Diz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

AmeliyatlarTedavilerHastalıklar
Diz Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Diz, vücudumuzun ön kısmında bulunan, kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bir köprü görevi yapan ekleme verilen isimdir. Menteşe şeklinde olan dizler, kaslar ve dokulardan oluşur. Bu dokuların korunmasını sağlayan diz kapağı ise diz bölgesinde bulunur. Bacakların hareket etmesini, bükülmesini ve gerilmesini sağlayan dizler, deri altından kolaylıkla hissedilebilir. Diz bölgesinde bulunan diz kapağı ise sinirleri bağlar ve destek dokular ile kaplıdır. Oynak bir yapıda olan diz kapağı, dışarıdan gelecek olan darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Diz kemiğinin altında bulunan sinir demeti, pek çok sinirsel hastalığın teşhis edilmesinde kullanılır. Diz bölgesinde meydana gelen başlıca hastalıklar eklem romatizması yani iltihaplı romatizma, kireçlenme ve diz kayması olarak adlandırılmaktadır. Diz bölgesinde bulunan menüsküs adı verilen yapıda hasar meydana gelmesi sonucunda ise menüsküs adı verilen hastalık da görülmektedir.

Dizler hareket etme organlarından olduğu ve eklemlerin içinde büyük bir öneme sahip olduğu için hastalık durumunda mutlaka erken müdahale edilmesi gereken bölgelerdir. Özellikle iltihaplı romatizma yaşanması, hayat kalitesini oldukça düşürür ve dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Bu nedenle diz sağlığına dikkat etmek, dizleri gereğinden fazla hareket ettirmemek ve herhangi bir ağrı durumunda hemen bir doktora görünmek gerekir.

İlgili Bölüm