El Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

El Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
El Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Eller kavrama işlevinde özelleşen, vücudun iki yanında birer tane bulunan organlardır. El bileklerinden başlar ve parmak uçlarına kadar devam eder. Kas, kemik ve eklemlerden oluşur.

Eli el bileği, el tarağı ve parmak kemikleri olarak 3’e ayırmak mümkündür. El tarağında 5 uzun kemik birleşir. El tarağının bittiği yerde de parmak kemikleri başlar. El ile el bileği 27 kemik içerir. Bunların birçoğu uzun kemiklerdir. Bu kemikler birbirlerine bağlı yapıdadır. Bilek eklemi, bölgedeki karmaşık eklemlerdendir. Parmakta bulunan eklemlerden başparmak eklemi diğer parmak eklemlerinden farklıdır. Eldeki eklemler sayesinde bilek hareketleri, her parmağın ayrı ayrı hareket edişi mümkün olur. El parmaklarında bulunan eklemler istemli hareket ettirilebilir. Bu her parmak için geçerlidir. Eldeki hareketlerin tümü kaslarla meydana getirilir. Elde iki tip kas bulunur, bunlar ekstrinsik kaslar ve intrinsik kaslardır. Ekstrinsik kaslar ön koldan ele uzanır. İntrinstik kaslar daha geniş alana yayılır.

Eldeki kemiklerin sabitliği merkezi bir üniteye bağlılıklarından ve çevikliklerinden gelir. Sabit ve uzun kemiklerden oluşan eklemler başparmak, işaret parmağı ve yüzük parmağı çevresindedir.

Elin genel sağlıksal durumu kimi hastalıkların belirtilerini taşır. Parkinson , akciğer hastalıkları, siroz gibi hastalıklar ellerde belirti verir. Bunun yanında elin perdeli oluşu, yapışık parmak veya fazla parmak gibi hastalıklar da el bölgesinde görülür. Bunlar doğuştan gelen durumlardır.

DMCA.com Protection Status