Fıtık Ameliyatı

İnceleyen ve onaylayan: Op. Dr. Mehmet Toprak, Doç. Dr. Aşkın Şeker
Ameliyat Özeti
Anestezi TürüGenel Anestezi
Ameliyat Süresi20 - 60 dk.
Hastanede Kalma Süresi1 Gün
İşe Dönme Süresi1 - 2 Hafta

Ameliyat ve tedavi süreçleri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Ameliyat.com tedavi ve ameliyat özetlerinde, ortalama değer niteliği taşıyabilecek örnek tablolardan yararlanılmıştır.

Fıtık Ameliyatı
Fıtık Ameliyatı

İç organların çeşitli sebeplerle bulundukları yerden dışarı çıkmasına fıtık denir. Fıtık çok çeşitli bölgelerde oluşabilir. Bel, boyun, kasık, göbek, mide veya daha önce ameliyat geçiren bölgelerin çevresinde görülebilir. Oluştuğu bölgeye göre tedavi şekli de değişir. Fakat genellikle karın bölgesinde oluşan fıtıkların tedavisi birbirine benzer şekilde olur. Karın bölgesi fıtıklarının tedavisi dışarı taşan organları yerine yerleştirme ve açılan bağ dokuları kapa temeline dayanır. Bağ dokular dikilerek veya yama yöntemiyle kapatılabilir. Dikme yöntemi çok kalıcı sonuçlar vermediği için genellikle yama tercih edilir. Kullanılan yamaların özellikleri ve kalitesi ameliyatın başarısı açısından önem taşır, ayrıca maliyeti de arttırabilir. Bel ve boyun gibi omurgayı etkileyen fıtıkların tedavisi ise daha farklı gelişir. Bu bölgelerde ilk seçenek olarak ameliyat düşünülmez. İstirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi yöntemler denenir. Ameliyatsız bazı girişimler de söz konusu olabilir. İlerlemiş durumlarda ameliyat tercih edilir.

Fıtık Ameliyatı Hakkında

Fıtık ameliyatları açık veya kapalı yöntemlerle uygulanabilir. Açık yöntemler çok gerekli olmadıkça tercih edilmez. Kapalı işlemler hasta açısından daha avantajlı olur. Enfeksiyon riski azalır, hastalığın tekrar etme olasılığı düşer. İyileşme süreci hızlı olur ve yara izi çok daha hafif düzeyde görülür. Fıtık her yaşta görülebildiği için tedavi yöntemleri de buna uygun olarak gelişme gösterir. Günümüzde bebeklerde görülen fıtıklar dahi tedavi edilebilir. Özellikle kapalı yöntemler uygulandığında daha geniş bir hasta grubu ameliyatı kaldırabilir hale gelir.

Fıtık Nedir?

Fıtık, iç organın bazı zayıf dokuları aşarak dışarı çıkmasına denir. En sık karın bölgesinde ortaya çıksa da kasık, boyun, bel gibi noktalarda da oluşabilir. Aynı anda farklı birçok bölgede görülebilir. Sorun sonradan oluşabileceği gibi doğuştan da gelebilir. Fıtığın oluştuğu bölgeye göre tedavisi de değişir. Genellikle sorun kendini bölgesel ağrı ile belli eder. Karın bölgesinde oluşan fıtıklarda şişlik, bulantı, kusma gibi şikâyetler de görülür. Belirtiler fıtığın oluştuğu bölgeye göre çeşitlilik gösterir. Tedavi yöntemleri de fıtığın oluştuğu bölgeye göre değişir. Genellikle cerrahi işlem tercih edilir.

Fıtık Çeşitleri

Fıtık vücudun farklı bölgelerinde oluşabilir. Aynı anda birkaç bölgede gözlenebilir. Oluştuğu yere göre tedavi farklılaşır. Farklı bölgelerdeki fıtıklar farklı sebeplerle oluşabilir. Bu yüzden oluştuğu yere göre sınıflandırılır.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı sık görülen fıtıkların arasında yer alır. Omurganın bel kısmındaki disklerin çeşitli sebeplerle zarar görmesiyle bir yırtık meydana gelir. Dışarıya doğru şişen disk çevresindeki sinirlere baskı uygular. Söz konusu sinirin işlevini kısıtlar. Bu da gittikçe ilerleyen sorunlara yol açar. Bel fıtığı her yaştan insanda görülebilir fakat sıklıkla 30-60 yaş arasında rastlanır.

Omurgaya zarar veren bazı hususlar bel fıtığına yakalanma riskini arttırır. Obezite hastalığı omurgaya fazla yük bindirerek hasar oluşmasına neden olabilir. Aynı sebeplerde hamilelik dönemi de bel fıtığına yol açabilir. Hareketsiz yaşam kasların güçsüzleşmesine neden olarak omurganın taşıdığı yükü arttırır. Böylece fıtık riski de artar. Son araştırmalara göre sigara kullanımının da disklere zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Bunun dışında günlük hayatta yanlış oturma pozisyonu, yük kaldırma, yatarken ani hareketlerle ayağa kalkma gibi birçok etken bel fıtığına neden olabilir. Bel fıtığı hayat kalitesini düşüren birçok şikâyete yol açar. Şiddetli ağrılara neden olur. Ağrılar tek bacağı ya da iki bacağı birden etkileyebilir. Ayakta uyuşma yaşanabilir. Hareket ederken kısıtlanma, yürürken veya otururken zorluklarla karşılaşma gibi sorunlara yol açabilir. Hastalık ilerlediğinde iktidarsızlık, idrar kaçırma, yürümede zorlanma gibi durumlar ortaya çıkar.

