Eklem Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Eklem Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Eklem Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Eklemler, vücudun sabit parçaları arasındaki hareket geçişlerini sağlayan yapılardır. Bu yapıların sağlıklı olması kişinin sosyal yaşamını doğrudan etkiler. İdeal insan vücudunda eklem hastalıklarının ortaya çıkması (eğer sebep genetik faktörler değil ise) uzun süreler alır. Kişinin yaşam tarzı, eklem hastalıklarının ortaya çıkmasını etkileyen en önemli çevresel faktörlerin oluşmasını veya engellenmesini sağlar. Eklem hareketlerinin ortaya çıkışı aşırı hareketsizliğe bağlı olabileceği gibi aşırı hareketliliğe de bağlı olabilir.

Eklem hastalıklarını ortaya çıkaran faktörleri sadece çevresel faktörler oluşturmaz. Virüslere ve bakterilere bağlı olarak eklem hastalıklarının vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkması ve gelişim göstermesi söz konusudur. Ayrıca genetik miras yoluyla da eklem hastalıkları ortaya çıkabilir. Her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın bu hastalıkların profesyonel yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gerekir.

Halk arasında en çok bilinen eklem hastalığı romatizmadır. Yaşla birlikte görülme sıklığı artsa da genetik yollarla da geçiş sağlayabildiğinden dolayı her yaşta gözlemlenir. Genelde kol, kalça, bacak gibi eklem bölgelerinde gözlemlenir. Tedavi yöntemi olarak ilaçlı müdahale veya fizik tedavi kullanılabilir. Genel olarak eklem hastalıkları çevresel ve genetik faktörlere gelişir. Gelişim sebebi hastalığın tedavisi üzerinde doğrudan etki oluşturmaz. Genelde eklem hastalıklarında ilaçlı tedavi ile beraber yürütülen fiziksel tedavi tercih edilir.

Genel olarak eklem hastalıklarının varlığı, eklem fonksiyonlarının yeterliliği ve yetersizliği üzerinden saptanır. Sabit kemik pozisyonları arasında iletişimi sağlayarak hareketi gerçekleştiren eklem yapılarının içerisinde bulunan sıvının yetersizliği; sinir köklerinin etkilenmesi ve iltihaplanması gibi durumlar hastalıkların varlığına dair deliller olarak kabul edilebilir. Eklem hastalıklarının verdiği en belirgin tepki ağrı olarak sayılabilir. Ağrının yoğunluğu, hangi faaliyetlerde arttığı ve azaldığı, hangi ilaçlarla tedavi edilebildiği eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli donelerdir.

DMCA.com Protection Status