Doğum Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Doğum Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Doğum Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Doğum, bir bebeğin anne karnında 9 ay 10 günlük süreyi tamamladıktan ve geliştikten sonra, annenin rahminden doğum kanallarına girmesi ve dünyaya gelmesi olarak adlandırılır. Doğum ile bebekler normal şekilde ya da sezaryen ile dünyaya gelir. Sağlıklı bir doğum yapmak için anne adayının hamileliği boyunca çok dikkat etmesi ve bebeğinin aylık kontrollerini yaptırması önemlidir.

Bazı anneler normal doğum yapmak isterken bazı anneler de prenses doğum adı verilen sezaryen doğumu tercih ederler. Bir bebeğin sağlıklı olarak dünya gelebilmesi için doğum kanallarına girerek vajinadan, yani normal doğumla dünyaya gelmesi gerekir. Normal doğum, bebeğin vücudundaki kan dolaşımını hareketlendirir ve bebeğin sağlıklı şekilde gözlerini açmasını sağlar. Sezaryen doğum ise gerekli durumlarda başvurulabilecek bir yöntemdir. Anne normal doğumda sıkıntı yaşıyorsa, normal doğum bebek için zararlıysa, bebeğin başı annenin pelvis kemiğinden büyükse ve bunlar gibi başka olumsuz durumlar yaşanıyorsa, bebeğin sezaryen ile dünyaya gelmesi sağlanır. Bunun amacı annenin ve bebeğin sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Normal doğum anında doğum sancısı adı verilen ağrılar çekilir ve doğumun bitmesi ile birlikte bu acılar da son bulunur. Sezaryen doğum ise belden yapılan bir iğne ile belden aşağısının uyuşmasını sağlar ve bebeğin ameliyat ile ağrısız bir şekilde alınması anlamına gelir. Anne ve bebek sağlığı için hangi doğum yöntemini kullanacağınıza doktorunuz ile birlikte karar vermeniz gerekir. Bunu yapabilmek için de bebeğin gelişimini aylık olarak takip etmeli ve her ay mutlaka kontrollerinize gitmelisiniz.

DMCA.com Protection Status