Tedavisi

Hastalık erken dönemlerindeyse ameliyat tercih edilmez. Bacaklarda uyuşma ve güç kaybı yoksa hastanın bir süre istirahat etmesi, ağır kaldırmaması, oturma pozisyonuna dikkat etmesi, belli aralıklarla yürüyüş yapması, yukarıya uzanmaması gerekir. Genellikle kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. Daha ileriki durumlarda bu önlemler sonuç vermez. Hastanın fizik tedaviye başlaması gerekir. Fizik tedavi düzenli olarak ve uzman kontrolünde uygulanması gereken bir tedavidir. Bu durum hasta için yetersiz kalıyorsa nükleoplasti uygulanır. İleriki safhaya ulaşmamış bel fıtıklarında yararı olur. İşlem, hasta röntgen altındayken uygulanır. Bölgeye bir iğne yardımıyla girilir ve radyo frekans kullanılarak sorunlu disk ısıtılır. Böylece kabarık fıtığın inmesi sağlanır. İşlem sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu yöntemin sonuç vermediği bazı durumlar da vardır. Bel fıtığının oluşturduğu şikayetler had safhaya ulaştığında ameliyat seçeneği devreye girer. Uygulanan diğer tedavilere rağmen idrar tutamama, ilerleyen güç kaybı, diskten parça kopması varsa ve şiddetli ağrılar devam ediyorsa ameliyat gerekliliği doğar.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatları üç şekilde yapılabilir. Bunlar; açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatıdır. Uygulama teknikleri ve avantajları farklı olsa da tüm ameliyatlar fıtıklaşmış diski temizleyerek sinirin üzerindeki baskıyı kaldırmaya yöneliktir.

Açık Diskektomi

Açık diskektomi ameliyatı sıklıkla genel anestezi ile uygulanır. İşlem sırasında hasta yüz üstü pozisyonda yatırılır. Fıtığın oluştuğu bölgeye ortalama 4 santimlik bir kesi açılır. Kas ve deri dokuları açılarak omurgaya ulaşılır. Sinire zarar vermeden diske ulaşmak amaçlanır. Sorun oluşturan disk çıkarılır. Bu işlem diğer yöntemlere göre daha eski sayılabilir. Genellikle diğer yöntemler tercih edilir.

Mikrodiskektomi

Mikrodiskektomi genellikle epidural anestezi altında, hastanın belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. İşlem sırasında ameliyat mikroskobundan faydalanılır. İşlem gören bölge mikroskop ile 20-40 kat büyütülür. Böylece alan çok daha ayrıntılı görülebilir. Riskler azaltılmış olur. Ameliyat kesisi yaklaşık 1,5 santimetre boyutunda olur. Kemiğe ulaşmak için bölgeden daha az düzeyde kas sıyrılır. Böylece ameliyattan sonraki süreç hasta için daha konforlu hale gelir. Aynı şekilde sorunlu disk bölgeden uzaklaştırılır. Sinirler rahatlatılır. Bunlar mikroskop altında yapıldığı için daha güvenilir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Bu yüzden daha sık tercih edilen, güncel bir yöntemdir.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

Endoskopik yöntemde kesi daha da küçülür. 1 santimlik bir kesiden 4mm çapında endoskop yerleştirilir. Bu cihaz sayesinde bölge ekrandan ameliyat boyunca izlenir. Fıtık oluşan bölgeye ortadan veya yandan giriş yapılır. Oldukça güvenli yöntemlerden biri sayılır. Fakat her bel fıtığı bu işlem için uygun olmaz.

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, bölgedeki disklerin yıpranmasıyla dayanıklılıklarını kaybetmeleri sonucunda oluşur. Disklerin dış kısmını yırtarak bölgedeki sinirlere baskı yapmasıyla fıtık ortaya çıkar. Her yaşta görülebilse de genellikle 30-40 yaş arasında daha sık yaşanır. Meydana getirdiği şikayetler fıtığın ciddiyetine ve yerine göre farklılaşır. İlk evrelerde kolda ağrı hissedilir. Ağrı tek kolda ya da iki kolda birden olabilir. Ağrıyı uyuşma takip edebilir ve uyuşma ile birlikte ağrı parmak ucuna kadar yayılabilir. İleriki durumlarda kolda güç kaybı yaşanabilir, hastalar nesneleri taşımayabilir. Son evrede hastada denge kurmada ve yürümede güçlük görülebilir. Boyun fıtığı riskini arttıran birçok etken vardır. Günlük hayatta boynu uzun süre aynı konumda tutmak, bilgisayar, telefon ya da televizyon karşısında uzun saatler harcamak, klimaya fazla maruz kalmak ve yeterli egzersiz yapmamak sorunu ortaya çıkarır. Boyun fıtığı kişinin yapısal özelliklerinden dolayı da ortaya çıkabilir. Uzun boylu ve ince yapılı kişilerde daha sık görülür. Bunun sebebi kas yapılarının daha güçsüz olmasıdır. Ayrıca sigara kullanımı da boyunun yapısını bozar ve fıtığa neden olur. Boyun ağrılarına yönelik yapılan bilinçsiz masaj da fıtığa neden olabilir.

Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisinde ilk seçenek ameliyat olmaz. İlk etapta istirahat ve ağrı kesici ilaçların etkili olup olmadığına bakılır. Bu süreçte stresten uzak durmak, ağrıları arttıracak ortamlardan uzak kalmak gerekir. Şikayetler geçmiyorsa fizik tedavi devreye girer. Fizik tedavi, süreç isteyen ve uzman kontrolünde yapılması gereken uygulamalar arasında yer alır. Buna rağmen şikayetlerde azalma olmuyorsa, ek olarak kollarda uyuşma ve güç kaybı varsa ameliyat devreye girer.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığında en güncel ve en avantajlı yöntem minimal invaziv cerrahidir. Eski yöntemlerin başarı oranının düşük olması, uzun vadede başka sorunlara yol açması, uzun iyileşme süreci gibi dezavantajları minimal cerrahi ile ortadan kalkar. İşlem 1,5 santimlik kesiden gerçekleştirilir. Baskı altında kalan sinirler rahatlatılır. Dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hasta ameliyattan sonraki gün yürütülür. Herhangi bir problem yoksa evine döner. Ameliyattan 2 gün sonra hasta banyo yapabilir. Ameliyattan 15 gün sonra iyileşme süreci için gerekli egzersizler yapılmaya başlanır.

