Deri Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Deri Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Deri Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Deri, cilt olarak da ifade edilebilir. İnsanların ve hayvanların dış yüzeyini örten deri, yaşamın sürdürülmesi için hayati öneme sahiptir. Deri, vücudun dış kısmını kaplayan, altındaki organları koruyan ve doku adı verilen tabaklardan oluşan örtü sistemine verilen isimdir. Derinin en önemli görevi vücuttaki suyu tutmaktır. İnsanlar ya da hayvanlar diğer duyu organları olmadan hayatlarını sürdürebilir ancak deri olmadan bir canlının yaşamasını sürdürmesi mümkün değildir. Çünkü deri olmadan, vücuttaki suyun tutulması imkansızdır.

Derinin suyun tutulmasının dışında görevleri de bulunur. Vücudu dışarıdan gelen zararlı bakterilere ve mikroorganizmalara karşı korur, hassas olan doku yapılarını dış etkenlerden korur, terleme ile vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlarken aynı zamanda vücut ısısının dengelenmesini sağlar ve boşaltımı destekler, oksijen ve karbondioksit alışverişine yardım eder, yapısında yer alan duyu reseptörleri sayesinde sıcaklık, sertlik, yumuşaklık gibi uyarıların alınmasını sağlar.

Deri üzerinde pek çok hastalık meydana gelebilir. Bunlar sedef hastalığı, mantar, kaşıntı, çatlak, akne, nasır gibi hastalıklardır. Deri yüzeyinde meydana gelen lekeler ve benler de ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklardan korunmak ve mevcut olan hastalıklara erken müdahale etmek için deri yüzeyinde görülen anormal durumlarda mutlaka bir dermatolog ile görüşülmesi gerekir.

DMCA.com Protection Status