Çene Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Çene Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları
Çene Ameliyatları, Tedavileri ve Hastalıkları

Çene, çene eklemi ve kemiklerinden oluşan donanımın genel adıdır. Üst çene doğrudan kafatasına bağlıdır, alt çene de çene eklemi vasıtasıyla kafatasına bağlanır. Çene eklemi kulağın önünde yer alır. Burada bağlantılı kemikleri hareket esnasında koruyan disk bulunur. Disk kıkırdak yapıda bir dokudur. Çene eklemi aşağı yukarı, sağa sola ve ileri geri hareket edebilecek kabiliyete sahiptir. Böyle bir hareket kabiliyeti yalnızca çene ekleminde bulunur.

Çene, dişlerle ve çiğneme kaslarıyla ilintili yapıdadır. Bu sistemler birbirine yakından bağlı olduklarından etkileşim halindedirler. Çene karmaşık bir yapıya sahip ve çok fonksiyonlu bir bölgedir. Çene eklem bağları, dişler, yutak, yumuşak damak, baş, boyun gibi bölgelerle birlikte çalışır. Çiğnemeyi, ısırmayı sağlar ve ses çıkarmada, konuşmada işlevi vardır. Baştaki diğer organlara çok yakın olduğundan çenedeki rahatsızlıklar başka organları, başka organlar da çeneyi etkileyebilir. Örneğin çene eklemindeki ağrılar kulak ağrısı zannedilebilir. Çene eklemi gün içinde en sık kullanılan eklemlerindendir. Sıkma gücü 500 kilograma kadar çıkabilir.

Çenede oluşabilecek sıkıntılar doğuştan gelen yapısal bozukluklar veya sonradan gelişen rahatsızlıklar olabilir. Çenedeki şekil bozuklukları çoğu zaman önemsenmese de çiğneme, konuşma fonksiyonlarını doğrudan etkilediğinden önem taşır.

Çenedeki rahatsızlıklara dişleri uzun süre sıkmak, diş gıcırdatmak, stres, tek taraflı çiğneme alışkanlığı gibi sebepler yol açabilir. Bunun yanında çenenin darbe alması, soğuğa maruz kalmak, sürekli sakız çiğnemek, pipo kullanmak, keman çalmak, tümör ve iltihap gibi durumlar da çenede rahatsızlıklara sebep olabilir.

DMCA.com Protection Status