Mide Fıtığı

Mide fıtığı ya da bilinen adıyla reflü hastalığı diğer fıtıklar gibi dışarıdan görünmez. Mide kapakçığının çeşitli sebeplerle işlevinin bozulması olarak tanımlanabilir. Bunun sonucu olarak midedeki gıdalar ve mide asidi yemek borusunda doğru hareket eder. Sorun tedavi edilmediğinde daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Mide fıtığı genellikle fazla geğirmeye, ağza ekşi sıvıların gelmesine, boğazda yanmaya, ağız kokusuna neden olur. Nadiren sinüzit, kısık ses, kusma, salya, uyurken boğulacak gibi olma gibi belirtiler de gösterebilir. Bu yüzden başka hastalıklarla karıştırılabilir. Hastalığın nedenleri genellikle kişinin günlük alışkanlıkları olur. Obezite, alkol ve sigara alışkanlığı, aşırı yağlı beslenme, fazla kahve tüketimi, bazı turunçgillerin fazla tüketilmesi, fazla baharatlı besinler, düzenli kullanılan bazı ilaçlar reflüye neden olabilir. Kimi durumlarda hamilelik de reflüye yol açabilir.

Tedavisi

Erken dönemde hastaların günlük yaşantılarındaki alışkanlıkların değiştirilmesi tedavi edici olur. Yatağın başının yükseltilmesi, bu mümkün değilse reflü yastıkları önerilir. Reflüye neden olabilecek besinlerden uzak durulur. Aynı şekilde sigara ve alkol tüketilmez. Fazla kilo sıkıntısı varsa bu sorunu çözmek tedavi edici olabilir. Hastalara yemekten sonraki bir saat yere eğilememeleri önerilir. Bunun yanında aşırı stres mideye ilişkin sorunları arttırabilir. Bu yüzden stresli ortamlardan uzaklaşmak faydalı olur. Yaşam şekline dair düzenlemeler hastalığı geriletmiyorsa ilaç tedavisi devreye girer. İlaç tedavisinin uzun sürmesi bölgede bakteri sayısını arttırabilir. Bu yüzden süreyi doktorun belirlediği zaman aralığında tutmak gerekir.

Mide Fıtığı Ameliyatı

Mide fıtığı (reflü) ameliyatı ilaç tedavisine yanıt vermeyen ya da uzun zaman tedavi edilmemiş ve hücrelerde birtakım değişiklikler oluşmuş hastalarda tercih edilir. Ameliyat genellikle laparoskopik yöntemle yapılır. Bu işlem genellikle karında küçük kesiler açılarak gerçekleştirilir. Bazı merkezlerde robotik olarak da uygulanabilir. İşlem görüntüleme cihazları sayesinde ekrandan izlenerek gerçekleştirilir. Hastanın hastanede uzun süre kalmasına gerek duyulmaz. İşlem sonrası fazla ağrı yaşanmaz. Hastalar sosyal hayatlarına kısa sürede dönebilir.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı görece daha yaygın sorunların arasında yer alır. Karın bölgesinin alt yan bağ dokuları zayıf olduğunda ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde bağırsak düğümlenmesine neden olarak ciddi sorunlara yol açabilir. Hafif fıtıklar herhangi bir belirti vermeyebilir. Böyle durumlarda ameliyat gerekmez, hasta düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gider. Daha büyük fıtıklarda şiddetli ağrılar gözlenir. Kasıkta şişlik oluşur ve şişlik fıtığın olduğu tarafa yatıldığında, ayakta, öksürüldüğünde, ıkınma durumunda artar. Şişlik arttıkça ağrı da şiddetlenir. Bu şikayetlere yanma hissi de eşlik edebilir. Yanma yaşayan hastalarda mide bulantısı, yüksek ateş, iştahsızlık da görülebilir. Kasık fıtığı kadınlarda erkeklerden daha az görülür. Bazı bebeklerde de ortaya çıkabilir. Karın kaslarının zayıf olması ve fazla zorlanması bu soruna yol açabilir. Aynı şekilde hızlı kilo verme, sürekli öksürük, ilerleyen yaş, ıkınma gibi durumlar kasık fıtığına yol açabilir. Fakat bu zorlamaların fıtığa neden olabilmesi için bölgenin normalden daha zayıf olması gerekir.

Tedavisi

Kasık fıtığı çok hafif düzeyde ise ameliyat ilk seçenek olmaz. Hasta bir süre gözlenir. Fakat yine de fıtık şüphesi oluştuysa doktora başvurmak gerekir. Tedavi edilmeyen fıtıklar daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı ameliyatlarında güncel ve yaygın yöntem kapalı kasık fıtığı ameliyatlarıdır. Ameliyatlar hastanın durumuna göre lokal, spinal, epidural ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Kasık bölgesine açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Çift taraflı fıtıklar için de kapalı ameliyat daha avantajlı olur. İşlem yaklaşık 20 dakikada tamamlanır. Hasta geceyi hastanede geçirmez. Ameliyatın olduğu günün akşamı evlerine dönebilir. Kısa bir istirahat süresinden sonra da sosyal hayatlarına ve işlerine devam eder. Sporcular, ameliyattan 2-3 hafta sonra antrenman yapmaya başlayabilir. Küçük kesiler açılması sayesinde ameliyattan kaynaklı komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı düşer. İyileşme süreci hızlanır ve daha konforlu hale gelir. Ameliyat izleri kalıcı veya fazla belirgin olmaz, kozmetik olarak daha iyi sonuçlar ortaya çıkar. Tekrarlamış fıtıklarda ikinci ameliyatın açık yapılması riskleri arttırır, ilk ameliyat açık yapıldıysa ikinci işlemin kapalı olması hasta için avantajlı ve güvenli olur. Aynı şekilde kapalı ameliyatlarda fıtığın tekrar ortaya çıkma olasılığı daha düşük olur.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Bebeklerde ortaya çıktığında fark edilmesi zor olur. Bebek öksürürken veya ağlarken şişlik fark edilebilir. Sıklıkla kadınlarda doğumdan sonra görülür. Göbek deliğinin çevresinde ortaya çıkar. Bölgede şişlik oluşur, şişlik genellikle ayaktayken ya da yatarken fark edilmez. Ağrı ve rahatsızlık hissi gibi şikâyetlere neden olur. Göbek fıtığı cerrahi işlemle tedavi edilir. Ameliyatlar açık veya kapalı yöntemle yapılabilse de kapalı ameliyat hasta için daha güvenilir ve avantajlı olur.

Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı

Kapalı göbek fıtığı ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilir. Karın bölgesinin yan kısmına üç küçük kesi açılır. Kesiler 1 santimden daha küçük şekilde olur. İşlem, bölgeye yerleştirilen bir kamera aracılığıyla ekrandan izlenerek gerçekleştirilir. Dışarı çıkmış dokular yerlerine yerleştirilir. Bölgeye yama yerleştirilerek kapatılır. İşlem yarım saat-bir saat arasında tamamlanır. İşlem sırasında çift yüzlü yama kullanılması daha avantajlı olur. Ameliyattan sonra hasta bir gece hastanede kalır. Aynı gün ayağa kalkabilir. Ardından taburcu olur ve iyileşme süreci evde devam eder. Hem büyük hem küçük çaplı fıtıklarda en güvenilir ve avantajlı yöntem kapalı ameliyatlardır. İşlemde kullanılan yama daha sağlam olur, hastalığın tekrar etme ihtimali düşer. Bölgede birden fazla fıtık varsa bunların fark edilmesi ve tedavi edilmesi daha kolay olur. İyileşme süreci daha hızlı ve konforlu ilerler. Kesi izleri kozmetik açıdan rahatsız edici olmaz. Zamanla belirginliğini kaybeder. Kesiler küçük olduğu için enfeksiyon riski çok düşük olur.

Ameliyat Yeri Fıtığı

Ameliyat geçiren kişilerde, kesi yerinin yakınında oluşan fıtıklar ameliyat yeri fıtığı adıyla anılır. Ameliyattan kısa süre sonra ya da daha geç ortaya çıkabilir. Bölgedeki bağlar zayıflar ve iç organlar dışarı doğru taşar. Ameliyat yeri fıtıkları, cerrahi işlem sırasında aletlerin ya da uygulanacak yöntemin yanlış seçilmesinden kaynaklanabilir. Bunun yanında hasta diyabet, kollajen doku hastalığı, kanser, anemi, kalp veya akciğer hastalıklarına sahipse ortaya çıkma riski artar. Aynı şekilde hastanın beslenme bozukluğu varsa veya yara iyileşmesini kötü etkileyen bir ilaç kullanılıyorsa ameliyatlardan sonra fıtık oluşabilir. Cerrahi işlemde açılan kesilere bağlı fıtıklar tedavi edilmediklerinde büyüyebilir. Bunların erken dönemde tedavi edilmesi daha avantajlı olur. Kesi yeri fıtıklarında dikiş ile kapatmadan ziyade yama yöntemi daha sık tercih edilir. Kullanılacak yamaların çift yüzlü olmasına da dikkat etmek gerekir.

Tedavisi

Ameliyat yeri fıtıklarının tedavisi açık veya kapalı ameliyatla gerçekleştirilebilir. Fakat güvenilirlik, komplikasyon riskinin az olması gibi sebeplerden ötürü kapalı ameliyatlar daha fazla önerilir.

Kapalı Ameliyat

Kapalı ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Süresi, fıtığın büyüklüğüne göre değişir. Bölgenin çevresine birkaç küçük kesi açılır. Kesilerin birinden görüntüleme cihazları yerleştirilir. İşlem, ekrandan izlenerek gerçekleştirilir. Diğer kesilerden işlem için gerekli aletler girer. Taşan dokular yerlerine yerleştirilir. Kapalı ameliyatlarda fıtıklar çift taraflı yamalarla kapatılır. Ameliyattan sonra hasta bir gece hastanede kalır. Sonraki gün herşey normalse taburcu edilir. İyileşme süreci diğer ameliyatlara göre hızlı ve konforlu olur. Kullanılan yamalar ve sağlıklı dokuların korunması sayesinde nüks ihtimali azalır.

Fıtık Ameliyatı Öncesi

Fıtık ameliyatı öncesi yapılan hazırlıklar fıtığın türüne göre farklılık gösterir. Hastalığın teşhisi genellikle muayene sırasında konulur. Fıtığın türüne göre işlemin seyrini belirlemek için bazı tetkikler uygulanır. Bazı ameliyatlardan önce hasta bir gece önceden hastaneye yatar. Son tetkikler gerçekleştirilir.

Tetkikler

Ameliyattan önce uygulanan tetkikler fıtığın türüne göre değişebilir. Yapılan tetkikler hastanın genel sağlık durumu, fıtığın boyutu ve sayısı hakkında bilgi verir. İşlemin seyrini planlamada yardımcı olur.

Kan Tahlili

Kan tahlili kol toplardamarından, parmak ucundan veya arterlerden kan örneği alınarak yapılan incelemedir. Genellikle örnek kan, enjektör yardımıyla alınır ve laboratuvarda analiz edilir. Tahlilin sonuçları birçok parametre göz önünde bulundurularak doktor tarafından değerlendirilir.

İdrar Tahlili

İdrar tahlili, idrar örneğinin laboratuar ortamında incelenip değerlendirildiği testtir. İdrarın görüntüsü, içeriği ve yoğunluğunun incelenmesiyle gerçekleştirilir. Öncelikli olarak böbrekler ve idrar yolları hakkında bilgi verse de başka birçok olgu hakkında da bilgi verir.

