Dil Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Dil Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Dil Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Dil ağzın içinde boğazın tabanına yapışık bir organdır. Alt yüzeyinde ağza, bir zar ile bağlanır. Dış kısmı kastan oluşan dil, hareket edebilen bir yapıya sahiptir. Ağız tabanında büyük bir yer kaplar. Dilin üzerinde ve ağzın farklı noktalarında papilla adı verilen kabarcıklar yer alır. Papilla tat almayı sağlayan kabarcık yapıdır. Dil açık pembe tonlarında, ıslak, temiz görünümlüdür.

Dilin kökünden ucuna kadarki kısma dil gövdesi yani corpus lingua denir. Dil bademciğini içeren taban kısmına dil kökü yani radix lingua denir. Dil papillerini taşıyan bölüm dil sırtıdır. Dilin yan kenarlarına margo lingua, ucuna ise apex lingua denir. Dilin yüzeyindeki tüyümsü dokuyu papilla adı verilen tat alma kabarcıkları oluşturur. Dilin alt yüzeyinde düzensiz dağılımlar gösteren yapılar da lenf dokularıdır.

Dil, konuşma gerçekleşirken seslerin kelimeleri oluşturmasına rol oynar. Tat alma işlevini yerine getirir. Dilin farklı bölgeleri farklı tatları algılamada özelleşmiştir. Tat alma duyusu ağzın başka bölgelerinde de mevcuttur. Dil aynı zamanda, ağza alınan besinleri çiğnemede ve küçültmede yardımcı rol oynar ve çiğnenen besinleri boğaza aktarır.

DMCA.com Protection Status