Diş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Diş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Diş Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Doğduğumuz andan beri bizimle olmayan ve sonradan gelişen dişler, ağız boşluğundaki üst ve alt çene kemiklerine bağlantılı olarak bulunan bölgemizdir. Sindirimin başladığı yer olarak bilinen dişler, besinlerin parçalanmasını sağlar. Elmastan sonra en sert madde olarak bilinen dişlerin birkaç maddeden meydana geldiği bilinmektedir. Dişlerin dış kısmında mine adı verilen, dişe parlaklığını ve sertliğini veren madde bulunur. Bu madde, doğada elmastan sonra gelen en sert maddedir. Mine dışında dentin ve sement adı verilen iki tabaka daha bulunur. Dişin en iç kısmında ise yumuşak dokuya sahip olan pulpa adı verilen tabaka bulunur.

Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan dişler çocukluk çağında süt dişleri olarak çıkmaya başlar. 20 yaşına kadar zamanla tamamlanan dişler en son 20’lik diş adı verilen dişlerin çıkması ile tamamlanmış olur. Yetişkin olmayan insanların ağzında 28 diş olurken yetişkin bir insanda 32 adet diş bulunması gerekir. Çocuklarda bulunan süt dişleri 6 yaşına kadar çıkar. 6 yaşından sonra bu dişler dökülür ve yerini asıl dişlere bırakır. Süt dişler döküldükten sonra asıl dişlerin tamamen çıkması ise 6 ya da 7 yıl sürebilir.

Dişler, vücudun en sert organlarından biri olsa da onların da bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle gün içinde tüketilen besinlerde bulunan asitler, dişlerin çürümesine ve onların işlevini yitirmesine neden olur. Dişlerin tam olarak görevlerini yerine getirmesi, ağız kokusu, sindirim sorunları ve ağrı gibi durumlar yaşatmaması için düzenli olarak fırçalanması gerekir. Diş sağlığının korunmasının en önemli yolu yemeklerden sonra ve yatarken dişlerin fırçalanmasıdır. Bununla birlikte günlük alınması gereken kalsiyum ve diğer minerallerin alınması da diş sağlığının korunması üzerinde etkilidir.

DMCA.com Protection Status