Anestezi Muayenesi

Fıtık ameliyatlarında sıklıkla genel anestezi uygulanır. Anestezi esnasında ve sonrasında oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla anestezi uzmanları, hastaları muayene eder. Genel sağlık durumu hakkında bilgiler alınır. Varsa sürekli kullanılan ilaçlar, süreğen hastalıklar, alerjiler, daha önce atlatılan hastalıklar ve ameliyatlar hakkında bilgi toplanır. Bunlar dışında bazı testler uygulanır ve hasta için en güvenli anestezi uygulanır. Hastanın zarar görmemesi için anestezi kontrolleri büyük önem taşır.

Fiziki Muayene

Fiziki muayene sorunun oluştuğu bölgenin doktor tarafından gözlemlenmesidir. Beş temelde uygulanır. Sorunun geliştiği bölge elle hissetme, gözleme, parmakla vurma, stetoskop ile inceleme şeklinde değerlendirilir. PRP tedavisinden önce de, uygulamanın yapılacağı alan fiziki muayeneden geçirilir. Bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda hastanın kas gücü, duyu durumu ve refleksleri kontrol edilir. Karın bölgesinde oluşan fıtıklarda dokunarak şişlikler tespit edilir.

MR

Manyetik rezonans görüntüleme(MR) doku ve organları görüntülemede kullanılan tekniklerden biridir. Manyetik alan ve radyo dalgalarını kullanır, bu yüzden hasta radyasyona maruz kalmaz. MR cihazı, güçlü bir mıknatıs gibidir. Hasta cihazın içine yerleştirilir ve vücudun bir bölümünün görüntüleri oluşturulur. Radyolog, görüntüleri bilgisayar kullanarak değerlendirir. Ardından hekime iletir. Hasta MR çekilirken herhangi bir ağrı, rahatsızlık hissetmez. Ön hazırlık yapmaz. MR, hemen hemen tüm fıtıkları görüntülemede önem taşır.

BT

Bilgisayarlı tomografi (BT), vücudun incelenecek bölgesine x ışınları verilerek, bilgisayar ile görüntüsünün oluşturulmasıdır. Ayrıntılı incelemeler için uygundur. Vücuda kontrast madde verilerek sağlıklı ve sağlıklı olmayan dokuların ayrıntılı incelenmesine olanak verir. Açık kalp ameliyatlarından önce de dokuların durumunu incelemek için sıkça kullanılır. Genellikle bel ve boyun fıtıklarında önem taşır.

Röntgen

Görüntüleme testlerinde biri olan röntgen vücuttaki iç yapıların X ışını kullanılarak görüntülenmesi esasına dayanır. Özellikle kemiklerin görüntüsünü elde etmede yararı olur. İşlem oldukça hızlı gerçekleştirilir. Acı veya ağrıya sebep olmaz. Fakat hasta az da olsa radyasyona maruz kalmış olur. Bu yüzden gerekmedikçe tercih edilmez.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Fıtık ameliyatından önce hasta düzenli kullandığı ilaçlar hakkında doktora bilgi vermelidir. Bazı ilaçların ameliyattan önce kullanılması tehlikeli durumlar meydana getirir. Bu yüzden doktor kontrolünde bırakılmaları gerekir. İlaçların birçoğu bir hafta önceden bıraktırılır, bazı ilaçların ise daha önceden bırakılması gerekir. Ameliyattan sonra da yine doktor kontrolünde tekrar başlanabilir. Bu ilaçlar ameliyat esnasında kanama riski oluşturarak hayati tehlikeye yol açabilir, başka ilaçlarla etkileşime girebilir.

Kan Sulandırıcı İlaçlar

Hastanın başka rahatsızlıklar için kullandığı ilaçlar varsa doktora mutlaka bildirmelidir. Basit ağrı kesiciler veya bilindik ilaçlar atlanmamalıdır. Kullanılan ilaçlardan kan sulandırıcı etkisi olanlar işlem öncesinde doktor kontrolünde bıraktırılır. Çünkü kan sulandırıcı ilaçların etkisiyle işlem sırasında kanama oluşabilir. Böyle ilaçlara örnek olarak aspirin, E vitamini, bazı tansiyon ilaçları verilebilir. İlaçların sürekli kullanılması gerekiyorsa ameliyattan sonra, doktor kontrolünde başlanabilir.

Antibiyotikler

İşlem öncesinde antibiyotik kullanılıyorsa bir süre önce doktor kontrolünde bırakılır. Antibiyotikler işlem sırasında anestezi ilaçlarıyla etkileşebilir. Bu da istenmeyen durumlara yol açabilir.

Diğer İlaçlar

Sayılan ilaçların dışında steroidler, idrar söktürücüler ve sakinleştiriciler de işlem öncesinde bırakılmalıdır. Steroidler, hormon salgılamakla görevli bir bezi baskılar. Bu durumda anestezi ve ameliyat stresiyle baş etmek güçleşebilir. İdrar söktürücüler, potasyum ve sıvı kaybedilmesine yol açar. Bu da işlem esnasında hastayı tehlikeye sokabilir. Sakinleştirici ilaçlar kan basıncını düşürür. Böyle bir durumda da hasta şoka girebilir. Sürekli kullanılan ağrı kesiciler varsa bunların da belirlenen tarihte bırakılması gerekir. Bu yüzden kullanılan tüm ilaçların doktora bildirilmesi ve gerekenlerinin bırakılması gerekir.

Genel Sağlık Durumunun İncelenmesi

Ameliyattan önce hasta doktora daha önce geçirdiği hastalıklar varsa ameliyatlar, hala süren hastalıklar ve aldığı tedaviler hakkında bilgi vermelidir. Bu bilgiler ameliyatta doğabilecek risklerin önlenmesi için büyük önem taşır. İşlemden önce yapılan tetkiklere ve muayenelere bakılarak genel sağlık durumu incelenir. Risk oluşturabilecek durumların varlığı araştırılır.

