Damak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Damak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Damak Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Damak ağız içindeki üst bölümdür. Damak kemiği üst çene kemiği ile pterigoid çıkıntı arasında, burun boşluklarının arkasında konumlanır. İki yatay tabakanın birleşiminden doğmuştur. Ağzın içindeki üst kısım ile burun arasındaki boşlukları kapatır.

Damağın ön ve dişlere yakın kısmı sert bir yapıya sahiptir. Diş kökleri bu kısımda yer aldığından sertlik oluşması doğaldır. Damağın arka kısmı daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Ağzın üst kısmını oluşturan üst çene ve damak kemiğinin üstü dokular ve mukoza zarıyla örtülüdür. Damağın devamında yutak ve ağzı ayıran bir bölüm bulunur. Bu bölüm de yumuşak dokulardan oluşu ve gerektiğinde kapanır.

Damak bölgesindeki doku ağza çok baharatlı, sıcak veya soğuk yiyecekler alındığında zarar görebilir. Ağzın çeşitli bölgelerinde oluşan ve aft olarak adlandırılan yaralar damakta da görülebilir. Aft oluşumunda iltihap durumu etkilidir. Boğaz enfeksiyonu gibi durumlar damakta ağrı ve acıya yol açabilir. Damakta ve tüm ağız bölgesinde kanser oluşması da mümkündür. Doğuştan gelen ve en sık karşılaşılan damak sıkıntılarından biri yarık damak sorunudur. Yarık dudakla doğan çocukların çoğunda dudakla birlikte damak da yarık vaziyettedir. Dudak için yarık olması sadece estetik kaygı oluştururken damağın yarık olması nefes alış verişlerde zorluk yaşamaya sebep olur. Bu durumun erken yaşlarda tedavi edilmesi önerilir.

DMCA.com Protection Status