran katmanları kapsar.

Göğüs kafesinin diğer adı toraks’tır. Göğüs kafesi sırt omurları, kaburga kemikleri, göğüs kemiğinin birleşmesinden oluşan bütündür. İçinde yer alan kalp, akciğer, büyük damarlar gibi organları koruma işlevi vardır. Bunu yanında solunum sırasında hareket ederek nefes alış verişi kolaylaştırır. Göğüs kafesinin üzerinde onu saran bir kas dokusu vardır. Göğüs kasları çeşitli hareketlerin sağlanmasında, bölgesel dokuların ve yapıların korunmasında, genel olarak göğüs kafesinin korunmasında görev yaparlar. Göğüs kasının üzerine meme dokusu tutunur.

Göğüs bölgesinde hissedilen rahatsızlıklar burada bulunan kalp, akciğer gibi organlardaki rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. Bunun yanında göğüs kafesinden kaynaklı şekil bozuklukları görülebilir. Bunlar göğüs kafesindeki kemiklerin içe çökük veya dışa dönük gelişmesinden kaynaklanır. Bunlara halk içinde kunduracı göğsü, güvercin göğüs gibi isimler verilir. Göğüs kafesindeki şekil bozuklukları doğuştan gelişir ve genellikle erkeklerde görülür. Bunlar başka hastalıklara da yol açabilir, bu yüzden ameliyat ile tedavi edilir.

DMCA.com Protection Status