Hasta ile Mutabakat ve Bilgilendirme

Hastalığın ve hastanın durumuna göre en uygun tedavi süreci şekillendirilir ve ameliyat planlanır. Hasta işlemin genel seyri, oluşabilecek riskler, yan etkiler ve ameliyattan sonra onu nelerin beklediği hakkında bilgilendirilir. Hasta ve hekim ameliyat ve tedavi sürecinde ortaklaşır. Aydınlatılmış onam formu hasta tarafından okunur ve imzalanır.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketilmesi

Hasta sigara ve alkol tüketiyorsa ameliyattan bir süre önce bırakması gerekir. Sigara ve alkol ameliyat sırasında ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Sonrasında da yara iyileşmesini kötü etkiler.

Yeme-İçmenin Kesilmesi

Hastanın ameliyat sırasında midesinin boş olmaması hayati tehlike oluşturur. Anestezi uygulanmışken midede olan besinler ve mide asidi nefes borusuna kaçabilir. Bu yüzden işlemden önceki gece yarısından itibaren yeme içme kesilmelidir. Ameliyat sabah değil öğleden sonra yapılacaksa sabah sıvı alınabilir, doktorun belirttiği ölçüde besin alınabilir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ameliyattan bir süre önce yeme ve içme kesilir. Bunun dışına çıkmak hayati tehlike oluşturur.

Ameliyata Hazırlık ve Hastaneye Yatış

Hasta belirtilen tarihte hastaneye yatış yapar. Genellikle ameliyatın yapılacağı günün sabahı tetkikler tamamlanır. Kalp veya akciğer hastalığı olanların tetkikleri birkaç gün önceden başlayabilir. Gerekli hemşirelik bakımı planlanır. Aynı gün hastaya kol bandı takılır. Bu bandın hastaneden çıkana kadar takılması önem taşır. Ameliyat zamanı yaklaştığında hastaya damar yolu açılır. Uygulanacak testler için gerekli kan örnekleri alınır. Gerekli tetkikler tamamlandıktan sonra anestezi uzmanı hasta ile görüşür. Muayenesini tamamlar. Hasta lens, protez, takma diş gibi materyaller kullanıyorsa bunları ameliyattan önce çıkarması gerekir. Aynı şekilde oje sürülmemeli veya herhangi bir takı takılmamalıdır. Hastanın rahat ve temiz kıyafetler getirmesi faydalı olur.

Fıtık Ameliyatı Sonrası

Fıtığın çeşidine göre ameliyatlar da farklılık gösterir. Çeşitli fıtıkların birden fazla tedavi yöntemi olabilir. Bu yüzden ameliyattan sonraki süreç de değişir. Genel olarak kapalı ameliyatlardan sonraki süreçte hastanede uzun süre kalmaya gerek duyulmaz. İyileşme süreci daha hızlı ve konforlu olur.

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Fıtık ameliyatlarından sonra bazı yan etkiler ve komplikasyonlar yaşanabilir. Bunlardan bazıları geçici ve hafif olur. Bazıları ise ciddi olsa da alınan önlemler sayesinde nadir görülür.

Enfeksiyon

İşlemde açılan kesi ve çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bunlar taburcu olduktan sonra işlem gören bölgeye gerekli özen gösterilmediğinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyonu önleme amacıyla işlem sonrasında antibiyotik kullanılır. Bununla birlikte yara yerinin hijyenine özen göstermek ve bölgeyi korumak gerekir. Kapalı ameliyatlarda enfeksiyon riski çok düşük olur.

Anestezi Komplikasyonları

Genel anestezi, solunum işlemi esnasında değiştirir. Kişi kendi başına değil cihaza bağlı solunum gerçekleştirir. İşlem sonrasında uyanma işlemi de kişinin solunumunu normale döndürmeyi içerir. Genel anestezi sonrası ses kısılması, boğaz ağrısı, bulantı ve kusma, nabızda değişiklik gibi durumlara çok sık rastlanır. Bunlar işlemi takip eden günlerde geçer. Boyunda ve sırtta ağrı ihtimali az da olsa vardır. Dudak, dil, diş ve boğazın zarar görmesi, alerjik reaksiyon, sinir hasarı, anestezi altındayken çevrenin farkına varabilme gibi durumlar da nadiren gerçekleşir. Yine çok düşük ihtimalle kalp krizi, ses tellerinde, soluk borusunda ve omurlarda hasar da görülebilir. Bu risklerin önlenmesi adına işlem öncesinde bir dizi tetkik ve kontrol gerçekleştirilir. Bu önlemler sayesinde risk oranları ciddi biçimde düşer.

Ağrı

Kapalı ameliyatlardan sonra ağrı şikâyeti çok fazla yaşanmaz. Kesi boyutu büyüdükçe ağı ihtimali artar. Taburcu olurken hastaya gerekli ağrı kesiciler verilir. Bu durum kısa sürer. Bel fıtığı ameliyatı gerçekleştirildiyse ilk günlerde ağrı hissedilmesi normal karşılanır.

His Kaybı

Karın bölgesindeki fıtıkların ameliyatından sonra işlem gören bölgede his kaybı yaşanabilir. Bu durum bölgedeki sinirlerin ameliyat sırasında zarar görmesiyle oluşur. İlk altı ay içinde his kaybı büyük oranda aşılır fakat bazı durumlarda küçük bir bölgede kalıcı olur.

Şişlik

Ameliyattan sonraki erken dönemde kesi yerinde şişlik olması beklenen bir durumdur. Bu sorun zamanla geçer. Uzun süre geçmeyen bir şişlik varsa doktora başvurmak gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fıtık ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar hastaya taburcu olurken söylenir. Bazı durumlarda hastaya yazılı olarak verilir. Bunların dışına çıkmak iyileşme sürecini yavaşlatır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Aşağıda yazanların dışında hastaya ve ameliyata göre başka hususlara dikkat etmek de gerekebilir. Hastaya kendi doktorunun belirttikleri esas alınır.

İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrasında doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bunlar genellikle ağrı kesiciler ve antibiyotiklerdir. Gerekli durumlarda başka ilaçlar da verilebilir. Bu ilaçlar doktorun belirttiği süre boyunca, düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ayağa Kalkma

Karın bölgesi Fıtıklarına dair bir ameliyat gerçekleştiyse genellikle il saatlerde hasta ayağa kalkmaz. Aynı günün akşamı hemşire kontrolünde yürütülür. Bel fıtığı ameliyatından sonra ise ameliyat açık yapıldıysa 8 saat sonra yürütülür.

Pansuman

Fıtık ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirildiyse ilk 2 gün pansuman ile yara kapatılır. Ardından pansuman çıkarılabilir. Alınabilecek dikiş varsa bir hafta sonra onları aldırmak gerekir.

Beslenme

Ameliyattan çıktıktan sonra 4 saat boyunca hasta herhangi bir şey yiyip içmez. Bu süreden sonra su ve sıvı gıdalar alır. Ameliyat gününün akşamı normal beslenme şekline dönebilir. İyileşme sürecinin hızlanması için sağlıklı beslenmek faydalı olur. Özellikle karın bölgesi ameliyatlarından sonra kabızlığa neden olacak şekilde beslenmemek gerekir.

Doktor Kontrolü

Hasta taburcu olurken ilk kontrol için randevu bilgileri de verilir. Doktor kontrollerinin düzenli takip edilmesi önem taşır. Ameliyatın ve fıtığın türüne göre kontrol planı değişebilir. Karın bölgesi fıtıklarında erken dönem kontrollerinden sonra üçüncü, altıncı ve on ikinci aylarda doktor kontrolü gerçekleşir.

Duş Alma

Ameliyat bölgesinde pansuman varken bölgeye su değmemesi gerekir. Bu durum enfeksiyon riskini artırabilir. Pansuman çıkarıldıktan sonra bölge korunmadan duş alınabilir.

Cinsel İlişki

Ameliyatlardan sonra bir süre cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş hastaların en az iki hafta cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. Kapalı yapılan karın bölgesi fıtık ameliyatlarından sonra ise 7-10 gün beklemek gerekir. Bu süre zarfında hasta kendini iyi hissetmiyorsa süre uzatılır.

Ağırlık Kaldırma

Fıtık ameliyatlarından sonra doktor uygun görene kadar ağır kaldırmamak gerekir. Ağır kaldırmak bölgede çeşitli komplikasyonlara yol açabilir ve iyileşmeyi yavaşlatabilir.

Araç Kullanma

Ameliyatlardan sonra en az üç gün araç kullanmamak gerekir. Bu süre bazı ameliyatlarda artabilir. Aynı şekilde hastaların motosiklet ve bisiklet kullanmaktan, ata binmekten de kaçınması gerekir.

Sık Sorulan Sorular?

Ameliyattan Sonra Denize, Havuza Girebilir miyim?

Ameliyattan sonraki süreçte bölgede enfeksiyon oluşmaması için hastanın çaba sarf etmesi gerekir. Deniz, havuz ve kaplıca gibi ortamlardan bir süre uzak durmak enfeksiyon riskini azaltmak için önem taşır.

İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Karın bölgesi fıtıkları için yapılan ameliyatlardan sonra hafif, masa başı işlere 1-2 hafta içinde dönülebilir. Bedensel aktivite gerektiren ağır işlere bir ay sonra dönülür. Bel ve boyun fıtığı için ise uygulanan tekniğe ve hastanın durumuna göre süre değişebilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatın Sonra Testis Ağrısı Normal mi?

Kasık fıtığı ameliyat ile onarıldıktan sonra çok nadir olarak testiste ağrı, kızarıklık ve şişme görülebilir. Böyle bir durum yaşanıyorsa doktora başvurmak gerekir.

Fıtık Ameliyatlarını SGK Karşılar mı?

Fıtık çeşidi ne olursa olsun gerekli tedavileri SGK karşılar. Devlet hastanelerinde tedaviler ücretsiz gerçekleştirilebilir. Özel hastanelerde ise ek ödemeler gerekebilir.

En İyi Doktor Diye Bir Şey Var mı?

En iyi doktor tanımı yapmak güç olsa da deneyimli doktor hasta için avantaj oluşturur. Doktor seçerken hastalar deneyimlerine güvendiği, rahat iletişim kurabildiği doktorları tercih ederse süreçleri daha kolay atlatır.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Fıtık eğer karın bölgesindeyse ameliyatlar ortalama 1 saat sürer. Bazı tekniklerde bu süre 20 dakikaya kadar düşebilir. Bel ve boyun fıtıkları ise duruma göre daha uzun sürebilir.

Fıtık Ameliyatından Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Bir haftalık perhis yeterli olur göbek fıtığı ameliyatları sonrasında.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Laparoskopik yapılmışsa ağrı hemen hemen hiç ağrı olmaz açık yapılmış hastalarda ağrı 2 veya 3 gün kadar sürebilir. Ağrılar zamanla azalarak tamamen ortadan kalkar.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşilir?

Hasta ameliyat olduğu gün ya da ameliyattan bir gün sonra taburcu olur ve taburcu olduktan sonra yara yeri de 3 günde tamamen iyileşmiş olur.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Cinsel ilişkiye ameliyattan bir hafta sonra girilebilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatına Kaç Gün Rapor Verilir?

Göbek fıtığı ameliyatında 1 haftalık süre yeterli olur.

Fıtık Ameliyatında Kaç Gün Hastanede Yatılır?

Hasta aynı gün içerisinde ya da bir gün sonra taburcu olabilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Zor Mu?

Hayır göbek fıtığı ameliyatı zor değil.

Fıtık Ameliyatına Kaç Gün Rapor Verilir?

1 hafta rapor verilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Tekrarlar Mı?

Ameliyattan sonra kullandığımız tetkikler ve yöntemler ameliyattan sonra yama önemlidir. Meş dediğimiz yamalar kullanılmakta bu yara yeri ve karın duvarını daha da sağlamlaştırır. Ancak tüm bu malzemelere ve tekniklere rağmen göbek fıtığı ameliyatlarının tekrarlanma ihtimalleri vardır. Yama kullanılmayan hastalarda bu daha fazladır.

Su Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

20 dakika sürede biten bir ameliyattır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Banyo (Duş) Alınır?

Ameliyattan sonra ki gün hasta banyosunu yapabilir.

Fıtık Ameliyatını Kim yapar Hangi Bölüme Gidilir?

Fıtığın geliştiği bölge gidilecek bölümü değiştirir. Bel fıtıklarında, omuriliğe yakınlık söz konusu olduğundan dolayı beyin ve sinir cerrahisine; vücudun diğer bölgelerindeki fıtıklar için ise genel cerrahiye gidilmesi gerekir. Esasen doğrudan bu bölümlere değil de dahiliyeye gidilmesi yeterlidir. Dahiliye bölümünden gerekli yere sevk işlemi yapılacaktır. Operasyonu da gidilen bölümdeki cerrahlar gerçekleştirir. Bazen beyin cerrahisi bölümünden bazen de genel cerrahiden destek alınır.

Fıtık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fıtık ameliyatlarının yapılması için açık ve kapalı ameliyat tekniklerinden yararlanılır. Operasyon sırasında ve sonrasında ciddi avantajlar sağlamasından dolayı genelde kapalı ameliyat tekniği kullanılır.

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur.
  • Uygun noktalardan dört – altı arası delik açılır ve cihazlar fıtık bölgesine gönderilir.
  • Fıtık çıkış noktası kapatılarak operasyon tamamlanır.
  • Tüm operasyon durumuna göre otuz dakika ile bir saat arasında sürer.

Açık ameliyat tekniğinde ise fıtığa ulaşması en kolay olan noktadan büyük bir kesi yapılarak işlem gerçekleştirilir.

Fıtık Ameliyatı Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kasık fıtığı gelişen kişilere hızlıca ameliyat gerçekleştirilmezse kısırlık riski bulunur. Bu risk, yumurtalıklara veya üremede etkin yollara yaklaştıkça risk artar. Kasık fıtığı ameliyatının kısırlık oluşturması gibi bir risk bulunmaz. Kısırlığı ortaya çıkarmaktan ziyade fıtığı tedavi ederek kısırlık riskini ortadan kaldırmak üzerine uygulanmaktadır.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İyileşilir?

Fıtık ameliyatlarından sonra içerden dikiş atıldığı için hareketlenmede çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Hasta operasyondan sonra bir gün hastanede yatırılır. Ayakta taburcu olur ve evine istirahate gider. Fıtığın geliştiği bölgeye göre birkaç gün içerisinde tamamen kendine gelir. Sanıldığının aksine sürekli yatılması gerekmez. Kasık fıtığı olmadığı müddetçe uzun süreler ayakta durulabilir. Operasyonun ve fıtığın tüm olumsuz etkileri yaklaşık bir ay içerisinde tamamen kaybolur ve hasta normal yaşamına döner.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Yatılır?

Fıtık ameliyatı sırasında ya da sonrasında komplikasyon gelişmediği müddetçe standart yatış süresi bir gündür. Hastalar ilk gün gözlem altında tutulurlar. İkinci gün yapılan kontrollerde beklenen ve beklenmeyen komplikasyonlar hakkında tespit yapılamazsa hasta taburcu edilir ve evinde istirahate gönderilir. Çok nadiren birkaç günlük yatış söz konusudur.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Fıtık ameliyatları oldukça sık uygulanır. Operasyonu yapan doktor ve ekip, hastane koşulları, kullanılan malzemelerin kalitesi ve döviz kuru gibi unsurlar fiyatları etkiler. Ayrıca hastanın sigortasının olup olmaması da fiyatlar üzerinde ciddi etki oluşturmaktadır. Devlet hastanesindeki fıtık ameliyatı fiyatı ile özel hastanedeki fiyat aynı değildir. Doğru ve kesin bir fiyat almak için mutlaka muayene olunmalıdır.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Rapor Alınır?

Fıtık ameliyatından sonra hasta üç gün içerisinde ayağa kalkar. Ancak iyileşmenin çok daha hızlı ve kaliteli olması için ilk hafta işine gitmemesi, istirahat etmesi tavsiye edilir. Eğer ekstrem bir durum yoksa bir hafta rapor verilir. Gerektiği durumlarda da rapor uzatılabilir. İlk haftanın sonunda hasta masa başı ve hafif işlerine; ikinci ayın sonundan itibaren de ağır işlerine dönebilir.

Fıtık Ameliyatından Kaç Gün Sonra Cinsel İlişkiye Girilir?

Fıtık ameliyatından hemen sonra ayağa kalkılıp kişisel ihtiyaçlar görülebilir ancak cinsel ilişki gibi oldukça yüksek fiziki kondisyon isteyen bir eyleme geçilmesi tavsiye edilmez. Özellikle kasık ve bel fıtıklarında vücudun en azından bir ay boyunca fazla zorlanmaması faydalı olacaktır. Bu sebepten ötürü de en az bir ay cinsel ilişkiye girilmemelidir. Sonrasında ise oldukça dikkatli olunmalıdır.

Fıtık Ameliyatı Neden Yapılır?

Fıtık ameliyatlarının yapılmasının iki sebebi vardır. Birincisi ameliyat edilmeyen fıtıkların sinir üzerinde ciddi baskılar oluşturarak sinirleri tahrip etmesi ve bu tahribin adale hareketlerini kısıtlaması; ikincisi ise hastanın hayat konforunun yerle yeksan olmasıdır. Uzun süre tedavi edilmeyen fıtıklar hastanın hareket kabiliyetini o kadar sınırlar ki hasta yataktan çıkamaz hale gelir. Fıtık ameliyatları fıtıkların ortadan kaldırılması için kesin çözümdür.

DMCA.com Protection Status